Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 εσυ πηγες σουπερ μαρκετ.....

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
thesalos Δημοσιευτηκε - 16/03/2020 : 09:14:39
τι γινεται με τα σουπερ μαρκετ ρε παιδια.εχω γειτονα ,παρασκ-σαβατο φορτωσε τροφιμα,και επειδη δεν πηρε κατα την γνωμη του,αρκετα χαρτια υγειας θα παει δευτερα πρωι για να φορτωσει.
και η πλακα ειναι οτι ολο τον καιρο κλαιγεται για χρηματα που δεν εχει.
ποιος ο λογος να πακτωσσεις ενα σκασμο τροφιμα ,την στιγμη που τα μαγαζια αυτα δεν κλεινουν.
θα τελειωσσουν τα λεφτα καποια στιγμη ,οποτε αυτο το πραγμα θα κοψει.
παιρνει ο αλλος 25 οινοπνευματα ,και ο επομενος ας μην βρει ουτε ενα.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 30/03/2020 : 22:05:16
quote:
Originally posted by Rigelian

Οι απλές μάσκες δεν είναι για να προστατεύουν αυτόν που τις φοράει, αλλά τους γύρω του, από πιθανές ιώσεις αυτού που τις φοράει._



Μα φυσικά!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Rigelian Posted - 30/03/2020 : 21:45:33
Οι απλές μάσκες δεν είναι για να προστατεύουν αυτόν που τις φοράει, αλλά τους γύρω του, από πιθανές ιώσεις αυτού που τις φοράει._
gargadua Posted - 30/03/2020 : 18:17:12
Ναι αλλά ο Γκοτζίλας δεν ήταν γάτα!!!! Άλλο ζώο, πρωτόγονο, με ίνες από ανθρακόνημα, έβραζε σε θερμοκρασίες απογείωσης πυραύλου ενώ η εξαιρετική σκληρότητα, το έκανε ιδανικό για την αντιπυραυλική προστασία των αρμάτων!!!

Να θυμόμαστε πάντα ότι ακόμα και στην κατοχή η μεγαλύτερη θνησιμότητα λόγω πείνας ήταν στην Αθήνα...

Επίσης, σχετικά με τις "σπιτικές" μάσκες από μπλουζάκια, κάπου διάβασα αλλά δεν το βρίσκω, έχουν αποτελεσματικότητα περίπου στο 1/3 από τις αντίστοιχες χειρουργικές υφασμάτινες.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Skyrunner Posted - 30/03/2020 : 16:16:07
Που να δεις και τι νόστιμος ήταν ο Γκοτζίλας που τρώγαμε στον στρατό !!!
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by zoro

20 Ιούλη '74 λογω της επιστρατευσης-κυπριακου ειχε γινει με διαφορα απόβαση στα καταστηματα τροφίμων
( κολωνακι και κηφισιά ηταν οι περιοχες που ηχαν κονσερβες για σκυλιά κ γατες - εξαφανιστήκανε και αυτες κατα λάθος)



Μπορεί και όχι κατά λάθος! Έχεις δει τι ωραία φαγητά έχουν οι κονσέρβες γατιών; Εγώ δεν είχα ιδέα διότι δεν έχω σχέση με το αντικείμενο αλλά μου ζητήθηκε πέρσυ να πάω να αγοράσω διότι δεν μπορούσε να πάει ο γείτονας και τα 'χασα! Είπα και χαρά τρώνε οι γάτες! Το ζήλεψα!

ALEXANDRA Posted - 30/03/2020 : 14:52:57
quote:
Originally posted by zoro

20 Ιούλη '74 λογω της επιστρατευσης-κυπριακου ειχε γινει με διαφορα απόβαση στα καταστηματα τροφίμων
( κολωνακι και κηφισιά ηταν οι περιοχες που ηχαν κονσερβες για σκυλιά κ γατες - εξαφανιστήκανε και αυτες κατα λάθος)



