Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ενεσεις Υαλουρινικου στα γονατα.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  10:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Αναπλάθονται οι χόνδροι;

"My sport is your sport's punishment"



Τι να σου πω, θα σε γελάσω! ΟΚ, μπορεί η ένεση να είναι για λίπανση, όχι για ανάπλαση, μη βαράτε... Πάντως είναι αποτελεσματική!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

A1200
Advanced Forum-Runner



258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  13:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από ότι εχω διαβάσει οι ενέσεις ειναι για λίπανση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  18:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vicky

Παρηγορο οτι δεν χρειαστηκε να διακοψεις τις προπονησεις. Πως και εκανες τρεις; Εχω ακουσει η για μια εφαπαξ η για πεντε?

quote:
Originally posted by runner1979

καλησπέρα Βίκυ,
πέρσι (15 μήνες πριν) είχα κάνει τρεις φορές στον αστράγαλο με απόσταση μιας εβδομάδας η μία έκχυση από την άλλη. Ο γιατρός μου είχε πει να συνεχίσω κανονικά την προπόνηση. Το πρόβλημα διορθώθηκε και δεν είχα άλλες ενοχλήσεις. Βέβαια διαφορετική η κάθε περίπτωση, ότι σου πει ο γιατρός σου. Εμένα με βοήθησαν πολύ, εύχομαι να είναι το ίδιο αποτελεσματικές και σε σένα




Βίκυ ξεκίνησα για 5 αλλά μετά από κάθε έγχυση βλέπαμε πώς πήγαινε, έτσι σταματήσαμε στις 3 και ύστερα έκανα για δύο μήνες θεραπεία από το στόμα (σταγόνες σε νερό) με υαλουρονικό οξύ και ταυτόχρονο μασάζ με pensaid στην περιοχή. Μάλιστα αν και στην αρχή πονούσα μου είπε να ξεκινήσω σιγά σιγά βέβαια την προπόνηση και θα βλέπαμε στην πορεία.
περιττό να σου πω πως το πρόβλημα λύθηκε μιας και δεν με έχει ενοχλήσει ξανά από τότε.

Να πω βεβαίως ότι αρχικά, πριν γίνουν όλα αυτά δυσκολευόμουν αρκετά ακόμη και στο περπάτημα, οι γιατροί (άλλοι αυτοί) με έβαλαν να κινούμε με πατερίτσες για 1 μήνα, έπειτα καθώς δεν υπήρχε καμιά βελτίωση μου είπαν να αποφεύγω στην ζωή μου το περπάτημα και να μετακινούμε με ποδήλατο αλλά μετά από ερώτηση του ορθοπεδικού μας εδώ στο φόρουμ (NIKOST) αν έχω κάνει εγχύσεις υαλουρονικού, έψαξα το θέμα πηγαίνοντας βέβαια σε διαφορετικό γιατρό και πριν από 16 μήνες που έκανα την πρώτη δεν αντιμετώπισα θέματα με το συγκεκριμένο πρόβλημα αφού για να καταλάβεις από τότε έχω συμμετάσχει σε αρκετούς ημιμαραθωνίους, σε αγώνες βουνού αλλά και σε έναν μαραθώνιο και όλα καλά.

Δεν ξέρω αν αναπλάθεται ο χόνδρος αλλά σε μένα όπως καταλαβαίνεις υπήρξε αποτέλεσμα βέβαια πάντα προσέχω με την προπόνηση να μην το παρακάνω και ανα περιόδους ξεκουράζομαι (πχ 2μήνες προπόνηση, 2 βδομάδες off)

εκτός από το πρόβλημα σημαντικό είναι και σε τι γιατρό θα πέσεις, δεν λέω ότι γίνονται θαύματα αλλά σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο και η προσέγγιση του ασθενή από τον γιατρό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/02/2014 :  18:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μου λες οτι θα ηθελα να ακουσω. Ευχαριστω πολυ.
quote:
Originally posted by runner1979

quote:
Originally posted by Vicky

Παρηγορο οτι δεν χρειαστηκε να διακοψεις τις προπονησεις. Πως και εκανες τρεις; Εχω ακουσει η για μια εφαπαξ η για πεντε?

