Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Ρούχα τρεξίματος

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
KidPadel Δημοσιευτηκε - 30/09/2020 : 12:55:51
Καλησπέρα!

Καμιά πρόταση για μπλουζάκια; Βλέπω πως τα Nike Dri-FIT Miler και τα addidas OWN THE RUN TEE είναι από τα πιο γνωστά. Φαντάζομαι είναι αρκετά καλά σε ποσότητα και για μεγάλες αποστάσεις.

Για σορτσάκια κοντά που να αερίζονται αρκετά; Στις ιδείς εταιρείες ή γνωρίζετε κάποια άλλη αξιόλογη πρόταση;

Ευχαριστώ
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
mike07 Posted - 17/10/2020 : 20:23:17
quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by mike07

Marie, οι πιιο πολλοί έτσι ξεκινήσαμε.. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι "επεσαν στην λούμπα" του μαρκετινγ, χωρίς καλά καλά να έχουν συμπληρώσει 1 μήνα εντατικών "προπονήσεων" και καταξοδεύτηκαν αγοράζοντας ότι τους "πασαρει" το δρομικό μαρκετιγκ. Προσωπικά εχω γνωστούς.. όλοι μας λίγο πολλοί όλο και κάποιον τέτοιον φίλο θα έχουμε.

Οταν ξεκίνησα το τρέξιμο, συγκρατήθηκα και έπαιρνα λίγα χωρίς να είναι τόσο ποιοτικά, πλέον ο εξοπλισμός των 5+ χρόνων αρχίζει να "φθίρει" (χειμωνιάτικα γάντια, αντιανεμικό, κάλτσες), συνεπώς αποφασίζω σταδιακά να κάνω κάποιες "επενδύσεις". Θέλει πολύ καλό ψάξιμο (ερωτήσεις σε forum, εμπειρίες φίλων δρομέων, διάβασμα σε reviews), υπομονή, καλή διαχείριση των χρημάων και όλα γίνονται.


όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχει η μέση οδός. Είναι κουτό να δώσεις 200 ευρώ για να πάρεις το asics kayano 27, όταν το 26 έχει αν το ψάξεις 100 (παράδειγμα). Από την άλλη μεριά κάποια πράγματα πρέπει να τα έχεις. Το να έχεις τεχνικό μπλουζάκι δεν είναι του μάρκετινγκ. Είναι υπαρκτή ανάγκη. Αλλά να έχεις dryfit την στιγμή που του lidl έχουν 4 ευρώ και είναι ΣΧΕΔΟΝ εξίσου καλά, ναι είναι μάρκετινγκ. Κοινός νους χρειάζεται περισσότερο θα έλεγα, πέρα από φόρουμ και φίλους.




Οταν κάποιος βγαίνει απ το σπίτι του και από την μία ημέρα στην άλλη ξεκινά το τρέξιμο, τότε του δημιουργούνται πολλά ερωτήματα. Για τον λόγο αυτό ίσως να μην υπάρχει μέση οδός για αυτόν. Πέρα όμως από την "λογική" - στην οποία συμφωνώ μαζί σου - χρειάζεται "σωστό ερέθισμα". Για ένα δρομέα, ο οποίος τρέχει συστηματικά και έχει μία εμπειρία, αναλογικά μπορεί να κάνει λιγότερα "σφάλματα επιλογών" στα ρούχα ή γενικότερα στον εξοπλισμό του. Εχει την εμπειρία και την γνώση.

