Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 3χρ. δρομέαςμε 10ετή ρήξη ε.μηνισκου &π.χιαστού

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
chrisbat Δημοσιευτηκε - 04/01/2018 : 17:55:33
Γεια σας!
Το 2007 χτύπησα το πόδι μου και μέχρι την μαγνητική του 2008 πέρασε καιρος με ψάξιμο σε γιατρούς κτλ

μαγνητική ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2008
-απο τον ελεγχο των μηνισκων αναδεικνυεται ρήξη του σωματος και του οπισθίου κερατος του εσω μηνισκου
-σημαντικα οιδηματωδης απεικονιση του ΠΧΣ, του οποιου δεν αναγνωριζονται οι ινες, ειναι συμβατή με εικονα ρηξεως αυτού.
-σημαντικη ενδαρθρική συλλογή κυριως στο επιπεδο του υπερεπιγονατιδικού θυλάκου, στο οπίσθιο διαμέρισμα του αρθρικού θυλάκου και όπισθεν του λιπώδους σώματος του Ηoffa

Τα υπόλοιπα τμήματα/μέρη του γονατος που δεν αναγραφω απεικονιζονται φυσιολογικά


τον χειμώνα του 2013 επιασα το ποδηλατο για να χασω τα πολλά περιττά κιλά που πήρα και απο τον Οκτώβριο του 2014, μόνο τρέχω σε αγώνες trail εως 25χλμ, πολλούς ημιμαραθωνίους δρόμους και για πρωτη φορά ετρεξα μαραθώνιο στον τελευταίο κλασικό του Νοεμβριου 2017.
όλα γινονται με αναλογη προετοιμασία και καταπόνηση

Τον ΜΑΡΤΙΟΣ 2016 είχα κάνει επανεξέταση μαγνητικής...
-απο τον ελεγχο των μηνισκων αναδεικνυεται ρήξη του σωματος και του οπισθίου κερατος του εσω μηνισκου
-ετερογενής πάχυνση και οιδηματωδης απεικονιση του ΠΧΣ, του οποιου αναγνωριζονται ελάχιστες απο τις ινες του, ειναι συμβατή με εικονα χρονίας ρηξεως αυτού.
-ενδαρθρική συλλογή υγρού, κυριως στο επιπεδο του υπερεπιγονατιδικού θυλάκου, στο πρόσθιο και το οπίσθιο διαμέρισμα του αρθρικού θυλάκου.
-οιδηματώδης απεικονιση του υποεπιγονατιδικού λιπώδους σώματος
-μικρές οστεοχίνδρινες βλάβες, διαμέτρου ολίγων χιλιοστών, στον έσω μηριαίο κόνδυλο
-περιορισμένης εκτασης οιδημα του οστικου μυελού του εσω κνημιαίου κονδύλου

Τα υπόλοιπα τμήματα/μέρη του γονατος που δεν αναγραφω απεικονιζονται φυσιολογικά


καθε χρόνο επισκέπτομαι διαφορους γιατρους (ενα το ετος) και φυσιοθεραπευτή - οι αποψεις διίστανται!!!
το 70% των γιατρών λένε τι έχεις κανει, φτιάξτο κτλ
το 30% μου λέει οτι αφου δεν εχει ατροφήσει σημαντικά, γυμναζομαι χωρις προβλημα, ανεβαινω σκαλες χωρίς να ποναω κτλ να το αφησω και να κανω συνεχεια ενδυναμωση (το οποιο και κανω τις περιοδους προαιτημασίας πριν απο αγωνες).
το μονο που νιώθω είναι η αίσθηση ότι κάτι υπάρχει χαλασμένο εκει μεσα και καποιες φορές κατι κρατσανίσματα.

από εκεί και πέρα κάθε χρονο προσπαθώ να αγοράζω καλό παπουτσι για απορροφηση κραδασμών και να ευχαριστιέμαι το τρέξιμο.

