Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Εξοπλισμός για τρέξιμο με κρύο και αέρα

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Lara_gr Δημοσιευτηκε - 06/12/2019 : 11:45:56
Γεια σας,

Είμαι σχετικά καινούρια στο σπορ. Βγήκα τις προάλλες για τρέξιμο, κάνω 0.5 km περπάτημα, 3.5 km τρέξιμο και 1 km περπάτημα στο τέλος και κρυολόγησα άσχημα. Ίδρωσα και κρύωσα μετά μάλλον, όταν έκανα το τελικό περπάτημα.
Είδα κάτι προσφορές που θα φέρει το LIDL τη Δευτέρα για εξοπλισμό σκι. Έλεγα να πάρω το φανελάκι σκι, από πάνω να φοράω fleece κι απο πάνω μπουφάν σκι functional. Κι επιπλέον full face σκούφο και γάντια running.


Η ερώτηση μου είναι:

1. Μήπως να μην περπατάω μετά το τρέξιμο γιατί είμαι ιδρωμένη και κρυώνω?
2. Αν φοράς ισοθερμικό φανελάκι χρειάζεσαι κι από πάνω μπλούζα technical?
3. Φανελάκι και μπλούζα σκι σημαίνει ισοθερμικά, κι άρα κάνουν και για τρέξιμο, σωστά?
4. Το αντιανεμικό μπουφάν σκι που θα φέρει στο LIDL γράφει διαπνέον υλικό, στεγανές ραφές και αδιάβροχο. Κάνει και για τρέξιμο?

Συγνώμη αν σας κούρασα με χαζές ερωτήσεις, αλλά είπαμε, είμαι άσχετη επί του θέματος!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
sakis1971 Posted - 13/12/2019 : 14:46:08
quote:
Originally posted by Lara_gr

Και με σκούφους τι γίνεται? Υπάρχουν ειδικοί σκούφοι για τρέξιμο? Χρειάζονται στο κρύο?



Φυσικά και υπάρχουν πατριωτάκι,εδώ είσαι
https://www.stepsport.gr/gr/4f-skoufos-176154-55s.html


όχι πολύ ποδώκης
gargadua Posted - 13/12/2019 : 12:42:41
Καπελάκι ή σκουφάκι τεχνικό ή μπαλακλάβα. Όχι μάλλινα ή βαμβακερά.
Εφόσον δεν τρέχεις πάνω από ώρα δε νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι ειδικό ή "ονομαστό-ακριβό".

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
patrickdrd Posted - 13/12/2019 : 11:53:19
ναι, κι εγω πολυεστερικο εχω, εναν,
αλλα αμα δω τα σκουρα φοραω και μπαλακλαβα και δεν ειμαι καλα :D

carpe runem
thesalos Posted - 13/12/2019 : 09:30:22
εγω ειμαι γυαλιστερος ,οποτε ο σκουφος ειναι must για μενα. εχω 2 τις oblo εναν πολυεστερικο,και εναν φλις.και οι 2 ειναι για τρεξιμο .τουσ εχω χρονια -αν θυμαμαι κανα 15 ε τον εναν τους αγορασα.ειναι αρκετα ελαφροι,τους φοραω και εκτος τρεξιματος.
Lara_gr Posted - 12/12/2019 : 18:13:12
Και με σκούφους τι γίνεται? Υπάρχουν ειδικοί σκούφοι για τρέξιμο? Χρειάζονται στο κρύο?
patrickdrd Posted - 10/12/2019 : 12:26:17
αντε να δουμε, θα προλαβουμε να βρουμε τη φορμα μας μεχρι τα κρυα για να μην περπαταμε,
που απ οτι διαβαζω θα αργησουν φετος, ουτε στις γιορτες, μαλλον για του χρονου;

carpe runem
thesalos Posted - 10/12/2019 : 11:01:27
γενικα τα τεχνικα ρουχα δεν σε πολληκρατανε ζεστη,τα περισοτερα σε κραταν καπως ,ξερη,στεγνη,οσο γινεται να απωθουν την υγρασια,και παντα κατα την κινηση.αν σταματησεις την κινηση θα αρχισεις να κρυωνεις και θα πρεπει να βαλεις + ενα ρουχο.
αν δεις τα περισοτερα ρουχα για τρεξιμο εχουν κατι σε dry υλικο. δηλαδη το θεμα ειναι τα ρουχα να δηαχειρισστουν την υγρασια του σωματος κατα το τρεξιμο .αν δεν το καταφερουν και εχεις ιδρωσει αρκετα,τοτε με το πρωτο μικροαερακι το χειμωνα θα κρυωνεις χειροτερα.φυσικα υπαρχουν και ρουχα για ζεστα ,με κατι σαν φλις επενδυση απο μεσα ,αλλα μετα απο κανα 20λεπτο αν δεν το βγαλεις θα ββρασεις,ασε που αν σε κανα ανοιγμα βγει λιγο ηλιος θα αρχισεις να ιδδρωνεις εσωτερικα.

