Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Χονδροπάθεια

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
LATINA Δημοσιευτηκε - 25/05/2020 : 18:51:15
Περπάτημα στην άσφαλτο ή ταρτάν στίβου περίπου μισή ώρα με χονδροπάθεια επιτρέπεται?
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
physiorunner Posted - 29/06/2020 : 14:25:10
Αγαπητή LATINA,
Δεν γνωρίζω καμία έρευνα που να απαγορεύει το περπάτημα στη χονδροπάθεια γόνατος, αλλά η απάντηση είναι πολύ γενική.
Έγραψες ότι κάνεις ενδυνάμωση εδώ και 3 χρόνια και δεν έχεις τολμήσει να περπατήσεις. Μήπως εννοείς να τρέξεις; Γιατί το να μην έχεις περπατήσει εδώ και 3 χρόνια δεν μου φαίνεται πραγματικό. Μήπως εννοείς να περπατήσεις σε έντονο ρυθμό παρατεταμένα; Είναι κάπως ασαφής η δήλωσή σου και δίνεις λίγα στοιχεία από το ιστορικό σου, οπότε δεν μπορεί να δοθεί μια εξατομικευμένη απάντηση.
Σε κάθε περίπτωση, απλά δοκιμάζεις τη δραστηριότητα (παρατεταμένο περπάτημα ή τρέξιμο) και βλέπεις αντίδραση από το γόνατό σου. Αν δεν μπορείς μόνη σου να αντιμετωπίσεις το πρόβλημα, η συμβουλή από έναν ειδικό επαγγελματία υγείας είναι το επόμενο βήμα.

"Μέτρον άριστον"
MARIOS2020 Posted - 14/06/2020 : 01:11:10
quote:
Originally posted by LATINA

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... απλά μου κάνει εντύπωση που και άλλοι μόνο με αυτήν την άσκηση έγιναν καλά



παρακαλώ, αλλά εγώ σε σου είπα αυτό. Σου είπα ότι έπαιρνα και συμπληρώματα και έκανα και φυσικοθεραπείες. Επίσης σου είπα ότι η δικιά μου μορφή δεν ήταν βαρειάς μορφής αφού την καταλάβαινα μόνο σε θέατρο η κινηματογράφο, δηλαδή μέρη που απλά δεν μπορούσα να απλωθώ.
LATINA Posted - 13/06/2020 : 19:06:56
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση... απλά μου κάνει εντύπωση που και άλλοι μόνο με αυτήν την άσκηση έγιναν καλά
MARIOS2020 Posted - 13/06/2020 : 18:03:15
quote:
Originally posted by LATINA

Άν κατάλαβα καλά τις ισομετρικές που μου πρότεινες τις έκανες χωρίς καμία εξωτερική αντίσταση,μόνο με το βάρος του σώματος σου....


Ναι. Αυτές που έκανα εγώ και μου τις σύστησε ο οθοπεδικός ήταν να κάθομαι στο πάτωμα στηριζόμενος στους αγκώνες και να κινώ το τεντωμένο πόδι πάνω κάτω εναλάξ.
LATINA Posted - 13/06/2020 : 11:12:09
Άν κατάλαβα καλά τις ισομετρικές που μου πρότεινες τις έκανες χωρίς καμία εξωτερική αντίσταση,μόνο με το βάρος του σώματος σου....
MARIOS2020 Posted - 06/06/2020 : 15:34:14
quote:
Originally posted by LATINA

Ενδυνάμωση με 2Κgr βαράκι?ή 1,5kgr ή λιγότερο?


Μιας και δεν απαντάει άλλος που να ξέρει καλύτερα, ας απαντήσω εγώ.
Εμένα δεν μου σύστησε κανείς βαράκια. Το μόνο που μου είπαν ήταν ισομετρικές ασκήσεις, φυσικοθεραπείες και συμπληρώματα διατροφής.
Τις φυσικοθεραπείες θα μπορούσα και να μην τις κάνω, τις έκανα επειδή ήταν δωρεάν μέσω ΕΦΚΑ.
Βέβαια, όπως σου είπα το μόνο σύμπτωμα που είχα ήταν που δεν μπορούσα να κρατήσω το πόδι λυγισμένο. Πήγαινα πχ σε ένα θέατρο η κινηματογράφο και μετά από μισή ώρα υπέφερα, ήθελα να τεντωθώ. Στο σπίτι δεν το καταλάβαινα αφού τεντωνόμουνα ασυναίσθητα...γινόταν αισθητό σε περιορισμένους χώρους.Η δικιά σου περίπτωση μπορεί να είναι πιο οξείας μορφής. Υποθέτω πηγαίνεις σε γιατρό η φυσικοθεραπευτή όπου μπορούν να σε καθοδηγήσουν καλύτερα. Εγώ πήγαινα σε ένα γιατρό στην Πατησίων με ΕΦΚΑ, απογευματινά ραντεβού δωρεάν και ήταν πολύ καλός. Ελπίζω να βοήθησα
LATINA Posted - 05/06/2020 : 12:38:08
Ενδυνάμωση με 2Κgr βαράκι?ή 1,5kgr ή λιγότερο?
LATINA Posted - 30/05/2020 : 18:22:01
ΟΚ Θα το κάνω.ΣΕ ευχαριστώ πολύ πολύ και πάλι..
MARIOS2020 Posted - 29/05/2020 : 23:23:10
quote:
Originally posted by LATINA

