Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
iara Δημοσιευτηκε - 11/09/2018 : 12:45:56
καλα κ τα τεμπακια κ οι διαλλεματικες ,αμα δε γραψεις χιλιομετρα μου φαινεται οτι δεν κανεις τιποτα...
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
hypnox Posted - 06/04/2020 : 13:05:22
Ανάλογα τον αθλητή. Εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους όπως πχ προπονητική ηλικία, δρομική οικονομία, και πολλά ακόμα. Άλλα χλμ θέλει κάποιος ο οποίος τρέχει συστηματικά πχ 10 χρόνια με δομημένη προπόνηση και άλλα κάποιος που σταματάει 3-4 μήνες κάθε χρόνο η απλά ΄΄βάζει΄΄ χλμ. υπάρχουν άτομα που δεν αντέχουν τα πολλά χλμ. Εγώ πχ έτρεχα 65-70 χλμ max την εβδομάδα (βέβαια όλα ήταν ποιοτικά χλμ) ΟΜΩΣ λόγω αθλήματος είχα και ποδήλατο μέσα το οποίο βοήθησε. Μια φορά στη ζωή μου έφτασα τα 90-100 και έκανα 2 εβδομάδες να συνέλθω!
petransfhp Posted - 05/04/2020 : 22:52:41
Πόσα χιλιόμετρα την εβδομάδα πιστεύετε χρειάζεται το λιγότερο, ένας δρομέας για να κάνει ατομικό ρεκόρ και να σπάσει το 2:50 στον Μαραθώνιο;

Ας υποθέσουμε οτι είναι επιπέδου 2:55-2:58 και έτρεχε 90-100χλμ την εβδομάδα για 12 εβδομάδες στην προετοιμασία όταν έκανε αυτήν την επίδοση.

Πιστεύω πως για επιδόσεις κάτω από 2:50 είναι αναγκαίο κακό τα χιλιόμετρα να κυμαίνονται πάνω από 100.
petransfhp Posted - 02/04/2020 : 22:09:42
quote:
Originally posted by dpkouk

ειρηνη ημιν συντρεχτες...εχουμε πιο σοβαρα να ζοχαδιαζομαστε...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

Ακριβώς αυτό, αν δεν θέλει κάποιος να καρπωθει τα θετικά στοιχεία της γνώσης και εμπειρίας αυτος θα ζημιωθεί. Και επίσης έχουμε με πιο σοβαρά πράγματα τα ασχοληθούμε.

skull Posted - 31/03/2020 : 18:00:29
Σε παρακαλώ, αν έχεις όρεξη, ξαναδιάβασε όλες τις αναρτήσεις σου και σύγκρινε το ύφους σου με το ύφος των αναρτήσεων όλων των υπολοίπων. Θα δεις κάποια διαφορά ποιότητας.

Την φράση δεν την απομόνωσα, κατάλαβα ότι είναι συνέχεια των προηγούμενων που γράφεις, που δυστυχώς και αδικαιολογήτως έχουν το αντίστοιχο ύφος. Σου έχω ξαναγράψει: κανείς δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεί σε κανέναν για αυτό που κάνει, ούτε να ζητήσει την άδεια κανενός. Ποιος έχει το δικαίωμα να κρίνει την όποια προσπάθεια άλλου; Ποιος έχει δικαίωμα ν θέσει όρια στο καθετί; (μην τα ξαναλέω)
petransfhp Posted - 30/03/2020 : 22:43:14
quote:
Originally posted by skull

Η φράση σου : "Δεν πας καλά αγαπητέ" μιλάει από μόνη της για την ποιότητα "διαλόγου" που αναζητάς.

Δεν υπάρχει νόημα από δω και στο εξής, λυπάμαι.

Η συγκεκριμένη πρόταση ακολούθησε προηγούμενη φράση.
Η απομόνωση της συγκεκριμένης φράσης έγινε από μέρος σου σκόπιμα ώστε να αλλάξει η ερμηνεία και το υφος του λογου μου.

Ειλικρινά θλίβομαι...
nikos67 Posted - 24/03/2020 : 14:41:21
Από αύριο θα φοράω για το τρεξιμο μου τα καλά μου δρομικα ρουχα ,τα πλυμένα μου παπούτσια,μαλι χτενισμενο ,ρολόι special και αυτό γιατί τις προάλλες μου έκανε παρατήρηση ένας επιστήμονας ότι δεν του είμαι αρεστός στο οπτικό του πεδίο.Επιστήμων σκέφτηκα είναι κάτι θα ξέρει.Πολύ ντροπή παιδιά.Μου αρέσουν οι παρατηρήσεις,διορθώνομαι.
dpkouk Posted - 24/03/2020 : 04:30:58
ειρηνη ημιν συντρεχτες...εχουμε πιο σοβαρα να ζοχαδιαζομαστε...