απο τα ρουχα που γραφεις απο το λιντλ ισως το ισοθερμικο να σε βολεψει για τρεξιμο.μια καλη πρακτικη για καποιον που κρυωνει ειναι το κρεμυδι.π.χ ξεκινας με 3 ρουχα κοντομανικο-ισοθερμικο-μπλουζα μακρυμανικη. λοιπον βαζεις και βγαζεις αναλογα με την αισθηση που εχεις .αν βγει ηλιος μπορει να μεινης και με το κοντο μανικη,και συνδυαζεις,και σιγα-σιγα θα δεις τι καιρο αντεχεις και με τι ρουχα.τα ρουχα τα δενεις στην μεση σου.
gargadua Posted - 09/12/2019 : 20:11:47
Πραγματικά η αίσθηση κρύου είναι σχετική.
Τρέχω Αλεξπολη, στα πολλά κρύα φοράω μακρύ κολάν τεχνική μακρυμάνικη, αντιανεμικό(ή αδιάβροχο λεπτό όχι διαπνέον από το jumbo με 5€), γάντια αναλόγως του καιρού λεπτά ή νεοπρέν 2,5 mm πάχος(από μαγαζί με καταδυτικά 8-9€) και βεβαίως σκουφάκι ή καπελάκι.
Για να κρυολόγησες σημαίνει ότι ίδρωσες αρκετά ή έμεινες για αρκετό χρόνο χαλαρή. Ότι σου γράφει ο Σάκης παραπάνω.
Ειδικά τα νεοπρέν γάντια με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο ακόμα και σε ποδηλασία με μείον, βέβαια ιδρώνουν τα χέρια στα πολύωρα και αν βγάλεις τα χέρια δύσκολα ξαναμπαίνουν.
Μην βάζεις πολλά ρούχα, θα ξανακρυολογήσεις.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
papako Posted - 07/12/2019 : 22:13:05
εγώ θα έπαιρνα αυτό
https://www.myracekit.com/raidlight-tyvek-jacket-p495
https://www.runnerinn.com/%CF%84%CF%81%CE%AD%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF/raidlight-tyvek/137059801/p
Το έχει δοκιμάσει ο Παναγιώτης στο Σπαρταθλο και αυτό μου φτάνει

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=18020&whichpage=2



________
Στέφανος
sakis1971 Posted - 07/12/2019 : 20:50:47
Πολύ σημαντικό πάντως στις χαμηλές θερμοκρασίες είναι να μη μένουμε με τα ιδρωμένα ρούχα ούτε λεπτό.
Αν τρέχουμε σε χώρο χωρίς αποδυτήρια επιστρέφουμε τρέχοντας στο σπίτι και όχι περπατώντας,αν θέλουμε να περπατήσουμε αλλάζουμε ρούχα και μετά περπατάμε.


όχι πολύ ποδώκης
JimmyRun Posted - 07/12/2019 : 09:43:25
Προσοχή στα μεγέθη αν πρόκειται να παραγγείλετε. Είναι "κινέζικα", άρα κοιτάτε σίγουρα για 1 ίσως και 2 πάνω.
Italian Posted - 06/12/2019 : 23:54:19
Πάρα πολύ καλό φαίνεται, νομίζω ότι πρέπει για την περίσταση με κουκούλα αλλά και τσέπες με φερμουάρ ! Μην σου πω, ότι ζήλεψα κ' εγώ με το κιτρινοπράσινο !!
Lara_gr Posted - 06/12/2019 : 16:07:05
Σας ευχαριστώ πολύ! Μένω Καβάλα και τρέχω στη παραλία, οπότε έχει υγρασία και αέρα.

Καμιά ιδέα που μπορώ να βρω οικονομικό λεπτό αντιανεμικό μπουφάν?

Τι λέτε γι'αυτό?
https://www.aliexpress.com/item/32945664151.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.4db960bdoFrLrd&algo_pvid=03393f96-b21e-4ceb-8b54-6df0817d0f58&algo_expid=03393f96-b21e-4ceb-8b54-6df0817d0f58-1&btsid=b365d2c0-c21f-4ff2-9389-f02af8f0577e&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4,searchweb201603_55
iara Posted - 06/12/2019 : 13:27:01
αν εχετε δοκιμασει καποιο καλο αδιαβροχο πειτε την αποψη σας
Italian Posted - 06/12/2019 : 12:53:32
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Η αίσθηση του κρύου είναι υποκειμενική αλλά νομίζω ότι τα ρούχα του σκι είναι υπερβολικά για τρέξιμο, άντε ίσως να είναι ανεκτά μόνο για το περπάτημα.

Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσεις από την αρχή του περπατήματος φορώντας ένα τεχνικό running t-shirt μακρυμάνικο και από πάνω ένα λεπτό αντιανεμικό το οποίο, αν τυχόν ζεσταθείς, να μπορείς να ανοίξεις μέσω φερμουάρ.

Βέβαια δεν μας είπες και σε ποια περιοχή μένεις, αν τυχόν αναφέρεσαι σε Φλώρινα ή Γρεβενά, μπορεί να χρειάζεσαι και κάτι εξτρά, γενικά δεν είναι τόσο το κρύο όσο ο αέρας που θα πρέπει να προσέχεις. Νομίζω ότι τα γάντια είναι υπερβολή, μετά από λίγη ώρα θα ζεσταθούν τα χέρια, ίσως κάποιος λεπτός σκούφος να αρκεί, για τα αυτιά κυρίως.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000