Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
 Όλα τα Forums
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 παλμοι καρδιας

Σημείωση: Πρέπει να είστε εγγεγραμένος για να δημοσιεύσετε.
Για να εγγραφείτε, κάντε κλικ εδώ. Η εγγραφή είναι ΔΩΡΕΑΝ!

Screensize:
Όνομα Χρήστη:
Κωδικός:
Κατάσταση μορφοποίησης:
Μορφοποίηση: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Μήνυμα:

* HTML is OFF
* Forum Code είναι ενεργοποιημένος
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
   

ΠΡΟΕΠΙΣΚΟΠΗΣΗnbsp; ΘΕΜΑΤΟΣ
matouli7 Δημοσιευτηκε - 29/02/2008 : 11:44:40
Καλημέρα,

ξερει καποιος/α ποσοι περίπου πρεπει να ειναι οι παλμοι (ανωτερο ή κατωτερο)της καρδιας σε αγώνα?

ευχαριστω

Ματα
15   ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ    (Πρώτα η πιο πρόσφατη)
Thessgirl Posted - 14/03/2008 : 00:07:03
quote:
Originally posted by nata23

Νίνα ελπίζω να πήρες το mail, αν θές και άλλες πληροφορίες πες, θα σου στείλω.

be yourself. better and better everyday.



Ναταλία, δεν πήρα κανένα mail. Μπορείς να μου το ξαναστείλεις γιατί με ενδιαφέρει πολύ. Ευχαριστώ! Επίσης, πες μου πότε θα είσαι στο chat για να συζητήσουμε για το 23 Μαρτίου. Thank you!

Life is what you make it!
maverick Posted - 07/03/2008 : 16:12:05
Αίμα μου πήρε στο τέλος της εργομέτρησης πριν κατέβω από το διάδρομο.Τα κατώφλια (αερόβιο-αναερόβιο) τα υπολόγισε με την αναπνευστική μέθοδο (με την μάσκα που φορούσα καθ' όλη τη διάρκεια της μέτρησης.
quote:
Originally posted by JOHAN

quote:
Originally posted by maverick

Καλημέρα σας. Έκανα εγώ πρόσφατα εκεί και ήταν η πρώτη μου εργομέτρηση. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Μετρήθηκαν πολλές παράμετροι όπως : VO2max, αερόβιο και αναερόβιο κατώφλι, γαλακτικό οξύ στο τέλος της μέτρησης, λιπομέτρηση,ύψος, βάρος, μέγιστη καρδιακή συχνότητα, προτεινόμενες προπονητικές ζώνες και εντάσεις κτλ.Μου δόθηκε στο τέλος ένα folder με όλα τα αποτελέσματα και πολλές άλλες παραμέτρους που δεν γνωρίζω τι είναι αλλά μου είπε ο υπεύθυνος όποτε θέλω να πάω να τα συζητήσουμε αναλυτικά. Ο κ. Νιάκαρης ήταν πολύ εξυπηρετικός και φιλικός. Το κόστος ήταν 120 ευρώ.
quote:
Originally posted by reladic

Με ανησυχεί η κλειστή με 'τσιμπιδάκι' μύτη. Όταν το δοκιμάζω μου έρχεται να σκάσω! Πόσο άνετο ήταν το σύστημα με τον σωλήνα για την αναπνοή; Έχω την εντύπωση πως μόνο λόγω κλειστής μύτης θα έχω 10 παλμούς πάνω από το κανονικό!

Έχει κάνει κανείς εργομέτρηση στο bodycontrol;
(http://www.bodycontrol.gr/index.php?option=content&task=view&id=23)
Το σύστημά τους παρέχει αντί για 'τσιμπιδάκι' μάσκα που καλύπτει στόμα και μύτη οπότε μπορείς να αναπνέεις πιο άνετα.
Βέβαια υπερδιπλάσια τιμή από εκεί που έκανες εσύ reladic...

Καλημέρα,huskarl όντως η κλειστή με τσιμπιδάκι μύτη δεν είναι και το πιο άνετο,οστόσο τρέχεις μόνο για 10-15 λεπτά και απλά το προσπερνάς, δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο!
Το υπόλοιπο σύστημα με τον σωλήνα είναι κάτι σαν αυτό που έχουν οι δύτες για να αναπνέουν,το σωλήνα που προσαρμόζουν στο στόμα εννοώ,το οποίο ο Ηλίας το έχει τοποθετήσει έξυπνα στον διάδρομο και απλά οταν σου δίνει εντολή κατά τη διάρκεια τις άσκησης το βάζεις στο στόμα.