Aroulio Posted - 23/03/2020 : 21:56:45
Εγώ προσωπικά δεν ωθώ κανέναν σε τίποτα. Ο καθένας ας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί. Κι όποιος θέλει μπορεί να σκεφτεί out of the box που λένε και στο χωριό μου. Από κει και πέρα το τι είναι αποδεκτό για τους πολλούς δε θα αφήσω κανένα μεμονωμένο να μου το προσδιορίσει. Κι όπως τραγούδησε και μια όχι τυχαία κοπελιά "if it makes you happy, it can't be that bad"...
skull Posted - 23/03/2020 : 21:02:25
Η φράση σου : "Δεν πας καλά αγαπητέ" μιλάει από μόνη της για την ποιότητα "διαλόγου" που αναζητάς.

Δεν υπάρχει νόημα από δω και στο εξής, λυπάμαι.
petransfhp Posted - 23/03/2020 : 16:56:04
quote:

Ευχαριστώ που συμπλήρωσες τα 50χλμ βάδην. Αν ένας ερασιτέχνης προσπαθήσει να ακολουθήσει το "περπάτημα" των αθλητών, θα πρέπει να τρέξει. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του petrans δεν θα έπρεπε να είναι άθλημα το βάδην..

Αρνητικώς, δεν είπα αυτό το πράγμα. Τα 50χλμ βάδην είναι Ολυμπιακό αγώνισμα και μάλιστα έχει την μεγαλύτερη διάρκεια στα αγωνίσματα του Στίβου. Οι ταχύτητες των αθλητών που παίρνουν μέρος στους αγώνες είναι διαστημικές για τους περισσότερους ερασιτέχνες δρομείς.

Μην συγχέετε τον βάδην των αθλητών οι οποίοι κινούνται με τις αποδεκτές ταχύτητες που σας προανέφερα οι οποίες είναι κάτω από 5:00/χλμ με το περπάτημα στους αγώνες τρεξίματος, πόσο άσχημο ακούγεται ε;

Περπάτημα σε αγώνες τρεξίματος!

Ώστε να δικαιολογησετε οτι περπατάνε στους αγώνες τρεξίματος με 8 και 10 λεπτά ανά χιλιόμετρο και να πείτε :

"αφού περπατάνε στο βάδην περπατάω και εγώ στο τρέξιμο άρα πάω καλά"

Δεν πας καλά αγαπητέ κάνε προπόνα να μπορείς να τρέξεις έστω 5χλμ με 6:00/χλμ και μετά πήγαινε στους αγώνες υπεραποστασεων.

Αυτό είναι το λάθος σας, ωθείτε τον κόσμο που με το ζόρι μπορεί να τρέχει 5 και 10χλμ να πάει στα 80αρια και στα 100αρια.
dpkouk Posted - 19/03/2020 : 07:23:30
quote:
Originally posted by Aroulio

quote:

Ευχαριστώ που συμπλήρωσες τα 50χλμ βάδην. Αν ένας ερασιτέχνης προσπαθήσει να ακολουθήσει το "περπάτημα" των αθλητών, θα πρέπει να τρέξει. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του petrans δεν θα έπρεπε να είναι άθλημα το βάδην..

