Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Olympus Marathon 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 22

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2014 :  19:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Vany186
Ο ΟΜ έχει πιο εντυπωσιακά τοπία , περνάει απο το οροπεδιο των Μουσών και έχει φόντο το Στεφάνι, τρέχεις στον λαιμό και στα ζωνάρια και αν δεν πάς "πατημένος" , ευχαριστιέσαι και το τρέξιμο στον Ενιπέα.
Είναι σίγουρα πιο τουριστικός (Ενα μεγάλο μέρος της διαδρομής του αγώνα περπατιέται κάθε χρόνο απο περίπου 50000 πεζοπόρους.)
Ο Φαέθων κινείται σε πιο δύσκολο πεδίο , μακρυά απο πατημένα μονοπάτια , σε μια άγνωστη , για τους πολλούς διαδρομή. Δεν περνάει απο τα τουριστικά μέρη του Ολύμπου.
Η ομορφιά ειναι μάλλον κάτι υποκειμενικό.

www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DimitrisT
Forum-Runner

Greece
175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2014 :  20:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Θα ήθελα να αποσαφηνίσω λίγο το ζήτημα των βαθμών στους ορεινούς αγώνες, μιας και αναφέρθηκε και το Advendure. Στο Advendure δίπλα από κάθε αγώνα που συμπεριλαμβάνεται στην σελίδα της βάσης των αποτελεσμάτων υπάρχουν οι πόντοι κάθε αγώνα. Έχουμε χρησιμοποιήσει το σύστημα που είχε πρώτο εισαγάγει το UTMB, όπου για να βγουν οι βαθμοί του κάθε αγώνα προστίθενται τα χιλιόμετρα και η θετική υψομετρική διαφορά της διαδρομής και διαιρούνται δια του 100. Το πηλίκο που προκύπτει είναι οι βασικοί βαθμοί ενός αγώνα. Αυτοί είναι και οι αρχικοί βαθμοί που δίνει ένας αγώνας. Παράδειγμα: Ένας αγώνας με μήκος 40 χιλιόμετρα και συνολική θετική υψομετρική διαφορά +3.100 μέτρα, δίνει αρχικούς βαθμούς 40+(3100/100)=71,0. Αυτός ο τρόπος αποτελεί standard σε παγκόσμιο επίπεδο, και τον υιοθετήσαμε και εμείς στο Advendure, θέλοντας απλά να έχουμε μια ένδειξη της δυσκολίας κάθε αγώνα αφού φτιάξαμε την βάση αποτελεσμάτων.

O Olympus Marathon εφαρμόζει ακόμη το σύστημα που είχε φτιάξει ο Λάζαρος Ρήγος παλιότερα (δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα), το οποίο παίρνει σαν βάση αυτούς τους βαθμούς που περιέγραψα πιο πάνω, προσθέτει όμως στον υπολογισμό τον δείκτη ανάβασης όσο και το ποια χρονιά έτρεξε ο αθλητής τον αγώνα (γι’ αυτό εδώ φαίνεται διαφορά στα δυο συστήματα στον βαθμό βάσης), ενώ ακολούθως συνυπολογίζει και άλλους προσωπικούς παράγοντες όπως την επίδοση του κάθε αθλητή σε σχέση με τον πρώτο, το φύλο και την ηλικία του, εξατομικεύοντας πλέον τους βαθμούς για τον κάθε αθλητή. Τις λεπτομέρειες μπορείτε να τις δείτε με λεπτομέρεια εδώ: http://www.olympus-marathon.com/index.php?name=Content&page=regi-system

Εμείς στο Advendure δηλαδή απλά βαθμολογούμε τον κάθε αγώνα με βάση το διεθνές σύστημα ώστε να βγάζει ο κάθε ενδιαφερόμενος αθλητής ένα πρώτο απλό συμπέρασμα για την δυσκολία του αγώνα που θέλει να τρέξει, ενώ στον Olympus Marathon μπαίνουν και όλοι οι άλλοι παράγοντες ώστε να βγει ο βαθμός κατάταξης των αθλητών για συμμετοχή στον αγώνα και γι’ αυτό βλέπετε διαφορετικά αποτελέσματα.