quote:
Originally posted by runner1979

καλησπέρα Βίκυ,
πέρσι (15 μήνες πριν) είχα κάνει τρεις φορές στον αστράγαλο με απόσταση μιας εβδομάδας η μία έκχυση από την άλλη. Ο γιατρός μου είχε πει να συνεχίσω κανονικά την προπόνηση. Το πρόβλημα διορθώθηκε και δεν είχα άλλες ενοχλήσεις. Βέβαια διαφορετική η κάθε περίπτωση, ότι σου πει ο γιατρός σου. Εμένα με βοήθησαν πολύ, εύχομαι να είναι το ίδιο αποτελεσματικές και σε σένα




Βίκυ ξεκίνησα για 5 αλλά μετά από κάθε έγχυση βλέπαμε πώς πήγαινε, έτσι σταματήσαμε στις 3 και ύστερα έκανα για δύο μήνες θεραπεία από το στόμα (σταγόνες σε νερό) με υαλουρονικό οξύ και ταυτόχρονο μασάζ με pensaid στην περιοχή. Μάλιστα αν και στην αρχή πονούσα μου είπε να ξεκινήσω σιγά σιγά βέβαια την προπόνηση και θα βλέπαμε στην πορεία.
περιττό να σου πω πως το πρόβλημα λύθηκε μιας και δεν με έχει ενοχλήσει ξανά από τότε.

Να πω βεβαίως ότι αρχικά, πριν γίνουν όλα αυτά δυσκολευόμουν αρκετά ακόμη και στο περπάτημα, οι γιατροί (άλλοι αυτοί) με έβαλαν να κινούμε με πατερίτσες για 1 μήνα, έπειτα καθώς δεν υπήρχε καμιά βελτίωση μου είπαν να αποφεύγω στην ζωή μου το περπάτημα και να μετακινούμε με ποδήλατο αλλά μετά από ερώτηση του ορθοπεδικού μας εδώ στο φόρουμ (NIKOST) αν έχω κάνει εγχύσεις υαλουρονικού, έψαξα το θέμα πηγαίνοντας βέβαια σε διαφορετικό γιατρό και πριν από 16 μήνες που έκανα την πρώτη δεν αντιμετώπισα θέματα με το συγκεκριμένο πρόβλημα αφού για να καταλάβεις από τότε έχω συμμετάσχει σε αρκετούς ημιμαραθωνίους, σε αγώνες βουνού αλλά και σε έναν μαραθώνιο και όλα καλά.

Δεν ξέρω αν αναπλάθεται ο χόνδρος αλλά σε μένα όπως καταλαβαίνεις υπήρξε αποτέλεσμα βέβαια πάντα προσέχω με την προπόνηση να μην το παρακάνω και ανα περιόδους ξεκουράζομαι (πχ 2μήνες προπόνηση, 2 βδομάδες off)

εκτός από το πρόβλημα σημαντικό είναι και σε τι γιατρό θα πέσεις, δεν λέω ότι γίνονται θαύματα αλλά σίγουρα παίζει σημαντικό ρόλο και η προσέγγιση του ασθενή από τον γιατρό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  12:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι εγχύσεις υαλουρονικού νατρίου έχουν πολλές δράσεις(7 τον αριθμό).
Οι κυριότερες είναι η λίπανση και η αντιφλεγμονώδης δράση.
Το υαλουρονικό οξύ είναι μια ουσία η οποία περιέχεται φυσιολογικά στο αρθρικό υγρό και στον αρθρικό χόνδρο.
Ναι Βίκυ να τις κάνεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  19:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νικο τελικα θα κανω στο γονατο που λειπει ο μηνισκος την εφαπαξ δοση. Μου ειπαν οτι μπορω μετα απο δυο μερες να τρεξω. Θα ηθελα να σε ρωτησω αν γνωριζεις την εμπορικη ονομασια της εφαπαξ δοσης.
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Οι εγχύσεις υαλουρονικού νατρίου έχουν πολλές δράσεις(7 τον αριθμό).
Οι κυριότερες είναι η λίπανση και η αντιφλεγμονώδης δράση.
Το υαλουρονικό οξύ είναι μια ουσία η οποία περιέχεται φυσιολογικά στο αρθρικό υγρό και στον αρθρικό χόνδρο.
Ναι Βίκυ να τις κάνεις.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  20:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Synvisc

http://www.synviscone.com/

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Edited by - NIKOS T. on 06/02/2014 20:26:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/02/2014 :  23:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ.

quote:
[i]Originally posted by NIKOS T.[/i]

Synvisc

http://www.synviscone.com/

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  10:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
Εκανα πρίν 1 μήνα αρθροσκόπηση εσω-εξω μηνίσκου(αλλά ακόμα πονάω,είναι λογικό?)και σκέφτομαι να κάνω και εγώ κάποια ένεση,αν θα βοηθήσει την κατάσταση.