Προσωπικά, "μεγάλωσα" σε μια μεγάλη δρομική οικογένεια, συνεπώς είχα την τύχη, όλη αυτή εμπειρία τους (σε "μεγαλύτερους" με δρομικό επίπεδο) να την "ξεζουμησω" σαν σφουγγάρι και να κάνω σωστές επιλογές στον εξοπλισμό - και όχι μόνο. Αν δεν γινόταν αυτό ίσως να είχα βιαστεί να αγοράσω κάποια πράγματα, ή σίγουρα δεν θα είχα κάνει την σωστή επιλογή.
MARIOS2020 Posted - 17/10/2020 : 19:14:49
quote:
Originally posted by mike07

Marie, οι πιιο πολλοί έτσι ξεκινήσαμε.. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι "επεσαν στην λούμπα" του μαρκετινγ, χωρίς καλά καλά να έχουν συμπληρώσει 1 μήνα εντατικών "προπονήσεων" και καταξοδεύτηκαν αγοράζοντας ότι τους "πασαρει" το δρομικό μαρκετιγκ. Προσωπικά εχω γνωστούς.. όλοι μας λίγο πολλοί όλο και κάποιον τέτοιον φίλο θα έχουμε.

Οταν ξεκίνησα το τρέξιμο, συγκρατήθηκα και έπαιρνα λίγα χωρίς να είναι τόσο ποιοτικά, πλέον ο εξοπλισμός των 5+ χρόνων αρχίζει να "φθίρει" (χειμωνιάτικα γάντια, αντιανεμικό, κάλτσες), συνεπώς αποφασίζω σταδιακά να κάνω κάποιες "επενδύσεις". Θέλει πολύ καλό ψάξιμο (ερωτήσεις σε forum, εμπειρίες φίλων δρομέων, διάβασμα σε reviews), υπομονή, καλή διαχείριση των χρημάων και όλα γίνονται.


όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχει η μέση οδός. Είναι κουτό να δώσεις 200 ευρώ για να πάρεις το asics kayano 27, όταν το 26 έχει αν το ψάξεις 100 (παράδειγμα). Από την άλλη μεριά κάποια πράγματα πρέπει να τα έχεις. Το να έχεις τεχνικό μπλουζάκι δεν είναι του μάρκετινγκ. Είναι υπαρκτή ανάγκη. Αλλά να έχεις dryfit την στιγμή που του lidl έχουν 4 ευρώ και είναι ΣΧΕΔΟΝ εξίσου καλά, ναι είναι μάρκετινγκ. Κοινός νους χρειάζεται περισσότερο θα έλεγα, πέρα από φόρουμ και φίλους.
mike07 Posted - 17/10/2020 : 18:21:13
Marie, οι πιιο πολλοί έτσι ξεκινήσαμε.. Ωστόσο υπάρχουν και κάποιοι οι οποίοι "επεσαν στην λούμπα" του μαρκετινγ, χωρίς καλά καλά να έχουν συμπληρώσει 1 μήνα εντατικών "προπονήσεων" και καταξοδεύτηκαν αγοράζοντας ότι τους "πασαρει" το δρομικό μαρκετιγκ. Προσωπικά εχω γνωστούς.. όλοι μας λίγο πολλοί όλο και κάποιον τέτοιον φίλο θα έχουμε.

Οταν ξεκίνησα το τρέξιμο, συγκρατήθηκα και έπαιρνα λίγα χωρίς να είναι τόσο ποιοτικά, πλέον ο εξοπλισμός των 5+ χρόνων αρχίζει να "φθίρει" (χειμωνιάτικα γάντια, αντιανεμικό, κάλτσες), συνεπώς αποφασίζω σταδιακά να κάνω κάποιες "επενδύσεις". Θέλει πολύ καλό ψάξιμο (ερωτήσεις σε forum, εμπειρίες φίλων δρομέων, διάβασμα σε reviews), υπομονή, καλή διαχείριση των χρημάων και όλα γίνονται.
MARIOS2020 Posted - 17/10/2020 : 15:33:16
quote:
Originally posted by mike07

quote:
Originally posted by MARIOS2020

Εγώ είχα πάρει πριν από 7 χρόνια ένα Nike από το startfitness με 70% έκπτωση, 30 ευρώ από 100. Διαπνέον,με ανοίγματα, με τσέπες και φωσφοριζέ λεπτομέρειες. Με λίγο ψάξιμο και λίγη υπομονή ευκαιρίες βρίσκονται. Πάντως ότι πληρώνεις παίρνεις..