Ευχαριστώ ΜΑΡΙΟς2020 για τις απαντήσεις σου...ελπίζω να ''ξεκολλήσω΄΄
ψυχολογικά..οτιδήποτε έχεις κατά νου και θέλεις-όποτε έχεις και το χρόνο βέβαια- και δε σου κάνει κόπο να με ενημερώνεις...προς το παρόν συνεχίζω με την ενδυνάμωση και από εβδομάδα λέω να αρχίσω το περπάτημα 20λεπτο στην αρχή και βλέπουμε.....σε ευχαριστώ και πάλι


Παρακαλώ....δες εδώ μερικές ασκήσεις
https://www.youtube.com/watch?v=XZ5zf9pd_50
μια επιπλέον είναι κάθεσαι στο πάτωμα, στηρίζεσαι στους αγκώνες και τεντώνεις το πόδι με το πρόβλημα και το πηγαίνεις πάνω κάτω....5-10 λεπτά την ημέρα
Τα συμπληρώματα έχουν "λιπαντικό για τους χόνδρους" πάρε το donarot που έχει κουπόνι φαρμάκου χωρίς να γράφεται..έχει 13 ευρώ τα 30, πάρε 3 κουτιά για 3 μήνες, μετά σταμάτα για 3 μήνες και ξαναξεκινάς αν χειάζεται κοκ
LATINA Posted - 29/05/2020 : 19:27:11
Ευχαριστώ ΜΑΡΙΟς2020 για τις απαντήσεις σου...ελπίζω να ''ξεκολλήσω΄΄
ψυχολογικά..οτιδήποτε έχεις κατά νου και θέλεις-όποτε έχεις και το χρόνο βέβαια- και δε σου κάνει κόπο να με ενημερώνεις...προς το παρόν συνεχίζω με την ενδυνάμωση και από εβδομάδα λέω να αρχίσω το περπάτημα 20λεπτο στην αρχή και βλέπουμε.....σε ευχαριστώ και πάλι
MARIOS2020 Posted - 28/05/2020 : 15:24:23
quote:
Originally posted by LATINA

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...κάνω ενδυνάμωση εδώ και τρία
χρόνια και δεν έχω τολμήσει ακόμα να περπατήσω ή να κάνω τζόκινγκ...πριν έτρεχα καθημερινά σε χώμα και είχα συμμετάσχει και σε μαραθώνιους....με έχει ρίξει ψυχολογικά και δεν το αποφασίζω...κάτι τελευταίο...η επιγονατίδα βοηθάει? γιατί οι απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα διίστανται...



Μπορείς να δοκιμάσεις....κακό δεν σου κάνει και δεν κοστίζει πολύ για να φοβάσαι ότι θα χάσεις χρήματα. Εμένα δεν μου τη σύστησε κανείς γιατρός η φυσικοθεραπευτής. Φορούσα μόνο σε αγώνες επειδή είχα ταλαιπωρημένο πόδι από ποδόσφαιρο.
Αυτά που σίγουρα βοηθούν είναι οι ισομετρικές ασκήσεις και τα συμπληρώματα διατροφής σαν το donarot h τα osteoflex.
LATINA Posted - 28/05/2020 : 10:49:38
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...κάνω ενδυνάμωση εδώ και τρία
χρόνια και δεν έχω τολμήσει ακόμα να περπατήσω ή να κάνω τζόκινγκ...πριν έτρεχα καθημερινά σε χώμα και είχα συμμετάσχει και σε μαραθώνιους....με έχει ρίξει ψυχολογικά και δεν το αποφασίζω...κάτι τελευταίο...η επιγονατίδα βοηθάει? γιατί οι απόψεις για το συγκεκριμένο θέμα διίστανται...
geopa Posted - 26/05/2020 : 19:59:08
Χονδεοπαθεια = όσο πιο πολύ γυμναστική για ενδυνάμωση τόσο περισσότερα πράγματα θα μπορείς να κάνεις, στα πλαίσια πάντα που θα σε οδηγεί το ίδιο το γόνατο
MARIOS2020 Posted - 26/05/2020 : 17:07:01
Εγώ έτρεχα και Μαραθώνιο με χονδροπάθεια. Βέβαια επειδή υπάρχουν διαβαθμίσεις, το μόνο σύμπτωμα που είχα ήταν ότι δεν μπορούσα να κρατήσω το πόδι λυγισμένο όταν καθόμουνα, έπρεπε να το τεντώσω.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000