Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Παρίσι 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  10:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Αργύρης..;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  10:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ας γράψω και εγώ τα δικά μου.
Η ιδέα του μαραθωνίου στο Παρίσι είχε ξεκινήσει πριν καν τον πρώτο μου μαραθώνιο. Λίγο η αγάπη για τα ταξίδια, λίγο το οτι είχα άτομο που μένει μόνιμα Παρίσι και λίγο το οτι ψηνόταν και ένας πολύ καλός φίλος, με ώθησε στο να πάρω την απόφαση. Τον Σεπτέμβριο λοιπόν πριν καν τερματίσω τον πρώτο μου μαραθώνιο έκλεισα τον επόμενο :-). Όλα καλά με τον πρώτο και αρχές Ιανουαρίου ξεκίνησα προετοιμασία για Παρίσι.
Όλα πήγαιναν ρολόι μέχρι και 2 εβδομάδες πριν τον αγώνα όπου βγήκε περίεργος τραυματισμός στο καλάμι. Με ξεκούραση γινόταν δουλειά αλλά δε μπορούσα να τρέξω. Έτσι για 2 εβδομάδες σχεδόν, δεν έτρεξα καθόλου και η ψυχολογία είχε πάει στα τάρταρα. Σκεφτόμουν μέχρι και να μην πάω καθόλου... Τελικά πήγα :-)
Παρασκευή πρωί βρισκόμαστε στο αεροδρόμιο με τον Βασίλη και τον Νέστωρα και φυσικά με τη γυναίκα μου παρέα. Η ψυχολογία ανέβαινε σιγά σιγά. Με το που φτάσαμε Παρίσι πήγαμε στην έκθεση για να είμαστε πιο χαλαροί. Ωραία έκθεση αλλά δε μπορώ να πω οτι ξετρελάθηκα κιόλας. Μπόλικοι εκθέτες αλλά οι τιμές δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο. Κάτσαμε και φάγαμε με κάτι κουπονάκια και ήταν σκέτη αποτυχία. Μισή μερίδα για 5€...
Το Σαββάτο κύλισε όμορφα αλλά νομίζω πως ήταν και η μέρα που πρέπει να έγινε το βασικό λάθος. Δεν έπινα όσα υγρά έπρεπε να πιώ και δεν έφαγα καλά.
Κυριακή πρωί ξυπνάω, τρώω και ξαναξαπλώνω (τα καλά του να μένεις κοντά στον τερματισμό). Κατά τις 7:50 φεύγω από το ξενοδοχείο και πάω προς τον τερματισμό. Το ίδιο έκαναν και άλλοι δρομείς. Μιλάω με τους υπόλοιπους που πήγαν να αφήσουν τα πράγματα και έβλεπαν να αργούνε πολύ. Πρώτο σοκ! Σκέφτομαι πως θα ξεκινήσω μόνος... Φτάνω Champs Elysses. ΛΑΟΘΑΛΑΣΣΑ από όλες τις χώρες. Μεγάλο πάρτυ! Φτιάχνομαι λίγο και πάω προς το μπλοκ μου (3:30). Με το που φτάνω βρίσκω απέξω 4 Έλληνες. Χαιρετιόμαστε και μπαίνω στο μπλοκ. Το καλό ήταν πως είχε τουαλέτες μέσα στα μπλοκ και είχε και κάποιες ειδικά για αγοράκια :-). Πιάνω ένα μέρος και αράζω. Πολύς κόσμος. Μιλάω στο τηλέφωνο με τους άλλους και μου λένε πως φτάνουν! Βρισκόμαστε. Ώρα για τις απαραίτητες φωτογραφίες. Ωραίες στιγμές.
Σιγά σιγά φτάνει η ώρα της εκκίνησης και προχωράμε μπροστά και... ξεκινάμε!
Πολύς κόσμος να φωνάζει να χειροκροτεί. Είναι υπέροχα! Στο πρώτο χιλιόμετρο πάμε όλοι μαζί παρέα. Περνάμε μερικούς μας περνάνε μερικοί. Κλασικά πράγματα. 1ο χλμ στο 5:30 νομίζω χωρίς να υπάρχει πίεση από κόσμο. Φύγαμε 9000 άτομα ταυτόχρονα και όλα ήταν άψογα. Εκτός από ένα τσίμπημα στον δεξιό αστράγαλο. Το αγνοώ.
