Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 37ος Αυθεντικος Μαραθώνιος Αθήνας 2019

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
Mikekan Δημοσιευτηκε - 18/04/2019 : 10:32:21
Σήμερα το μεσημέρι ανοίγουν οι ΑΤΟΜΙΚΕΣ εγγραφές για ΟΛΟΥΣ τους αγώνες του 37ου Μαραθωνίου Αθήνας. Σημειώνεται ότι φέτος οι διαθέσιμες ατομικές εγγραφές για τους Αγώνες Δρόμου 5χλμ & 10χλμ ανέρχονται στο 30% του συνόλου των εγγραφών για τους συγκεκριμένους αγώνες, οι οποίες για φέτος θα είναι σημαντικά αυξημένες λόγω των ορίων που αυξάνονται με βάση την απόφαση του ΣΕΓΑΣ για αγωνιστικό διήμερο με μεταφορά του Αγώνα Δρόμου 10χλμ. το Σάββατο απόγευμα.


Καλή προετοιμασία να έχουμε!
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
mikesf Posted - 21/11/2019 : 11:09:54
Πρώτος μαραθώνιος μου φέτος στα 45 κεράκια μου. Στα 40 μου(μέχρι τότε τίποτα), έφαγα μια πετριά και άρχισα ποδήλατο-τρέξιμο, και σταδιακά απο 10άρια σε ημί, και απο ημί, πρώτη φορά στην κλασσική. Καλή παρέα(φίλοι που τα παιδιά μας κάνουν μαζί προπόνηση ποδοσφαίρου, εμείς τρέχουμε γύρω από το γήπεδο), και αποφασίσαμε την κλασσική το Πάσχα. Ένας από την παρέα είναι μαραθωνοδρόμος και μας τράβαγε. Εργομετρικό, προπονητής και προετοιμασία από τον Ιούνιο, με στόχο τον τερματισμό. Τον Σεπτέμβριο λόγω θλάση κοιλιακών, μόνο ποδήλατο, πάλι καλά που δεν επηρέαζε τον τραυματισμό. Συνολικά χιλιόμετρα προετοιμασίας, περί τα 800.

Τον έτρεξα με πίστη στην στρατηγική μου, και τερμάτισα στις 4:21 ώρες, κουρασμένος αλλά όχι λιωμένος. Τον καταχάρηκα, και επιβεβαίωσα ότι όση προετοιμασία και να κάνεις, στην Μεσογείων θα τρέχεις με την ψυχή σου. Αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο όφελος που αποκόμισα, τα όρια μου είναι αρκετά πιο ψηλά από αυτά που νόμιζα.

Και του χρόνου, με μεγαλύτερη εμπειρία πια, να είμαστε όλοι καλά να στηθούμε πάλι στο στάδιο στον Μαραθώνα.
ALEXANDRA Posted - 20/11/2019 : 22:21:04
quote:
Originally posted by Mikekan

Εγώ φέτος έκανα 3200χλμ και μη πω τι πήρα στο μαραθώνιο. Όποτε όλα σχετικά είναι το ότι θα κανείς παραπάνω χιλιόμετρα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πας και καλύτερα από κάποιον άλλο που έκανε λιγότερα.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.



Μα εννοείται!
Ο ένας φτάνει πτώμα στην εκκίνηση. Ο άλλος μες την τρελλή χαρά, ξεκούραστος!
hlias_3 Posted - 20/11/2019 : 21:16:05
Από τη μικρή εμπειρία μου 7 χρόνια τρέξιμο με 4 μαραθώνιους ( και έχοντας διαβάσει όμως πάρα πάρα πολύ ότι άρθρο έχει να κάνει με το τρέξιμο )θα σας πω το συμπέρασμα που έβγαλα, αφού σας πω τη φετινή μου ιστορία. Ας αφήσουμε έξω την ηλικία, το βάρος, την ενδυνάμωση, τη διατροφή, θέματα τραυματισμών κλπ.

Εγώ και φέτος όπως κάθε φορά είχα προβλήματα και έκανα φυσικοθεραπείες μέχρι την τελευταία μέρα. Ξεκίνησα με τον κολλητό προετοιμασία από αρχές Αυγούστου. Ο στόχος μας ήταν οριακά κάτω από 4 ώρες ο φίλος και εγώ κοντά στο 3.45.
Ο φίλος έβγαλε όλη την προετοιμασία ενώ σε μένα από αρχές Σεπτέμβρη άρχισαν τα προβλήματα.
Αποτέλεσμα, ο φίλος έκανε περίπου 1.000 χλμ και εγώ 500.
Της τελευταίες εβδομάδες πριν το μαραθώνιο τα χλμ που έκανα ανά εβδομάδα ήταν 73, 0!, 52, 3!, 42, 0!, 5!, 50, 48, αγώνας.

