Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Επιλογή ρολογιού

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
GEO27107 Δημοσιευτηκε - 26/11/2020 : 14:47:51
Φίλοι συναθλητές μια και ξαναξύπνησε το μικρόβιο του τρεξίματος βοήθεια για επιλογη ρολογιού.. μεταξύ garmin kai suunto!!!μπατζετ 350 ευρώ. Ευκαιρια και λογο του black friday... Ευχαριστώ.
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
GEO27107 Posted - 29/11/2020 : 19:50:31
Μετά από ψάξιμο μάλλον το Suunto 5 Graphite Copper ή το Garmin Instinct Graphite. Αύριο θα δείξει...
giakos Posted - 29/11/2020 : 00:05:45
Φίλε πάρε ένα Suunto ambit3 peak με 150 ευρώ.... Δεν εχει έγχρωμες οθόνες κλπ αλλά θα σε υπερκαλυψει...αν είναι να δώσεις 100-120 για απλό ρολόι ωφελησου από προσφορές και πάρε αυτό.... SUUNTO AMBIT3 PEAK... ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΣ....

Δεν προλαβαίνω.......
mike07 Posted - 28/11/2020 : 16:59:49
Για τα βασικά νομίζω πως χρειάζεται η VO2max. Εστώ για τα "τυπικά". Αν θέλεις κάποιος μπορεί να κάνει και μετρήσεις σε εργαστήριο. Εμπειρικά στις περισσότερες περιπτώσεις συμπίπτουν. Πέραν όλων των άλλων καλό είναι να αφήνουμε στην άκρη ότι μας κάνει να αισθανόμαστε ελευθεροι από το τρέξιμο.

Προσωπική εμπειρία, όσο ήμουν με το Forerunner 230, απολάμβανα το τρέξιμο. Μου έδινε τις πιο βασικές ρυθμίσεις και ήμουν ικανοποιημένος. Λίγο αργότερα, "παρασύρθηκα" από τον "ενθουσιασμό" και πήρα το Fenix 3. Ηταν τόσο πολλές οι μετρήσεις, που τις περισσότερες φορές με έκαναν να τις αναλύω. Τωρα πλέον, μερικά χρόνια μετά.. Το μόνο που κοιτάζω είναι τα βασικά .. Heart rate zone/ heart rate, time, km και τελευταίο το pace.
hypnox Posted - 28/11/2020 : 15:54:48
Συμφωνώ απόλυτα πως για κάποιον που δε το ψάχνει τόσο δε χρειάζεται τπτ παραπανω. Η VO2max που βγάζει το ρολοι δεν είναι πραγματική όπως και γενικά η VO2max δε πρεπει να μας απασχολεί τόσο γιατί είναι δευτερεύουσας σημασίας. Οι μετρήσεις από τον καρπό χάνουν στα ρολόγια. Είτε ζώνη καρδιακών παλμων στο στήθος είτε στο μπράτσο.
mike07 Posted - 28/11/2020 : 12:24:50
Υπάρχουν 2 επιλογές :
- Είτε καινούριο. Σ' αυτή την περίπτωση είναι πιο "παλιο" μοντέλο και τεχνοκογίας σχετικά με το fenix 6.
- Είτε να αγοράσεις ένα ελαφρύ εταχειρισμένο, με την πιθανότητα να είναι νέο μοντέλο.

Εμπειρικά εχω να σου αναφέρω πως το ρολόι θα πρέπει να σου καλύπτει ανάγκες :
- Οσο τον δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια σε μπαταρία.
- Αναγραφή των km, Pace (ρυθμός) , Heart rate zone (ζώνη καρδιακών παλμών), Heart Rate (στιγμιαίοι παλμοί) και time (χρόνος).
- Τέλος, θεωρώ σημαντικό, την αναγραφή της V02 max.

Επιπρόσθετα χρειάζεσαι ζώνη καρδιακών παλμών. Τα νέα μοντέλα (λχ Fenix 5, 6) υποστηρίζουν τους παλμούς πάνω στο ρολόι και η ζώνη είναι προαιρετική. Προσωπικά, έχω επιφυλάξεις κάτω πόσο είναι έγκυρη η διαπίστευση των παλμών στον καρπό, συγκριτικά με την ζώνη στο στήθος που είναι πιο σταθερή. Αλλά παλι αυτό είναι ένα άλλο θέμα.

Στην θέση σου θα κοίταζα μεταξύ :
- Garmin Forerunner 235, το οποίο βγαίνει στα 133.28€ από Amazon. https://www.amazon.com/Garmin-Forerunner-Running-Watch-Black/dp/B0160BC1FO
- Garmin Vivoactive 3 στα 142.24€ από Amazon. https://www.amazon.com/Garmin-Fenix-5S-Silver-Black/dp/B01NAK0DSD

Επίσης μέσα από το garmin connect που έρχεται με κάθε συσκευή garmin, μπορείς να "περάσεις" τις προπονήσεις σου και φυσικά να δείς μέσα από αυτό την εξέλιξη σου.

