Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Malaysia Airlines flight 370
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2014 :  20:56:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, πως αφού χάθηκε από τα ραντάρ και μετά, ξέρουν ότι πέταγε για άλλες 5-6 ώρες ακόμα.
Πως γίνεται αυτό?
Δεν το καταλαβαίνω.
Βέβαια, για να το ψάχνουν πλέον σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις, σημαίνει ότι οι διάφορες χώρες/οργανισμοί κτλ έχουν πειστεί ότι συνέχισε να πετάει... αλλά πως το τεκμέρουν αυτό δεν το καταλαβαίνω. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν προφανώς.
Το "tracked it for a while" είναι πολύ διαφορετικό από το πέταγε για 5-6 ώρες ακόμα.
Γιατί να μην απλά έπεσε 30-40λεπτά αφού χάθηκε από το ραντάρ (ή και την ίδια στιγμή...?).




Υπάρχει ένα σενάριο που δικαιολογεί να ξέρουν ότι το αεροπλάνο πετούσε, αλλά δενγνωρίζουν που βρισκόταν. Να έλαβε κάποιο σήμα, τύπου heartbeat του κινητήρα, ένας γεωστατικός δορυφόρος. Στην περίπτωση αυτή επιβεβαιώνεται ότι ήταν σε πτήση αλλά η περιοχή που προσδιορίζεται είναι πολύ μεγάλη.


A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2014 :  21:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ούτε στίγμα, ούτε επικοινωνία!
Αλλά με κάποιον (μαγικό??) τρόπο ήξεραν... ότι συνέχισε να πετάει!
(και όχι πχ ότι ΙΣΩΣ θα μπορούσε να πετάει, επειδή πχ ήταν νύχτα, το υψόμετρο χαμηλό και ΑΝ πέταγε τότε ίσως δεν το πιάναμε στα radar)
Δλδ όχι ότι υπάρχει το ενδεχόμενο αν συνέχισε να πετάει να μην το είχαμε δει.. αλλά πέταγε!

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν, από το πιο απλό και λογικό, αλλά ότι κάτι παραπάνω ξέρουν από μας είναι σχεδόν σίγουρο.

(εκτός αν κάποιος μου εξηγήσει πως μπορείς να γνωρίζεις ότι κάτι συνεχίζει και πετάει και για πόσες ώρες ενώ δεν έχεις ούτε στίγμα, ούτε επικοινωνία)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2014 :  21:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by oldman

quote:
Originally posted by Deorum

Εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, πως αφού χάθηκε από τα ραντάρ και μετά, ξέρουν ότι πέταγε για άλλες 5-6 ώρες ακόμα.
Πως γίνεται αυτό?
Δεν το καταλαβαίνω.
Βέβαια, για να το ψάχνουν πλέον σε τέτοιες μεγάλες αποστάσεις, σημαίνει ότι οι διάφορες χώρες/οργανισμοί κτλ έχουν πειστεί ότι συνέχισε να πετάει... αλλά πως το τεκμέρουν αυτό δεν το καταλαβαίνω. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν προφανώς.
Το "tracked it for a while" είναι πολύ διαφορετικό από το πέταγε για 5-6 ώρες ακόμα.
Γιατί να μην απλά έπεσε 30-40λεπτά αφού χάθηκε από το ραντάρ (ή και την ίδια στιγμή...?).




Υπάρχει ένα σενάριο που δικαιολογεί να ξέρουν ότι το αεροπλάνο πετούσε, αλλά δενγνωρίζουν που βρισκόταν. Να έλαβε κάποιο σήμα, τύπου heartbeat του κινητήρα, ένας γεωστατικός δορυφόρος. Στην περίπτωση αυτή επιβεβαιώνεται ότι ήταν σε πτήση αλλά η περιοχή που προσδιορίζεται είναι πολύ μεγάλη.


A little less conversation, a little more action please...



