Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ενεσεις Υαλουρινικου στα γονατα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 31/01/2014 :  23:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα.
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουν να γινουν ταυτοχρονα και στα δυο ποδια (να αρχισει δηλ η θεραπεια και για τα δυο) και αν επηρεαζουν το προπονητικο προγραμμα, (αν δηλ. οταν τις κανεις μπορεις να συνεχιζεις τις προπονησεις).

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2014 :  05:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προφανώς και θα επηρεάσουν. Ρώτα γιατρό φυσικά, και εξαρτάται από την περίπτωση σου. Πάντως εμένα για το ένα γόνατο και μου είχε πει αποχή για μεγάλο διάστημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2014 :  16:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκανες 5 ανα μια εβδομαδα; Ποσο καιρο μετα ετρεξες;

quote:
Originally posted by Gypaetos

Προφανώς και θα επηρεάσουν. Ρώτα γιατρό φυσικά, και εξαρτάται από την περίπτωση σου. Πάντως εμένα για το ένα γόνατο και μου είχε πει αποχή για μεγάλο διάστημα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2014 :  17:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vicky

Εκανες 5 ανα μια εβδομαδα; Ποσο καιρο μετα ετρεξες;

quote:
Originally posted by Gypaetos

Προφανώς και θα επηρεάσουν. Ρώτα γιατρό φυσικά, και εξαρτάται από την περίπτωση σου. Πάντως εμένα για το ένα γόνατο και μου είχε πει αποχή για μεγάλο διάστημα.




Μία και καλή (και ακριβή, και πόνεσε!) έκανα και έτρεξα μετά από ενάμιση μήνα περίπου. Αλλά υποθέτω ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Έκανα μαγνητική πρώτα. Πάντως δε με ξαναενόχλησε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2014 :  21:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.Εμενα ενας γιατρος μου ειπε να μην τις κανω απο τωρα και να τις κανω οταν θα αρχισω να ποναω καθημερινα, ενω καποιος αλλος μου ειπε οτι γενικα αφου καταπονω τα γονατα να τις κανω ωστε να προσφερω στα γονατα την λιπανση που αρχιζει να μειωνεται, για να μπορω πιο ανετα να ασκω την αγαπημενη μου δραστηριοτητα. Εχω καταληξει οτι θα τις κανω, πριν συζητησω με τον γιατρο που θα μου τις κανει θελω να γνωριζω καποια πραγματα...
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Vicky

Εκανες 5 ανα μια εβδομαδα; Ποσο καιρο μετα ετρεξες;

quote:
Originally posted by Gypaetos

Προφανώς και θα επηρεάσουν. Ρώτα γιατρό φυσικά, και εξαρτάται από την περίπτωση σου. Πάντως εμένα για το ένα γόνατο και μου είχε πει αποχή για μεγάλο διάστημα.




Μία και καλή (και ακριβή, και πόνεσε!) έκανα και έτρεξα μετά από ενάμιση μήνα περίπου. Αλλά υποθέτω ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Έκανα μαγνητική πρώτα. Πάντως δε με ξαναενόχλησε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2014 :  02:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα ανοίξει παλαιότερα ένα παρόμοιο θέμα με μια ερώτηση που έκανα, μπορείς να πάρεις μια ιδέα:
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5292
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/02/2014 :  13:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα Βασιλη. Ειχαμε μιλησει περσι ξανα, αν θυμασαι. Πηγα στον γιατρο που μου ειχες προτεινει, οταν ειχαμε επικοινωνησει. Αυτος μου προτεινε τις ενεσεις. Ξεκινησε το "καλο"μου ποδι να κανει χονδροπαθεια επιγονατιδας. Με το αλλο ειμαι πολυ καλα, ακολουθω κατα γραμμα τις οδηγιες του αθλιατρου (ενδυναμωση τετρακεφαλου, παγο καθε φορα μετα το τρεξιμο, γλυκοζαμινη για τρεις μηνες, την οποια τελικα θα σταματησω και δεν θα ξαναπαρω). Επισης αλλαξα τροπο πατηματος, κυριως midfoot, κανω γενικοτερη ενδυναμωση 2 φορες την εβδομαδα και ετσι δεν με εχει ενοχλησει ξανα το ποδι. Παρολα αυτα καταληξαμε με τον γιατρο οτι θα ειναι καλυτερα να κανω τις ενεσεις για να βοηθησω τα γονατα μου. Δεν τον ρωτησα τις λεπτομερειες γιατι δεν ημουν αποφασισμενη, τωρα ομως κατεληξα οτι θα τις κανω.Με τον φιλο σου τι εγινε; Τις εκανε;

quote:
Originally posted by vasilis dr

Είχα ανοίξει παλαιότερα ένα παρόμοιο θέμα με μια ερώτηση που έκανα, μπορείς να πάρεις μια ιδέα:
http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=5292

