Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Λαγονοκνημιαία ταινία

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Brazil Δημοσιευτηκε - 14/11/2009 : 19:57:55
Εδώ και τρεις εβδομάδες μου διεγνώσθη λαγονοκνημιαία ταινία. Στον ημιμαραθώνιο Ελευσίνα-Μέγαρα, στο 11χλμ έβγαλα φουσκάλα στο δεξί πόδι με αποτέλεσμα να "ρίξω" το βάρος στο αριστερό και λόγω κακής εργοφυσιολογίας την έπαθα... Εχω κάνει περίπου 10 επισκεψεις στον φυσιοθεραπευτή, αλλά όταν πηγαίνω στο γύπεδο για να δοκιμάσω το πόδι, στα 5 λεπτά με αναγκάζει να σταματήσω. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό κρατάει αυτή η ιστορία...

15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
thesalos Posted - 03/04/2014 : 18:29:09
θελει προσοχη ,ειναι ατιμος και υπουλοσ πονος και ενα ειναι σιγουρο οτι δεν σε ξεχναει.

πιστευω οτι αυτο που θελει τροποποιηση και κοιταγμα ειναι το προγραμα που ο καθενας ακολουθει.αν δεν το δεις αυτο το θεμα ,καθε φορα που θα ανεβαζεις ,ενδεχεται να αρχιζουν και
τα τσιμπιματα τις ταινιας.



marstay Posted - 03/04/2014 : 07:11:51
Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, επομένως να πάω για κολύμπι δεν θα το χειροτερέψει έτσι? Όοσ για τα υπόλοιπα έχετε δίκιο θα βάλω και ενδυνάμωση στο πρόγραμμα.
Mastrolefteris Posted - 03/04/2014 : 06:25:27
Καλημέρα.

Γενικά η λαγονοκνημιαία θέλει 3 με 5 εβδομάδες, αν είναι να περάσει εντελώς.
Καλύτερα να χάσει λίγο αερόβιο, παρά να ρισκάρεις το να χρονίσει η πάθηση.
Κάνε διατάσεις που θα βρεις στο γκούκγλ, και ασκησούλες ενδυνάμωσης και θα σου περάσει...


www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Nikos forlan Posted - 02/04/2014 : 15:15:01
Πέρα απο τις διατάσεις που πρέπει να τις κάνεις συχνά,
θα σου έλεγα αν τα οικονομικά αντέχουν να πας για μασάζ, να σε πατήσουν.
Κάνε αποχή για λίγο καιρό, και μαζί με την πισίνα βάλε την ενδυνάμωση.
Γενικά στα λέω.
mbair Posted - 02/04/2014 : 14:10:34
Δυναμωσε και τον κορμο σου παραλληλα με οτι αεροβιες ασκησεις αποφασίσεις να κάνεις,,,περαστικα
marstay Posted - 02/04/2014 : 11:03:20
Λοιπόν, σας χαιρετώ και εύχομαι καλά τρεξίματα σε όλους μακριά από τραυματισμούς...όσον αφορά το πρόβλημα μου. Μετά τον μαραθώνιο του Ναυπλίου που με έπιασε η ταινία στο 35 και τερμάτισα με αφόρητους πόνους, πήγα για ένα τρεξιματάκι χθες, δηλαδή μετά από 9 μέρες αποχή. Λοιπόν δεν κάνω ούτε 2 χιλιόμετρα όταν ο γνώριμος πλέον πόνος έκανε την εμφάνιση του και με το που τελείωσα το 400άρι σταμάτησα γιατι πόναγα. Στο περπάτημα δεν με ενοχλεί καθόλου και γενικά μπορώ να κάνω όλες τις κινήσεις. Με πονάει μόνο όταν τρέξω όπως φάνηκε έστω και 2 χλμ. Με πείρε από κάτω η αλήθεια είναι, νόμιζα ότι μοθ έιχε περάσει με 9 μέρες αποχή, αλλά όπως φαίνεται θέλει πολύ περισσότερο καιρό. Διάβασα όλο το θέμα και κατάλαβα...αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν το κολύμπι σαν ενναλλακτική άσκηση ενδύκνειται ή αν πρόκειται να το χειροτερέψει. Δεν τη παλεύω να κάθομαι σπίτι οπότε ψαχνω άλλες διεξόδους. Χώρια που θέλω να διατηρήσω το αερόβιο που κέρδισα από την προπόνηση του μαραθωνίου. Περιμένω τις συμβουλές σας...Σε γιατρό δεν έχω πάει μιας και δεν με ενοχλεί καθόλου στις καθημερινές μου δραστηριότητες. Βάζω απλά πάγο και κάνω τις διατάσεις που έχουν προταθεί.
kalogeridis Posted - 11/03/2014 : 00:18:07
δινω πονο και στις δυο διχως ελεος. δεν καταθετουμε τα οπλα ετσι ευκολα. ενας μηνας εμεινε. ισως προλαβω.
echetlos Posted - 10/03/2014 : 23:33:54
quote:
Originally posted by kalogeridis

quote:
Originally posted by echetlos

Για πιο άμεσα αποτελέσματα στο ΣΤΛΤ, μασέρ και πολύ γερό πάτημα.
Θα πονέσει αλλά θα δεις διαφορά μεγάλη.
Αν δεν είσαι στην οξεία του φάση, μπορεί και να ξεμπερδέψεις με τη μία.