Όπως είπε και ο Σταμάτης, όσοι θέλετε να δείτε πόσους βαθμούς συγκεντρώνετε για την συμμετοχή σας στον Olympus Marathon χρησιμοποιήστε τον calculator του site του αγώνα που θα σας δώσει ακριβώς τους βαθμούς σας – με βάση πάντα την εξειδίκευση της βαθμολογίας του OM … αν θέλετε να πάρετε μια γεύση της δυσκολίας του κάθε αγώνα με βάση τους βαθμούς βάσης του (όπως άλλωστε υπολογίζονται διεθνώς), κοιτάξτε τους βαθμούς στο Advendure.

Αυτά, και καλά τρεξίματα σε όλους!
Ευχαριστώ για την φιλοξενία,
Δημήτρης Τρουπής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2014 :  21:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Ε φανταζομαι ο Faethon !!! 100 χιλιομετρα ειναι αυταγινεται να μην εχουν δυσκολια ? Να μην εχουν θεα ? !!!!

Ευχαριστω .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thanasis
Advanced Forum-Runner

297 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2014 :  21:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Thanasis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ετιεν
Ο Φαέθων είναι περίπου 44-45 χλμ. και όχι 100. Ο μεγάλος αγώνας στον Ολυμπο είναι το Mythical Trail απόστασης 100 χλμ.

www.gaiorama.net
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2014 :  21:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Συγνωμη , τους μπερδεψα, πολυ σωστα το λες !

Ευχαριστω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2014 :  00:07:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DimitrisT

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,

Θα ήθελα να αποσαφηνίσω λίγο το ζήτημα των βαθμών στους ορεινούς αγώνες, μιας και αναφέρθηκε και το Advendure. Στο Advendure δίπλα από κάθε αγώνα που συμπεριλαμβάνεται στην σελίδα της βάσης των αποτελεσμάτων υπάρχουν οι πόντοι κάθε αγώνα. Έχουμε χρησιμοποιήσει το σύστημα που είχε πρώτο εισαγάγει το UTMB, όπου για να βγουν οι βαθμοί του κάθε αγώνα προστίθενται τα χιλιόμετρα και η θετική υψομετρική διαφορά της διαδρομής και διαιρούνται δια του 100. Το πηλίκο που προκύπτει είναι οι βασικοί βαθμοί ενός αγώνα. Αυτοί είναι και οι αρχικοί βαθμοί που δίνει ένας αγώνας. Παράδειγμα: Ένας αγώνας με μήκος 40 χιλιόμετρα και συνολική θετική υψομετρική διαφορά +3.100 μέτρα, δίνει αρχικούς βαθμούς 40+(3100/100)=71,0. Αυτός ο τρόπος αποτελεί standard σε παγκόσμιο επίπεδο, και τον υιοθετήσαμε και εμείς στο Advendure, θέλοντας απλά να έχουμε μια ένδειξη της δυσκολίας κάθε αγώνα αφού φτιάξαμε την βάση αποτελεσμάτων.

O Olympus Marathon εφαρμόζει ακόμη το σύστημα που είχε φτιάξει ο Λάζαρος Ρήγος παλιότερα (δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα), το οποίο παίρνει σαν βάση αυτούς τους βαθμούς που περιέγραψα πιο πάνω, προσθέτει όμως στον υπολογισμό τον δείκτη ανάβασης όσο και το ποια χρονιά έτρεξε ο αθλητής τον αγώνα (γι’ αυτό εδώ φαίνεται διαφορά στα δυο συστήματα στον βαθμό βάσης), ενώ ακολούθως συνυπολογίζει και άλλους προσωπικούς παράγοντες όπως την επίδοση του κάθε αθλητή σε σχέση με τον πρώτο, το φύλο και την ηλικία του, εξατομικεύοντας πλέον τους βαθμούς για τον κάθε αθλητή. Τις λεπτομέρειες μπορείτε να τις δείτε με λεπτομέρεια εδώ: http://www.olympus-marathon.com/index.php?name=Content&page=regi-system

Εμείς στο Advendure δηλαδή απλά βαθμολογούμε τον κάθε αγώνα με βάση το διεθνές σύστημα ώστε να βγάζει ο κάθε ενδιαφερόμενος αθλητής ένα πρώτο απλό συμπέρασμα για την δυσκολία του αγώνα που θέλει να τρέξει, ενώ στον Olympus Marathon μπαίνουν και όλοι οι άλλοι παράγοντες ώστε να βγει ο βαθμός κατάταξης των αθλητών για συμμετοχή στον αγώνα και γι’ αυτό βλέπετε διαφορετικά αποτελέσματα.