Το είδα αυτό που έγραψες, αφού έγραψα το μήνυμά μου.
Αν ισχύει αυτό καλύπτομαι.
Επίσης κάπου άκουσα και κάτι άλλο, ότι τα στρατιωτικα ραντάρ, ναι μεν hardwarika βλέπουν τα πάντα, αλλά softwarικα αγνοούν τα πολιτικά αεροσκάφη. (στέκει αυτό? δεν ξέρω).

Επίσης, πολλά δεδομένα αποθηκεύονται. οκ. Τα δεδομένα των ραντάρ αποθηκεύονται...?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2014 :  21:52:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιώργο όλα τα συστήματα είναι πια ψηφιακά και τα δεδομένα τους αποθηκεύονται σε μορφή αρχείων. Και αναλογικά να ήταν πάλι θα γραφόντουσαν.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  09:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάστε και θα επανέλθω: http://edition.cnn.com/2014/03/20/world/asia/malaysia-airlines-pings/index.html?hpt=hp_t1
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  14:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν,
δεν με καλύπτει κανένα σενάριο που να "αποδεικνύει" ότι το αεροπλάνο πετούσε 5 ώρες, προφανώς να βρεθουν τόσο μακριά συντρίμμια θα έχω κάνει λάθος.

Γενικότερα αυτά τα "δεν είχα αποκαλυφθεί από την πρώτη στιγμή αλλά τα βρίσκουμε τώρα" που αφορούν σε πληροφορίες άμεσα διαθέσιμες από την πρώτη στιγμή, μου ακούγονται περίεργα.

Αυτό που είπε ο Ζήσης, νομίζω, ότι δεν θέλουν να κάνουν disclosure στοιχεία για να μην φαίνεται πού βλέπουν έχει μια λογική, αλλά αν μπούμε σε τέτοιες σκέψεις θα πω ότι η Μπόινγκ έχει κάθε συμφέρον να ΜΗΝ οφείλεται η τραγωδία σε massive failure και μεγάλη δύναμη να "το επιβάλλει" μέσω μέσων και όχι μόνο. Το ίδιο συμφέρον (και αντίστοιχη δύναμη) έχουν και πολλές αεροπορικές εταιρείες.

Όσο για τις δελαστίκειες συνομωσίες για την βάση Νάτσο Γκαρσία, δεν είναι σοβαρά αυτά, νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε γιατί.

Να έχει ίχνη σε ραντάρ τόσων χωρών, πάλι, και να έχουν κρατηθεί ΟΛΑ undisclosed μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο.

Επίσης, γιατί θεωρούν δεδομένο ότι κάποιος αναπρογραμμάτισε τον "αυτόματο πιλότο" για άλλους λόγους και όχι επειδή συνέβει κάτι που ανάγκασε τον κυβερνήτη ή τον συγκυβερνήτη να το κάνουν;

ξανακάνω quote:

http://edition.cnn.com/2014/03/18/world/asia/malaysia-airlines-plane/index.html

...
"I've worked on many cases were the pilots were suspect, and it turned out to be a mechanical and horrible problem," she said. "And I have a saying myself: Sometimes an erratic flight path is heroism, not terrorism. And I always remind myself of that, not to jump to that conclusion. Sometimes pilots are fighting amazing battles, and we never hear about it. "
...


Επίσης, γιατί δεν μπορεί "Αλλά δε μπορεί να συμβεί να χαθεί η επικοινωνία, ο ραδιοεντοπισμός, ο αυτόματος πιλότος, η δυνατότητα πλοήγησης από τον πιλότο, όλα αυτά ταυτόχρονα, και να συνεχίσει να πετάει το αεροσκάφος!" επειδή δεν έχει ξαναγίνει μέχρι τώρα;

Παιδιά, αυτό το δυστύχημα θα αλλάξει το aviation στον πλανήτη.

(μου ξέφυγε κάτι; )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  15:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Λοιπόν,
δεν με καλύπτει κανένα σενάριο που να "αποδεικνύει" ότι το αεροπλάνο πετούσε 5 ώρες, προφανώς να βρεθουν τόσο μακριά συντρίμμια θα έχω κάνει λάθος.



