Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Διαδρομές
 Ποικίλο Ορος ; Να το προσπαθήσω;

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
diopan Δημοσιευτηκε - 11/01/2020 : 10:40:22
καλημέρα στο forum . Είμαι 45 ετών και νέος στο τρέξομο. Πριν απο περίπου ένα χρονο με διάδρομο και σιγά σιγά βγήκα έξω. Τρέχω 5-10 χλμ, και μια φορά έτρεξα και 15 χλμ σε 1:30 ωρα.

Στην αρχή δεν ήξερα που να τρέξω και κοίταγα στο strava που τρέχουν άλλοι, και ανακάλυπτα ιδανικά μέρη για τρέξιμο.

Αυτό που θα ήθελα πολύ, και φαίνεται στους χάρτες πολύ ενδιαφέρον είναι το Ποικίλο 'Ορος.

Θα ήθελα πολύ να τρέξω το κομμάτι από είσοδο Δαφνί που πάει προς Αφαία και όσο πάω με επιστροφή. Το ερώτημα είναι, να το επιχειρήσω; Απο άποψη ασφάλειας, είναι επικίνδυνα; Το βλέπω λίγο απομονωμένο το μέρος.
Κάθε συμβουλή χρήσιμη.
13   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
konkarien Posted - 02/02/2020 : 23:40:02
quote:
Originally posted by diopan

Δεν πήγα μακρυά. Μπήκα από Δαφνί έτρεξα περίπου 4 χλμ μέχρι το σημείο που από κάτω βλέπεις τον Σκαραμαγκά και ο δρόμος στρίβει και γυρνάει προς την άλλη πλευρά του βουνού, πήγα λίγο ακόμη και γύρισα πίσω. 8 χλμ πήγανε έλα. Μέχρι τώρα έτρεχα σε άσφαλτο η σε ταρτάν , οπότε το έδαφος μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν είχα πολύ χρόνο αλλιώς θα μπορούσα να μείνω όλη μέρα εκεί.



+1



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
diopan Posted - 02/02/2020 : 19:29:21
Δεν πήγα μακρυά. Μπήκα από Δαφνί έτρεξα περίπου 4 χλμ μέχρι το σημείο που από κάτω βλέπεις τον Σκαραμαγκά και ο δρόμος στρίβει και γυρνάει προς την άλλη πλευρά του βουνού, πήγα λίγο ακόμη και γύρισα πίσω. 8 χλμ πήγανε έλα. Μέχρι τώρα έτρεχα σε άσφαλτο η σε ταρτάν , οπότε το έδαφος μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν είχα πολύ χρόνο αλλιώς θα μπορούσα να μείνω όλη μέρα εκεί.
geopa Posted - 02/02/2020 : 18:09:50
Μέχρι που έφτασες τελικά
diopan Posted - 02/02/2020 : 15:12:57
πήγα σήμερα. Ήταν φαντασιακά. Τόσον καιρό το σκεφτόμουν χωρίς λόγο.
Ήταν τέλεια. Την ώρα που έτρεχα ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος. Τόσο ωραία διαδρομή. Το κατα ευχαριστήθηκα, δεν κοίταγα ρυθμούς και ταχύτητες, αλλά απολάμβανα τη διαδρομή σαν να είμαι τουρίστας.
diopan Posted - 12/01/2020 : 15:34:46
Σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις!
konkarien Posted - 12/01/2020 : 09:05:28

Καλημέρα.