Ε, μα με έβγαλε από τα παπούτσια μου

Chris44 Posted - 18/03/2020 : 20:03:33
Υπάρχουν ορισμένα αντικειμενικά δεδομένα που δεν πρέπει να αγνοούνται. Ξέρουμε το ρεκόρ στον Μαραθώνιο(2:01:39 για άντρες και 2:14:04 για γυναίκες)και τον μέσο ρυθμό που τρέχει κάποιος μαραθώνιο παγκοσμίως(6:43 για άντρες και 7:26 για γυναίκες). Με βάση αυτά αν κάποιος τρέχει κάτω από 3 ώρες μαραθώνιο οπότε ανήκει στο μόλις 4% των ανδρών δρομέων ή 1% των γυναικών σίγουρα θεωρείται γρήγορος δρομέας. Από κει και πέρα ο μαραθώνιος απαιτεί για να τον τρέξει και να μην το περπατήσει κανείς κάποια προπόνηση(τουλάχιστον 45-50 χλμ τη βδομάδα και ανάλογα με το χρόνο που έχει κάποιος ως στόχο ο προπονητικός χρόνος πρέπει να αυξάνεται). Θεμιτό είναι και κάποιος με λίγη προπόνηση ή και καθόλου(το έχουν κάνει μερικοί) να θέλει να συμμετάσχει σε μαραθώνιο για να λέει ότι το έκανε. Ε τότε ας το κάνει αν είναι για μία φορά. Προφανώς όπως λέει ο Riff Raff o μαραθώνιος και το τρέξιμο ως άθλημα δεν ταυτίζονται παρά μόνο για άσχετους οι οποίοι λ.χ. ξεχνάνε εντελώς τα αθλήματα στίβου και ειδικά τα σπριντ. Υποκειμενικά τώρα ο μαραθώνιος ΔΕΝ είναι για όλους και θεωρώ λάθος που τρέχουν μαραθώνιο άνρθωποι με προβλήματα υγείας σοβαρά(λ.χ. καρκινοπαθείς). Ειδικά τις πρώτες 48 ώρες μετά τον αγώνα ο οργανισμός είναι πολύ ευάλωτος σε λοιμώξεις κλπ.
Οι υπεραποστάσεις είναι εν μέρει εντελώς ΑΛΛΟ άθλημα, ιδίως όσοι αγώνες γίνονται σε βουνό, οπότε περιλαμβάνουν αργό τρέξιμο, περπάτημα και αναρρίχηση. Εκεί δοκιμάζονται τα όρια της ανθρώπινης αντοχής στην απόσταση και όχι τόσο στο χρόνο που παίζει βέβαια ρόλο(υπάρχουν κόφτες ενδιάμεσα σε πολλούς αγώνες ως γνωστό)αλλά γενικά όσο αυξάνεται η απόσταση αυξάνεται και το pace.
Προσωπικά τους αθλούμενους στο χώρο του τρεξίματος τους κατατάσσω σε δύο κατηγορίες, αυτούς που τρέχουν γιατί απλά τους αρέσει και συνήθως δεν παίρνουν μέρος σε αγώνες ή παίρνουν σπάνια και στους υπόλοιπους που προσπαθούν κάθε φορά σε έναν αγώνα για PR άσχετα από το ποιο είναι αυτό αν είναι μεγάλο ή μικρό αν συγκρίνονται μόνο με τον εαυτό τους ή με άλλον.
Συμφωνώ πάντως ότι η ταύτιση του τρεξίματος με τον μαραθώνιο είναι επικίνδυνη και συνήθως αυτό το λένε-όχι πάντα αλλά συχνά-όσοι δεν τρέχουν καθόλου(Τρέχεις?,Ναι. Τι, μπράβο και σε μαραθώνιο?)
Σε ολυμπιακό επίπεδο βέβαια όντως μετά τα 10 χλμ,μόνο ο μαραθώνιος υπάρχει. Υπάρχουν όμως άλλοι διαγωνισμοί όπου περιλαμβάνονται και αγώνες 15 ή 16 χλμ(10 μίλια),ημιμαραθώνιος κλπ.
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι ο μαραθώνιος ΔΕΝ είναι για όλους και ειδικά η συμμετοχή συνεχώς προϋποθέτει κατάλληλη προετοιμασία, διατροφή ακόμη και άλλου είδους άσκηση(λ.χ. ασκήσεις ενδυνάμωσης, βάρη κλπ.)και αν κάποιος δεν τα κάνει αυτά δεν αποδεικνύει τίποτε σε κανένα μόνο βλάβες προκαλεί στο σώμα του. Φυσικά αυτό συμβαίνει και επειδή σε κανένα δεν μπορείς να απαγορεύσεις να συμμετάσχει σε μαραθώνιο και ας το βγάζει σε 8 ώρες(που είναι το όριο σε πολλούς αγώνες). Καλύτερο θα ήταν το τρέξιμο γενικότερα να συνδυάζεται με μία γενικότερη αντίληψη υγείας, όπως μείωση βάρους, λίπους, υγιεινή διατροφή αλλιώς δεν έχει νόημα κατά τη γνώμη μου και η απουσία αυτών των στοιχείων εξηγεί και το γιατί κάποιος μπορεί να τρέχει χρόνια και ξαφνικά να παθαίνει ανακοπή ή έμφραγμα σε αγώνα και συνήθως σε όχι μεγάλη ηλικία.
Aroulio Posted - 18/03/2020 : 19:46:55
quote:

Ε, μα με έβγαλε από τα παπούτσια μου
skull Posted - 18/03/2020 : 18:21:28
Aroulio Posted - 18/03/2020 : 17:35:15
Τόσα με τα οποία να διαφωνώ έχω καιρό να συναντήσω μαζεμένα...