Ο φίλος θα πήγαινε από 5,45 έως 5,55 κατά μέσο όρο και μετά τα 32 αν είχε δυνάμεις θα άνοιγε.
Εγώ μία εβδομάδα πριν τον αγώνα δεν ήξερα καν αν θα κατέβω. Γι αυτό και 15 μέρες πριν το μαραθώνιο είχα δώσει αίμα σε αιμοδοσία του δήμου μου.
Στο αγώνα τώρα, ο κολλητός από το 3ο χλμ πήγε με 5,29 και για 15 χλμ ήταν μόνιμα στο 5,30. Το αποτέλεσμα ήταν να σκάσει και τελικά να κάνει 4.20 με πολλά νεύρα. Το λάθος του, δεν κοίταγε το ρολόι γιατί αγχώνεται και του τη δίνει. Έτσι τρέχει με ένα ρυθμό όπως του έρθει. Να πω εδώ ότι προπονούμαστε μόνοι μας χωρίς προπονητή.

Εγώ είπα να πάω σε ένα ρυθμό 6λ/χλμ και ότι γίνει. Όσο αστείο και αν ακουστεί πιο πολύ έτρεξα για να πάπω κάτι μίλια ( 4200 )που έδινε η Aegean, επίσης πήρα μέρος και σε άλλο ένα διαγωνισμό της Aegean και είχα βάλει σαν χρόνο τερματισμού 4 ώρες και 30 και το άλλο κουφό, ήθελα να γράψω ένα μαραθώνιο στο garmin γιατί οι προηγούμενοι τρεις ήταν με το suunto. Παράνοια, δηλαδή.

Αποτέλεσμα να πάω ... τρένο με όλα τα περάσματα ακριβώς, μα ακριβώς όμως στο 5,59-6 λ/χλμ και τερματισμό σε 4,13. Με το δικό μου ρολόι 4,08 γιατί σταμάτησα 4 φορές για προβλήματα με το στομάχι. Τριάντα ένα λεπτά γρηγορότερα από τον προηγούμενο και καλύτερό μου μαραθώνιο που είχα τρέξει το .. 2014 ! Εντάξει οι προηγούμενοι ήταν καταστροφικοί δεν τίθεται θέμα.

Το συμπέρασμά μου λοιπόν είναι ότι για να πας καλά ( για όποιον ενδιαφέρεται να πετύχει κάποιο προσωπικό στόχο ) θέλει να κάνεις αρκετά χλμ. Τα πολλά χλμ πάντα βοηθάνε χωρίς όμως υπερβολές, δηλαδή θα έχεις κάνει κάποια αποφόρτιση προτού ξεκινήσεις μία προετοιμασία.

Το δεύτερο έχει να κάνει με τη διαχείριση του κάθε αγώνα και το ρυθμό. Αν δε κρατήσεις το ρυθμό που έχεις βάλει στόχο και έχεις δουλέψει στην προετοιμασία και ξεγελαστείς στην αρχή την έχεις πατήσει. Μιλάμε για το μαραθώνιο της Αθήνας που όπως όλοι ξέρουμε είναι πάρα πολύ δύσκολος.
Στο Βερολίνο ας πούμε ( δεν τον έχω τρέξει αλλά απ ότι λένε είναι από τους πιο γρήγορους και εκεί έχει γίνει και το παγκόσμιο ρεκόρ )εάν ξεκινήσεις πιο γρήγορα από το ρυθμό στόχο σου μπορεί και να μη σου καταστραφεί ο αγώνας.
Εδώ να είμαστε λογικοί. Εάν έχεις προετοιμαστεί για να τρέξεις σε 5λ/χλμ και ξεκινήσεις στα 4λ/χλμ έχεις τελειώσει. Αν όμως αντί για 5λ/χλμ πας με 4,45 λ/χλμ ίσως και να μην καταστραφεί ο αγώνας σου. Εμένα μου έχει συμβεί το δεύτερο σε ημί και στο 30άρι των Ιωαννίνων που δεν έχει σχεδόν καθόλου ανηφόρες. Αυτό στην Αθήνα πιστεύω δεν μπορεί να γίνει. Μιλάμε πάντα βέβαια για ερασιτέχνες και εντελώς ερασιτέχνες δρομείς. Και στους ελίτ αθλητές όμως, όποιος παρακολουθεί στίβο μπορεί να δει πως καταστρέφεται ένας αγώνας από τη λάθος διαχείριση.