Μα το άρθρο του CNN που παρέθεσες το πρωί λέει ότι πετούσε 7 ώρες! Το γράψαν και οι Times και ασχολείται όλος ο κόσμος με το να βρει το αεροσκάφος κάπου μακριά!

quote:

Γενικότερα αυτά τα "δεν είχα αποκαλυφθεί από την πρώτη στιγμή αλλά τα βρίσκουμε τώρα" που αφορούν σε πληροφορίες άμεσα διαθέσιμες από την πρώτη στιγμή, μου ακούγονται περίεργα.



Ό,τι πληροφορία διακινείται με καθυστέρηση εγείρει το ερώτημα γιατί δεν δημοσιεύτηκε νωρίτερα και κατά πόσο είναι η πλήρης και αναλοίωτη αλήθεια.

quote:

Αυτό που είπε ο Ζήσης, νομίζω, ότι δεν θέλουν να κάνουν disclosure στοιχεία για να μην φαίνεται πού βλέπουν έχει μια λογική, αλλά αν μπούμε σε τέτοιες σκέψεις θα πω ότι η Μπόινγκ έχει κάθε συμφέρον να ΜΗΝ οφείλεται η τραγωδία σε massive failure και μεγάλη δύναμη να "το επιβάλλει" μέσω μέσων και όχι μόνο. Το ίδιο συμφέρον (και αντίστοιχη δύναμη) έχουν και πολλές αεροπορικές εταιρείες.



Για αυτόν τον λόγο ακριβώς τα συντρίμια εξετάζονται από ανεξάρτητους, τρίτους οργανισμούς και όχι από τις εταιρίες. Και πάλι δεν έχουμε εγγύηση ότι θα μάθουμε την πλήρη αλήθεια γιατί αν πρόκειται να διαδοθεί πανικός οι επιπτώσεις θα είναι τεράστιες.

quote:

Όσο για τις δελαστίκειες συνομωσίες για την βάση Νάτσο Γκαρσία, δεν είναι σοβαρά αυτά, νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε γιατί.



Μπορεί να έχουμε ό,τι γνώμη θέλουμε για τον Δελαστίκ αλλά το σενάριο που δημοσίευσε δεν έχει κανένα τεχνικό λάθος. Τώρα αν νομίζεις ότι μπορείς να εγγυηθείς για το πως σκέφτονται πέντε στρατιωτικοί στην άλλη άκρη της γης, μάλλον παίρνεις ρίσκο.



quote:

Να έχει ίχνη σε ραντάρ τόσων χωρών, πάλι, και να έχουν κρατηθεί ΟΛΑ undisclosed μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο.



Σωστά, γι' αυτό και όλα τα σενάρια είναι ότι πέταξε πάνω στη θάλασσα και όχι παράκτια ή στην ενδοχώρα.

quote:

Επίσης, γιατί θεωρούν δεδομένο ότι κάποιος αναπρογραμμάτισε τον "αυτόματο πιλότο" για άλλους λόγους και όχι επειδή συνέβει κάτι που ανάγκασε τον κυβερνήτη ή τον συγκυβερνήτη να το κάνουν;



Δεν έχω δει κανένα να το θεωρεί δεδομένο για τον αυτόματο. Το δεύτερο που λες είναι πολύ πιο λογικό.


quote:


ξανακάνω quote:

http://edition.cnn.com/2014/03/18/world/asia/malaysia-airlines-plane/index.html

...
"I've worked on many cases were the pilots were suspect, and it turned out to be a mechanical and horrible problem," she said. "And I have a saying myself: Sometimes an erratic flight path is heroism, not terrorism. And I always remind myself of that, not to jump to that conclusion. Sometimes pilots are fighting amazing battles, and we never hear about it. "
...



