Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πονος στο γονατο μετα απο τρεξιμο.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
lazostat Δημοσιευτηκε - 22/09/2019 : 01:08:25
Ειπα να ξεκινησω το τρεξιμο παλι μετα απο μηνες και με επιασε ενας πονος στο πλαϊνο μερος απο το γονατο μετα το τρεξιμο. Σημερα πηγα να τρεξω ξανα και ο πονος ηταν απιστευτος, ημουν ετοιμος να παω σπιτι στο 2λεπτο, αλλα μετα απο 5λεπτα ο πονος εφυγε, ισως ζεσταθηκε ο μυς; Τωρα μετα απο ωρες, παλι με ποναει στο ιδιο σημειο. Τι ειναι;
9   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Krals Posted - 31/01/2020 : 15:23:02
αδερφέ είχα το ίδιο πρόβλημα ακριβώς.Μόνο με φυσιοθεραπείες λύνεται.Ο φυσιοθεραπευτής θα σου κάνει αυτο που πρέπει να κάνει και θα σου δείξει ασκήσεις που πρέπει να κάνεις στο σπίτι (αλλα και μετά το τρέξιμο για διάταση).
Αν όντως είναι λαγοκνημιαία κατα πάσα πιθανότητα δεν θα απαλλαγείς ποτέ 100% αλλα όμως μετά τον φυσιοθεραπευτή (10 συνεδρίες σύνολο,όχι παραπάνω) και με σωστές ασκήσεις θα μπορείς άνετα να τρέχεις αρκετά χλμ.
Οσο και να το ξεκουράσεις,βάλεις πάγο κτλ δεν θα καταφέρει πολλά,εμένα ο φυσιοθεραπευτής πραγματικά μου έκανε φοβερή δουλειά!

ΥΓ:Επίσης πρόσεξε πως προσγειώνεσαι στο τρέξιμο,παίζει ΜΕΓΑΛΟ ρόλο...
lazostat Posted - 17/10/2019 : 18:36:34
quote:
Originally posted by papako

μου κάνει εντύπωση ότι πονάει και μετά. εμένα με πόναγε μόνο όταν έτρεχα.
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι σε έπιασε στο πρώτο τρέξιμο μετά από αποχή. Και ότι σταμάτησες να πονάς μετά από 5 λεπτά τρέξιμο.

Θα πρότεινα να πας σε ένα ορθοπεδικό για να σιγουρεύεις ότι είναι λαγοκνημιαια και όχι τίποτα άλλο.
_______
Στέφανος

Τι αλλο θα μπορουσε να ειναι και σε ποιο γιατρο να παω; Ορθοπαιδικο λογικα;

Σημερα ξαναπηγα για τρεξιμο, το σταματησα για 10 ημερες, καθως ημουν αρρωστος. Ετρεξα 40 λεπτα, στο 20λεπτο με επιασε ξανα ο πονος. Τωρα στο σπιτι μετα απο 2 ωρες ο πονος υφισταται οταν περπαταω ή προσπαθω να το λυγισω. Ισως φταιει που καθομαι στον υπολογιστη και ειναι ακινητο, δε ξερω.. Οταν το εχω ακινητο νιωθω ενα ηπιο αισθημα καυσου.

Τρεχω χρονια ανα διαστηματα, αν ηταν κατι σοβαρο δεν θα το ειχα απο παλια; Θελω να πω καποιο θεμα τυπου μηνισκο,χιαστο.
lazostat Posted - 29/09/2019 : 18:43:45
Ο πονος εφυγε πλεον. Ηταν μονο τις 2 πρωτες ημερες. Ισως βοηθησε και ο παγος. Διατασεις δεν εχω κανει καθολου. Ισως και λαθος μου.
KostasVer Posted - 24/09/2019 : 13:27:33
Χαχαχα ετσι ακριβως!Βεβαια με ξεματιασμα ολα λυνονται!

quote:
Originally posted by rafdesipris

Μα τι λες τώρα, ποιοι ειδικοί!;; οι καλύτερες γνωματεύσεις γίνονται έτσι στον αέρα!!
(θα τρελαθούμε τελείως)


quote:
Originally posted by KostasVer

Καλησπερα κατα καιρους εχουν δημοσιευθει απαντησεις απο αξιολογους ιατρους που παρακολουθουν την σελιδα.
Σε ενα τετοιο περιστατικο ο παθων δεν ειναι καλυτερο να παρει μια γνωματευση απο εναν φυσιατρο παρα απο ενα ορθοπεδικο;



rafdesipris Posted - 24/09/2019 : 08:28:52
Μα τι λες τώρα, ποιοι ειδικοί!;; οι καλύτερες γνωματεύσεις γίνονται έτσι στον αέρα!!
(θα τρελαθούμε τελείως)


quote:
Originally posted by KostasVer

Καλησπερα κατα καιρους εχουν δημοσιευθει απαντησεις απο αξιολογους ιατρους που παρακολουθουν την σελιδα.
Σε ενα τετοιο περιστατικο ο παθων δεν ειναι καλυτερο να παρει μια γνωματευση απο εναν φυσιατρο παρα απο ενα ορθοπεδικο;

KostasVer Posted - 23/09/2019 : 17:25:52
Καλησπερα κατα καιρους εχουν δημοσιευθει απαντησεις απο αξιολογους ιατρους που παρακολουθουν την σελιδα.
Σε ενα τετοιο περιστατικο ο παθων δεν ειναι καλυτερο να παρει μια γνωματευση απο εναν φυσιατρο παρα απο ενα ορθοπεδικο;
papako Posted - 23/09/2019 : 09:17:32
μου κάνει εντύπωση ότι πονάει και μετά. εμένα με πόναγε μόνο όταν έτρεχα.
Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι σε έπιασε στο πρώτο τρέξιμο μετά από αποχή. Και ότι σταμάτησες να πονάς μετά από 5 λεπτά τρέξιμο.

Θα πρότεινα να πας σε ένα ορθοπεδικό για να σιγουρεύεις ότι είναι λαγοκνημιαια και όχι τίποτα άλλο.

Αν όντως είναι λαγοκνημιαια, κάνεις ότι είπαν οι από πάνω. Κυρίως υπομονή.
http://www.runningnews.gr/item.php?id=4930

https://tasosdeligeorgis.gr/%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B3%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF/%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%BF-%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BA%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82/ (αυτή με το τραπέζι είναι πολύ καλή)
________
Στέφανος
Etien Posted - 23/09/2019 : 08:13:07

Και πάγο 2-3 φορές ημερησίως επί 10 λεπτά , ίσως !!

Ευχαριστω !!

https://panosmaltezos.wordpress.com
Giorgis34 Posted - 22/09/2019 : 16:11:29
Αν είναι η εξωτερική μεριά είναι η λαγοκνημιαία ταινία
Διατάσεις Και υπομονή!

Το 1981

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000