Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πονος στο μεταταρσιο

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
mari Δημοσιευτηκε - 12/03/2010 : 22:50:00
Απο τα 21 εχω προβλημα με το μεταταρσιο του δεξιου μου ποδιου. Ο πονος αυτος με ταλαιπωρει σχεδον 1 χρονο.. εχω επισκεφτει πολλους γιατρους, οι περισσοτεροι λενε οτι μαλλον προηλθε απο ακαταλληλο παππουτσι.. ασχολουμαι χρονια με το χορο, τον οποιο μαλλον πρεπει να αφησω οριστικα... δεν ξερω τι ειδους γυμναστικη ειναι καταλληλο για τετοιες περιπτωσεις... επισης εκτος απο παυσιπονα τι αλλο μπορω να κανω για να απαλαγω απο αυτον τον πονο.. Χρησιμοποιω βοηθητικους πατους, αλλα αυτο μαλλον δεν αρκει...
14   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
rockonskin Posted - 15/08/2011 : 22:55:10
Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση Βασιλη. Στα Ναματα δεν ηρθα γιατι ετοιμαζομαι για αλλο αγωνα. Δε σκεφτηκα να δω γιατρο απλα γιατι δεν ειναι μεγαλη η ενοχληση, η διαρκεια με παραξενευει γιατι αρχικα νομιζω προηλθε απο χτυπημα. Ισως να δω τον Ρουσουλεντζη...αυτος φτιαχνει τα παντα! Θα τα πουμε Παρανεστι!
vasilis dr Posted - 15/08/2011 : 12:37:51
Φίλε rockonskin γειά καταρχήν, σ΄έψαχνα την προηγούμενη Κυριακή στα Νάματα αλλα φαίνεται λόγω της ενόχλησης δεν φάνηκες.
Πριν 3 χρόνια ακριβώς το ίδιο είχα και εγώ αλλα μόνο στο 2ο δάκτυλο και όχι στο μετατάρσιο.Εμένα προήλθε καθαρά απο κτύπημα(κάκωση δηλαδή),τι πάγο,τι αλοιφές,τι μαλάξεις,....έκανε 5-6 μήνες να φύγει η άτιμη ενόχληση,που ευτηχώς την ένιωθα μόνο όταν το τραβούσα και το γύριζα δεξιά,αριστερά.
Στο περπάτημα και στα λίγα χιλιόμετρα ήταν σαν να μην υπήρχε,και μόνο όταν ανέβαζα στροφές και χιλιόμετρα εμφανιζόταν αλλα σε τέτοιο βαθμό που δεν διέκοπτα το τρέξιμο..
Στα λέω αυτά γιατί και οι 2 ορθοπαιδικοί που απευθύνθηκα μου είπαν οτι επειδή τα δάκτυλα δέχονται συνεχή φόρτιση,οι ενοχλήσεις σε αυτά δεν φεύγουν τόσο γρήγορα.
Ακτινογραφία έβγαλες, μήπως λόγω του κτυπήματος που αναφέρεις υπάρχει κάποιο ψιλοράγισμα;(που δεν το πιστεύω)εγώ για σιγουριά είχα βγάλει.
Στον Ρουσουλέντζη πήγες;(αν και νομίζω οτι είναι ειδικός σε ποιο χοντρά ορθοπαιδικά προβλήματα)
Αν επιμείνει η ενόχληση και θες να δεις κάποιον ορθοπαιδικό η αθλίατρο στη Θεσσαλονίκη τα ξαναλέμε γιατι για αυτούς ξέρω αρκετά.
Ραντεβού στο Παρανέστι!!!
rockonskin Posted - 15/08/2011 : 00:45:57
Ειναι πανω απο 3 βδομαδες που εχει παρουσιαστει ενας 'ελαφρυς' πονος στο 2ο μεταταρσιο και περισσοτερο στο 2ο δαχτυλο. Συγκεκριμενα οταν τραβαω το δαχτυλο σε διαφορες κατευθυνσεις ή τεντωνοντας και λυγιζοντας το ποναει. Δεν με ενοχλει ιδιαιτερα, ισως να το νιωθω πιο εντονα μετα το τελος καποιας προπονησης. Με παραξενευει γιατι νομιζω προηλθε απο κτυπημα αλλα θα περιμενα να εχει περασει μετα απο τοσο καιρο εκτος και αν το χτυπημα ηταν συμπτωση. Διαβαζω για μεταταρσαλγια αλλα δε νομιζω να εχω τοσο εντονα συμπτωματα. Καμια ιδεα?
DrFoot Posted - 18/03/2010 : 22:28:57
Αγαπητή Μαρι,
πολύ διαφωτιστικά όλα αυτά. Η περιοχή που εντοπίζεις τον πόνο ταλαιπωρεί αρκετούς χορευτές. Συχνά το αίτιο είναι η χρόνια διάταση ( ή και ρήξη από παλιό τραυματισμό) ενός συνδέσμου της περιοχής, κάτι που δεν φαίνεται πάντα στις απλές ακτινογραφίες, ειδικά αν αυτές έχουν ληφθεί χωρίς να πατάς το πόδι (δηλαδή ακτινογραφίες χωρίς φόρτιση). Σε περίπτωση που υπάρχει το πρόβλημα σε αυτόν τον σύνδεσμο, δημιουργείται μια επώδυνη αστάθεια στην περιοχή, και σε αυτήν την περίπτωση οι φυσιοθεραπείες και οι πάτοι δεν βοηθάνε. Πιθανόν αυτό να είναι και το πρόβλημα στο δικό σου πόδι.
Το πιο σημαντικό ωστόσο είναι να βρεις κάποιον που θα βάλει διάγνωση και θα εξηγήσει γιατί πονάει το πόδι σου. Αν θελήσεις να το ψάξεις, και για να μην κάνουμε διαφημίσεις γιατρών μέσω του forum, στείλε μου mail με την πόλη σου για να σου πω αν ξέρω κάποιον ειδικό στο θέμα.
mari Posted - 17/03/2010 : 22:37:41
ponaw sto 2o me 3o metatarsio, sth vash..
asxoloumun xronia me to klassiko mpaleto, ta teleftaia xronia omws mono me paradosiako xoro (polla xronia: 15). To na milhsw gia ta papoutsia einai ligo duskolo... sto xoro xrhsimopoiw athlitika papoutsia gia na mhn to kurazw polu, stis parastaseis anagkastika paputsia xorou enisxumena me patous..sthn kathimerinothta mu apofevgw ta takunia..otan niwthw na ponaw polu foraw athlitika..oti papoutsi k na foraw pali foraw patus eidikous.. ekana mia aktinografia to kalokairi, o giatros mu eipe oti vrisketai se kalh katastash to podi mu k oti den uparxei kati idiaitera anhsuxhtiko, xwris na mpei se leptomeries.. k aftos o giatros mu eipe o,ti k oi alloi peri pshlwn takuniwn patwn k ta sunafh... To aitio dustuxws kaneis ws twra de mu to exei pei me siguria, opws k kaneis de mu exei susthsei fusiotherapeies, pragma pou mu kanei entupwsh..
DrFoot Posted - 17/03/2010 : 20:58:51
Αγαπητή Μαρι,