Στις παραπάνω τιμές, τα έξοδα τελωνείου συμπεριλαμβάνονται στην τιμή. Συνεπώς από τα 350€ που μπορείς να διαθέσεις έχει "κέρδος", σχεδον 200€ από τα οποία μπορείς να κρατήσεις και σταδιακά να "επενδύσεις" στον βασικό εξοπλισμός σου. Λχ γάντια, αντιανεμικό, τσαντάκι μέσης ή πλάτης, παπούτσια κοκ.

Στην θέση σου, θα ακολουθούσα μία τέτοια στρατηγική, αλλά και πάλει είναι υποκειμενικό. Ο καθένας το βλέπει από την δική του πλευρά.
gargadua Posted - 27/11/2020 : 20:48:10
Παλιά μοντέλα αλλά αξιόπιστα:
garmin fr 35, 100-110€.
Απλό, για τρέξιμο εντός/εκτός, ποδήλατο, με παλμούς και δυνατότητα διαλλειματικής.
garmin 25 100€ ακόμα πιο απλό για τρέξιμο και περπατοτρέξιμο για παλμούς θέλει ζώνη.
Θα προτιμούσα το 35.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
GEO27107 Posted - 27/11/2020 : 18:11:50
Φίλοι μου ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις - συμβουλές σας.. Η απόφαση και μην μπαίνοντας στον τρυπάκη του καταναλωτισμού είναι ένα μοντέλο στο οποίο πιστεύω θα με εξυπηρετήσει και θα βοηθήσει στο τρέξιμο . στα βασικά .. καρδιακοί σφυγμοί και η απόσταση το βασικό και δευτερεύον η ταχύτητα. Άρα πιστεύω δεν χρειάζεται ένα ακριβό μοντέλο αλλά ένα πιο οικονομικό, που θα τα προσφέρει αυτά, διότι πιστεύω τα άλλα για μένα είναι περιττά.
hypnox Posted - 27/11/2020 : 17:20:26
Ειναι όλες οι διαφορές. Είναι πάρα πολλές. Από ανάλυση οθονης και επιλογές δεδομενων μέχρι βάρος κτλ κτλ. Αν θελεις ένα απλό ρολοι για να μετράς χλμ και ρυθμό πάνε σε κάτι απλό. Αν πάλι θέλεις κάτι καλο ειναι αμαρτία να μη πας στο καλυτερο (αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα φυσικά)
hypnox Posted - 27/11/2020 : 17:13:20
www.dcrainmaker.com/2019/08/garmin-fenix6-pro-solar-series-review.html/amp" target="_blank">https://www.google.com/amp/s/www.dcrainmaker.com/2019/08/garmin-fenix6-pro-solar-series-review.html/amp
mike07 Posted - 27/11/2020 : 17:07:55
Ξεκίνησα έχοντας το forerunner 230, πολύ καλό για αυτά που ζητούσα τότε. Στον 1,5 χρονο το πούλησα και πήρα το fenix 3 καινούριο. Με άγχωσε το γεγονός πως έβλεπα τόσες πολλές ρυθμίσεις, που στην αρχή όχι μόνο δεν ήξερα τι κάνουν, αλλά αν όντως πραγματικά τις χρειαζόμουν.

Μερικές φορές με πιάνει το δαιμόνιο να πάω σε κάτι καλύτερο, αλλά τουλάχιστον για την ώρα συγκρατούμαι. Για αυτά που ζητάω και θέλω αρκούν και με καλύπτει. Η μπαταρία του διαρκεί μια χαρά, το gps πιάνει καλά. Αναφορικά με επιπρόσθετες ρυθμίσεις (ρυθμό αναπνοής κοκ) έχω την αίσθηση πως είναι για αυτούς που το βλέπουν πιο επαγγελματικά το τρέξιμο (προσωπική γνώμη). Στο βάθος του δρομικού χρούνου, κατάλαβα πως όσα πιο πολλά "δεδομένα" βλέπεις, τόσο λιγότερο απολαμβάνεις το τρέξιμο. Προσωπικά, το μονο που με ενδιαφέρει πλέον ως ρυθμίσεις και ένδειξεις είναι οι παλμοί, ζώνη τρεξίματος, τα km, η ώρα, που και που ο ρυθμός.