Μπορεί και όχι κατά λάθος! Έχεις δει τι ωραία φαγητά έχουν οι κονσέρβες γατιών; Εγώ δεν είχα ιδέα διότι δεν έχω σχέση με το αντικείμενο αλλά μου ζητήθηκε πέρσυ να πάω να αγοράσω διότι δεν μπορούσε να πάει ο γείτονας και τα 'χασα! Είπα και χαρά τρώνε οι γάτες! Το ζήλεψα!
zoro Posted - 30/03/2020 : 14:22:48
20 Ιούλη '74 λογω της επιστρατευσης-κυπριακου ειχε γινει με διαφορα απόβαση στα καταστηματα τροφίμων
( κολωνακι και κηφισιά ηταν οι περιοχες που ηχαν κονσερβες για σκυλιά κ γατες - εξαφανιστήκανε και αυτες κατα λάθος)
thesalos Posted - 30/03/2020 : 09:39:25
θυμαμαι την περιπτωση με την παγωμενη βροχη στον καναδα,οπου γκρεμιστηκε ολο το ηλεκτρικ δικτυο σε μεγαλη πολη .
ολα τα μαγαζια κλειστα,στα ψυγεια αρχισαν να χαλουν τροφιμα,χωρις ηλεκτρικο δεν μπορουσες να μαγειρεψεις κατι,παρα πολλοι δεν ειχαν τροπο να ζεστανουν ουτε ενα ποτηρι νερο,κοσμος παγωνε στα διαμερισματα κ.τ.λ
μετα εδειχνε σπιτια που ηταν στα προαστια και σε χωρια γυρω-γυρω απο την μεγαλη πολη,οπου οι ανθρωποι ειχαν ενα τζακι,μια σομπα με ξυλα,και καταφεραν περα απο το να εχουν ενα μερος ζεστο,αλλα και να βαλουν μια κατσαρολα στη φωτια.
δεν μπορω να φανταστω ενα εξαμηνο με σουπερ μαρκετ κλειστα τι θα γινει στα μεγαλα αστικα κεντρα.η πεινα ειναι ασχημο πραγμα,και μαλον αυτο φοβαται καποιος και φορτωνει τροφιμα.το τσιμεντο δεν τρωγεται,ο ανθρωπος πλεον εχει απομακρυνθει απο την φυση,εχει χαθει γνωση και πειρα 100δων χρονων για το πως μπορει να επιβιωσει καποιος ,και να ειναι και αυταρκης χωρις σουπερ μαρκετ.
αν θυμαμαι καλα εχει ξανασυμβει τοτε με το τσερνομπιλ
μεγαλο ογκο τροφιμων αγοραστηκαν και με που μπηκαμε στο ΔΝΤ αν θυμαστε ,και με τις φημες οτι θα μας βγαλουν απο το ευρω.
και με τα καπιταλ κοντρον πηγε ο κοσμος στο σουπερ μαρκετ.
PATENTAS Posted - 29/03/2020 : 14:49:21
...οσονούπω και με κουπόνια !!!
dpkouk Posted - 22/03/2020 : 17:25:55
εννοειται πως δεν κανεις πλακα...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Deorum Posted - 22/03/2020 : 15:09:06
quote:
Originally posted by dpkouk

οντως ειναι πιο υπευθυνο σουπερ μαρκετ ανα 3-5 μερες αντι καθημερινα...αλλα με μετρο...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...



Σε λίγο δεν θα έχουμε λεφτά, οπότε 1 φορά την εβδομάδα και με απόλυτο μέτρο... δυστυχώς δεν κάνω πλάκα για τα λεφτά.
dpkouk Posted - 22/03/2020 : 06:17:40
οντως ειναι πιο υπευθυνο σουπερ μαρκετ ανα 3-5 μερες αντι καθημερινα...αλλα με μετρο...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Deorum Posted - 21/03/2020 : 18:52:37
quote:
Originally posted by RiffRaff

Προσωπικά, θεωρώ προφανές ότι στην τρέχουσα περίοδο στο σούπερ μάρκετ θα ψωνίσει κανείς τα διπλάσια (ίσως και τριπλάσια) από ό,τι συνήθως, στη βάση του ότι είναι προτιμότερο να βγω για ψώνια μία φορά στις 10 μέρες αντί για δύο πχ. Δε μιλάμε για φρενίτιδα ή κατοχικό σύνδρομο, αλλά για κίνηση ευθύνης προς τους εαυτούς και τους γύρω μας. Τουλάχιστον, εγώ έτσι το βλέπω. Φυσικά, αυτό θα πρέπει να αποτυπωθεί και στο τι υπάρχει στο καλάθι. Αυτή η φάση, πάντως, με τα κωλόχαρτα είναι πολύ αστεία (το σουξέ της Βούλτεψη θα το ζήλευε και ο Χάρι Κλυν, να ούμ!), ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως όσο έχουμε νερό εν "αφθονία", το συγκεκριμένο είδος παύει να είναι πρώτης ανάγκης...



