Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Παρίσι 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

sportbillygr
Forum-Runner

Greece
84 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/04/2014 :  20:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η συννεφιά τουλάχιστον είναι ένα θετικό σημάδι!!! Ελπίζω να περάσουμε τόσο καλά όσο ελπίζουμε!!! Αν περάσω τα 30km καλά θα είναι επιτυχία καθώς η δουλειά μου τις 2 τελευταίες εβδομάδες δεν με άφησε να ολοκληρώσω όπως ήθελα την προετοιμασία μου...

quote:
Originally posted by kostasC

Άντε ρε παιδιά !! οι μέρες ζυγώνουν και ο καιρός έκανε πλήρη ανατροπή
και δίνει πιθανή βροχή, βέβαιη συννεφιά και το χειρότερο... ζέστη μέχρι 20C !!! Φανταστείτε και την υγρασία.
Μία ο κόσμος, μια ο καιρός... με βλέπω για τουρισμό 42χλμ...

50000 κόσμος !!


You better run...run



"πείσμα - πείσμα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostasC
Forum-Runner

Greece
142 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/04/2014 :  13:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kostasC Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα υπάρχει κανείς Έλληνας με bib violet χρώμα, στο γκρούπ των 3h45m ?



You better run...run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimkal
Forum-Runner

Greece


105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  15:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δευτέρα πρωί καθισμένος σε ένα καφέ στην Place d´ Italie κάνω αποτίμηση της συμμετοχής μου στον μαραθώνιο του Παρισιού. Η συμμετοχή μου "στοίχισε" 4 μήνες έντονης προετοιμασίας, με ότι αυτό σημαίνει και που γνωρίζει κάποιος που έχει προετοιμαστεί για ένα μαραθώνιο...
Η προετοιμασία αυτή κύλησε χωρίς προβλήματα και κατέληξε Παρασκευή 4/4 να μπαίνω στο αεροπλάνο μαζί με την γυναίκα μου, που θα συμμετείχε για πρώτη φορά σε μαραθώνιο, το γαμπρό μου με την γυναίκα του και τον Ιορδάνη και τον μόνιμο "συνάδελφο" σε προπονήσεις και αγωνες τον τελευταίο χρόνο, σαν μέλη ενός ευρύτερου group 20 ατόμων που θα έτρεχε στο Παρίσι.
Μετά από κάποιες περιπέτειες με το πούλμαν φτάσαμε το απογευματάκι στο ξενοδοχείο χωρίς άλλες εκπλήξεις. Το πρόγραμμα είχε φαγητό και ξεκούραση. Το πρωί του Σαββάτου ξεκινήσαμε για τη έκθεση και την παραλαβή των ΒΙΒ. Όλα ήταν πολύ οργανωμένα και παρά την τεράστια συμμετοχή των +40.000 δρομέων δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα ούτε η παραμικρή καθυστέρηση. Ήταν πολύ εύκολο να αλλάξουμε group εκκίνησης και τελικά με τα bib στα χέρια και μετά τις σχετικές φωτογραφίες βρεθήκαμε να κάνουμε βόλτες στην running expo. Η έκθεση ήταν απλά τεράστια με παρόντες όλες τις εταιρίες του χώρου. Αφού σπατάλησαμε κανά 2 ώρες εκεί και μετά από μια σύντομη βόλτα στον πύργο του Άιφελ επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο. Το απόγευμα κύλησε ήσυχα με αρκετη κουβέντα και καταλήξαμε το βραδάκι στο δωμάτιο να ετοιμάσουμε τα πράγματα μας για το πρωί. Η νύχτα κύλησε με αρκετή αγωνία και μέτριο ύπνο και 6:00 το ξυπνητήρι χτύπησε. Αφού κατεβήκαμε για ενα γρήγορο πρωινό βρεθήκαμε 7:15 με πλήρη εξάρτηση στο μετρό για την εκκίνηση. Τα συναισθήματα ανάμεικτα. Αγωνία, χαρά, ένταση διαδέχονταν το ενα το άλλο. Πολύ γρήγορα και εύκολα φτάσαμε στην αψίδα του θριάμβου που ήταν το σημείο της εκκίνησης. Πολύς κόσμος, πολλά χρώματα, χαρούμενες φωνές και γενικά μια πολύ όμορφη εικόνα. Ο καιρός "καλός" με αρκετό ήλιο όμως για την ώρα που μας δημιουργούσε αρκετές σκέψεις για το τι θα ακολουθούσε. ´Ολα κυλούσαν πολύ ωραία χωρίς κανένα πρόβλημα και η ώρα της εκκίνησης πλησίαζε. Το μόνο πρόβλημα που υπήρχε ήταν οι ελάχιστες τουαλέτες αλλά πολύ γρήγορα καταλάβαμε την λύση που δεν ήταν άλλη από την χρήση των γύρω στενών. Οι γυναίκες της παρέας δυσκολεύτηκαν στην αρχή να αποδεχτούν την λύση αλλά όταν είδαν οτι δεν υπήρχε άλλος τρόπος συναίνεσαν. Στις 8:45 ακριβώς δόθηκε η εκκίνηση και στις 9:10 περίπου ξεκινήσαμε και εμείς. Προετοιμασμένος από τα σχόλια στο forum για προβλήματα