Μη ξεχνάμε ότι αν όντως έχει καταρριφθεί το αεροπλάνο από στρατιωτική επέμβαση, κάποιοι εμπειρογνώμονες θα βγουν κατόπιν άνωθεν εντολής να υπερασπιστούν διαφορετικές θεωρίες. Και τα κανάλια, ανάλογα με τις κυβερνητικές εξαρτήσεις που έχουν θα τους προβάλλουν περισσότερο ή λιγότερο.
quote:

Επίσης, γιατί δεν μπορεί "Αλλά δε μπορεί να συμβεί να χαθεί η επικοινωνία, ο ραδιοεντοπισμός, ο αυτόματος πιλότος, η δυνατότητα πλοήγησης από τον πιλότο, όλα αυτά ταυτόχρονα, και να συνεχίσει να πετάει το αεροσκάφος!" επειδή δεν έχει ξαναγίνει μέχρι τώρα;

Παιδιά, αυτό το δυστύχημα θα αλλάξει το aviation στον πλανήτη.

(μου ξέφυγε κάτι; )




Αφού δε γνωρίζουμε την αλήθεια μιλάμε με πιθανότητες. Η πιθανότητα να συμβεί το σενάριο αυτό με τις πολλαπλές βλάβες και τους αναίσθητους επιβάτες/πλήρωμα είναι ασύλληπτα μικρότερη από το να κατέλαβε κάποιος το αεροσκάφος και να το πήγε όπου το πήγε δια της βίας. Περιλαμβάνω και τον πιλότο στους πιθανούς αεροπειρατές.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  15:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα τα πούμε στο Ναύπλιο τα υπόλοιπα, αλλα εδώ θα σταθώ στο τελευταίο:

Συμφωνώ ότι μιλάμε για όλα με τις πιθανότητες.
Διαφωνώ κάθετα, θεωρώ ότι το πρώτο σενάριο έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες διότι έχουν ελεγχθεί από τις αρχές όλοι οι επιβάτες και το πλήρωμα, μέχρι και στα σπίτια τους μπήκαν. Προφανώς έχουν τσεκάρει κινητά τηλέφωνα, λογαριαμσούς σε τράπεζες, σόσιαλ μύδια, τα πάντα και τα κοάλα.

Ε, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ, ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.
(ok, με βάση πάντα όσα έχουν δημοσιευθεί)

Δεν γίνεται μια αεροπειρατία και κανένας στο έδαφος να μην ξέρει τίποτα, να μην υπάρχει μια, έστω, ένδειξη.

Αναγνωρίζω ότι ως μηχανικοί πέφτουμε στην παγίδα "μα γίνεται να χαλάσουν όλα μαζί με μια συγκεκριμένη σειρά;". Τελικά, όπως μάλλον φαίνεται, γίνονται.

Θεωρώ, επίσης, ότι αν είχε καταρριφθεί, κάπως θα είχε διαρρεύσει αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  15:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το αεροπλάνο μπορεί να μη χάθηκε ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΓΗ

αλλά ΚΑΠΟΥ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ

(Ναι!...ναι!...ναι!
είναι πιο πιθανό!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  15:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όχι, άνοιξε η Κοίλη Γη και μπήκε μέσα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  15:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή 2 χρονάκια ακόμα.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  15:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
''Δεν γίνεται μια αεροπειρατία και κανένας στο έδαφος να μην ξέρει τίποτα, να μην υπάρχει μια, έστω, ένδειξη.''

Rigelian
Κύριε Κώστα... είσαι σίγουρος γι' αυτό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  16:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GERMANOS

''Δεν γίνεται μια αεροπειρατία και κανένας στο έδαφος να μην ξέρει τίποτα, να μην υπάρχει μια, έστω, ένδειξη.''

Rigelian
Κύριε Κώστα... είσαι σίγουρος γι' αυτό;




Τα μόνα σίγουρα στη ζωή είναι ο θάνατος και οι φόροι, όπως έχει πει ο Γονίδης!

Ναι, με βάση την λογική και το παρελθόν.
Επιπλέον, δεν κάνεις αεροπειρατεία χωρίς κάποιες προπαρασκευαστικές ενέργειες!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  16:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποιες επιπλέον ερωτήσεις
θα σου τις κάνω στο... Ναύπλιο!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  16:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα με γνωρίσεις εύκολα, φανέλα Βραζιλίας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000