--------------------------
Run-time Error



Μα ναι ακριβώς. Πήγα προχτές σουπερ μάρκετ, και χρειάστηκε να περιμένω 15 λεπτά περίπου έξω στην ουρά. Εντάξει δεν είναι και το τέλος του κόσμου 15λεπτά, λίγο χαζεύεις στο κινητό και περνάνε. (αφήστε που μας αναγκάσαν να φορέσουμε γάντια, τελοσπαντων).

Όμως παλαιότερα, πήγαινα κάθε δεύτερη μέρα, έστω για 5€ ψώνια, το γάλα μου που λέει ο λόγος.

Πλέον δεν έχω καμία όρεξη να πεταχτώ έτσι να πάρω μόνο 2 λεμόνια επειδή λείπουν. Αφού θα μπω στην διαδικασία, θα ψωνίσω μια και καλή... με ότι συνεπάγεται.
Έχουμε φτάσει σε σημείο αν δεις κάποιον να φεύγει με μια 12άδα κολόχαρτα ξαφνικά να νιώθει τύψεις με την ανθρωποφαγία που υπάρχει. Μα πάντα μια 12άδα κολόχαρτα έπαιρνα, αναφορά θα σου δώσω?
RiffRaff Posted - 21/03/2020 : 17:01:55
Προσωπικά, θεωρώ προφανές ότι στην τρέχουσα περίοδο στο σούπερ μάρκετ θα ψωνίσει κανείς τα διπλάσια (ίσως και τριπλάσια) από ό,τι συνήθως, στη βάση του ότι είναι προτιμότερο να βγω για ψώνια μία φορά στις 10 μέρες αντί για δύο πχ. Δε μιλάμε για φρενίτιδα ή κατοχικό σύνδρομο, αλλά για κίνηση ευθύνης προς τους εαυτούς και τους γύρω μας. Τουλάχιστον, εγώ έτσι το βλέπω. Φυσικά, αυτό θα πρέπει να αποτυπωθεί και στο τι υπάρχει στο καλάθι. Αυτή η φάση, πάντως, με τα κωλόχαρτα είναι πολύ αστεία (το σουξέ της Βούλτεψη θα το ζήλευε και ο Χάρι Κλυν, να ούμ!), ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως όσο έχουμε νερό εν "αφθονία", το συγκεκριμένο είδος παύει να είναι πρώτης ανάγκης...




quote:
Originally posted by Deorum

Πάντως επειδή γενικά υπάρχει μια ανθρωποφαγία. Δεν έχει καμία σημασία αν εσύ όταν πήγες να πάρεις κολόχαρτο ήταν γεμάτα τα ράφια, ενώ ο ο τελευταίος πχ φταίει περισσότερο. Είμαστε όλοι μέρους του ίδιου προβλήματος.
Σε αυτές τις καταστάσεις, κανείς δεν φταίει και όλοι φταίνε.
Δεν φταίει αυτός που πήρε τα διπλά από ότι συνήθως (και γίνεται viral). φταίνε ΟΛΟΙ όσοι πήραν, μέσα στην εβδομάδα έστω και ΕΝΑ ρολό παραπάνω. Γιατί όταν ξαφνικά κάνουν το ίδιο 10.000 άνθρωποι (πόσοι τέλοσπαντων εξυπηρετούνται ανά σουπερ μάρκετ) συμβαίνει αυτό που συμβαίνει.
Και είναι βέβαιο, ότι ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ, όλοι πήραν έστω και ΕΝΑ πακέτο ρύζι περισσότερο.

Οπότε λίγο ψυχραιμία και λίγο προσοχή στην ανθρωποφαγία.

Αυτή τη στιγμή στο Σύνταγμα που ζω, και στο Μετρό, και στο Ζάππειο δεν υπάρχει ΨΥΧΗ. ΨΥΧΗ λέμε.
Ενδεικτικές φώτο που σας τι επιβεβαιώνω και εγώ προσωπικά.

https://www.facebook.com/photo?fbid=641558793304981&set=pcb.528390704541497

Όμως (όπως και με τα δήθεν διόδια εχτές που ήταν εντελώς μουφα )), κάποιος δημοσιογράφος θα πάει να στηθεί, θα περιμένει 2-3 ώρες, ε κάποια στιγμή θα περάσει κάποιος, θα καδράρει όπως πρέπει να καδράρει και θα γίνει ένα θέμα που θα γίνει viral με κόσμο απλά να βρίζει τους άλλους μισούς.