Τα επόμενα χιλιόμετρα κυλάνε ομαλά και λίγο πιο αργά από το ρυθμό-στόχο. Ο κόσμος δεν ενοχλεί πουθενά. Δεν καταλαβαίνεις πως μπροστά σου έχει 15000+ κόσμο. Στον πρώτο σταθμό τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από όσο περίμενα. Πήρα νεράκι άνετα χωρίς καθυστέρηση. Περνάμε Βαστίλη και πάμε προς το πρώτο δάσος (Vincennes) οι μπάντες αρχίζουν και εμφανίζονται. Παίζουν τα πάντα από country, jazz μέχρι και AC-DC!!!
Όλα καλά μέχρι εδώ. Ο ρυθμός εκεί που τον θέλω. Οι ανάσες οκ και πάμε προς τον ήμι που βγαίνει 2 λεπτά πιο αργά από τον στόχο. Οι τροφοδοσίες στην ώρα τους μέχρι εδώ, τζελάκι, σαλτστικ και φυσικά νερό. Στους σταθμούς έχει και φρούτα (είδα μπανάνες και πορτοκάλια και μπορεί να είχε και άλλα). η μυρωδιά στους σταθμούς ήταν μοναδική καθώς είχαν πατηθεί τα πορτοκάλια :-)
Ξαναπερνάμε από Βαστίλη και αρχίζουν τα τούνελ. Δεν είχαν ιδιαίτερες κλίσεις αλλά με χάλασε το σκοτάδι τους και η κάπως περίεργη ατμόσφαιρα. Ο κόσμος ακάθεκτος. Ήταν παντού!
Όλα πήγαιναν καλά μέχρι που τα γόνατα άρχισαν να παραπονιούνται λίγο. Πλησιάζουμε προς τον πύργο του Άιφελ αλλά ο ρυθμός έχει πέσει αισθητά. Προσπαθώ όμως να το παλέψω.
Τελευταίο κομμάτι το δάσος της Βουλώνης. Σέρνομαι... Προφανώς έχω βρεί όχι απλά τοίχο αλλά ντουβάρι με τεράστιους ογκόλιθους. Σκέφτομαι να τα παρατήσω. Δεν έχω ούτε ζαλάδες ούτε κάτι πολύ περίεργο. Απλά δε μπορώ να τρέξω στο ρυθμό μου. Κάπου εκεί τελείωσε ο αγώνας για εμένα καθώς περπάτησα. Πήρα τη γυναίκα μου τηλέφωνο να για ξέρει πως θα καθυστερήσω και να μην ανησυχεί (είναι και σε ενδιαφέρουσα...)
Ξαναξεκινάω το τρέξιμο και για να μην πολυλογώ (αργά το σκέφτηκα) όλο το δάσος το έβγαλα έτσι. Τρέξιμο και 100μ περπάτημα.
Τελικός χρόνος 3:57.
Δε χάρηκα με το χρόνο αλλά τερμάτισα! Πήρα το μπλουζάκι που λέει Finisher, ένα πόντσο για να ζεσταθώ (το οποίο το έχασα γιατί μου έπεσε), το μετάλλιο (πολύ ωραίο), νεράκι, φρούτα ισοτονικό και βγήκα προς την έξοδο. Βρήκα τη γυναίκα μου αρκετά εύκολα και πήγαμε προς το ξενοδοχείο. Χάρηκε που με είδε δεύτερη φορά να τερματίζω μαραθώνιο :-)
Γενικά ήταν ένας ωραία οργανωμένος αγώνας, με πολύ κόσμο που όμως δεν προκαλούσε προβλήματα. Δεν ξέρω τι γινόταν στα πίσω μπλοκ αλλά φαντάζομαι πως θα ήταν καλά. Ήταν υπέροχα που σε όλη τη διαδρομή είχες παρέα και είχε και πολύ κόσμο να χειροκροτεί.
Να σημειώσω πως είχε λαγούς σε κάθε μπλοκ. Αν δεν κάνω λάθος ήταν 3. Οπότε σίγουρα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο και στην Αθήνα. Γιατί αν έχει 3 σε ένα μπλοκ των 9000 τότε άνετα γίνεται να υπάρχουν και εδώ έστω και 1 ανα μπλοκ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  13:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

