Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 ανανεωση παπουτσιων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/02/2014 :  09:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα , μιας και δε βρηκα κατι αναλογο. εδω θα ηθελα να γραφουμε για παπουτσια που φορεσαμε για καποιο χρονικο διαστημα και ογκο χιλιομετρων και μετα δεν... θα ειναι χρησιμη ενοτητα για ενδιαφερομενους αγοραστες μιας και η αντοχη στα χιλιομετρα ενος παπουτσιου ειναι ενα μεγαλο κρητηριο για την αγορα του. καλο θα ειναι να γραφουμε, τα κιλα μας (μιας και παιζει σημαντικο ρολο στην καταπονηση της μεσοσολας), το εδαφος που τα τρεξαμε αλλα και τη φθορα που μας εκανε να προβουμε σε αντικατασταση.
Θα κανω την αρχη με μονο ενα ζευγαρι που εχω τερματισει...
asics gel kayano 17
τα πηρα απο τον αδερφο μου με 407χλμ σε χωμα κατα κυριο λογο. εγω του εδωσα 254 ακομα ασφαλτινα (και λιγο ταρταν) χλμ και στα 661χλμ παροπλιστηκανε. ο λογος ειναι οτι ενιωθα ενοχλησεις στα γονατα και υπεθεσα οτι μαλλον η απορροφηση δε τραβουσε. επισης απο λαθος του αδερφου που τα ειχε πλυνει σε πλυντηριο, ειχε ξεκολλησει στο υψος της καμαρας η σολα αλλα με πολυ καλη κολληση το ειχα σωσει. απο οτι διαβαζω για τη συγκεκριμενη σειρα , ειναι για πολλα χλμ. ισως το χωμα της προηγουμενης χρησης, ισως τα παραπανω κιλα του αδερφου μου (90 αντι για 75 εγω, τοτε...) να φεραν πιο νωρις το τελος. ισως να ηταν και το οτι τα φορουσε και οταν εκανε βαρη (σηκωνει πολλα η αληθεια ειναι).
η τελικη αισθηση μετα την αποχωρηση ομως ηταν πολυ γλυκια αφου φορεσα ενα αληθινο δρομικο παπουτσι που με συντροφευσε στην περσινη προετοιμασια του ΜΑ (10χλμ) και δεν με απασχολησε παρα μονο οταν εχριζε αντικαταστασης!
προσεχως θα γραψω για τα mizuno wave prophecy...

Edited by - kalogeridis on 26/02/2014 10:04:43

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  10:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το εν λόγω μοντέλο (Kayano 17) μου έχει βγάλει σχεδόν 1000 χλμ...

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  10:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
για αυτο γραφω και τις συνθηκες για να μην ειναι δυσφημιστικες οι κριτικες. κιλα? εδαφος?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  14:53:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα δικά μου Καγιάνο τρέξανε 15 χλμ συνολικά, δεν μου καθήσανε καλά στο τρέξιμο (τα θεώρησα απαράδεκτα) και έκτοτε τα είχα μόνο για καθημερινή χρήση. Πετάχτηκαν γιατί το διχτυωτό ύφασμα τα έπαιξε εντελώς.
Τα saucony jazz 14 χρησιμοποιούνται από την προηγούμενη βδομάδα για να σκάβω τον κήπο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  14:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Τα δικά μου Καγιάνο τρέξανε 15 χλμ συνολικά, δεν μου καθήσανε καλά στο τρέξιμο (τα θεώρησα απαράδεκτα) και έκτοτε τα είχα μόνο για καθημερινή χρήση. Πετάχτηκαν γιατί το διχτυωτό ύφασμα τα έπαιξε εντελώς.
Τα saucony jazz 14 χρησιμοποιούνται από την προηγούμενη βδομάδα για να σκάβω τον κήπο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.


χααχαχα... τα τζαζ 14 ποσα χλμ σε βγαλανε? γενικοτερα τα μετρατε ή μονο εγω ειμαι πειραγμενος και το ψαχνω ετσι? πες μου γιατι καραδοκει ο μασκοφορος για κραξιμο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  16:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ πάντως ένα New Balance 1064 που έχω μέχρι στιγμής μου έχει βγάλει 1.016χλμ και συνεχίζει αλλά τα τελευταία 400χλμ το φοράω μόνο σε προπονήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  17:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Brooks Ghost 5 - 1100kms (14/10/13)
Brooks Launch - 1150kms (8/10/13) τα δεύτερα τα χρησιμοποιώ να τρέχω περίπου 1 φορά την εβδομάδα στο Αλσος Συγγρού και είναι εξαιρετικά και για χώμα.