Το τρέξιμο μπορεί να γίνει για πολλούς λόγους. Υγεία, αδυνάτισμα, απόλαυση, στόχος, ανταγωνισμός κλπ.
Δύο είναι οι βασικές μεταβλητές μέτρησής του. Ο χρόνος (ή ταχύτητα ή ρυθμός) και η απόσταση. Αυτά τα δύο είναι αντικειμενικά. Και στους αγώνες που έχεις στο μυαλό σου είθισται να υπάρχει συγκεκριμένη απόσταση και ο στόχος να είναι ο ταχύτερος χρόνος. Από κει και πέρα δεν υπάρχει αντικειμενικά γρήγορος κι αντικειμενικά αργός. Και για όλους εμάς τους ερασιτέχνες υποκειμενικά "αντίπαλος" είναι ο χθεσινός εαυτός μας. Αλλά και το πόσο μας αρέσει να τρέχουμε πάλι υποκειμενικό είναι. Εγώ πχ αισθάνθηκα καταπληκτικά μια απλή καθημερινή όταν μετά τη δουλειά μου βγήκα παρέα με ένα φίλο και τρέξαμε ένα μαραθώνιο. Καλύτερο κι από διαλειμματική...

Η μεγαλύτερη απόσταση σε αγώνες δεν είναι ο μαραθώνιος αλλά τα 50km βάδην, ενώ εκτιμώ ότι δε θα αργήσουν κάποιες βασικές αποστάσεις των ούλτρα να μπουν στο ολυμπιακό πρόγραμμα.
Και δε θα μου πει κανείς ότι αυτό ήταν υπερβολικό. Τουλάχιστον όχι επειδή αυτός το θεωρεί υπερβολικό.

Στους ούλτρα αγώνες γενικά υπάρχει λιγότερος κόσμος. Βλέπεις εκεί δε χρειάζονται μόνο γυμνασμένα κορμιά, αλλά και γυμνασμένα μυαλά. Δεν στο λέω προσωπικά, απλά αναφέρομαι στην υπομονή που χρειάζεται να αποκτήσει κάποιος για να αντιμετωπίσει την απόσταση, το χρόνο, την κούραση τον πόνο και όλα τα απρόοπτα που συνήθως εμφανίζονται.
Πάντως προς ενημέρωσή σου, ο υπερμαραθώνιος 89 km Comrades Marathon στη Νότιο Αφρική είχε πέρυσι 16.536 συμμετοχές.

Πάντως δεν είναι τυχαίο που στα ούλτρα υπάρχουν λιγότερες συμμετοχές. Αν ήταν μόνο 42Km θα μπορούσαν να το κάνουν όλοι.

6:30 ο πιο αργός αποδεκτός ρυθμός??? Δοκίμασε να βγάλεις ένα 60άρι ή 80άρι ή 100άρι ή ή ή στο 6:30. Δοκίμασε να βγάλεις τα πρώτα 80km στο 7:00 (που είναι η πρώτη μεγάλη πόρτα στο Σπάρταθλο) και να έχεις κρατήσει επαρκείς δυνάμεις για τους 4 μαραθωνίους που σου απομένουν από κει και μετά.

Δεν έχω ακούσει για 4:30 ώρες, όμως ακετοί μαραθώνιοι έχουν ως cut off τις 6 ώρες (ρυθμός 8:31/km).

Μπορεί να μην είμαι τυφλός, αλλά ως επιστήμονας δε βλέπω το παραμικρό επιστημονικό επιχείρημα στα λεγόμενά σου.
Κι ειδικά στο τέλος που λες ότι είναι πολύ πιο φυσιολογικό και όμορφο στο μάτι να πηγαίνει κάποιος κάτω από 5:00, το απογείωσες. Μήπως θα μιλήσεις για τα παραπάνω κιλά μου, για τον υπτιασμό μου, για το δρομικό μου στυλ, για το πόσο ιδρώνω, για το τοστ που μπορεί να φάω για τροφοδοσία.

Τελικά, δεν πρέπει να ψάχνουμε ποιοι είναι οι αργοί δρομείς και ποιοι οι γρήγοροι. Αλλά αν υπάρχουν δρομείς με κοινή λογική...

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000