.........................................................
Ξαναπερνάμε από Βαστίλη και αρχίζουν τα τούνελ. Δεν είχαν ιδιαίτερες κλίσεις αλλά με χάλασε το σκοτάδι τους και η κάπως περίεργη ατμόσφαιρα. Ο κόσμος ακάθεκτος. Ήταν παντού!
......................................


Ἐγώ ἀντιθέτως τήν καταβρῆκα στό μακρύ τοῦνελ!
Οἱ ψηφιακές εἰκόνες τοῦ Παρισιοῦ πού κυμάτιζαν κάθετα στόν τοῖχο ἀνά 10-20 μέτρα καί τά φωτορυθμικά σέ συνδιασμό μέ τήν μουσική, ἔκαναν τό ποτάμι τῶν δρομέων νά φαίνεται σάν νά χορεύει καί μέ πώρωσε!!
Ἄσε πού εἶχε καί πιό δροσιά!


Σίση

Edited by - sisi on 09/04/2014 13:40:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  13:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φωτογραφίες ἀπό τό ἀεροπλάνο ἔχει κανένα καλό παιδί;

Σίση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  13:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sisi

Φωτογραφίες ἀπό τό ἀεροπλάνο ἔχει κανένα καλό παιδί;

Σίση


Θα σου στείλω όσες θες :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Kimkal
Forum-Runner

Greece


105 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  13:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνήσω κι εγώ. Τα φωτορυθμικά και η μουσική μέσα στο τούνελ μου άρεσαν παρά πολύ !!
Φωτογραφίες στο αεροπλάνο την Παραςκευή εχει τραβήξει πολλές η γυναίκα μου οπότε μόλις τις οργανώσουμε θα επανέλθω ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  13:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sisi

Φωτογραφίες ἀπό τό ἀεροπλάνο ἔχει κανένα καλό παιδί;

Σίση


Θα σου στείλω όσες θες :-)



Ἐννοῶ αὐτές πού τραβήξαμε ὅλοι μαζί.
sisi@diploma.gr
Thanks!!!


Σίση

Edited by - sisi on 09/04/2014 13:55:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  13:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sisi

quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by sisi

Φωτογραφίες ἀπό τό ἀεροπλάνο ἔχει κανένα καλό παιδί;

Σίση


Θα σου στείλω όσες θες :-)



Ἐννοῶ αὐτές πού τραβήξαμε ὅλοι μαζί.
sisi@diploma.gr
Thanks!!!


Σίση


Αααααααα. ΟΚ δεν έχω τέτοιες γιατί προφανώς δεν είμασταν μαζί :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/04/2014 :  15:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που έτρεξαν.
Σε αυτές τις περιπτώσεις μετράει πιο πολύ η εμπειρία. Οι χρόνοι περνάνε σε δεύτερη μοίρα.