Οπότε γενικά λίγο ψυχραιμία, γιατί απλά έχω την αίσθηση ότι κάποιος κόσμος απλά περιμένει την αφορμή να βγάλει τα εσώψυχα του και να βρίσει τους άλλους. Δημιουργείται θέμα εκεί που δεν υπάρχει, και στο τέλος την πληρώνουν και άλλοι που δεν φταίνε σε τίποτα. (πχ υπάρχει πιθανότητα να κοπεί και η απλή έξοδος για τρέξιμο... ενώ δεν υπάρχει καμία απολύτως αντένδειξη. Αν όμως ο κρατικός μηχανισμός κρίνει ότι δεν μπορεί να τα αστυνομεύσει όλα... τότε θα αναγκαστεί να τα κόψει ΟΛΑ -και καλά θα κάνει-)




--------------------------
Run-time Error
Deorum Posted - 21/03/2020 : 13:58:35
Πάντως επειδή γενικά υπάρχει μια ανθρωποφαγία. Δεν έχει καμία σημασία αν εσύ όταν πήγες να πάρεις κολόχαρτο ήταν γεμάτα τα ράφια, ενώ ο ο τελευταίος πχ φταίει περισσότερο. Είμαστε όλοι μέρους του ίδιου προβλήματος.
Σε αυτές τις καταστάσεις, κανείς δεν φταίει και όλοι φταίνε.
Δεν φταίει αυτός που πήρε τα διπλά από ότι συνήθως (και γίνεται viral). φταίνε ΟΛΟΙ όσοι πήραν, μέσα στην εβδομάδα έστω και ΕΝΑ ρολό παραπάνω. Γιατί όταν ξαφνικά κάνουν το ίδιο 10.000 άνθρωποι (πόσοι τέλοσπαντων εξυπηρετούνται ανά σουπερ μάρκετ) συμβαίνει αυτό που συμβαίνει.
Και είναι βέβαιο, ότι ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΚΟ, όλοι πήραν έστω και ΕΝΑ πακέτο ρύζι περισσότερο.

Οπότε λίγο ψυχραιμία και λίγο προσοχή στην ανθρωποφαγία.

Αυτή τη στιγμή στο Σύνταγμα που ζω, και στο Μετρό, και στο Ζάππειο δεν υπάρχει ΨΥΧΗ. ΨΥΧΗ λέμε.
Ενδεικτικές φώτο που σας τι επιβεβαιώνω και εγώ προσωπικά.

https://www.facebook.com/photo?fbid=641558793304981&set=pcb.528390704541497

Όμως (όπως και με τα δήθεν διόδια εχτές που ήταν εντελώς μουφα )), κάποιος δημοσιογράφος θα πάει να στηθεί, θα περιμένει 2-3 ώρες, ε κάποια στιγμή θα περάσει κάποιος, θα καδράρει όπως πρέπει να καδράρει και θα γίνει ένα θέμα που θα γίνει viral με κόσμο απλά να βρίζει τους άλλους μισούς.

Οπότε γενικά λίγο ψυχραιμία, γιατί απλά έχω την αίσθηση ότι κάποιος κόσμος απλά περιμένει την αφορμή να βγάλει τα εσώψυχα του και να βρίσει τους άλλους. Δημιουργείται θέμα εκεί που δεν υπάρχει, και στο τέλος την πληρώνουν και άλλοι που δεν φταίνε σε τίποτα. (πχ υπάρχει πιθανότητα να κοπεί και η απλή έξοδος για τρέξιμο... ενώ δεν υπάρχει καμία απολύτως αντένδειξη. Αν όμως ο κρατικός μηχανισμός κρίνει ότι δεν μπορεί να τα αστυνομεύσει όλα... τότε θα αναγκαστεί να τα κόψει ΟΛΑ -και καλά θα κάνει-)
geopa Posted - 21/03/2020 : 12:09:53
Πάντως εδώ και κάνα 2 μέρες στα supermarket υπάρχει μια ηρεμία και γενικά λίγος κόσμος τουλάχιστον στη περιοχή μου στο Χαϊδάρι. Έτσι και αλλιώς φαίνεται ότι πολλοί θα έχουν στοκά...ρει πολύ πραγμα.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000