Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 ακυρωση αγωνων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
giannis1970 Δημοσιευτηκε - 15/02/2020 : 18:02:07
γιατι ακυρωνονται πολλοι αγωνες ,τι θεμα εχει δημιουργηθει με τον ΣΕΓΑΣ ,αν εχει καταλαβει κανενας ας μας πει ρε παδια
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
asxetos Posted - 22/02/2020 : 21:41:04
ειδα και σε επισημους αγωνες οπως στο μαραθωνιο που εμπαινε ακομα και ο ψηνακης με τη λιμο αναμεσα σε αθλουμενους....

Μη μιλησω για ημιμαραθωνιο Αθηνας...

Το μηνυμα σε ολους του φορεις ειναι οτι οι λαικοι αγωνες ειναι το οξυγονο για οσους ασχολουνται με το τρεξιμο ειτε αθλητες ειτε αθλουμενους. Χωρις αυτους δε γινεται αναπτυξη του αθληματος συνολικα. Στη χωρα μας ειναι και διεξοδο για να ξεφυγουμε απο τη καθημερινοτητα και οι τποικες κοινωνιες/κοινοτητες να δουν κανεναν ανθρωπο ή εσοδα
gSt Posted - 19/02/2020 : 12:08:08
Ειμαι απόλυτα ενάντια στο τρόπο που ο Σεγας θέλει να επεμβένει στους ΄λαικούς αγώνες όπως και απόλυτα εναντια είμαι σε λαικούς αγώνες που γίνονται χωρίς τα βασικά . Δηλάδη ασθενοφόρο και κλείσιμο των δρόμων απο την τροχαία . Επειδή έτρεξα τον εν λόγω αγώνα θέλω να μου πουν αυτοί που λένε καντον χωρίς την τροχαία τι θα γινόταν αν συνέβαινε κάποιο άτυχο περιστατικό στο δρόμο με κάποιο αυτοκινητο .
Τι θα πει χαμηλό κόστος . Καπιοι θέλουν δωρεαν αγώνες . Δωρεαν δεν δίνεται τιποτα και σε κανέναν . Αν υπάρχει έμεσο κοστος που δεν φαίνεται δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει . Αν οι χορηγίες καποιον επαγγελματιών που διαφημίζονται (που δεν είναι εύκολο να μαζευτούν ) και το αντίτιμο δεν είναι ικανά να κάνουν ένα αγώνα ασφαλή καλο θα ήταν οι αγώνες αυτοί να μην γίνονται . Ας μην δίνονται αναμνηστικά μετάλια και τα λεφτά ας διατίθονται σε θέματα οργάνωσης και ασφάλειας . Προσωπική αποψη τα παραπάνω . Τον εν λόγο αγώνα τον τρεχω απο το 2011 και κανένα πρόβλημα η παράπονο δεν είχα ποτέ απο την διοργάνωση

beyond this point everything will change
Rigelian Posted - 19/02/2020 : 09:31:24
Λογικό να επιζητούμε όλοι κάποιον έλεγχο, να μην είναι όλα μπάχαλο.
Αντ' αυτού έχουμε νταβατζηλίκι και κακούς νόμους.
Πού καταλήγουμε; Όπως έλεγε και ο Σημίτης: Αυτή είναι η στάνη, αυτό το τυρί κάνει!
dpkouk Posted - 17/02/2020 : 12:33:18
[quote]Originally posted by SKOTEINOS