Πάντως όταν ξεκίνησα όλοι αυτοί οι όροι ήταν άγνωστοι προς εμένα. Θυμάμαι πως το πρωτο 6μηνο, έτρεχα συστηματικά με βαμβακερά και σπορτέξ (ούτε καν δρομικά). Σταδιακά, με την εμπειρία έκανα αγορές με το "σταγονόμετρο".

Συμφωνώ, ότι πληρώνεις παίρνεις. Μερικές φορές κάτι θα σου βγεί καλό και κάτι όχι. Με λίγη προσοχή και αρκετό ψάξιμο βρίσκεις αυτό που θέλεις.





Όλοι έτσι ξεκινήσαμε με απλά αθλητικά παπούτσια, βαμβακερά ρούχα, ιδίως σορτς που από τον ιδρώτα γινόταν 100 κιλά. Πάντως ένα καλό αντιανεμικό θα το έχεις πολλά χρόνια,ίσως και σε όλη σου την δρομική ζωή, οπότε ένα ποσό της τάξεως των 30 η και 50 ευρώ είναι αμελητέο..αν σε δυσκολεύει μπορείς ίσως να εξοικονομήσεις από παπούτσια...πχ εγώ συνήθως φοράω asics kayano, αλλά εύκολα κατεβαίνω κατητορία και πάω στα asics gt που είναι φθηνότερα και το μόνο που τους λείπει είναι λίγο gel, τίποτα δηλαδή!!
MARIOS2020 Posted - 17/10/2020 : 15:26:59
quote:
Originally posted by KidPadel

Κυριως με ενδιαφερει να ειναι αντιανεμικο και αν γινεται διαπνέον γιατι με ενοχλει πολυ οταν σταζω ολοκληρος με ενα που εχω τωρα που δεν παιρνει αερα απο πουθενα. Εχουμε καμια προταση; Βλεπω τα παραπανω δεν εχει κανενα καποιο ανοιγμα επιπλεον ωστε να αναπνεει καλυτερα. Ξερει κανεις κανενα που να τα κανει ''όλα'' ; Ασχετως τιμης για να εχω ενα μετρο συγκρισης. Φανταζομαι αντιανεμικο και αδιαβροχο και διαπνεον δεν γινεται. Αλλα ο καιρος εδω ειναι σχετικα ηπιος απο αποψη θερμοκρασιων, αρα με ενδιαφερει κυριως αντιανεμικο και διαπνεον με κουκουλα και να ειναι ελαφρυ, με την βροχη συμβιβαζεσαι.


Γίνεται και αντιανεμικό και διαπνέον και αδιάβροχο...ψάξε με υπομονή στο skroutz και σε ιστοσελίδες του εξωτερικού.
mike07 Posted - 17/10/2020 : 14:11:55
KidPanel, αυτό που ψάχνεις είναι το https://www.nike.com/gr/t/%CE%B1%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%84%CE%B6%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%84-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BC%CE%BF-windrunner-mSt39N/CK6341-010 . Αν εν το βρείς από ελληνική αγορά, τότε από amazon.

Καλά αντιανεμικά, ελαφριά με κουκούλα και ανοίγματα εχει μεταξύ όλων των άλλων η Nike.
KidPadel Posted - 17/10/2020 : 13:17:37
Κυριως με ενδιαφερει να ειναι αντιανεμικο και αν γινεται διαπνέον γιατι με ενοχλει πολυ οταν σταζω ολοκληρος με ενα που εχω τωρα που δεν παιρνει αερα απο πουθενα. Εχουμε καμια προταση; Βλεπω τα παραπανω δεν εχει κανενα καποιο ανοιγμα επιπλεον ωστε να αναπνεει καλυτερα. Ξερει κανεις κανενα που να τα κανει ''όλα'' ; Ασχετως τιμης για να εχω ενα μετρο συγκρισης. Φανταζομαι αντιανεμικο και αδιαβροχο και διαπνεον δεν γινεται. Αλλα ο καιρος εδω ειναι σχετικα ηπιος απο αποψη θερμοκρασιων, αρα με ενδιαφερει κυριως αντιανεμικο και διαπνεον με κουκουλα και να ειναι ελαφρυ, με την βροχη συμβιβαζεσαι.
mike07 Posted - 17/10/2020 : 09:13:21
quote:
Originally posted by MARIOS2020