με την πολυκοσμία διαπίστωσα με ευχαρίστηση ότι σε κανένα σημείο δεν είχα πρόβλημα να κρατήσω τον ρυθμό που είχα αποφασίσει. Ο κόσμος στα πεζοδρόμια πολύς και ενθουσιώδης αλλά η άγνωστη σε μένα γλώσσα τον έκανε απρόσωπο, σαν να μην με αφορά. Οι μπάντες πολλές (πάνω από 100 σε όλη την διαδρομή) έπαιζαν συνεχώς διάφορες μουσικές δημιουργώντας μια γιορτινή ατμόσφαιρα. Η διαδρομή εξαιρετική δεν δημιουργούσε κανένα πρόβλημα παρά μόνο σε κανά δυο σημεία που στένεψε για λίγο αλλά γρήγορα ξανά άνοιξε. Με τον Ιορδανη ακολουθούσαμε με ευλάβεια τον προγραματισμένο ρυθμό και φτάνοντας στο πρώτο δάσος περάσαμε το 10αρι συντηρητικά ακριβώς όπως είχαμε προγραμματίσει σε 53:15. Από εκεί αρχίσαμε να ανοίγουμε τον ρυθμό μας κρατώντας ευχάριστα ενα ρυθμό ανάμεσα στο 5:05-5:15. Όλα κυλούσαν τέλεια, τα τζελάκια αυστηρά ανά μισάωρο, κανένα πρόβλημα με την τροφοδοσία νερού παρότι ήθελε λίγο προσοχή γιατί με τα πορτοκάλια και τις μπανάνες που μοίραζαν είχε κάτω πολλές φλούδες και γλιστρούσαν αλλά όχι κάτι σημαντικό και χωρίς να το καταλάβουμε φτάσαμε στον ημί σε 1:51:10. Όλα εξελίσσονται σύμφωνα με το πλάνο αλλά όπως είναι γνωστό όταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια ο Θεός γελάει. Ξαφνικά στο 26 αισθάνθηκα μια τεράστια κούραση, χωρίς να έχω λαχανιάσει ή ανεβάσει σφυγμούς. Προσπάθησα να πείσω τον εαυτό μου ότι ηταν ιδέα μου αλλά χωρίς τύχη. Σε πολύ λίγο κατάλαβα ότι τα σχέδια μου για 3:45 ή λιγότερο μόλις είχαν τελειώσει και είπα στον Ιορδανη να φύγει. Σε εκείνο το σημείο με έπιασε απελπισία. Βλέποντας μπροστά μου ακόμη 16 χιλιόμετρα η πρώτη μου ιδέα ηταν να εγκαταλείψω, να μην ξανατρέξω μαραθώνιο και τα σχετικά !! Αφού ηρέμησα λίγο και ξεκόλλησε το μυαλό μου συνέχισα να τρέχω με πολύ αργότερο ρυθμό φυσικά. Χιλιόμετρο-χιλιόμετρο έφτασα στο 35 όπου σκέφτηκα οτι θα μπορούσα να πετύχω το sub 4 που έχασα για 2 λεπτά και κάτι πέρυσι στην Θεσσαλονίκη. Αυτός ο στόχος κάπως με αναζωογόνησε και συνέχισα να τρέχω προς το τερματισμό. Στο 40 είδα οτι τουλάχιστον ο δεύτερος στόχος μου ήταν εφικτός και σφίγκοντας τα δόντια κατάφερα τελικά να τερματίσω σε 3:59:19. Εκείνη την στιγμή τα ξέχασα όλα!! Αφού πήρα το μετάλλιο μου και την μπλούζα χαρούμενος που όλα τελείωσαν άρχισα να ψάχνω τον Ιορδανη που λογικά θα είχε τερματίσει και θα είχε βρει την γυναίκα του που μας περίμενε. Αυτό δεν ηταν ιδιαίτερα εύκολο γιατί παρότι είχαμε δώσει συγκεκριμένο ραντεβού είχαμε υποτιμήσει την δυσκολία να βρεθούμε με τόσο κόσμο. Τελικά αφού βρεθήκαμε μετά από τουλάχιστον 1 ώρα, πήρα το τηλέφωνο μου και μίλησα με την γυναίκα μου. Ηρέμησα ακούγοντας την χαλαρή να μου λέει οτι είναι στο 37 και έρχονται. Μπήκα πάλι μέσα στην ζώνη του τερματισμού ψάχνοντας το γαμπρό μου που λογικά θα τερμάτιζε όπου να ναι. Τελικά με λίγη δυσκολία βρεθήκαμε όλοι και αφού βγάλαμε τις σχετικές φωτογραφίες κινηθήκαμε προς το μετρό για την επιστροφή. Στην διαδρομή σκεφτόμουν το τεράστιο χαμόγελο της γυναίκας μου που τερμάτησε τον πρώτο μαραθώνιο της σε 5:15 και την κουβέντα που μου είπε τερματίζοντας "δεν κουράστηκαμε καθόλου και περάσαμε πολύ ωραία". Λες τελικά η πίεση για τον καλύτερο χρόνο να μας κάνει να χάνουμε το κέφι μας ;; Δεν ξερω, αλλά σίγουρα θα το σκεφτώ καλά πριν απαντήσω.
Για μένα ο μαραθώνιος στο Παρίσι ήταν μια ευχάριστη εμπειρία, παρότι δεν πέτυχα τον χρόνο που ήθελα. Η οργάνωση δεν είχε προβλήματα πέρα από το ότι οι εθελοντές δεν μιλούσαν αγγλικά αλλά αυτό είναι ενα γενικό πρόβλημα στο Παρίσι. Όλα ηταν άψογα στο μέτρο του δυνατού με βάση πάντα τον αριθμό των δρομέων και με μεγάλη μου χαρά δεν είδα τα αρνητικά σχόλια που είχα διαβάσει στο forum ευτυχώς να μην επιβεβαιώνονται
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  15:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κίμωνα, συγχαρητήρια και από εδώ!
Δυστυχώς συμβαίνουν και απρόοπτα, τα 'χουμε ξαναπεί...
Κρατάς το sub4 και την γερή προπόνηση που έχεις κάνει και πάμε γι' άλλα!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimkal
Forum-Runner