ΝΙΚΟS T. ποιά είναι η γνώμη σου?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  10:19:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
Εκανα πρίν 1 μήνα αρθροσκόπηση εσω-εξω μηνίσκου(αλλά ακόμα πονάω,είναι λογικό?)και σκέφτομαι να κάνω και εγώ κάποια ένεση,αν θα βοηθήσει την κατάσταση.

ΝΙΚΟS T. ποιά είναι η γνώμη σου?


Λογικα θα βοηθησει,αν βεβαια συμφωνει και ο γιατρός σου.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  10:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Να ρωτήσω και εγώ κάτι?
Εκανα πρίν 1 μήνα αρθροσκόπηση εσω-εξω μηνίσκου(αλλά ακόμα πονάω,είναι λογικό?)και σκέφτομαι να κάνω και εγώ κάποια ένεση,αν θα βοηθήσει την κατάσταση.

ΝΙΚΟS T. ποιά είναι η γνώμη σου?


Λογικα θα βοηθησει,αν βεβαια συμφωνει και ο γιατρός σου.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"



θα τον ρωτήσω το απόγευμα που θα πάω να με δεί γιατί ανησυχώ που ακόμα πονάω παρότι κάνω φυσικοθεραπείες κάθε μέρα.

Οι ποδοσφαιριστές πώς παίζουν μπάλα στον μήνα μετά την εγχείρηση?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  10:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν παιζουν ολοι στο μηνα....

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  11:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Δεν παιζουν ολοι στο μηνα....



Σύμφωνα με την εμπειρία σου Νίκο ποιό είναι το διάστημα που μπορεί κάποιος να αρχίσει προπόνηση χωρίς πρόβλημα?

Σε ρωτάω γιατί πρίν κάνω την επέμβαση ρώτησα 3 ορθοπεδικούς σχετικά με τον χρόνο αποκατάστασης.

Ο 1ος μου είχε πεί ότι μετά από 2 μέρες θα πάω κανονικά περπατώντας στην δουλειά και στις 3 εβδομάδες θα "πετάω".
Ο 2ος θα φύγω περπατώντας το απόγευμα μετά την επέμβαση και στον μήνα θα είμαι έτοιμος για τα πάντα όλα.
Και ο 3ος(που μου εκανε την εγχείρηση)μου είπε 1 εβδομάδα off από τα πάντα και γύρω στον 1.5 μήνα θα είμαι κομπλέ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NIKOS T.
Master Forum-Runner

Greece


8812 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  11:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μετα τον πρωτο μηνα ,αν βεβαια οι χονδροι ειναι ενταξει.
Φανταζομαι εκανες κινησιοθεραπεια-ενδυναμωση.

"Αν νομίζεις ότι τα έχεις όλα υπό έλεγχο, τότε δεν τρέχεις αρκετά γρήγορα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2014 :  11:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NIKOS T.

Μετα τον πρωτο μηνα ,αν βεβαια οι χονδροι ειναι ενταξει.
Φανταζομαι εκανες κινησιοθεραπεια-ενδυναμωση.



Κάνω από την επομένη μέρα που εβγαλα τα ράμματα.Αλλά την τελευταία εβδομάδα πονάω περισσότερο,και ανησυχώ.

Πρέπει να κάνω και στο άλλο πόδι(να ησυχάσω μια και καλή) και τα περιθώρια για να αρχίσω προετοιμασία για τον Κλασικό Μαραθώνιο αρχίζουν να μειώνονται,εστω και αν είναι μόλις Φεβρουάριος.

Edited by - THANOS_KTM on 07/02/2014 11:18:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000