Σε ζώνη υδροδοσίας που έχει δύο θέσεις για παγούρια,
έχω πάνω μου (500+500) 1ltr. νερό.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
diopan Posted - 12/01/2020 : 08:41:39
Και μια τελευταία ερώτηση
'Οταν λετε να έχω αρκετό νερό μαζί μου, πως το κουβαλάμε;
Έχω ένα ποδηάτικο παγούρι 750ml, δεν μπορώ να το κρατάω όλη την ώρα στο χέρι.
Να τρέχω με σακίδιο; Η τσαντάκι ώμου;
geopa Posted - 11/01/2020 : 23:08:29
Είναι πιο ωραία ειδικά για λίγα χλμ. Για τα πολλά εννοείται ποικίλο από Δαφνί μέχρι Πετρούπολη εξίσου ειδικά μετά τις κεραίες πολύ 48ωραία διαδρομη
Καθότι μένω Χαϊδάρι τα έχω λίγο ψιλό οργωσει
diopan Posted - 11/01/2020 : 22:47:56
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Χαίρομαι που τα πράγματα είναι πίο απλά από ότι νόμιζα.

@geopa βλέπω ότι επιμένεις για το Διομηδειο άρα καταλαβαίνω ότι θα είναι πολύ ωραία. Το βάζω και αυτό στους στόχους μου. Και μια χαζή ερώτηση, λέγοντας Διομηδειο εννοούμε το Βοτανικό Κήπο, σωστά;

Και πάλι ευχαριστώ για της απαντήσεις σας. Καταλαβαίνετε ότι ωσ νέος στο τρέξιμο, ο ενθουσιασμός είναι πολύ μεγάλος. Αυτή την εποχή κυνηγάω το κρύο. Όσο περισσότερο τόσο καλύτερα.

Και επειδή δεν είμαι πια και ο πιο νέος, και μια τσιμπάν τα γόνατα και μια η μέση δεν κυνηγάω επιδόσεις, αλλά ωραία τοπία, βουνά, θάλασσες και άλλα τέτοια, όσο υπάρχει χρόνος δήλαδή.
konkarien Posted - 11/01/2020 : 16:05:25
Μια χαρά θα είσαι στο Ποικίλο.Να πας οπωσδήποτε.
Ειδικά τις μέρες που ο καιρός είναι καλός,ανεβαίνουν πολλοί ποδηλάτες και δρομείς,αλλά και κόσμος που πάει βόλτα τα σκυλιά του.
Η πίσω πλευρά που βλέπει προς το Θριάσειο,όπως σου είπε και ο geopa,έχει λιγότερο κόσμο,αλλά δεν έχει θέμα.
Υπάρχουν βέβαια και οι είσοδοι στο βουνό,με πολύ ωραίες επίσης διαδρομές,από την πλευρά της Πετρούπολης(νεκροταφείο,Προφ. Ηλίας,πεύκα Βέρδη),όπως επίσης και από την πλευρά του Περιστερίου (γήπεδα Γρηγορίου,θέατρο Φοίνικα).
Απαραίτητα μαζί σου αρκετό νερό και τηλέφωνο,αλλά ακόμη καλύτερα με παρέα.
Καλά τρεξίματα.

Κώστας.



ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
geopa Posted - 11/01/2020 : 14:32:05
Νερό σίγουρα χρειάζεται για το Δαφνί. Δοκίμασε πάντως και το Διομειδιο, είσοδος στο τέρμα σχεδόν της Ιερα Οδού είναι super και για flat και για υψομετρικα
diopan Posted - 11/01/2020 : 12:42:23
Αυτό είναι ευχάριστο. Έλεγα μην τυχόν είμαι μόνο εγώ και οι λύκοι.
Αφού υπάρχουν και άλλοι και το μέρος είναι γενικά επισκέψιμο κάποια στιγμή θα το επιχειρήσω.
Φαντάζομαι θα πρέπει να έχω νερό μαζί μου;
geopa Posted - 11/01/2020 : 12:17:59
Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα θα δεις πολλούς περιπατητες και ανθρώπους που τρέχουν. Αν νιώθεις κάπως όμως δοκίμασε στο Διομειδιο. Γενικά πάντως στο Ποικίλο πιθανό να υπάρχει κάποιο θέμα στην πίσω μεριά του βουνού σε μονοπάτια που βλέπουν προς την περιφερειακή Αιγάλεω

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000