"...ο Θεός με έφτιαξε για ένα σκοπό...αλλά με έκανε και γρήγορο!! Όταν τρέχω νιώθω την ευχαρίστησή του..."



maverick
το αιμα για το γαλακτικο στο πηρε στο τελος της δοκιμασιας η και στο ενδιαμεσο εφοσον ετρεχες...
επισης αν θυμασαι το ανεροβιο κατωφλι στο υπολογισε με την αναπνευστικη μεθοδο(με τη μασκα,αναπνευστικο αναεροβιο κατωφλι)...η...απο το δειγμα που σου πηρε στο αιμα --δηλαη το γαλακτικο αναεροβιο κατωφλι--


Φτασε στα ορια σου....



"...ο Θεός με έφτιαξε για ένα σκοπό...αλλά με έκανε και γρήγορο!! Όταν τρέχω νιώθω την ευχαρίστησή του..."
JOHAN Posted - 07/03/2008 : 15:44:08
quote:
Originally posted by maverick

Καλημέρα σας. Έκανα εγώ πρόσφατα εκεί και ήταν η πρώτη μου εργομέτρηση. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Μετρήθηκαν πολλές παράμετροι όπως : VO2max, αερόβιο και αναερόβιο κατώφλι, γαλακτικό οξύ στο τέλος της μέτρησης, λιπομέτρηση,ύψος, βάρος, μέγιστη καρδιακή συχνότητα, προτεινόμενες προπονητικές ζώνες και εντάσεις κτλ.Μου δόθηκε στο τέλος ένα folder με όλα τα αποτελέσματα και πολλές άλλες παραμέτρους που δεν γνωρίζω τι είναι αλλά μου είπε ο υπεύθυνος όποτε θέλω να πάω να τα συζητήσουμε αναλυτικά. Ο κ. Νιάκαρης ήταν πολύ εξυπηρετικός και φιλικός. Το κόστος ήταν 120 ευρώ.
quote:
Originally posted by reladic

Με ανησυχεί η κλειστή με 'τσιμπιδάκι' μύτη. Όταν το δοκιμάζω μου έρχεται να σκάσω! Πόσο άνετο ήταν το σύστημα με τον σωλήνα για την αναπνοή; Έχω την εντύπωση πως μόνο λόγω κλειστής μύτης θα έχω 10 παλμούς πάνω από το κανονικό!

Έχει κάνει κανείς εργομέτρηση στο bodycontrol;
(http://www.bodycontrol.gr/index.php?option=content&task=view&id=23)
Το σύστημά τους παρέχει αντί για 'τσιμπιδάκι' μάσκα που καλύπτει στόμα και μύτη οπότε μπορείς να αναπνέεις πιο άνετα.
Βέβαια υπερδιπλάσια τιμή από εκεί που έκανες εσύ reladic...

Καλημέρα,huskarl όντως η κλειστή με τσιμπιδάκι μύτη δεν είναι και το πιο άνετο,οστόσο τρέχεις μόνο για 10-15 λεπτά και απλά το προσπερνάς, δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο!
Το υπόλοιπο σύστημα με τον σωλήνα είναι κάτι σαν αυτό που έχουν οι δύτες για να αναπνέουν,το σωλήνα που προσαρμόζουν στο στόμα εννοώ,το οποίο ο Ηλίας το έχει τοποθετήσει έξυπνα στον διάδρομο και απλά οταν σου δίνει εντολή κατά τη διάρκεια τις άσκησης το βάζεις στο στόμα.



"...ο Θεός με έφτιαξε για ένα σκοπό...αλλά με έκανε και γρήγορο!! Όταν τρέχω νιώθω την ευχαρίστησή του..."



maverick
το αιμα για το γαλακτικο στο πηρε στο τελος της δοκιμασιας η και στο ενδιαμεσο εφοσον ετρεχες...
επισης αν θυμασαι το ανεροβιο κατωφλι στο υπολογισε με την αναπνευστικη μεθοδο(με τη μασκα,αναπνευστικο αναεροβιο κατωφλι)...η...απο το δειγμα που σου πηρε στο αιμα --δηλαη το γαλακτικο αναεροβιο κατωφλι--


Φτασε στα ορια σου....
Thessgirl Posted - 07/03/2008 : 10:04:00
quote:
Originally posted by nata23

Νίνα ελπίζω να πήρες το mail, αν θές και άλλες πληροφορίες πες, θα σου στείλω.

be yourself. better and better everyday.



