Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Παπούτσια.

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Demeter Δημοσιευτηκε - 14/05/2018 : 17:04:51
Καλησπέρα,
Προ μηνών θέλησα να αλλάξω τα παπούτσια μου και έψαξα πολύ από κριτικές, ρώτησα τριγύρω και κατέληξα στα ACIS Gel Kinsey.

Πήγα, τα δοκίμασα, τα περπάτησα λίγο, ενθουσιάστηκα.

Τα παρήγγειλα, μου ήρθαν, βγήκα να τρέξω και στο 1ο χιλιόμετρο άρχισα να νιώθω σαν να βγάζω φωτιές στα δάχτυλα. Έκανα υπομονή , μέχρι που στο 3ο χιλιόμετρο τα παράτησα.
Προσπάθησα άλλες τρεις φορές να τρέξω με τα παπούτσια αυτά, αδύνατον.
Με έκαιγαν και με έσφιγγαν τα δάχτυλα του ποδιού, από το κάτω μέρος.
Τα παπούτσια είναι δυο νούμερα παραπάνω από το κανονικό μου, οπότε δεν τίθεται θέμα μικρού μεγέθους.

Ξαναγύρισα λοιπόν στα αγαπημένα μου Adidas ultraboost (που δεν ξέρω γιατί ήθελα να τα αλλάξω…ίσα για να ξοδέψω χρήματα τελικά ).
Τώρα όμως πρέπει αναγκαστικά να τα αλλάξω γιατί έχουν λιώσει και έχουν τρυπήσει σε δυο σημεία .
Τρέμω λοιπόν για το τι θα αγοράσω πάλι. Να προτιμήσω την ασφάλεια τους και να ξαναπάρω τα ίδια Adidas?
Ξέρει κάποιος τι μπορεί να έφταιγε με τα Asics? Στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να πειραματιστώ με άλλες μάρκες.
Έχω στο πλάνο να κάνω ένα πελματογράφημα, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν αυτό που θα δείξει θα με βοηθήσει σε κάτι. Τα asics τα περπάτησα αρκετά στο μαγαζί και είχα ξετρελαθεί από την αίσθηση κι όμως...τζίφος.

Ευχαριστώ
10   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
gargadua Posted - 16/05/2018 : 17:54:26
Δοκίμασε τα protouch oz 2 στο intersport στην εξωπραγματική τιμή των 59 ευρώ. Έχουν σόλα από phylon όχι eva και είναι αρκετά απορροφητικά.
Στο παρελθόν είχα ενθουσιαστεί με τα asics kayano..... λιώσαν σε χωματοεργασίες!!!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
sakis887 Posted - 15/05/2018 : 19:25:15
δωστα να τα δοκιμασει καποιος αλλος...
αν και σε σε αυτον κανουν τα ιδια φταιει το παπουτσι,αν του ειναι μια χαρα φταιει το ποδι σου....
αστα στην ακρη και μην τα φορας....
γυρνας παλι στην μαμα(adidas) και ολα καλα...
Demeter Posted - 15/05/2018 : 16:40:20
quote:
Originally posted by sakis887

θα σου προτεινω να τα τρεξεις αρκετες φορες ακομη....
αν δεις οτι ακομη το καψιμο,το μουδιασμα,και η δυσφορια επιμενει, ΧΩΡΙΣ να σου ειναι στενο το παπουτσι,και αν στα καπακια φορας τα adidas και εισαι κυριλε, τοτε μολις απεκτησες ενα ολοκαινουργιο παπουτσι για να σκαβεις τον κηπο σου....
και εγω αυτο κανω...
σκαβω τον κηπο με reebok των 150€....




Δεν έχω κήπο γμτ.

Όπως τα λες είναι. Υποφέρω. Τα βγάζω, φοράω adidas και είμαι τέλεια.
Τα έχω φορέσει σε βόλτα δυο-τρεις φορές μήπως τα συνηθίσω.
Στην ώρα αρχίζουν πάλι με ενοχλούν, στο 2ωρο θέλω να πετάξω από πάνω μου από τη δυσφορία.
Nek2000 Posted - 15/05/2018 : 16:32:21
Φόρεσέ τα μερικές φορές κα μπορεί να τα συνηθίσεις. Πριν 4 χρόνια είχα αγοράσει τα Energy boost για να τρέξω μαραθώνιο και μτά από δύο μήνες κατάλαβα ότι μετά τα 15χλμ με ενοχλούσαν πάρα πολύ, οπότε τα έβαλα στην άκρη και πήρα τα Glide. Τα Energy άρχισα να τα φοράω μετά από μερικούς μήνες πάλι σε μικρότερες προπονήσεις. Μετά από 1 χρόνο έστρωσαν, και τα φοράω ακόμα.

