Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Πλυσιμο αθλητικων παπουτσιων

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
blue_runner Δημοσιευτηκε - 02/12/2009 : 10:48:56
Υπαρχει κανενα καλο καθαριστικο για τα παπουτσια μας?Προσωπικα τα καθαριζω με ενα ελαφρα βρεγμενο πανακι και οταν ερθει η ωρα για καλο πλυσιμο τα βαζω σε μια λεκανη με λιγο tide αλλα απο οτι βλεπω ζαρωνουν οταν στεγνωνουν και εχω ακουσει και απο αλλους φιλους οτι χαλανε οταν τα πλενεις υπαρχει καμια αλλη λυση?
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
hliasm Posted - 09/12/2009 : 23:52:58
Τελευταία φορά τα έβαλα στην βούρτσα στο βενζινάδικο...
Rigelian Posted - 03/12/2009 : 23:07:51
quote:
Originally posted by gargadua
Τα πλένω -αν πρέπει- με υγρό πιάτων και νεράκι.




Eγώ βάφω τα πιάτα με Camel!
gargadua Posted - 03/12/2009 : 11:00:32
Πρόσεχε μη σου βάλει τα 2 παπούτσια σε ένα πόδι (ΝΤΟΙΝΚ!!!!)
Εγώ στο στίψιμο προβληματίζομαι.

Τα πλένω -αν πρέπει- με υγρό πιάτων και νεράκι.
quote:
Originally posted by kanivallos

quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by kanivallos

Με το πλύσιμο δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα, με το σιδέρωμα λίγο προβληματίζομαι.




Nα βάλεις την γυναίκα σου.....γιατί να προβληματίζεσαι εσύ?



Το δοκίμασα κι αυτό, αλλά μου έδωσε τα παπούτσια στο χέρι.

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.



Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Brazil Posted - 02/12/2009 : 22:14:32
Εγώ παίδες τα αφήνω "μπαρουτοκαπνισμένα"....
Όσες φορές τα έπλυνα, ήταν με tide στο χέρι και πολύ καλό ξέπλυμα μετά.

brazil
Rroyk Posted - 02/12/2009 : 18:39:25
ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ.ΠΟΙΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΑΥΤΑ?ΤΟ ΠΑΠΟΥΤΣΙ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΟΧΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΟΙ ΙΝΕΣ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΥΝ..ΑΛΛΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑΚΙΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΠΙΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΝΕΡΟ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ.
kanivallos Posted - 02/12/2009 : 18:28:40
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by kanivallos

Με το πλύσιμο δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα, με το σιδέρωμα λίγο προβληματίζομαι.




Nα βάλεις την γυναίκα σου.....γιατί να προβληματίζεσαι εσύ?



Το δοκίμασα κι αυτό, αλλά μου έδωσε τα παπούτσια στο χέρι.

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
kos_gia Posted - 02/12/2009 : 17:12:10
σαπούνι μασσαλίας
τα παπούτσια στο χέρι με κρύο νερό

//τρέξε να ψηλαφήσεις την πλάση ακριβέ μου,το μπράτσο της απλώνει να κρατηθείς // Θ.Π.
THANOS_KTM Posted - 02/12/2009 : 15:54:27
quote:
Originally posted by kanivallos

Με το πλύσιμο δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα, με το σιδέρωμα λίγο προβληματίζομαι.




Nα βάλεις την γυναίκα σου.....γιατί να προβληματίζεσαι εσύ?
Rigelian Posted - 02/12/2009 : 15:54:16
Merito!
kanivallos Posted - 02/12/2009 : 15:32:36
Με το πλύσιμο δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα, με το σιδέρωμα λίγο προβληματίζομαι.

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
MANOLIS2004 Posted - 02/12/2009 : 13:53:09
Τα πιο παλιά παπούτσια λένε ΟΧΙ ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ. Προσωπικά τα πλένω με σφουγγαράκι & υγρό πιάτων και καλό ξέπλυμα με το λάστιχο στο μπαλκόνι.

MANOLIS2004
Rigelian Posted - 02/12/2009 : 13:01:18
Σε πλυντήριο δεν βάζω παπούτσια. Τα πλένω με βετέξ και κρύο νεράκι, να φύγει το αλμυρό που τα διαβρώνει...
KaterinaL Posted - 02/12/2009 : 12:49:48
Και εγώ όλα μου τα αθλητικά (καθώς και πάνινα καλοκαιρινά με λαστιχένιες σόλες) τα πλένω στο πλυντήριο (με τις ίδιες προφυλάξεις που αναφέρετε ποιο πάνω: λίγο απορρυπαντικό, κρύο νερό, χαμηλές ή και καθόλου στροφές στο στύψιμο). Οπτικά τουλάχιστον, δεν φαίνεται να παθαίνουν τίποτα.
Αυτό που έχω διαπιστώσει σε αθλητικά παπούτσια ή γενικότερα σε παπούτσια με συνθετικές (λαστιχένιες) σόλες καθώς και σε συνθετικά ρούχα (με πολυεστέρα, όπως κάποια μαγιό ή πολυεστερικά μπλουζάκια θαλάσσης), αν χρησιμοποιηθούν μετά απο πολύ καιρό (δηλ. μήνουν στο ντουλάπι για χρόνια), το υλικό σαν να πολυμερίζεται και διαλύονται στη κυριολεξία.
Κάτι σαν το ανθρώπινο σώμα. Για αυτό, αν θέλετε να έχετε δυνατά και γερά σπορτέξ, φορέστε τα και τρέξτε όσο το δυνατό περισσότερο.
reladic Posted - 02/12/2009 : 12:47:29
Και γιατί να τα πλύνεις? μήπως θα τα βάλεις να πάς στο γάμο με αυτά? ...και στο πλυντήριο να τα βάλεις με δυό τρεξίματα πάλι μέσ' τη μπίχλα θά 'ναι.Με ένα υγρό πανί για τα χοντρά είναι οκ.

__________________
reladic by ivorteam
zoyfio Posted - 02/12/2009 : 12:32:55
Έχω πλύνει Asics, Brooks και Saucony και στο χέρι και στο πλυντήριο με λίγο Tide και Skip αντίστοιχα. Δεν έχουν πάθει τίποτα.

Το πιο σημαντικό στο πλύσιμο πάντως πιστεύω ότι είναι το πολύ καλό ξέβγαλμα.
Επίσης μια φορά τα έπλυνα στο πλυντήριο αφού προηγουμένως τα είχα βάλει μέσα σε μια παλιά μαξιλαροθήκη, αλλά στο τέλος μου φάνηκε ότι είχε μείνει λίγη σκόνη μέσα στη μαξιλαροθήκη και προτίμησα να ξαναξεβγάλω τα παπούτσια με νερό. Τώρα εάν βρεις κανένα ειδικό δίχτυ δεν ξέρω, μπορεί να προστατεύονται κάπως στο πλυντήριο.
Επίσης, βάζω πάντα το πρόγραμμα για τα ευαίσθητα, χωρίς στύψιμο και ποτέ πάνω από 2 ζευγάρια παπούτσια μαζί.
Και εννοείται με κρύο νερό πάντα!
Τέλος αφαιρώ τα κορδόνια και τα πλένω στο χέρι χωριστά από τα παπούτσια.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000