Σίγουρα είναι λυπηρό να βλέπεις να συλλαμβάνουν έστω για λίγες ώρες, έναν άνθρωπο ανεξάρτητα της ηλικίας του, που το μόνο "κακό" που έκανε είναι να φέρει 1500 άτομα με τους συνοδούς τους, να τρέξουν, να διασκεδάσουν και να γεμίσουν τα μαγαζιά μιας επαρχιακής πόλης για ένα μεσημέρι! Επειδή ξέρω την ιστορία εδώ και αρκετές μέρες μιας κ μίλαγα με τον κυρ Παναγιώτη σχετικά με τις αγωνίες του, η αστυνομία την Παρασκευή του είπε ξεκάθαρα ότι αφού δεν έχει άδεια από τον ΣΕΓΑΣ, δεν του δίνει με την σειρά της!Του είπε ότι δεν θα του διαθέσει οχήματα για τους δρόμους μιας κ δεν διαθέτει άδεια, αλλά δεν θα τον ενοχλαγε καθόλου!ΟΜΩΣ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΤΩΝ ΔΡΌΜΩΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΏΝ, ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΆΜΒΑΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΦΏΡΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΛΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ!Εεε στην χώρα της ρουφιανιας ζούμε, κάποιος "Πηλιος Γούσης" θα βρέθηκε!
Εμένα όταν με ρώτησε τι να κάνει, τον προτρεψα να τον κάνει και το πολύ πολύ να γινόταν "μάρτυρας", που νομίζω ότι το κατάφερε!Δεν θα έχει λογικά κάποιο πρόβλημα, αλλά άμα τελικά η πηγή του κακού είναι οι λαϊκοί αγώνες δρόμου και έχουμε πιάσει όλους τους υπόλοιπους εγκληματίες, τότε εύγε μας

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
[/quote

η συλληψη του κυρ Παναγιωτη οντως μπορει ν γινει η αφορμη για αλλαγες..αντε να δουμε

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
ANASTASIOS Posted - 17/02/2020 : 12:20:34
Τι άλλο θα ακούσουμε σε αυτόν τον έρμο τόπο και στον χώρο μας....

Δεν έχει σημασία πόσο αργά πάς αρκεί να μην σταματάς.
Ανθρωπος που γελά δεν είναι απαραίτητα ευτυχισμένος,δυνατός είναι.
geopa Posted - 16/02/2020 : 20:31:27
Λύπη και μόνο λύπη να μη πω οργη προκαλει η ειδηση της σύλληψης του κου Παναγιώτη.
gargadua Posted - 16/02/2020 : 20:19:15
Προς την θετική κατεύθυνση θα ήταν να προταθεί στον ΣΕΓΑΣ όσοι προπονούνται εκτός σταδίων να ζητούνε άδεια μετά αντιτίμου πρώτα για να μην συλληφθούν για "παρεμπόδιση κυκλοφορίας"!
Γελάω με τις χαζομάρες που είμαστε αναγκασμένοι να ασχολούμαστε!


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Deorum Posted - 16/02/2020 : 19:58:59
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Σίγουρα είναι λυπηρό να βλέπεις να συλλαμβάνουν έστω για λίγες ώρες, έναν άνθρωπο ανεξάρτητα της ηλικίας του, που το μόνο "κακό" που έκανε είναι να φέρει 1500 άτομα με τους συνοδούς τους, να τρέξουν, να διασκεδάσουν και να γεμίσουν τα μαγαζιά μιας επαρχιακής πόλης για ένα μεσημέρι! Επειδή ξέρω την ιστορία εδώ και αρκετές μέρες μιας κ μίλαγα με τον κυρ Παναγιώτη σχετικά με τις αγωνίες του, η αστυνομία την Παρασκευή του είπε ξεκάθαρα ότι αφού δεν έχει άδεια από τον ΣΕΓΑΣ, δεν του δίνει με την σειρά της!Του είπε ότι δεν θα του διαθέσει οχήματα για τους δρόμους μιας κ δεν διαθέτει άδεια, αλλά δεν θα τον ενοχλαγε καθόλου!ΟΜΩΣ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΤΩΝ ΔΡΌΜΩΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΏΝ, ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΆΜΒΑΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΦΏΡΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΛΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ!Εεε στην χώρα της ρουφιανιας ζούμε, κάποιος "Πηλιος Γούσης" θα βρέθηκε!
Εμένα όταν με ρώτησε τι να κάνει, τον προτρεψα να τον κάνει και το πολύ πολύ να γινόταν "μάρτυρας", που νομίζω ότι το κατάφερε!Δεν θα έχει λογικά κάποιο πρόβλημα, αλλά άμα τελικά η πηγή του καλού είναι οι λαϊκοί αγώνες δρόμου και έχουμε πιάσει όλους τους υπόλοιπους εγκληματίες, τότε εύγε μας