Εν κατακλείδι,

Αν GEO27107 είσαι "νέος" στο τρέξιμο, τότε θα συμβουλευα να κάνεις μία έρευνα αγοράς και να πάρεις κάτι που είναι μέσα στο badget σου. Είχα φίλους - γνωστούς, που τότε είχαν κατανθουσιαστεί με το τρέξιμο, πήραν το fenix 3 με αρκέτα ευρώ παραπάνω απ'ότι τώρα, και πλέον το "τρώει" το κομοδίνο τους. Δεν είναι ανάγκη να δαπανήσεις τόσα πολλά χρήματα για ένα ρολόι, παρά να πάρεις κάτι που αφενώς θα αντέξει και σε βάθος χρόνου να μην σου παρουσιάσει σημαντικα προβλήματα.
Μπορείς να πάρεις κάποιο ρολόι είτε καινούριο , είτε μεταχειρισμένο με πολύ χαμηλότερα χρήματα, και τα υπόλοιπα να σου μείνουν για τον εξοπλισμό σου.

Φιλικά.
hypnox Posted - 27/11/2020 : 16:19:43
Το fenix 3 δυστυχώς όσο σκυλί και αν είναι έχει μείνει πισω. Αρχικά δεν έχει αξία μετά πώλησης όπως είναι και το λογικό. Επίσης δεν υποστηρίζει χάρτες. Εμένα όταν μου χάλασε η αντιπροσωπεία μου πρότεινε να μου δωσει 5αρι με λιγότερα λεφτά γιατί σταματάει το 3. Το σημαντικότερο πραγμα στο ρολοι είναι η μπαταρια. Το 6 έχει μεγαλύτερη μνήμη, ρυθμό αναπνοής και πολλα άλλα. Εντάξει δε θα τα χρειαστείς ποτε φυσικά αλλά αφου θα δώσεις κάποια χρήματα γιατί να μην υπάρχουν. Αν παλι θέλεις ένα ρολοι να σου κανει τη δουλειά του μόνο για απλά τρεξίματα σε δρόμο μπορείς να παρεις ένα απλό forerunner που θα είναι πολυ πιο φτηνό ελαφρυ και πρακτικο και δε θα σε νοιάζει και αν το χτυπήσεις κιόλας. Αν παλι θέλεις για κάποιο ultra πας σε coros
sam Posted - 27/11/2020 : 15:27:32
Εάν είναι να πάρεις αυτές τις μέρες τρέξτο πάντως μπας και εκμεταλευτείς καμιά προσφορά λόγω blackfriday...

Είδα π.χ. και το VANTAGE V2 της πόλαρ στα 440 κάτι από 550 μου φαίνεται
(εδώ το είδα https://www.sciencemarket.gr/el/product-category/catalogue-sciencemarket/offers-blackfriday/%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%83%cf%86%ce%bf%cf%81%ce%ad%cf%82-polar-%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%81%ce%ac-2020-2021-%ce%ad%cf%89%cf%82-20/ )

(edit: εάν και τώρα βλέπω ότι σε αυτή τη τιμή είναι με συνδιασμό αγοράς αλλά έστω)

ή φαντάζομαι θα υπάρχουν διάφορες προσφορές και σε άλλα sites
haf Posted - 27/11/2020 : 15:24:57
Έχω το Fenix 3 εδω και 5 χρόνια, αξιόπιστο, Χωρίς προβλήματα, και με μία μπαταρία που ακόμα και τώρα κρατάει άνετα 7 έως 10 μέρες!
το Fenix 5 έχει προβλήματα με τις ακίδες φορτισης και οι περισσότεροι το χουνε στείλει για επισκευή.

Το εξάρι είναι το πιο πλήρες ρολόι αυτή τη στιγμή στην αγορά καλύπτει πλήθος δραστηριοτήτων και ίσως το μοναδικό πρόβλημα που είχε η ενδεχομένως ακόμα να έχει είναι ότι το heart rate Monitor δεν ήταν αξιόπιστο. τουλάχιστον εγώ πριν ένα χρόνο το επέστρεψα για αυτό το λόγο.
από κει και πέρα Εάν το πρόβλημα αυτό έχει λυθεί και σύμφωνα με το μπάτζετ που διαθέτεις θα σου πρότεινα την Black Friday προσφορά που τρέχεις 389 για το απλό εξάρι το οποίο δεν έχει χάρτες και WiFi αλλά είναι μία τιμια αγορά
Kimonas Posted - 27/11/2020 : 15:17:43
Καλησπέρα

Έχω το Fenix 3 HR και δεν μπορώ να μην πω ότι μπήκα στον πειρασμό να κοιτάξω για το 5 ή το 6 αλλά λυπάμαι να αφήσω αυτό που έχω τώρα και είναι " σκυλί ". Αξιόπιστο και ανθεκτικό καθώς το ζορίζω αρκετά
Για το 5 έχω ακόύσει προβλήματα, θα συμφωνήσω για το 6 αν δεν διαθέτεις αντίστοιχο ρολόι
geopa Posted - 27/11/2020 : 14:51:57
Εκτός από μπαταρία τι άλλη διαφορά έχει

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000