Όπως είπε και ο Σταμάτης, όσοι θέλετε να δείτε πόσους βαθμούς συγκεντρώνετε για την συμμετοχή σας στον Olympus Marathon χρησιμοποιήστε τον calculator του site του αγώνα που θα σας δώσει ακριβώς τους βαθμούς σας – με βάση πάντα την εξειδίκευση της βαθμολογίας του OM … αν θέλετε να πάρετε μια γεύση της δυσκολίας του κάθε αγώνα με βάση τους βαθμούς βάσης του (όπως άλλωστε υπολογίζονται διεθνώς), κοιτάξτε τους βαθμούς στο Advendure.

Αυτά, και καλά τρεξίματα σε όλους!
Ευχαριστώ για την φιλοξενία,
Δημήτρης Τρουπής




Δημήτρη καλή χρονιά και σε εσένα!!!

Δεν αντιλέγω σε ότι λες απλά να σημειώσω ότι όταν γράφω ότι δεν υπάρχει κάποιο στάνταρ εννοώ ότι οι αξιολογήσεις ακόμα και οι καθιερωμένες είναι τελικά σχετικές...

Κάποιοι -μπορεί και οι περισσότεροι- τις δέχονται έτσι, κάποιοι άλλοι ωστόσω εκτιμούν και άλλους παραμετρους. Προσωπικά το μήκος + θετική υψομετρική σε μένα ΑΠΟ ΜΟΝΟ του δεν μου λέει παρα πολλά πράγματα. Δυο αγώνες με τους ίδιους ακριβως βαθμούς μονο σε αυτά τα δεδομένα μπορεί να έχουν τελείως διαφορετικό βαθμό δυσκολίας. Ο χρόνος του νικητή απο την άλλη (ειδικά όταν αυτός είναι αναγνωρισμένος) συνήθως μου λέει για παράδειγμα πολύ περισσότερα.

Απο όσο έχω καταλάβει η διαμόρφωση ενός ενιαίου στανταρ στη βαθμολόγηση των δρομέων είναι στα σπάργανα και ακόμα γίνονται αλλαγες και πειράματα.

Θέλουν π.χ. όπως διαβάζω να βάλουν και παραγοντα ηλικίας, αναφέρουν height loss (το συνυπολογίζουν δηλαδή?) στα δεδομενα των αγώνων πέρα απο height gain, κάνουν προβολή των αποτελεσμάτων σε φλατ διαδρομή, βγάζουν ένα theoretical maximum performance κτλ κτλ

http://www.trail-running-association.org/page/269/FAQ_Performance_index.html

(της UTMB δεν είναι αυτοί βασικά αυτοί που ίδρυσαν την συγκεκριμένη ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ?)

Επίσης μιας που αναφερθηκαν τα στανταρ εσείς νομίζω δεν θεωρειτε ultra (και δικαίωμα σας -δεν διαφωνώ μάλιστα) κάτι μικρότερο απο 80 ή 100 χιλιόμετρα ενώ ακούστηκε και το 100 μίλια ως άποψη για να αποκαλείται πραγματικά κάτι ultra (είχε γίνει και σχετική κουβέντα νομίζω στο site) ενώ όμως στη προηγουμενη σελίδα ορίζει τα ultra ως εξής:

•Under 42 km: Trail
•Above 42 km:
◦Trail Ultra Medium (M): 42 km to 69 km
◦Trail Ultra Long (L): 70 km to 99 km
◦Trail Ultra XLong (XL): 100 km and more

http://www.trail-running-association.org/page/259/Definition_of_trail-running.html

Τώρα θα μου πεις δεν είσαι αναγκασμένος εσύ ή εγω να αξιολογούμε τους αγώνες όπως η ITRA (που δεν ξέρω κατα ποσο είναι αναγνωρισμένη και απο ποιους στο χώρο μας) αλλά για αυτο ακριβώς λέω ότι νομίζω ότι μάλλον όλα είναι σχετικά ακόμα σε αυτό το πεδίο της βαθμολόγησης και της εκτίμησης ενός αγώνα...