"My sport is your sport's punishment"

δυστυχως μπηκα και εγω στο κλαμπ. απο γνωση του συγκεκριμενου τραυματισμου, και της δυσκολης αποθεραπειας του, απεφευγα σαν ο διαολος το λιβανι να διαβασω καν το συγκεκριμενο θεμα. τελικα χθες βραδυ το διαβασα αναδρομικα ολοκληρο. πηρα πληροφοριες. ο σημερινος χειροπρακτικος μου ειπε πως το θεμα μου δεν ειναι μονο οι ταινιες. η μεση μου ειναι πολυ επιβαρυμενη. απο το θεραπευτηριο βγηκα ανανεωμενος χωρις πονο αλλα θελει σιγουρα χρονο, προσοχη και πολυ δουλεια απο μερια μου...απο τα γραφομενα του σαββα υποθετω οτι η αριστερη ταινια ειναι σε πρωτη φαση, ενω η δεξια σε σαφως χειροτερη φαση. θα τα λεμε δυστυχως και απο εδω. ευτυχως δεν ειναι ο τελευταιος αγωνας και εχουμε χρονια μπροστα μας να χαιρομαστε το τρεξιμο. με σωστη αποθεραπεια, διατασεις και ενδυναμωση θα ξενιασουμε για παντα! Νικο μαλλον δεν πετυχα τη σωστη θεση των ποδιων στο πειραμα της αλλαγης στο μεσο πατημα των skechers αν και οι ενοχλησεις τοσο στο ενα οσο και ο τραυματισμος στο αλλο ηρθαν φορωντας τα cumulus... διαβασα πως η μεγαλη γωνια στα γονατα κατα των επαφη με το εδαφος ειναι ενοχοποιητικη για ταινιες και μεση. τα εξτρα χριστουγεννιατικα κιλα δεν επετρεψαν την αναιμακτη αλλαγη σε μεσο πατημα.σιγουρα θελω πολυ δουλεια και απο τεχνικη αποψη.



Κατ' αρχάς, περαστικά Παναγιώτη!
Δυστυχώς 7/10 δρομείς κάποια στιγμή μαθαίνουν τι ακριβώς είναι η ταινία. Εσένα σου έτυχε και σε λάθος χρονικό σημείο.
Τα Skechers δεν φταίνε. Αν είχες υπερβάλλει, θα στο έλεγαν οι γάμπες και όχι οι ταινίες ή η μέση.
Θα επιμείνω για το πάτημα στην λαγονιοκνημιαία, τουλάχιστον στην αριστερή...

"My sport is your sport's punishment"
kalogeridis Posted - 10/03/2014 : 23:13:39
ευχαριστω παιδια... αναιρω το βραχυχυκλωμα...
zoro Posted - 10/03/2014 : 23:08:21
μια χαρά ήταν τα 13
anna_ves Posted - 10/03/2014 : 23:06:56
quote:
Originally posted by kalogeridis

μας εκανες τη καρδια τωρα... βαλτος εισαι σιγουρα... που να βραχυκυκλωσει το ENTER σου!!!. επεσες μεσα και στα 2... καινουργια αποκλειεται γιατι προβλεπω διαζυγια! παρακαλω λοιπον καποιος συμφορουμιτης να κανει λαθος νουμερο. τα 13 ηταν καλα? νομιζω τα βρηκα σε στοκαδικο.



Τα 13 ήταν τέλεια! Έχω λιώσει 2 ζευγάρια. 2500 km και πάτημα σα να ήταν καινούρια!

------------------------------------------------------------------------
"ΕΞΙΣ ΔΕΥΤΕΡΑ ΦΥΣΙΣ" - ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
kalogeridis Posted - 10/03/2014 : 22:59:59
μας εκανες τη καρδια τωρα... βαλτος εισαι σιγουρα... που να βραχυκυκλωσει το ENTER σου!!!. επεσες μεσα και στα 2... καινουργια αποκλειεται γιατι προβλεπω διαζυγια! παρακαλω λοιπον καποιος συμφορουμιτης να κανει λαθος νουμερο. τα 13 ηταν καλα? νομιζω τα βρηκα σε στοκαδικο.
zoro Posted - 10/03/2014 : 22:49:21
καινούργια, όχι παλιά και όχι τα...14
kalogeridis Posted - 10/03/2014 : 22:46:05
τα εχει ο αδερφος μου και περιμενω να αγορασει καινουργια για να μου τα κανει πασα...
zoro Posted - 10/03/2014 : 21:54:48
πάρε...nimbus και πάτα όπως θές

Υ.Γ: ....και μακριά απο το forum για τα nimbus!!

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000