μπορείς να μας πεις λίγα διευκρινιστικά;
α)σε ποιο μετατάρσιο πονάς, δηλαδή από το 1ο ως το 5ο δάκτυλο, και αν πονάς στην κεφαλή ή στη βάση β)τι είδους χορό κάνεις; εδώ και πόσο καιρό;
γ)τι παπούτσια χρησιμοποιείς;
δ)έχεις κάνει ειδικές εξετάσεις για το πόδι σου; (ακτινογραφίες / αξονική / μαγνητική / σπινθηρογράφημα / πελματογράφημα)

Οι "τηλε διαγνώσεις" σίγουρα δεν είναι ασφαλείς, αλλά και ο πόνος στα μετατάρσια έχει τόσα αίτια που μπορεί να δίνουμε όλοι συμβουλές μιλώντας για άλλο πράγμα ο καθένας.
mari Posted - 15/03/2010 : 21:10:29
O prwtos giatros pou episkefthka mu eipe na to ksekurasw k afto ekana, afto anti na veltiwthei ponuse perissotero...giafto k phga k se allo giatro, o opoios mu sunesthse eidikous patus, athlitika papoutsia, podolutra k masaz sto sugkekrimeno shmeio.. meta apo ola afta uphrkse veltiwsh..fusiotherapeia de mu proteine kanenas giatros, pragma pou mu kanei entupwsh..den kserw an exw dokimasei oles tis luseis panw sto sugkekrimeno provlhma..
gargadua Posted - 14/03/2010 : 21:38:23

Συμφωνα με τους γιατρους ειναι μονιμη κατασταση, δε θα εξαφανιστει τελειως. Το καρουμπαλο στην πατουσα 3ο-4ο μεταταρσιο θα υπαρχει, το συνηθισα, το θεμα ειναι οτι δεν υποφερω απο εντονους πονους και το προσεχω βαζοντας παγο καθε μερα και καθε μερα τρεχω.
Αααααν θα εμφανιστει παλι στο μελλον και ααααν θα ποναει εντονα οπως στην αρχη θα δουμε.
ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
[/quote]


Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
AMALIA Posted - 14/03/2010 : 16:36:49
quote:
Originally posted by gargadua

quote:
Originally posted by AMALIA

Περυσι αρχες του χρονου Γεναρη και Φλεβαρη με δυσκολια το πατουσα, προβλημα σε 3ο-4ο μεταταρσιο, περασε λιγακι με φυσιοθεραπειες, καθολου φαρμακα, αλλαααααα δε σταματησα να το ζοριζω, το ετρεχα οσο μπορουσα. Ναι κι ομως περασε τελειως με τρεξιμο οταν οι γιατροι μου ελεγαν σταματα τελειως. Αντε βγαλε ακρη.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ



Σκέψου όμως και την περίπτωση να σε χτυπήσει στο μέλλον...............Τώρα είσαι καλά, αργότερα;;;;;

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν



Συμφωνα με τους γιατρους ειναι μονιμη κατασταση, δε θα εξαφανιστει τελειως. Το καρουμπαλο στην πατουσα 3ο-4ο μεταταρσιο θα υπαρχει, το συνηθισα, το θεμα ειναι οτι δεν υποφερω απο εντονους πονους και το προσεχω βαζοντας παγο καθε μερα και καθε μερα τρεχω.
Αααααν θα εμφανιστει παλι στο μελλον και ααααν θα ποναει εντονα οπως στην αρχη θα δουμε.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
AMALIA Posted - 14/03/2010 : 16:28:15
quote:
Originally posted by mari

Απο τα 21 εχω προβλημα με το μεταταρσιο του δεξιου μου ποδιου. Ο πονος αυτος με ταλαιπωρει σχεδον 1 χρονο.. εχω επισκεφτει πολλους γιατρους, οι περισσοτεροι λενε οτι μαλλον προηλθε απο ακαταλληλο παππουτσι.. ασχολουμαι χρονια με το χορο, τον οποιο μαλλον πρεπει να αφησω οριστικα... δεν ξερω τι ειδους γυμναστικη ειναι καταλληλο για τετοιες περιπτωσεις... επισης εκτος απο παυσιπονα τι αλλο μπορω να κανω για να απαλαγω απο αυτον τον πονο.. Χρησιμοποιω βοηθητικους πατους, αλλα αυτο μαλλον δεν αρκει...




Παγο καθε μερα, βοηθαει.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
BASILIS Posted - 14/03/2010 : 15:53:28
Μετά την κλασσική τ0υ 2009 απόκτησα και εγώ πόνο στο μετατάρσιο του 2-3δακτύλου...Πιθανολογώ ότι οφειλόταν σε καταπόνηση λόγω χλμ και ίσως σε παπούτσια...το ξεκούρασα πολύ λίγο...άλαξα παπούτσια...ξαναεμφανίστηκεμετά από 2 1/2 μήνες όμως πολύ λίγο, ξαναέβαλα τα παλιά παπούτσια...καθόλου πόνος (άντε να καταλάβει κανείς)!!! Η μόνη παρέμβαση που έκανα ήταν ελαφρύ μασάζ στο σημείο του πόνου και κρύο νερό.Επίσης, ίσως βοήθησε και η αλλαγή στα καθημερινά παπούτσια...
gargadua Posted - 14/03/2010 : 15:35:25
quote:
Originally posted by AMALIA

Περυσι αρχες του χρονου Γεναρη και Φλεβαρη με δυσκολια το πατουσα, προβλημα σε 3ο-4ο μεταταρσιο, περασε λιγακι με φυσιοθεραπειες, καθολου φαρμακα, αλλαααααα δε σταματησα να το ζοριζω, το ετρεχα οσο μπορουσα. Ναι κι ομως περασε τελειως με τρεξιμο οταν οι γιατροι μου ελεγαν σταματα τελειως. Αντε βγαλε ακρη.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ



Σκέψου όμως και την περίπτωση να σε χτυπήσει στο μέλλον...............Τώρα είσαι καλά, αργότερα;;;;;

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
AMALIA Posted - 14/03/2010 : 14:38:22
Περυσι αρχες του χρονου Γεναρη και Φλεβαρη με δυσκολια το πατουσα, προβλημα σε 3ο-4ο μεταταρσιο, περασε λιγακι με φυσιοθεραπειες, καθολου φαρμακα, αλλαααααα δε σταματησα να το ζοριζω, το ετρεχα οσο μπορουσα. Ναι κι ομως περασε τελειως με τρεξιμο οταν οι γιατροι μου ελεγαν σταματα τελειως. Αντε βγαλε ακρη.

ΤΡΕΧΑΛΙΣΙΟΥΣ ΒΟΥΝΑΛΙΣΙΟΥΣ
thrax Posted - 13/03/2010 : 08:34:43
Έχεις ξεκουραστεί καθόλου; Επίσης έκανες φυσιοθεραπείες; (τα λέω να τα ακούω κιόλας)

__________________________
Χλιμίτζουρες: γράφουν ιστορία

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000