Γιάννης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/02/2014 :  18:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα τζαζ 14 βγάλανε 2 χρόνια. Το πρόβλημα τους δεν ήταν η σόλα αλλά γιατί επίσης το διχτυωτό ύφασμα άρχισε να ξηλώνεται μπροστά. Προσπάθειες για να σταματήσει η φθορά δεν απέδωσαν. Κοντά στα 800 χλμ όμως είναι 1 ασφαλής πρόβλεψη.
Γενικώς δεν πετάω παπούτσια αν δεν αρχίσει η έντονη φθορά τους. Ήδη ετοιμάζονται τα adidas climacool modulate επίσης λόγω φθοράς στο εξωτερικό ύφασμα. Αυτά έχουν σίγουρα πάνω από 800 χλμ!!!!
Υπόψη ότι τα τρεξοπάπουτσα τα έχω ΜΟΝΟ για τρέξιμο.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

pns
Forum-Runner

Greece


103 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2014 :  23:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αντκατασταση γίνεται ανάλογα με το μοντέλο προφανώς αφού δεν έχουν όλα την ίδια αντοχή στα χλμ...έτσι δεν είναι?

τα 600-700χλμ και μετα αντκατασταση ειναι λίγα?

NIKE+
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/03/2014 :  01:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο... ενδεκτικα αναφερω κιλα, εδαφος, πλυσιματα, στεγνωματα σε πηγες θερμοτητας, καθημερινη χρηση (ανεπαρκης ξεκουραση μεσοσολας), ελλειπης συντηρηση και φανταζομαι θα υπαρχουν κι αλλοι... εγω ψαχνομαι για αντικατασταση μολις αρχιζουν να διαμαρτυρονται αρθρωσεις και μυες καθ εξακολουθηση. τα δικα μου παπουτσια λογω εναλλαγης τους εχουν επαρκη αναπαυση και πολυ σωστη συντηρηση... καταληγουν απο ελλειψη αποσβεσεων απο την ενδιαμεση σολα... μετα ειναι για καφε !οπως καταλαβαινεις τα νουμερα ειναι διαφορετικα απο δρομεα σε δρομεα για το ιδιο παπουτσι. πιστευω πως στα 800 χλμ τα παπουτσια θα μιλησουν αν εχουν κατι να σου πουν. απλα ακου το σωμα σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2014 :  22:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ κράτησα τo 1o ζευγάρι Kayano 19 950 χλμ και το 2ο έχει γράψει ήδη 500. Το πρόβλημα είναι ότι οι φτέρνες προκαλούν φθορές στο μέσα μέρος μετά τα 400χλμ ανοίγει εκεί στο αριστερό παπούτσι ανοίγει μια τρύπα και για να μη με ενοχλεί βάζο βαμβάκι μέσα στην κάλτσα. Από διάφορα ξένα φόρουμ φαίνεται πως και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Τα Ravenna 5 με 200 χλμ μέχρι τώρα δε παρουσιάσουν κάποια φθορά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/04/2014 :  23:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ σημειώνω σε ένα excelάκι τα χιλιόμετρα που γράφουν τα παπούτσια μου. Έχω αποσύρει τα πρώτα μου Nike Pegasus 25 μετά από περισσότερα από 1000 χλμ. Έχω αποσύρει και ένα ζευγάρι NB 1063 στα 250 χλμ γιατί ο έξυπνος τα έβαλα στο πλυντήριο για πλύσιμο 4 φορές. Το πλύσιμο στο πλυντήριο είναι σκέτη καταστροφή για τα παπούτσια, το νου σας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  00:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απολυτα σωστος... σε καθε κουτι εχω απο ενα σφουγγαρακι και μια οδοντοβουρτσα για καθαρισμο της σολας απο χωματακια,χαλικακια κλπ. καθαρισμα μονο με νερο και ηπια σαπουναδα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  00:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by pns

αντκατασταση γίνεται ανάλογα με το μοντέλο προφανώς αφού δεν έχουν όλα την ίδια αντοχή στα χλμ...έτσι δεν είναι?

τα 600-700χλμ και μετα αντκατασταση ειναι λίγα?

NIKE+



πολύ υποκειμενικό αυτό Παναγιώτη. Π.χ. έχω πάντα 2-3 ζευγάρια που εναλλάσσω στην προπόνηση και 1 ζευγάρι για αγώνες (τα τελευταία έχουν αραχνιάσει λόγω αποχής από αγώνες) Όλα τα ζευγάρια τα έχω αποσύρει πολύ μετά τα 1000 χιλιόμετρα (μερικά πολύ πολύ μετά).

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  02:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Adidas cubato. Ελαφριά παπούτσια, έτρεξα με αυτά 7 μαραθώνιους στα μέσα της προηγούμενης δεκαετίας. και μετά τα έβαλα στις προπονήσεις (90% σε χώμα) Σύνολο χιλιομέτρων 1638



...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.

Edited by - Dimosthenis on 14/04/2014 02:50:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  02:54:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους


Asics Nimbus 8 Μόνο σε προπονήσεις άσφαλτο και χώμα. 3000 χιλιόμετρα


ΝΒ 540 Μόνο σε προπονήσεις 2010-2012 1638 χιλιόμετρα

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000