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2014 :  14:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βίκυ καλησπέρα! και βέβαια σε θυμάμαι ρε, αν είναι δυνατόν, όπως γνωρίζω και τις προσπάθειες που κάνεις εδώ και καιρό για να ανακουφίσεις τα γόνατα από τις ενοχλήσεις, μην σταματάς ....θα το δεις....θα τα καταφέρεις!!!
(θα σου στείλω email)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2014 :  17:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε ευχαριστώ Βασίλη, θα περιμένω το mail σου.
quote:
Originally posted by vasilis dr

Βίκυ καλησπέρα! και βέβαια σε θυμάμαι ρε, αν είναι δυνατόν, όπως γνωρίζω και τις προσπάθειες που κάνεις εδώ και καιρό για να ανακουφίσεις τα γόνατα από τις ενοχλήσεις, μην σταματάς ....θα το δεις....θα τα καταφέρεις!!!
(θα σου στείλω email)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2014 :  18:32:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα Βίκυ,
πέρσι (15 μήνες πριν) είχα κάνει τρεις φορές στον αστράγαλο με απόσταση μιας εβδομάδας η μία έκχυση από την άλλη. Ο γιατρός μου είχε πει να συνεχίσω κανονικά την προπόνηση. Το πρόβλημα διορθώθηκε και δεν είχα άλλες ενοχλήσεις. Βέβαια διαφορετική η κάθε περίπτωση, ότι σου πει ο γιατρός σου. Εμένα με βοήθησαν πολύ, εύχομαι να είναι το ίδιο αποτελεσματικές και σε σένα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/02/2014 :  23:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρηγορο οτι δεν χρειαστηκε να διακοψεις τις προπονησεις. Πως και εκανες τρεις; Εχω ακουσει η για μια εφαπαξ η για πεντε?

quote:
Originally posted by runner1979

καλησπέρα Βίκυ,
πέρσι (15 μήνες πριν) είχα κάνει τρεις φορές στον αστράγαλο με απόσταση μιας εβδομάδας η μία έκχυση από την άλλη. Ο γιατρός μου είχε πει να συνεχίσω κανονικά την προπόνηση. Το πρόβλημα διορθώθηκε και δεν είχα άλλες ενοχλήσεις. Βέβαια διαφορετική η κάθε περίπτωση, ότι σου πει ο γιατρός σου. Εμένα με βοήθησαν πολύ, εύχομαι να είναι το ίδιο αποτελεσματικές και σε σένα

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2014 :  08:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν και δεν είμαι γιατρός, μου ακούγεται αστείο να κάνεις τις ενέσεις για λίπανση όπως σου πρότεινε κάποιος γιατρός.
Ίσως ο ΝΙΚΟΣ Τ. μπορεί να βοηθήσει στο θέμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2014 :  09:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by winarg

Αν και δεν είμαι γιατρός, μου ακούγεται αστείο να κάνεις τις ενέσεις για λίπανση όπως σου πρότεινε κάποιος γιατρός.
Ίσως ο ΝΙΚΟΣ Τ. μπορεί να βοηθήσει στο θέμα.



Αν έχω καταλάβει καλά, αναπλάθουν τον χόνδρο οι ενέσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2014 :  09:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by winarg

Αν και δεν είμαι γιατρός, μου ακούγεται αστείο να κάνεις τις ενέσεις για λίπανση όπως σου πρότεινε κάποιος γιατρός.
Ίσως ο ΝΙΚΟΣ Τ. μπορεί να βοηθήσει στο θέμα.



Αν έχω καταλάβει καλά, αναπλάθουν τον χόνδρο οι ενέσεις.


Από αυτά που είχα διαβάσει, ο χόνδρος δεν αναπλάθεται

Edited by - winarg on 04/02/2014 13:32:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/02/2014 :  12:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αναπλάθονται οι χόνδροι;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  04:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο αριστερο μου γονατο εχω μετατραυματικη οστεοαρθριτιδα σε αρχικο σταδιο λογω δυο χειρουργειων που εχω κανει πριν απο εικοσι χρονια περιπου. Μου εχει αφαιρεθει ο εξω μηνισκος. Λογω οτι λειπει ο μηνισκος,και επειδη περασαν αυτα τα χρονια, αρχιζει και φθειρεται ο χονδρος που βρισκεται σε εκεινο το σημειο της αρθρωσης. Οι ενεσεις εχουν στοχο οχι την αναπλαση του χονδρου, αφου αυτο δεν γινεται, αλλα στο να προσφερουν στο χονδρο την απαραιτητη λιπανση, ωστε να επιβραδυνθει η φθορα του.
Στο αλλο γονατο, ξεκινησε χονδροπαθεια επιγονατιδας για την οποια τωρα αρχιζω να μαθαινω καποια πραγματα..

quote:
Originally posted by winarg

Αν και δεν είμαι γιατρός, μου ακούγεται αστείο να κάνεις τις ενέσεις για λίπανση όπως σου πρότεινε κάποιος γιατρός.
Ίσως ο ΝΙΚΟΣ Τ. μπορεί να βοηθήσει στο θέμα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000