Ξέρω είμαι λίγο εκτός θέματος και δεν θα επανέλθω επ'αυτού σε επόμενο ποστ, απλά βρήκα την ευκαιρία να καταθεσω λίγο κάποιες σκέψεις μου, μιας που αναφέρθηκε και το συγκεκριμένο θέμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2014 :  00:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή όσοι κάνουν κάτω απο 3 ώρες μαραθώνιο μπαίνουν σε λίστα;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  10:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
226 οι πόντοι τελικά και αναμένουμε......

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  13:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Το πρωι εκανα την εγγραφη-δηλωση , με 601,7 βαθμους !
Μολις τωρα μου στειλανε e-mail , οτι ενεκριθη η δηλωση και οτι συμπεριλαμβανομαι στους προεγγραφεντες !

Ευχαριστω !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  14:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Το πρωι εκανα την εγγραφη-δηλωση , με 601,7 βαθμους !
Μολις τωρα μου στειλανε e-mail , οτι ενεκριθη η δηλωση και οτι συμπεριλαμβανομαι στους προεγγραφεντες !

Ευχαριστω !


...ααααχαχαχαχαχαχαχα...που πας ρε καραμήτρο (για μένα λέω εννοείται!) με τους 195 βαθμούς...θέλεις και Όλυμπο τρομάρα σου...ααααχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Ετιέν...εύχομαι καλή προετοιμασία, καλό αγώνα και...περιγραφή/υπερπαραγωγή επιπέδου "Μπεν Χουρ" στο τέλος!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  14:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε οχι και καραμητρο-καραδημητρο εννοεις
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Etien


Το πρωι εκανα την εγγραφη-δηλωση , με 601,7 βαθμους !
Μολις τωρα μου στειλανε e-mail , οτι ενεκριθη η δηλωση και οτι συμπεριλαμβανομαι στους προεγγραφεντες !

Ευχαριστω !


...ααααχαχαχαχαχαχαχα...που πας ρε καραμήτρο (για μένα λέω εννοείται!) με τους 195 βαθμούς...θέλεις και Όλυμπο τρομάρα σου...ααααχαχαχαχαχαχαχαχα!!!

Ετιέν...εύχομαι καλή προετοιμασία, καλό αγώνα και...περιγραφή/υπερπαραγωγή επιπέδου "Μπεν Χουρ" στο τέλος!!!

Free your feet...free your senses!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  14:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Το πρωι εκανα την εγγραφη-δηλωση , με 601,7 βαθμους !
Μολις τωρα μου στειλανε e-mail , οτι ενεκριθη η δηλωση και οτι συμπεριλαμβανομαι στους προεγγραφεντες !

Ευχαριστω !



Πού πάτε ρε οπλίτες...?????????
Βαρέστε οι υπόλοιποι μια προσοχή στον στρατηγό τώρα...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chriscross
Advanced Forum-Runner



277 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  14:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΜΟΡΦΗ Ο ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ!!Ρε σεις ειναι ενας ξενος με 1657!!!!ποντους




quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Etien


Το πρωι εκανα την εγγραφη-δηλωση , με 601,7 βαθμους !
Μολις τωρα μου στειλανε e-mail , οτι ενεκριθη η δηλωση και οτι συμπεριλαμβανομαι στους προεγγραφεντες !

Ευχαριστω !



Πού πάτε ρε οπλίτες...?????????
Βαρέστε οι υπόλοιποι μια προσοχή στον στρατηγό τώρα...

"My sport is your sport's punishment"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  15:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις μου ήρθε η επιβεβαίωση και σε εμένα με 453,4 ποντάκια, θα τα πούμε λοιπόν με πολλούς από εδώ στον τερματισμό (να με περιμένετε μην φύγετε, καθότι γρήγορος όπως είμαι….)!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/01/2014 :  19:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άντε, δήλωσα και εγώ γιατί βλέπω πάλι γνωστούς και ζηλεύω!!

561,7 έβγαλε μάλιστα το καλκιουρικετάκι απο το 2013 βασικά που ήταν καλή μια χρονια και δεν έβαλα και μέσα και 2 πιο μεγάλους αγώνες του εξωτερικού γιατί δεν τους είχε και είναι διαδικασία να τους δηλώσεις. Ελπίζω να μην γίνει το απίστευτο μπαμ και βρεθούν 500 καλύτεροι!

ps Ο Jean Paul δεν είναι ακριβώς "ξένος" χρήστο. Και έχει 3 UTMB συνεχόμενα!

Edited by - sam on 23/01/2014 19:32:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 22 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000