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015



Κάπως έτσι συμβαίνει. Τα πράγματα είναι συνήθως μπερδεμένα...
Το πρόβλημα είναι το κενό στο Νόμο, και ας ελπίσουμε αυτό σήμερα, να είναι αφορμή να ξεκαθαρίσει το πλαίσιο μια και καλή, και ο κος. Παπαβασιλείου να προσφέρει με την δοκιμασία του ένα πολύ μεγάλο δώρο στην δρομική κοινότητα.
MARIOS2020 Posted - 16/02/2020 : 19:56:10
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Σίγουρα είναι λυπηρό να βλέπεις να συλλαμβάνουν έστω για λίγες ώρες, έναν άνθρωπο ανεξάρτητα της ηλικίας του, που το μόνο "κακό" που έκανε είναι να φέρει 1500 άτομα με τους συνοδούς τους, να τρέξουν, να διασκεδάσουν και να γεμίσουν τα μαγαζιά μιας επαρχιακής πόλης για ένα μεσημέρι! Επειδή ξέρω την ιστορία εδώ και αρκετές μέρες μιας κ μίλαγα με τον κυρ Παναγιώτη σχετικά με τις αγωνίες του, η αστυνομία την Παρασκευή του είπε ξεκάθαρα ότι αφού δεν έχει άδεια από τον ΣΕΓΑΣ, δεν του δίνει με την σειρά της!Του είπε ότι δεν θα του διαθέσει οχήματα για τους δρόμους μιας κ δεν διαθέτει άδεια, αλλά δεν θα τον ενοχλαγε καθόλου!ΟΜΩΣ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΤΩΝ ΔΡΌΜΩΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΏΝ, ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΆΜΒΑΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΦΏΡΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΛΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ!Εεε στην χώρα της ρουφιανιας ζούμε, κάποιος "Πηλιος Γούσης" θα βρέθηκε!
Εμένα όταν με ρώτησε τι να κάνει, τον προτρεψα να τον κάνει και το πολύ πολύ να γινόταν "μάρτυρας", που νομίζω ότι το κατάφερε!Δεν θα έχει λογικά κάποιο πρόβλημα, αλλά άμα τελικά η πηγή του καλού είναι οι λαϊκοί αγώνες δρόμου και έχουμε πιάσει όλους τους υπόλοιπους εγκληματίες, τότε εύγε μας

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015


Ελληναράς: η χειρότερη σκατοφάρα του πλανήτη, η προσβολή του ανθρώπινου είδους!!
SKOTEINOS Posted - 16/02/2020 : 19:39:18
Σίγουρα είναι λυπηρό να βλέπεις να συλλαμβάνουν έστω για λίγες ώρες, έναν άνθρωπο ανεξάρτητα της ηλικίας του, που το μόνο "κακό" που έκανε είναι να φέρει 1500 άτομα με τους συνοδούς τους, να τρέξουν, να διασκεδάσουν και να γεμίσουν τα μαγαζιά μιας επαρχιακής πόλης για ένα μεσημέρι! Επειδή ξέρω την ιστορία εδώ και αρκετές μέρες μιας κ μίλαγα με τον κυρ Παναγιώτη σχετικά με τις αγωνίες του, η αστυνομία την Παρασκευή του είπε ξεκάθαρα ότι αφού δεν έχει άδεια από τον ΣΕΓΑΣ, δεν του δίνει με την σειρά της!Του είπε ότι δεν θα του διαθέσει οχήματα για τους δρόμους μιας κ δεν διαθέτει άδεια, αλλά δεν θα τον ενοχλαγε καθόλου!ΟΜΩΣ ΑΝ ΒΡΙΣΚΟΤΑΝ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΤΩΝ ΔΡΌΜΩΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΏΝ, ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΆΜΒΑΝΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΦΏΡΟΥ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΛΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΊΑΣ!Εεε στην χώρα της ρουφιανιας ζούμε, κάποιος "Πηλιος Γούσης" θα βρέθηκε!
Εμένα όταν με ρώτησε τι να κάνει, τον προτρεψα να τον κάνει και το πολύ πολύ να γινόταν "μάρτυρας", που νομίζω ότι το κατάφερε!Δεν θα έχει λογικά κάποιο πρόβλημα, αλλά άμα τελικά η πηγή του κακού είναι οι λαϊκοί αγώνες δρόμου και έχουμε πιάσει όλους τους υπόλοιπους εγκληματίες, τότε εύγε μας

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
papako Posted - 16/02/2020 : 17:43:33
φρέσκα νέα
http://www.runningnews.gr/item.php?id=44850

Το πρόβλημα στην Πελοπόννησο, από όσα μπορώ να καταλάβω, είναι οτι κάποιος ανώτερος αστυνομικός δεν θέλει να βάζει τα κατά τόπους τμήματα να φιλάνε τους δρόμους και έτσι δεν δίνουν άδειες.

