Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ενοχλησεις στα καλαμια κατα το τρεξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Hamurabi
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/03/2014 :  22:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια καλησπερα. δε ξερω τι φταιει αλλα ξεφνικα με ενοχλουν τα καλαμια. γενικα οταν πιεσω το κρεας δεξια και αριστερ ααπτο καλαμι νοιωθω οπως οταν εχεις γυμνασει ενα μυ και την επομενη μερα τον πιεζεις και ποναει,ετσι ενα τετοιο.
Και μετα απο λιγη ωρα γρηγορου περπατηματος/χαλαρου τρεξιματος νοιωθω να "κουραζονται" τα καλαμια και αν συνεχισω πολυ ειναι λες και μου διαζουν σχεδον.

Να φταιει οτι δεν εκανα καθολου περπατημα/τρεξιμο για 1-2 μηνες και ξαφνικα αρχισα με 4 φορες τη βδομαδα?
Να φταιει που μια φορα τη βδομαδα παω σε ανηφορικο δρομο και το κανω;
δε ξερω τι αλλο.

σε γενικες γραμμες κανω 3 φορες τη βδομαδα μετα τα βαρη μιση ωρα διαδρομο,γρηγορο περπατημα ή χαλαρο τζοκινγκ και μια φορα τη βδομαδα εξω σε βουνο σε ανηφορα.

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2014 :  22:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο την αποτομη μεταβολη στην καταπονηση οφειλεται κυριως. Ψαξε στο φορουμ θα βρεις πολλα γυρω απο το θεμα σου. Η λυση ειναι μια πιο ελεγχομενη και μετριασμενη αυξηση σε οτι κανεις (σε εβδομαδιαια βαση) την οποια θα αφομοιωνει καλυτερα το σωμα σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

toulge
Advanced Forum-Runner

Greece
299 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2014 :  22:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ειχα παθει κι εγω και το παθαινω και κατά την διαρκεια της προετοιμασίας για μαραθωνιο όταν αυξανω τα χιλιόμετρα.

Από εμπειρια και μονο θα σου πω ότι αυτό ονομάζεται περιοστιτιδα κνημών και συμβαινει μετα από αποτομη αυξηση των χλμ. Σε σενα συνεβη επειδή από το ελαχιστο πηγες σε 4 προπονήσεις ανα εβδομαδα , σε μενα επειδή τα 70 χλμ/εβδομαδα πηγαν 110/εβδομαδα.

Θελει ξεκουραση και μασαζ αθλητικο δυνατο για να λυθουν οι μικροφλεγμονες-κομποι που δημιουργούνται από την επαναλαμβανομενη πιεση στα συγκεκριμενα σημεια.

Επισης εμπειρικα θα σου πω ότι ακομα και δρομείς με μεγαλη εμπειρια ακομα και Elite παθαινουν συχνα το ιδιο κατά την διαρκεια της ειδικης προετοιμασίας τους όταν και φυσιολογικα αυξανουν τα χλμ.

Σε μενα η εμπειρια εδειξε ότι με τα χρονια συστηματικης προπονησης αυτό καπως μειωνεται αλλα είναι φυσικο οσο βελτιώνεσαι και οι προπονήσεις είναι ολο και πιο δυνατες-εντονες κλπ να σε αυτό να επανέρχεται. Είναι όπως όταν κανεις βαρη, Δεν γινεται να κανεις παντα τα ιδια κιλα .Οσο περναει ο καιρος ολο και περισσοτερα κιλα βαζεις μιας και με το καιρο τα κιλα που βαζεις σου φαινονται ευκολα.Βαζωντας λοιπον περισσοτερα κιλα πιανεσαι.Και ουτο κάθε εξης αυτό συμβαινει παντα με την αυξηση των κιλων.

Εσυ απλα προσπαθησε να ξεκούραστης λιγο και να κανεις σταδιακη αυξηση των χλμ περιπου 10% ανα προετοιμασια για να σε ενοχλεί ολο και λιγοτερο.

Επισης μαλακη χωματινη επιφανεια (όχι ασφαλτο) και παπούτσια που ταιριαζουν στο ποδι σου βοηθουν.