ΥΓ: Ότι κάποιο παπούτσι είναι πολύ ακριβό δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο παπούτσι για τρέξιμο. Συνήθως οι πιο έμπειροι δρομείς προτιμάνε παπούτσια της τάξης των 120-140€ παρά των 180+
sakis887 Posted - 15/05/2018 : 16:17:24
θα σου προτεινω να τα τρεξεις αρκετες φορες ακομη....
αν δεις οτι ακομη το καψιμο,το μουδιασμα,και η δυσφορια επιμενει, ΧΩΡΙΣ να σου ειναι στενο το παπουτσι,και αν στα καπακια φορας τα adidas και εισαι κυριλε, τοτε μολις απεκτησες ενα ολοκαινουργιο παπουτσι για να σκαβεις τον κηπο σου....
και εγω αυτο κανω...
σκαβω τον κηπο με reebok των 150€....
Demeter Posted - 15/05/2018 : 11:12:06
quote:
Originally posted by Elda

Eχεις κοιταξει καθολου Nike? Δες τα vomero ή τα pegasus, πιστευω πως θα σου αρεσουν.



Όχι δεν τα έχω δει.
Θα τα δω όμως.
Αλλά σκέφτομαι αν αξίζει να αλλάξω μάρκα αφού τα ultra boost μου ταίριαξαν (από την άλλη να δώσω ένα σκασμό λεφτά να πάρω τα ακριβώς ίδια παπούτσια κάπως μου κάθεται ).

Επειδή τα ascis τα πλήρωσα μια μικρή περιουσία,και κάθονται στη παπουτσοθήκη, τη σκέφτομαι πάρα πολύ την επόμενη αγορά μου. Ειδικά εφόσον και τα asics φαινομενικά μια χαρά μου ήταν στο μαγαζί.

Είναι πάντως πολύ περίεργη η αίσθηση που νιώθω. Ήλπιζα να την είχε κάποιος νιώσει για να μου δώσει κάποιο τιπ.
Δεν είναι πως με "χτύπησε" το παπούτσι, όταν τα βγάζω αμέσως ηρεμεί το πόδι.
Τα νιώθω (ειδικά το δεξί) σα να πρήζεται ακριβώς κάτω από τα δάχτυλα, σαν να με καίει κάτι...σαν να μουδιάζουν...




Elda Posted - 15/05/2018 : 09:58:24
Eχεις κοιταξει καθολου Nike? Δες τα vomero ή τα pegasus, πιστευω πως θα σου αρεσουν.
turtle Posted - 15/05/2018 : 08:33:14
Στα νούμερα US το 8 αντρικό είναι 9 γυναικείο, συνεπώς μπορεί το 43 αντρικό να είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που περίμενες. Επιπλέον τα asics είναι συνήθως στενά μπροστά οπότε σίγουρα χρειάζεσαι ένα με δύο νούμερα μεγαλύτερο.

: mind the gap! :
Demeter Posted - 14/05/2018 : 23:50:21
quote:
Originally posted by sakis887

καλησπερα.
welcome to shoes hell.....
και στα ultra που εχεις, το μεγεθος ειναι κατα δυο νουμερα μεγαλυτερο?
τι νουμερο φορας στα ultra, και ποσο νουμερο μεγαλυτερα ειναι κι αυτα?
να σε καινε και να σε σφιγγουν τα δαχτυλα στο κατω μερος,σε παπουτσι 2 νουμερα μεγαλυτερο λιγο παραξενο ακουγεται....



Hello.

Φοράω 40 με 41.
Τα adidas τα είχα πάρει 41, στην αρχή νόμιζα πως ήταν μικρά, αλλά τελικά με βόλεψαν πολύ.

Τα asics τα πήρα 42. Είχα δοκιμάσει και το 43 (αντρικό, γυναικεία εβγαινε μέχρι 42) αλλά μου ήταν τεράστια.

Δε νομίζω πως έχει να κάνει το μέγεθος.
Αν ήταν στενά θα το ένιωθα όταν τα δοκίμασα.
Anyway, asics σίγουρα δεν ξανα-ρισκάρω.
sakis887 Posted - 14/05/2018 : 18:56:01
καλησπερα.
welcome to shoes hell.....
και στα ultra που εχεις, το μεγεθος ειναι κατα δυο νουμερα μεγαλυτερο?
τι νουμερο φορας στα ultra, και ποσο νουμερο μεγαλυτερα ειναι κι αυτα?
να σε καινε και να σε σφιγγουν τα δαχτυλα στο κατω μερος,σε παπουτσι 2 νουμερα μεγαλυτερο λιγο παραξενο ακουγεται....

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000