Καλημέρα, nata. Δεν πήρα κανένα mail. Μπορείς να μου το στείλεις ξανά? Ευχαριστώ!

Life is what you make it!
maverick Posted - 07/03/2008 : 09:50:29
Καλημέρα σας. Έκανα εγώ πρόσφατα εκεί και ήταν η πρώτη μου εργομέτρηση. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Μετρήθηκαν πολλές παράμετροι όπως : VO2max, αερόβιο και αναερόβιο κατώφλι, γαλακτικό οξύ στο τέλος της μέτρησης, λιπομέτρηση,ύψος, βάρος, μέγιστη καρδιακή συχνότητα, προτεινόμενες προπονητικές ζώνες και εντάσεις κτλ.Μου δόθηκε στο τέλος ένα folder με όλα τα αποτελέσματα και πολλές άλλες παραμέτρους που δεν γνωρίζω τι είναι αλλά μου είπε ο υπεύθυνος όποτε θέλω να πάω να τα συζητήσουμε αναλυτικά. Ο κ. Νιάκαρης ήταν πολύ εξυπηρετικός και φιλικός. Το κόστος ήταν 120 ευρώ.
quote:
Originally posted by reladic

Με ανησυχεί η κλειστή με 'τσιμπιδάκι' μύτη. Όταν το δοκιμάζω μου έρχεται να σκάσω! Πόσο άνετο ήταν το σύστημα με τον σωλήνα για την αναπνοή; Έχω την εντύπωση πως μόνο λόγω κλειστής μύτης θα έχω 10 παλμούς πάνω από το κανονικό!

Έχει κάνει κανείς εργομέτρηση στο bodycontrol;
(http://www.bodycontrol.gr/index.php?option=content&task=view&id=23)
Το σύστημά τους παρέχει αντί για 'τσιμπιδάκι' μάσκα που καλύπτει στόμα και μύτη οπότε μπορείς να αναπνέεις πιο άνετα.
Βέβαια υπερδιπλάσια τιμή από εκεί που έκανες εσύ reladic...

Καλημέρα,huskarl όντως η κλειστή με τσιμπιδάκι μύτη δεν είναι και το πιο άνετο,οστόσο τρέχεις μόνο για 10-15 λεπτά και απλά το προσπερνάς, δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο!
Το υπόλοιπο σύστημα με τον σωλήνα είναι κάτι σαν αυτό που έχουν οι δύτες για να αναπνέουν,το σωλήνα που προσαρμόζουν στο στόμα εννοώ,το οποίο ο Ηλίας το έχει τοποθετήσει έξυπνα στον διάδρομο και απλά οταν σου δίνει εντολή κατά τη διάρκεια τις άσκησης το βάζεις στο στόμα.



"...ο Θεός με έφτιαξε για ένα σκοπό...αλλά με έκανε και γρήγορο!! Όταν τρέχω νιώθω την ευχαρίστησή του..."
reladic Posted - 07/03/2008 : 09:42:49
Με ανησυχεί η κλειστή με 'τσιμπιδάκι' μύτη. Όταν το δοκιμάζω μου έρχεται να σκάσω! Πόσο άνετο ήταν το σύστημα με τον σωλήνα για την αναπνοή; Έχω την εντύπωση πως μόνο λόγω κλειστής μύτης θα έχω 10 παλμούς πάνω από το κανονικό!

Έχει κάνει κανείς εργομέτρηση στο bodycontrol;
(http://www.bodycontrol.gr/index.php?option=content&task=view&id=23)
Το σύστημά τους παρέχει αντί για 'τσιμπιδάκι' μάσκα που καλύπτει στόμα και μύτη οπότε μπορείς να αναπνέεις πιο άνετα.
Βέβαια υπερδιπλάσια τιμή από εκεί που έκανες εσύ reladic...

Καλημέρα,huskarl όντως η κλειστή με τσιμπιδάκι μύτη δεν είναι και το πιο άνετο,οστόσο τρέχεις μόνο για 10-15 λεπτά και απλά το προσπερνάς, δεν είναι κάτι το ακατόρθωτο!
Το υπόλοιπο σύστημα με τον σωλήνα είναι κάτι σαν αυτό που έχουν οι δύτες για να αναπνέουν,το σωλήνα που προσαρμόζουν στο στόμα εννοώ,το οποίο ο Ηλίας το έχει τοποθετήσει έξυπνα στον διάδρομο και απλά οταν σου δίνει εντολή κατά τη διάρκεια τις άσκησης το βάζεις στο στόμα.
nata23 Posted - 07/03/2008 : 00:47:09
Νίνα ελπίζω να πήρες το mail, αν θές και άλλες πληροφορίες πες, θα σου στείλω.

be yourself. better and better everyday.
Thessgirl Posted - 07/03/2008 : 00:28:16
quote:
Originally posted by Thessgirl

Στην Θεσσαλονίκη έχει να προτείνει κανείς κάποιον καλό να πάω και να κάνω και εγώ?