Πατάει φυσικά στα γράμματα του ΣΕΓΑΣ άλλα εδώ δεν βλέπω να φταίει ο ΣΕΓΑΣ σε αυτή την περίπτωση.



________
Στέφανος
Deorum Posted - 16/02/2020 : 16:33:27
Χρόνια τώρα αυτή η ιστορία.

Ο νόμος δεν πέρασε τώρα, τυπικά υπάρχει εδώ και 10ετία (σε τροποποίηση του αθλητικού νόμου 1999).
Κανείς δεν ασχολείτο.

Με ξεκίνημα από το Τρίαθλο πριν 4 χρόνια περίπου,όπου κυρίως το 2017 είχαμε πολλά αντίστοιχα περιστατικά με την ΕΟΜΟΠ να κηνυγάει τους αθλητές του Rugby και της ΕΟΤΡΙ, η φάση αυτή επεκτάθηκε και στα του ΣΕΓΑΣ.
https://www.facebook.com/rlgreece/photos/a.154065048258759/812045122460745/?type=3&theater


Όπως ακριβώς τα λέει ο papako. Οι αγώνες αναμεταξύ πλήθαιναν και οι περιφέρειες και ο δήμος και οι αστυνομίες πλέον άρχισαν να γίνονται επιφυλακτικές να δίνουν άδειες χωρίς να είναι κατοχυρωμένες. Και ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλο.

Οπότε ή πας με τον σταυρό στο χέρι που θέλει κόστος και δεν μπορεί ένας απλός ιδιώτης με το μεράκι του να το διαχειριστεί, ή αρχίζεις τις αλχημείες. Το βαφτίζεις πολιτιστικό γεγονός, το βαφτίζεις άλλη απόσταση (μη-επίσημου αγωνίσματος) το βαφτίζεις ξέρω γω, αναπαράσταση του χορού του Ζαλόγγου.
gargadua Posted - 16/02/2020 : 16:00:56
Και διηγώντας τα να κλαίς!
Νταβάς δεν υπήρχε, νταβάς εμφανίστηκε.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
papako Posted - 16/02/2020 : 13:52:45
στα πολύ γρήγορα,
Πέρσι έγινε νόμος του κράτους ότι οι αγώνες πρέπει να γίνονται με την επιστασία της αντίστοιχης ομοσπονδίας. Έτσι ο ΣΕΓΑΣ έστειλε φιρμάνι στην αστυνομία και στους δήμους οτι πρέπει οι αγώνες να έχουν την άδεια του.
Για να δώσει ο ΣΕΓΑΣ την άδεια του, έπρεπε να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις που είτε εκτοξεύουν το κόστος σημαντικά είτε καπελώνουν τον διοργανωτή.

Έτσι, είτε γιατί ο δήμος φοβήθηκε τις οποίες συνέπειες είτε γιατί η αστυνομία δεν ήθελε, πολλοί αγώνες ακυρώθηκαν. Αυτό έγινε αισθητό περισσότερο στην Πελοπόννησο.

Υπάρχει παραθυράκι σε αυτό. Ο ΣΕΓΑΣ μπορεί να μην επιτρέψει να γίνουν αγώνες δημοσίας οδού 5Κ 10Κ ημι και μαραθώνιου. Στους αγώνες βουνού ή σε αγώνες χιλιομετρικής απόστασης διαφορετικής από 5 10 21,1 42Κ δεν έχει λόγο.
Για αυτό βλέπεις αγώνες 9,990Κ 21Κ κτλ

Μέσες άκρες αυτό συμβαίνει.

________
Στέφανος

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000