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  13:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
[URL=https://imageshack.com/i/nmtsepj][/URL]
[URL=https://imageshack.com/i/7gz8t7j][/URL]
[URL=https://imageshack.com/i/5k6mnqj][/URL]
[URL=https://imageshack.com/i/5hhsdqj][/URL]
[URL=https://imageshack.com/i/mu7jzlj][/URL]
[URL=https://imageshack.com/i/nq23w9j][/URL]
[URL=https://imageshack.com/i/ndkn0pj][/URL]

Σίση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  13:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τέλειες φώτο! αλλά ρε παιδιά, πώς γίνεται να ακολουθήσεις το ρυθμό σου σε τέτοια πολυκοσμία? όλη την ώρα ζιγκ ζαγκ κάνατε?

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostasC
Forum-Runner

Greece
142 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  13:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kostasC Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πίσω και εμείς απο τις πρώτες πρωινές ώρες...

Τι να πρωτοπεί κανείς για τον Μαραθώνιο του Παρισιού και αυτή την υπέροχη πόλη...

Η διαδρομή είναι με μια λέξη.... ονειρεμένη ...
ο κόσμος ενθουσιώδης, η εμπειρία μαγική.
Ήταν η 3η φορά που βρισκόμουν στο Παρίσι και ήταν η καλύτερη απ όλες !

ο χρόνος μου βγήκε όπως ήθελα, κάτω απο 4ω στα 3:58, σχετικά εύκολα
ειδικά μέχρι το 33-34.
Η οργάνωση δεν είχε κανένα θέμα και μου έκανε τρομερή εντύπωση πως διαχειρίστηκαν τόσες χιλιάδες κόσμου. Εχουν εμπειρία οι Γάλλοι σε μεγάλα event.

Τον συστήνω ανεπιφύλακτα για μαραθώνιο εξωτερικού !


...πολύ μιζέρια στην Ελλαδίτσα μας τώρα


You better run...run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  14:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

τέλειες φώτο! αλλά ρε παιδιά, πώς γίνεται να ακολουθήσεις το ρυθμό σου σε τέτοια πολυκοσμία? όλη την ώρα ζιγκ ζαγκ κάνατε?

SWIM BIKE RUN


Την ιδια απορια εχω και εγω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  14:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by stratus

quote:
Originally posted by NESTORAS1980

τέλειες φώτο! αλλά ρε παιδιά, πώς γίνεται να ακολουθήσεις το ρυθμό σου σε τέτοια πολυκοσμία? όλη την ώρα ζιγκ ζαγκ κάνατε?

SWIM BIKE RUN


Την ιδια απορια εχω και εγω.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.




Εγώ μέχρι που ψόφησα δεν είχα κανένα θέμα να κρατάω ρυθμό. Ναι έκανα κάποια ζιγκ-ζαγκ αλλά συνήθως πήγαινα ευθεία και πάνω στη γραμμή. Άσε που είναι σίγουρο πως θα βρεις κάποιο άτομο με ίδιο ρυθμό οπότε πας τραίνο μαζί του ;-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sisi
Senior Forum-Runner

Greece


563 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  14:19:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

τέλειες φώτο! αλλά ρε παιδιά, πώς γίνεται να ακολουθήσεις το ρυθμό σου σε τέτοια πολυκοσμία? όλη την ώρα ζιγκ ζαγκ κάνατε?

SWIM BIKE RUN


Ἡ καλή κατανομή τῶν ἀθλητῶν σε block σύμφωνα μέ τήν ταχύτητά τους καί τόν στόχο τερματισμοῦ τους σέ ἔκανε νά τρέχεις μέ δρομεῖς παρόμοιας ταχύτητας καί τό ποτάμι κυλοῦσε ἀπρόσκοπτα.
Μόνον σέ λίγα σημεῖα ὅπου στένευε ἤ στήν τροφοδοσία ἔνιωθες νά μπλοκάρεσαι λίγο.
Ὅταν ἀργότερα ἀραιώσαμε ἀρκετά, δέν μποροῦσα νά πάω πολύ γρηγορότερα λόγω κούρασης...


Σίση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000