Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Αυθεντικός Μαραθώνιος 2021 ????

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Kimonas Δημοσιευτηκε - 30/06/2021 : 19:39:16
Καλησπέρα

Έχετε καμία πρόβλεψη για τον Μαραθώνιο της Αθήνας ?
Θα γίνει ? Και αν ναι, πότε θα ανοίξουν οι εγγραφές ?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
kwma Posted - 27/12/2021 : 05:37:12
Ευχαριστω RAF....δουλεψε!
rafdesipris Posted - 24/12/2021 : 10:13:08
Δοκίμασε στο marathon-photos.com αφού βρεις τον αγώνα και δώσεις το όνομα σου ή αριθμό bib


quote:
Originally posted by kwma

γεια και χαρά!
παιδιά που βρισκουμε πιστοποιητικό επίδοσης για τον ΑΜΑ 21?
Κατα την εγγραφη, απο λαθος μου δεν πατησα οτι συμφωνω για αναμνηστικές φωτο κλπ κλπ, και δεν μου ηρθε ειδοποιηση απο την εταιρία οπως συνεβαινε τις προηγουμενες χρονιές...
Στην σελιδα του ΑΜΑ δεν βρηκα τιποτα...(ουτε στα αποτελεσματα)
Που ειναι το "πτυχίο" μου?
Καλές γιορτες, και καλα ΧΛΜ.

kwma Posted - 24/12/2021 : 09:27:08
γεια και χαρά!
παιδιά που βρισκουμε πιστοποιητικό επίδοσης για τον ΑΜΑ 21?
Κατα την εγγραφη, απο λαθος μου δεν πατησα οτι συμφωνω για αναμνηστικές φωτο κλπ κλπ, και δεν μου ηρθε ειδοποιηση απο την εταιρία οπως συνεβαινε τις προηγουμενες χρονιές...
Στην σελιδα του ΑΜΑ δεν βρηκα τιποτα...(ουτε στα αποτελεσματα)
Που ειναι το "πτυχίο" μου?
Καλές γιορτες, και καλα ΧΛΜ.
hypnox Posted - 24/11/2021 : 19:28:47
Λέει πως μετά από κάποιες μέρες ήταν καλά.Επειδη είμαστε στην ίδια ομάδα και ξέρω και την προπονηση και το προπονητικο πλανο και την προετοιμασια του, αρχικά πρωτον μιλάμε για ένα φαινόμενο και δευτερον ο Φώτης έτρεχε και δρόμο, δε μεταπήδησε από το βουνό στο δρόμο.
giannis1970 Posted - 24/11/2021 : 18:12:07
στο δρομο σακατευεσαι δηλαδη ....αλλα λεει στη συνεντευξη του μετα το σπαρταθλο ο ζησιμοπουλος
hypnox Posted - 24/11/2021 : 16:37:07
Ο Ζησιμόπουλος έτρεχε αποστάσεις γενικά. Επίσης έτρεχε ασφαλτο με πολυ καλους χρόνους.

Πέρα από αυτό έκανε μεγαλους αγώνες στο βουνό για να μαζέψει χλμετρα καθώς στην ασφαλτο θα σακατευε τα ποδια του. Γενικά τα 2 τελευταία χρόνια ο στόχος του ήταν το Σπαρταθλον.
Κάνει προπονησεις σε στάδιο κυρίως και μονο τα μεγάλα στο βουνό και τα χαλαρωμα τα.
petaloudas Posted - 24/11/2021 : 14:28:20
δειτε και το παραδειγμα του Ζησιμοπουλου ...τι εκανε φετος στο Σπαρταθλο
Aroulio Posted - 24/11/2021 : 01:14:56
και πιο ασφαλής. πχ από κάποιο σημείο και μετά μπορείς να σούρνεις τα πόδια σου. Ενώ στο βουνό ούτε στραβοπάτημα επιτρέπεται, ούτε η αδυναμία να σηκώσεις το πόδι σου, όταν συναντάς κάποιο εμπόδιο συγχωρείται
hypnox Posted - 23/11/2021 : 22:05:22
Ο δρόμος παντως ειναι δυσκολοτερος από το βουνό.
Vslis Posted - 23/11/2021 : 15:08:11
Στο βουνό διαφοροποιείται τόσο η προπόνηση όσο και ο αγώνας. Η προπόνηση στο βουνό σου δίνει οφέλη κυρίως στην ενδυνάμωση. Βουνίσιοι δρομείς είναι πιο εύκολο να κανουν μετάβαση στις υπεραποστάσεις, αγώνας 20km στο βουνό, είναι σαν να κάνεις μαραθώνιο στον δρόμο (μια απλή αναλογία έδωσα). Υπάρχουν βουνίσιοι δρομείς (με αρκετά km στα πόδια τους) που όταν δοκίμασαν μαραθώνιο και υπεραποστάσεις στον δρόμο, πήγαν απίστευτα καλά. Οι χρόνοι, ατομικά ρεκόρ είναι σχετικά.
billhakk Posted - 23/11/2021 : 14:17:35
quote:
Originally posted by nrun