Greece


105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/04/2014 :  17:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Νίκο μου και φυσικά πάμε για άλλα !! Θα τα πούμε από κοντά μόλις γυρίσω
quote:
Originally posted by echetlos

Κίμωνα, συγχαρητήρια και από εδώ!
Δυστυχώς συμβαίνουν και απρόοπτα, τα 'χουμε ξαναπεί...
Κρατάς το sub4 και την γερή προπόνηση που έχεις κάνει και πάμε γι' άλλα!

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanos
Advanced Forum-Runner

Greece


322 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  10:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νπράβο ρε Κίμωνα. Ωραίος αγώνας και στο τέλος είδες και το 3 μπροστά. Συγχαρητήρια πολλά και για την Κατερίνα. Τώρα όπως αναφέρεις και εσύ θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί τρέχουμε και πως θα το απολάυσουμε καλύτερα. Ο Jordan πόσο έκανε?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  11:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συγχαρητήρια σε όλους που έτρεξαν στην πόλη του φωτός (και ήταν αρκετοί) αλλά και για τον αγώνα σου Κίμωνα! Αποστάσεις όπως αυτή του Μαραθωνίου μπορούν να σε "ταξιδέψουν" από το ένα άκρο στο άλλο! Αυτή άλλωστε δεν είναι και η μαγεία του Μαραθωνίου; ...κάθε αγώνας και μια ξεχωριστή εμπειρία!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  12:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ετρεχε και η SISI στο Παρισι???(να ειναι συνωνυμη με χρονο 3¨43?? μαλλον αποκλειεται)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  13:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chriscross

Ετρεχε και η SISI στο Παρισι???(να ειναι συνωνυμη με χρονο 3¨43?? μαλλον αποκλειεται)



Καλά τό εἶδες Χρῆστο!
Πῆγα Παρίσι γιά δροσιά καί σύννεφα καί βρῆκα ἥλιο καί 19-20 βαθμούς! Ἄν εἶχα πάει Θεσσαλονίκη θά εἶχα κάνει Ρ.Β!
Εἶχα κάνει πολύ καλή προετοιμασία καί πίστευα πώς τό πολυπόθητο 3:39:59 τό'χω ἄνετα καί πάω γιά καλύτερα!
Ὅμως ἔκανα 1 λεπτό παραπάνω ἀπό τό 3:42 τῆς Κλασσικῆς πού εἶχα καταφέρει 1,5 χρόνο πρίν.