Life is what you make it!



Στην Βόρεια Ελλάδα τουλάχιστον

Life is what you make it!
huskarl Posted - 07/03/2008 : 00:12:32
Με ανησυχεί η κλειστή με 'τσιμπιδάκι' μύτη. Όταν το δοκιμάζω μου έρχεται να σκάσω! Πόσο άνετο ήταν το σύστημα με τον σωλήνα για την αναπνοή; Έχω την εντύπωση πως μόνο λόγω κλειστής μύτης θα έχω 10 παλμούς πάνω από το κανονικό!

Έχει κάνει κανείς εργομέτρηση στο bodycontrol;
(http://www.bodycontrol.gr/index.php?option=content&task=view&id=23)
Το σύστημά τους παρέχει αντί για 'τσιμπιδάκι' μάσκα που καλύπτει στόμα και μύτη οπότε μπορείς να αναπνέεις πιο άνετα.
Βέβαια υπερδιπλάσια τιμή από εκεί που έκανες εσύ reladic...
reladic Posted - 06/03/2008 : 15:43:04
Κατά τη διάρκεια των μετρήσεων, αναπνέεις μόνο από το στόμα ή φοράς 'μάσκα' που καλύπτει στόμα και μύτη (όπως αυτή που φαίνεται στο αντίστοιχο άρθρο του RUNNER Δεκεμβρίου);
Επιγραμματικά ποια μεγέθη μετριούνται;

anapneis mono apo to stoma(miti klisti me "tsibidaki")

kardianapneustiki adoxi-parametroi

megisti katanalosi oxigonou
taxitita sti megisti katanalosi oxigonou
taxitita sto anaerovio anapneustiko katofli
kardiaki sixnotita sto anaerovio katofli
megisti kardiaki sixnotita

somatometrisis:

varos
%lipos
ipsos
sigkentrosi galaktikou 5 lepta meta apo ti dokimasia megistis katanalosis oxigonou
rithmos katanalosis idatanthrakon (glikogonou) se rithmo peripou marathoniou dromou
episis, ena soro akoma kardianapneustikes parametroi kai thermidometrisis sti diarkia tis askisis.
huskarl Posted - 06/03/2008 : 14:06:06
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

quote:
Originally posted by reladic

Εγώ την έκανα πρόσφατα στον Ηλία Ζαχαρόγιαννη στο Αιγάλεω.Τα τηλ. του είναι 6944721714 και 2109944611.Μου κόστισε 50 ευρό.


Ο Ηλίας είναι κορυφή.


Κατά τη διάρκεια των μετρήσεων, αναπνέεις μόνο από το στόμα ή φοράς 'μάσκα' που καλύπτει στόμα και μύτη (όπως αυτή που φαίνεται στο αντίστοιχο άρθρο του RUNNER Δεκεμβρίου);
Επιγραμματικά ποια μεγέθη μετριούνται;
GIANNISEO77 Posted - 06/03/2008 : 10:57:04
Τελικα δεν υπάρχει καποιος στα βόρεια προάστια για εργομέτρηση;
THANOS_KTM Posted - 03/03/2008 : 12:48:08
quote:
Originally posted by reladic

Εγώ την έκανα πρόσφατα στον Ηλία Ζαχαρόγιαννη στο Αιγάλεω.Τα τηλ. του είναι 6944721714 και 2109944611.Μου κόστισε 50 ευρό.



Ο Ηλίας είναι κορυφή.
Thessgirl Posted - 03/03/2008 : 11:29:56
Στην Θεσσαλονίκη έχει να προτείνει κανείς κάποιον καλό να πάω και να κάνω και εγώ?

Life is what you make it!
GIANNISEO77 Posted - 03/03/2008 : 10:38:23
Mένω στην Αθήνα στον Γέρακα.Υπάρχει κανένας ξέρετε εδώ κοντά ή να κοιτάξω αλλού,γιατί διαβάζω οτι είναι καλό να την κάνεις αν αθλείσαι έστω και ερασιτεχνικά.

RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000