Χωρις καμια διαθεση προσβολης η υποτιμησης του αγωνα σας, να πω τη γνωμη μου. Μπορει το βουνο να σου δινει μια εξοικειωση και προσαρμογες στις ανηφορες αλλα ταυτοχρονα σε κανει αργο. Οποτε ναι μεν σε αυτο το επιπεδο επιδοσεων ο δρομεας σαφως οφελειται αλλα αν μιλησουμε για χρονους κατω του 3:20, σιγουρα απαιτειται και ταχυτητα εκτος απο αντοχη και δυνατα ποδια.



Καμία προσβολή! Είναι γνωστό αυτό που λες, εξου και κάνω speed sessions σε στιβο, χαλαρά στο δρόμο και τα ΣΚ στα βουνά. Νομίζω πως αυτή η εναλλαγή έχει τα πλεονεκτήματα της.

Φέτος κατάφερα να ρίξω το 3.55 που είχα σε φλατ Μαραθώνιο το 2019 στο 3.19 στον Αυθεντικό. Και το κυριότερο, το χάρηκα περισσότερο από όλες τις άλλες χρονιές!
Gabri Posted - 23/11/2021 : 10:24:06
quote:
Originally posted by nrun

Χωρις καμια διαθεση προσβολης η υποτιμησης του αγωνα σας, να πω τη γνωμη μου. Μπορει το βουνο να σου δινει μια εξοικειωση και προσαρμογες στις ανηφορες αλλα ταυτοχρονα σε κανει αργο. Οποτε ναι μεν σε αυτο το επιπεδο επιδοσεων ο δρομεας σαφως οφελειται αλλα αν μιλησουμε για χρονους κατω του 3:20, σιγουρα απαιτειται και ταχυτητα εκτος απο αντοχη και δυνατα ποδια.
Η αποψη μου ειναι οτι ο βουνισιος δεν εχει σε καμια περιπτωση πλεονεκτημα σε σχεση με την κανονικη ασφαλτινη και στιβικη προπονηση.


quote:
Originally posted by billhakk

quote:
Originally posted by Gabri

Μετα απο 3 χρονια βουνο (25ρια αγωνες, εναν αποτυχημενο Olympus Marathon κτλ) κατεβηκα με 5 διαλειμματικες στο γηπεδο και ενα λονγκ σε δρομο 16χλμ (ολες οι αλλες προπονησεις μου ηταν στον Υμηττο) να σπασω το 5ωρο και ισως να σπασω και το 4.30.
Τελικα εκανα 4.11 με negative split και μεχρι και το τελος εψαχνα να βρω που ειναι οι ανηφορες.



Συμφωνώ! Όταν τα 10αρια προπονήσεις έχουν 500+ θετική υψομετρικη, τι να σου κάνουν τα 500 στο σύνολο. 3η φορά και για μένα, πρώτη φορά βγαίνω τόσο άνετα στον Σταυρό και να έχω διάθεση για chatting! Trail running rules!





Εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες με την ταχυτητα. Αλλα μιλας για χρονους της ταξης του 3.20. Για χρονους σαν εμενα που ηθελα να ριξω τις 5 ωρες σε κατω απο 4.30 το βουνο σαφως και βοηθησε πολυ. Τωρα αν θελω το 4.11 να το κανω 3.55 ναι θελει περισσοτερο δρομο αλλα και παλι θελει προπονησεις σε ανηφορες. Με απλες προπονησεις σε δρομο επιπεδο και γηπεδο δουλεια δεν γινεται στην Κλασικη.
nrun Posted - 22/11/2021 : 22:24:24
Χωρις καμια διαθεση προσβολης η υποτιμησης του αγωνα σας, να πω τη γνωμη μου. Μπορει το βουνο να σου δινει μια εξοικειωση και προσαρμογες στις ανηφορες αλλα ταυτοχρονα σε κανει αργο. Οποτε ναι μεν σε αυτο το επιπεδο επιδοσεων ο δρομεας σαφως οφελειται αλλα αν μιλησουμε για χρονους κατω του 3:20, σιγουρα απαιτειται και ταχυτητα εκτος απο αντοχη και δυνατα ποδια.
Η αποψη μου ειναι οτι ο βουνισιος δεν εχει σε καμια περιπτωση πλεονεκτημα σε σχεση με την κανονικη ασφαλτινη και στιβικη προπονηση.


quote:
Originally posted by billhakk

quote:
Originally posted by Gabri

Μετα απο 3 χρονια βουνο (25ρια αγωνες, εναν αποτυχημενο Olympus Marathon κτλ) κατεβηκα με 5 διαλειμματικες στο γηπεδο και ενα λονγκ σε δρομο 16χλμ (ολες οι αλλες προπονησεις μου ηταν στον Υμηττο) να σπασω το 5ωρο και ισως να σπασω και το 4.30.
Τελικα εκανα 4.11 με negative split και μεχρι και το τελος εψαχνα να βρω που ειναι οι ανηφορες.



Συμφωνώ! Όταν τα 10αρια προπονήσεις έχουν 500+ θετική υψομετρικη, τι να σου κάνουν τα 500 στο σύνολο. 3η φορά και για μένα, πρώτη φορά βγαίνω τόσο άνετα στον Σταυρό και να έχω διάθεση για chatting! Trail running rules!

billhakk Posted - 22/11/2021 : 21:57:53
quote:
Originally posted by Gabri

Μετα απο 3 χρονια βουνο (25ρια αγωνες, εναν αποτυχημενο Olympus Marathon κτλ) κατεβηκα με 5 διαλειμματικες στο γηπεδο και ενα λονγκ σε δρομο 16χλμ (ολες οι αλλες προπονησεις μου ηταν στον Υμηττο) να σπασω το 5ωρο και ισως να σπασω και το 4.30.
Τελικα εκανα 4.11 με negative split και μεχρι και το τελος εψαχνα να βρω που ειναι οι ανηφορες.



Συμφωνώ! Όταν τα 10αρια προπονήσεις έχουν 500+ θετική υψομετρικη, τι να σου κάνουν τα 500 στο σύνολο. 3η φορά και για μένα, πρώτη φορά βγαίνω τόσο άνετα στον Σταυρό και να έχω διάθεση για chatting! Trail running rules!
Gabri Posted - 18/11/2021 : 14:46:25
Για μενα ηταν ο 3ος κλασικος.
Το 2015 ειχα κανει 5.18, το 2018 ειχα κανει 5.14 και μετα σταματησα τον δρομο και αρχισα να τρεχω βουνα.
Μετα απο 3 χρονια βουνο (25ρια αγωνες, εναν αποτυχημενο Olympus Marathon κτλ) κατεβηκα με 5 διαλειμματικες στο γηπεδο και ενα λονγκ σε δρομο 16χλμ (ολες οι αλλες προπονησεις μου ηταν στον Υμηττο) να σπασω το 5ωρο και ισως να σπασω και το 4.30.
Τελικα εκανα 4.11 με negative split και μεχρι και το τελος εψαχνα να βρω που ειναι οι ανηφορες.
Απιστευτος καιρος, και απο ενεργεια μπορουσα να παω 50χλμ ανετα. τα δυο πιο γρηγορα χλμ μου ηταν το 41 και το 42.
Και του χρονου και ολοι με υγεια.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000