Με μια καλή προετοιμασία χωρίς προβλήματα δεν υπάρχει περίπτωση να μην πας καλά εκτός αν στον αγώνα βγει κάποιο πρόβλημα ή τραυματισμός, προβλήματα εντερικά ή δεν διαχειριστείς σωστά το πλάνο για το πως θα πρέπει προσεγγίσεις τον αγώνα. Το τελευταίο ακούγεται λίγο επιστημονικό αλλά όποιος θέλει να πετύχει κάτι, κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει αυτήν τη μεθοδολογία.
Mikekan Posted - 20/11/2019 : 11:08:09
quote:
Originally posted by georun

οποτε εγω που εβγαλα 2μιση μηνες προετοιμασια με 850 κμ,να μην μιλαω καθολου!!νομιζω ομως συντρεχτες πως οκ καλα ειναι να κανουμε pb καθε φορα ,αλλα καπου χανομαστε ετσι!νομιζω οτι κανουμε προετοιμασια και οκ αν βγει βγηκε ,αν οχι να απολαυσουμε την προετοιμασια ,αλλωστε δεν παμε και για την νικη στον κλασσικο!!9ος κλασσικος στην σειρα φετος και το ευχαριστηθηκα οσο καμια αλλη φορα.ισως δεν πιεσα τοσο ,ισως κατι αλλο.του χρονου πρωτα ο θεος παλι στην αφετηρια!!!



Eτσι ειναι. Περυσι πιο χαλαρος εκανα 3:50 και τον απολαυσα στο 100%. Φετος κοιτουσα συνεχεια το ρολοι, δεν πηγα καλα, και γενικα ηταν μια κακη εμπειρια! Να μη ξεχναμε οτι ολο αυτο το κανουμε επειδη μας αρεσει το τρεξιμο και να ξεκολησουμε λιγο απο τα ρολογια.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
georun Posted - 20/11/2019 : 09:33:59
οποτε εγω που εβγαλα 2μιση μηνες προετοιμασια με 850 κμ,να μην μιλαω καθολου!!νομιζω ομως συντρεχτες πως οκ καλα ειναι να κανουμε pb καθε φορα ,αλλα καπου χανομαστε ετσι!νομιζω οτι κανουμε προετοιμασια και οκ αν βγει βγηκε ,αν οχι να απολαυσουμε την προετοιμασια ,αλλωστε δεν παμε και για την νικη στον κλασσικο!!9ος κλασσικος στην σειρα φετος και το ευχαριστηθηκα οσο καμια αλλη φορα.ισως δεν πιεσα τοσο ,ισως κατι αλλο.του χρονου πρωτα ο θεος παλι στην αφετηρια!!!
PATENTAS Posted - 20/11/2019 : 08:06:00
quote:
Originally posted by Mikekan

Εγώ φέτος έκανα 3200χλμ και μη πω τι πήρα στο μαραθώνιο. Όποτε όλα σχετικά είναι το ότι θα κανείς παραπάνω χιλιόμετρα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πας και καλύτερα από κάποιον άλλο που έκανε λιγότερα.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.




Συμφωνώ μαζί σου

και εγώ 1197 χλμ και έκανα τον χειρότερο χρόνο τα τελευταία 6 χρόνια
Mikekan Posted - 19/11/2019 : 06:20:19
Εγώ φέτος έκανα 3200χλμ και μη πω τι πήρα στο μαραθώνιο. Όποτε όλα σχετικά είναι το ότι θα κανείς παραπάνω χιλιόμετρα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πας και καλύτερα από κάποιον άλλο που έκανε λιγότερα.

========================================================================

Run, Eat, Sleep, Repeat.
ALEXANDRA Posted - 19/11/2019 : 00:11:42
quote:
Originally posted by pns

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Και ποσα χλμ έκανες την 1η φορα και όσα τη 2η;



IOYΛ + ΑΥΓ + ΣΕΠΤ + ΟΚΤ

2017 => 820χλμ
2018 => 890 χλμ
2019 => 1150 χλμ

run for your life



Κουράστηκα!
pns Posted - 18/11/2019 : 23:56:09
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Και ποσα χλμ έκανες την 1η φορα και όσα τη 2η;



IOYΛ + ΑΥΓ + ΣΕΠΤ + ΟΚΤ

2017 => 820χλμ
2018 => 890 χλμ
2019 => 1150 χλμ

run for your life
ATIAFEDERATION Posted - 18/11/2019 : 21:52:36
Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν το μεταλλιο του Μαραθωνιου με το μεταλλιο των 5χλμ απο την πισω οψη εχουν διαφορες.Ευχαριστω Δημητρης.
ALEXANDRA Posted - 18/11/2019 : 17:32:26
Και ποσα χλμ έκανες την 1η φορα και όσα τη 2η;
pns Posted - 18/11/2019 : 12:21:10
quote:
Originally posted by ALEXANDRA
Έχω μια ερώτηση για σένα: το έκανες ώστε το 3:53 να το κάνεις μέσα σε ένα χρόνο 3:35; Βέβαια, μπορεί να ήσουν εξ'αρχής για 3:35 και να μην το ήξερες και να πήγες "χαζεύοντας' την πρώτη φορά. Για πε...