Εγώ είχα πάρει πριν από 7 χρόνια ένα Nike από το startfitness με 70% έκπτωση, 30 ευρώ από 100. Διαπνέον,με ανοίγματα, με τσέπες και φωσφοριζέ λεπτομέρειες. Με λίγο ψάξιμο και λίγη υπομονή ευκαιρίες βρίσκονται. Πάντως ότι πληρώνεις παίρνεις..



Πάντως όταν ξεκίνησα όλοι αυτοί οι όροι ήταν άγνωστοι προς εμένα. Θυμάμαι πως το πρωτο 6μηνο, έτρεχα συστηματικά με βαμβακερά και σπορτέξ (ούτε καν δρομικά). Σταδιακά, με την εμπειρία έκανα αγορές με το "σταγονόμετρο".

Συμφωνώ, ότι πληρώνεις παίρνεις. Μερικές φορές κάτι θα σου βγεί καλό και κάτι όχι. Με λίγη προσοχή και αρκετό ψάξιμο βρίσκεις αυτό που θέλεις.

MARIOS2020 Posted - 17/10/2020 : 02:01:10
Εγώ είχα πάρει πριν από 7 χρόνια ένα Nike από το startfitness με 70% έκπτωση, 30 ευρώ από 100. Διαπνέον,με ανοίγματα, με τσέπες και φωσφοριζέ λεπτομέρειες. Με λίγο ψάξιμο και λίγη υπομονή ευκαιρίες βρίσκονται. Πάντως ότι πληρώνεις παίρνεις..
mike07 Posted - 16/10/2020 : 23:53:20
Είχα ένα "πανοφόρι" από το sportsshoes, με μόλις 10 ευρώ. Εβγαλε σχεδόν 5 χρόνια. Το μόνο που έκανε ήταν να λειτουργεί ως ένα (απλό) πανοφόρι. Αν το φορούσα πάνω από 10 λεπτά, έσταζα ιδρώτας, μιας και δεν είχε "εξόδους" για αέρα. Δώσε ιδρώτα και κακό. Ενώ πάλι με την βροχή δεν με απασχολει, μου αρέσει να τρέχω στην βροχή - δεν έχω πρόβλημα, εξού και δεν με καίει τόσο πολύ να είναι 100% "αδιάβροχο".

Προσωπικά, ήθελα να πάρω ένα πάρα πολύ καλό διαπνέον, μιας και βγαίνω στα "μαύρα σκοτάδια" για τρέξιμο - με την υγρασία και το κρύο να είναι σε υψηλά επίπεδα - και χρειάζομουν κάτι ποιοτικό και πιο κοντά στις ανάγκες μου. Η μάρκα (Nike - adidas) αναφέρθηκαν τυχαία, θα μπορούσαν να ήταν άλλες μάρκες. Εχω δρομικά αξεσουάρ που κοστίζουν μόλις λίγα ευρώ, και έχουν βγάλει τα ψωμιά τους και με το παραπάνω. Αλλά σε βασικό εξοπλισμό, προτείνω να δίνω το κάτι παραπάνω - σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα - για να καλύψω τις βασικές και ακέραιες ανάγκες.
gargadua Posted - 16/10/2020 : 21:54:01
Προσωπικά ακόμα και στα κρύα χρησιμοποιώ ένα μπλε αντιανεμικό από το jumbo που γίνεται πουγκί και ένα της lotto που φοριέται σαν μπλούζα, αξίας 5 και 10€ αντίστοιχα. Στο παρελθόν κάτι της adidas και nike που χρησιμοποιούσα, δεν θεώρησα ότι κάνανε κάτι το αξιοπρόσεχτο(σε μένα τουλάχιστον) και αυτός είναι ο λόγος που δεν καίγομαι για μάρκες. Εκτός βέβαια αν ξεφύγουμε στο υλικό κατασκευής, βλέπε διαπνέοντα!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
mike07 Posted - 16/10/2020 : 18:50:41
quote:
Originally posted by Deorum