Ἀπογοητεύτηκα ἀπό τό ἀποτέλεσμα, ἀλλά ἀπόλαυσα ἕνα ὑπέροχο τριήμερο!
Καλή ξεκούραση σέ ὅλους!



Σίση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  14:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο κοριτσάρα!!!
Το να έχεις κάνει μαξιλαράκι το 3:43 δεν είναι και μικρό πράγμα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/04/2014 :  15:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολλα πολλα μπραβο και απο μενα.Μην απογοητευεσαι γιατι καποια στιγμη θα ερθει και ο χρονος αφου εισαι προπονημενηΗ εμπειρια ενος μαραθωνιου στο εξωτερικο αλλωστε απο μονη της αξιζει ασχετως χρονου.Να εισαι παντα γερη και να κανεις οσα περισσοτερα ταξιδια μπορεις.Τωρα για την θεσ/νικη που αναφερεις θα γραψω και εγω την εμπειρια μου οταν βρω λιγο χρονο.
quote:
Originally posted by sisi

quote:
Originally posted by chriscross

Ετρεχε και η SISI στο Παρισι???(να ειναι συνωνυμη με χρονο 3¨43?? μαλλον αποκλειεται)



Καλά τό εἶδες Χρῆστο!
Πῆγα Παρίσι γιά δροσιά καί σύννεφα καί βρῆκα ἥλιο καί 19-20 βαθμούς! Ἄν εἶχα πάει Θεσσαλονίκη θά εἶχα κάνει Ρ.Β!
Εἶχα κάνει πολύ καλή προετοιμασία καί πίστευα πώς τό πολυπόθητο 3:39:59 τό'χω ἄνετα καί πάω γιά καλύτερα!
Ὅμως ἔκανα 1 λεπτό παραπάνω ἀπό τό 3:42 τῆς Κλασσικῆς πού εἶχα καταφέρει 1,5 χρόνο πρίν.

Ἀπογοητεύτηκα ἀπό τό ἀποτέλεσμα, ἀλλά ἀπόλαυσα ἕνα ὑπέροχο τριήμερο!
Καλή ξεκούραση σέ ὅλους!



Σίση

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  00:35:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chriscross

Πολλα πολλα μπραβο και απο μενα.Μην απογοητευεσαι γιατι καποια στιγμη θα ερθει και ο χρονος αφου εισαι προπονημενηΗ εμπειρια ενος μαραθωνιου στο εξωτερικο αλλωστε απο μονη της αξιζει ασχετως χρονου.Να εισαι παντα γερη και να κανεις οσα περισσοτερα ταξιδια μπορεις.Τωρα για την θεσ/νικη που αναφερεις θα γραψω και εγω την εμπειρια μου οταν βρω λιγο χρονο.

Ἐλπίζω νά πῆγες καλά Θεσσαλονίκη!
Στό χρωστάει ὁ περσινός ΚΜΑ!


Σίση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  00:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Μπράβο κοριτσάρα!!!
Το να έχεις κάνει μαξιλαράκι το 3:43 δεν είναι και μικρό πράγμα...

"My sport is your sport's punishment"


Εὐχαριστῶ Νῖκο μου.
Ἐλπίζω νά τό κρατήσω καί κάποια στιγμή (Θεοῦ θέλοντος καί καιροῦ ἐπιτρέποντος) νά τό βελτιώσω!


Σίση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimkal
Forum-Runner

Greece


105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  09:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ Θανάση μου. Ο Ιορδάνης πήγε αρκετά καλύτερα και έκανε 3:52

quote:
Originally posted by Thanos

Νπράβο ρε Κίμωνα. Ωραίος αγώνας και στο τέλος είδες και το 3 μπροστά. Συγχαρητήρια πολλά και για την Κατερίνα. Τώρα όπως αναφέρεις και εσύ θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί τρέχουμε και πως θα το απολάυσουμε καλύτερα. Ο Jordan πόσο έκανε?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimkal
Forum-Runner

Greece


105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  09:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβώς έτσι είναι
quote:
Originally posted by trexantiris

Συγχαρητήρια σε όλους που έτρεξαν στην πόλη του φωτός (και ήταν αρκετοί) αλλά και για τον αγώνα σου Κίμωνα! Αποστάσεις όπως αυτή του Μαραθωνίου μπορούν να σε "ταξιδέψουν" από το ένα άκρο στο άλλο! Αυτή άλλωστε δεν είναι και η μαγεία του Μαραθωνίου; ...κάθε αγώνας και μια ξεχωριστή εμπειρία!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000