χαχαχα, όχι την πρωτη θεωρουσα όνειρα το sub4,
την επόμενη μπηκε στόχος για 3:30 αλλά αστόχησα (!)

μάλλον θα πρέπει να σταματήσω να βάζω χρονικούς στόχους...lol

run for your life
ALEXANDRA Posted - 18/11/2019 : 10:05:36
quote:
Originally posted by harris_vak

quote:


Γενικώς πάντως το πάω χαλαρά- δηλαδή μιλάω, βγάζω φώτος (παλιά ανέβασα στο ΦΒ την ώρα που έτρεχα για να δει ο κόσμος τι είναι ο μαραθώνιος-δηλ τους σταθμούς με τα σφουγγάρια, το συρτάκι στο 10ο χλμ, τα πόστερς που κράταγαν μερικοί, τους λαγούς κλπ) και φυσικά δεν πάω όλα μέσα. Το απολαμβάνω.







Πολύ σωστά κάνεις αλλά ανοίγεις άλλο θέμα.Τρέξιμο και facebook...Μ αυτά που βλέπουμε ή θα κόψουμε το πρώτο ή το δέυτερο....



Το 2ο το εχω παρατήσει πλέον.
harris_vak Posted - 18/11/2019 : 08:52:17
quote:


Γενικώς πάντως το πάω χαλαρά- δηλαδή μιλάω, βγάζω φώτος (παλιά ανέβασα στο ΦΒ την ώρα που έτρεχα για να δει ο κόσμος τι είναι ο μαραθώνιος-δηλ τους σταθμούς με τα σφουγγάρια, το συρτάκι στο 10ο χλμ, τα πόστερς που κράταγαν μερικοί, τους λαγούς κλπ) και φυσικά δεν πάω όλα μέσα. Το απολαμβάνω.







Πολύ σωστά κάνεις αλλά ανοίγεις άλλο θέμα.Τρέξιμο και facebook...Μ αυτά που βλέπουμε ή θα κόψουμε το πρώτο ή το δέυτερο....
ALEXANDRA Posted - 17/11/2019 : 21:24:34
quote:
Originally posted by avatos

αν δεν κανω λαθος Αλεξανδρα με σχετικα μικρο ογκο χλμ εχεις κανει πολυ καλους χρονους απ οτι εχω διαβασει παλιοτερα



Ναι, Την 1η χρονιά που ήμουν εντελώς άσχετη, ντρέπομαι να πω με πόσα χλμ πήγα και έκανα 4:02. Αν είχα ακούσει τότε για sub 4, μπορούσα άνετα να το κάνω. Σε όλη τη διαδρομή δεν έβαλα γλώσσα μέσα μου, έτρεχα με έναν φίλο (τον πήρε 3 χρόνια να μου πει ότι τον είχα πρήξει..) Τη 2η χρονιά πήγα "προπονημένη" για να κάνω sub 4-3 προπονήσεις την εβδομάδα 10-10-20. Έκανα 4:03.

Να μην τα πολυλογώ, όταν σοβαρεύτηκα λίγο, και έκανα διαλειμματικές, έκανα 3:54 (και ξανα έκανα sub 4 άλλη χρονιά), με 50 χλμ την εβδομάδα. Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι πολλά.

Για μένα (εννοώ το δικό μου σώμα κλπ κλπ) αυτό που χρειάζεται για ένα χρόνο στο 3:45 είναι μια φορά διαλειμματική, λογκ μάξιμουμ 25 χλμ (+ το 30αρι στα Γιάννενα που κάνω) και ένα τέμπο.

Γενικώς πάντως το πάω χαλαρά- δηλαδή μιλάω, βγάζω φώτος (παλιά ανέβασα στο ΦΒ την ώρα που έτρεχα για να δει ο κόσμος τι είναι ο μαραθώνιος-δηλ τους σταθμούς με τα σφουγγάρια, το συρτάκι στο 10ο χλμ, τα πόστερς που κράταγαν μερικοί, τους λαγούς κλπ) και φυσικά δεν πάω όλα μέσα. Το απολαμβάνω.





RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000