Να σας πω την αμαρτία μου, όπου και όπως και αν έχω τρέξει, και μιλάμε εως 0 ίσως και οριακά πιο χαμηλά, το αντιανεμικό χρειάστηκε μαξ στα πρώτα 5-10λεπτά.

Τέλοσπαντων παραδέχομαι ότι δεν είναι ίσως σωστό αυτό που κάνω...



Είναι καθαρα υποκειμενικό. Προσωπικά, το αντιανεμικό το φοράω στα πρώτα 5 λεπτα στο ζέσταμα και μόλις τελειώσω ενώ είμαι ιδρωμένος. Σε άλλους πάλι τους βολεύει και τρέχουν με αυτό. Εγω πάλι δεν αντέχω να το φοράω καθόλη την διάρκεια της προπόνησης.

quote:
Originally posted by KidPadel

Εχει δοκιμασει κανεις το https://www.adidas.gr/own-the-run-camo-jacket/FT1453.html ;
Λεει για ψιλη βροχη και αερα. Υπαρχουν και τελειως αδιαβροχα και αντιανεμικα ;



Το συγκεκριμένο δεν το έχω κοιτάξει. Εχω την αίσθηση πως υπάρχουν αντιανεμικά και αδιάβροχα (αυτό λένε στις οδηγίες τουλάχιστον), έχω συναντήσει κυρίως σε trail αγώνες, τα οποία είναι πανάκριβα. Αντιανεμικό είναι όπως το nike (λογικά και το adidas) .

Δες και αυτό : https://www.adidas.gr/own-the-run-hooded-wind-jacket/GC7894.html

Από την περιγραφή :
quote:
Αυτό το adidas running jacket σου χαρίζει άνεση ανεξαρτήτως καιρικών συνθηκών. Έχει κουκούλα και απωθεί το νερό για να μην σε εμποδίζουν οι μπόρες και ο άνεμος. Το ανακλαστικό υλικό σε κάνει να ξεχωρίζεις.


Κοίτα, όπως και να έχει το νερό της βροχής δεν το γλυτώνεις, είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο, λχ παπούτσια. Αν θέλεις να πάρεις ένα αντιανεμικό, είμαι σίγουρος πως με ψάξιμο θα βρείς - αν όχι από Ελλάδα, σιγουρα από Amazon.


KidPadel Posted - 16/10/2020 : 18:21:26
Εχει δοκιμασει κανεις το https://www.adidas.gr/own-the-run-camo-jacket/FT1453.html ;
Λεει για ψιλη βροχη και αερα. Υπαρχουν και τελειως αδιαβροχα και αντιανεμικα ;
Deorum Posted - 15/10/2020 : 19:48:50
Να σας πω την αμαρτία μου, όπου και όπως και αν έχω τρέξει, και μιλάμε εως 0 ίσως και οριακά πιο χαμηλά, το αντιανεμικό χρειάστηκε μαξ στα πρώτα 5-10λεπτά.

Τέλοσπαντων παραδέχομαι ότι δεν είναι ίσως σωστό αυτό που κάνω...
KidPadel Posted - 15/10/2020 : 18:56:07
Δεν βρίσκεις πια διαθεσιμότητα στο συγκεκριμένο. Της Addidas own the run jacket δεν φαινεται να παρεχει τα ιδια με το παραπανω, φαινεται και αλλωστε στην τιμη.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000