τι λέτε μπορώ να τρέχω σε αυτή την κατάσταση?
υπάρχει κινδυνος;
παρακαλω για τις αποψεις σας.
4   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
chrisbat Posted - 09/01/2018 : 13:41:40
dagel νομίζω οτι η ενδυνάμωση και το παπούτσι είναι όλα τα λεφτά στην περιπτωση μας.
απλά επειδή είμαι τεμπελάκος με τις ασκήσεις και κάνω μόνο λάστοιχο κατα την περίοδο προετημασίας (8εβδ για ημιμαραθώνιο, 13-14εβδ για μαραθωνιο) και αυτο για 2-3 φορές την εβδομάδα, σκεφτομαι πως να γινετε καλύτερα
dagel Posted - 07/01/2018 : 15:06:22
Αρχές του 2012 άρχισε χωρίς εμφανή λόγο να με πονάει το γόνατο στην εσωτερική πλευρά. Οι ορθοπεδικοί που πήγα μου έλεγαν ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό, πιθανόν τενοντίτιδα και να συνεχίσω να τρέχω. Ο πόνος χειροτέρευε και έκανα μαγνητική που έδειξε ολική ρήξη έσω μηνίσκου,οίδημα στο χιαστό & συγκέντρωση αίματος. Όλοι οι ορθοπεδικοί που είδαν την μαγνητικοί μου έλεγαν να κάνω άμεσα αρθροσκόπηση και να σταματήσω να τρέχω.
Έκανα μερικές φυσικοθεραπείες και με παρότρυνση του φυσικοθεραπευτή που είναι και δρομέας άρχισα σταδιακά να περπατοτρέχω με πόνους αρχικά στο στίβο και στη συνέχεια στην Πάρνηθα.
Για να μην πολυλογώ, συνέχισα παρά τους πόνους που είχα, κυρίως την επόμενη και τη μεθεπόμενη κάθε άσκησης. Το αποτέλεσμα ήταν να υποχωρεί σταδιακά ο πόνος και τον Οκτώβριο του 2012 πήρα μέρος και τερμάτισα τα 128 χιλιόμετρα στο Παρανέστι. Έπειτα ήμουν πολύ καλύτερα και έτρεξα με επιτυχία τέσσερις φορές τον Olympus Mythical Trail (100 χιλιόμετρα στο βουνό).
Το 2014 μου συνέβει το ίδιο στο άλλο γόνατο το οποίο χωρίς να το αφήσω να ατροφήσει το ξεπέρασα σε ένα πεντάμηνο.
Αυτή τι σττιγμή δεν νιώθω καμία ενόχληση. Συνεχίζω να τρέχω σε υπερμαραθώνιους και μαραθώνιους βουνού μόνο.
Προσπάθησε όσο μπορείς να αποφύγεις την επέμβαση.
chrisbat Posted - 04/01/2018 : 21:13:50
quote:
Originally posted by zoro

ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα!!
Προσωπικά δεν θα έκανα προπονήσεις κ αγωνες σε βουνό.
Πάντα με ενδυνάμωση τετρακεφάλου κ πολυ σωστή θέση στο ποδήλατο.
Εαν δεν σε ενοχλεί στην καθημερινότητα δύσκολα κάνεις χειρουργείο.
Να ξέρεις όμως οτι στα μονοπάτια έχεις πιο πολλές πιθανότητες για τραυματισμό



zoro εννοείται ότι εγώ ξέρω καλύτερα
απλά θέλω να το μοιραστώ και να πάρω απόψεις και εμπειρίες από ανάλογες περιπτώσεις ωστε να το αντιμετωπίσω πιο σωστά!
ποδήλατο δεν κανω τώρα, έκανα μόνο τότε στην αρχή της αλλαγής στάσης ζωής μου τον χειμώνα του 2013
στα βουνά ναι οι πιθανότητες τραυματισμού είναι πιο πολλές και πάω πιο χαλαρά!!
zoro Posted - 04/01/2018 : 21:04:38
ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα!!
Προσωπικά δεν θα έκανα προπονήσεις κ αγωνες σε βουνό.
Πάντα με ενδυνάμωση τετρακεφάλου κ πολυ σωστή θέση στο ποδήλατο.
Εαν δεν σε ενοχλεί στην καθημερινότητα δύσκολα κάνεις χειρουργείο.
Να ξέρεις όμως οτι στα μονοπάτια έχεις πιο πολλές πιθανότητες για τραυματισμό

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000