Εγω νιωθω ότι οσο παιρναει ο καιρος συνηθιζει-σκληραινει η επιφανια στα καλαμια και με ενοχλεί ολο και λιγοτερο αλλα ποτε δεν περναει τελειος μιας και ποτε δεν σταματαω να τρεχω.

think positive
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/03/2014 :  22:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιστευω οτι μεγαλη ευθυνη περα απο την αυξηση των χλμ μιας και μιλαμε για επανοδο απο αποχη, εχουν και οι ανηφορες. η θεση του σωματος στην ανωφερεια ειναι τετοια που βοηθαει αγυμναστα καλαμια να πιανονται. προσπαθησε να ενταξεις τις ανηφορες στο πλανο σου αφου επανελθεις σε φυσικη κατασταση τετοια που οι ανηφορες να μην αποτελουν σημειο αναφορας τραυματισμων. εγω το παθαινα στη δουλεια με πολυωρο περπατημα σε βουνο... 6 μηνες μετα που προσαρμοστηκα (και με 20 μερες αδεια και αναγκαστικα ξεκουραστηκα) δεν ειχω κανενα θεμα. επισης το παθαινουν και σε ευθεια οσοι εχουν την ταση να ριχνουν μπροστα το σωμα κατα το τρεξιμο ακομα και σε ευθεια!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  17:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Hamurabi

Παιδια καλησπερα. δε ξερω τι φταιει αλλα ξεφνικα με ενοχλουν τα καλαμια. γενικα οταν πιεσω το κρεας δεξια και αριστερ ααπτο καλαμι νοιωθω οπως οταν εχεις γυμνασει ενα μυ και την επομενη μερα τον πιεζεις και ποναει,ετσι ενα τετοιο.
Και μετα απο λιγη ωρα γρηγορου περπατηματος/χαλαρου τρεξιματος νοιωθω να "κουραζονται" τα καλαμια και αν συνεχισω πολυ ειναι λες και μου διαζουν σχεδον.

Να φταιει οτι δεν εκανα καθολου περπατημα/τρεξιμο για 1-2 μηνες και ξαφνικα αρχισα με 4 φορες τη βδομαδα?
Να φταιει που μια φορα τη βδομαδα παω σε ανηφορικο δρομο και το κανω;
δε ξερω τι αλλο.

σε γενικες γραμμες κανω 3 φορες τη βδομαδα μετα τα βαρη μιση ωρα διαδρομο,γρηγορο περπατημα ή χαλαρο τζοκινγκ και μια φορα τη βδομαδα εξω σε βουνο σε ανηφορα.




Να είσαι σίγουρος οτι ΚΑΙ φταίει αυτό.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aggelos677
Newbie Forum Runner

4 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  18:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πιθανόν να οφείλεται και στα παπούτσια σου, σε τι κατάσταση είναι? Επίσης συμβαίνει και αν τρέχεις σε πολύ σκληρά τερέν, πχ άσφαλτος και τσιμέντο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hamurabi
Forum-Runner

168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  23:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα παπουτσια μου ειναι καινουργια asics nimbus με πατους καινουργιους απο πελματογραφημα.
βεβαια κινηθηκα σε μεγαλη ανηφορα κ νομιζω πως εγερνα λιγο μπροστα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2014 :  23:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δουλεψε λιγο παραπανω τον κορμο σου για να μπορει να κρατα το σωμα σε σωστη θεση. ξεκινα κοιλιακους ραχιαιους και προσεχε και αυτα που γραφτηκαν παραπανω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Orestis
Newbie Forum Runner

Greece
45 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  11:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχεις υποπρηνισμό και ψηλή καμάρα ? τα παπούτσια με τους πάτους τα φοράς από τότε που ξεκίνησες ?
Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα, αυτό που έχω καταλάβει είναι:

1. Τα παπούτσια πρέπει να είναι κατάλληλα (είσαι οκ λογικά εδώ)
2. Προσοχή στην υπερπροπόνηση επειδή τώρα ξεκίνησες να ξανατρέχεις, αποτι κατάλαβα (οχι μεγάλες ταχύτητες για πολύ χρόνο)
3. Να αποφεύγεις για αρχή τις ανηφόρες κουράζουν πολύ γρήγορα της κνήμες, έπειτα σταδιακή αύξηση (εδώ δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό που κάνω εγώ ή αν αυτό που έκανα πριν είναι λάθος, αυτό που κάνω είναι να σηκώνω λίγο πιο ψηλά το πόδι για να πηγαίνει η κνήμη με την φόρα του ποδιού μπροστά "στην ανηφόρα πάντα", έτσι είναι σαν να κάνω κίνηση μόνο για σπρώξιμο, δεν τεντώνω την κνήμη στο πάτημα του ανεβάσματος για να τραβήξει πάλι πίσω) σε έμενα έχει σίγουρα αποτέλεσμα.
4. Κανε διατάσεις για κνήμες στην προθέρμανση κ στο τελος !
5. Μην τρέχεις στον διάδρομο (από εκεί πρέπει να ξεκίνησε το πρόβλημα σεμένα) ιδανικό το γρασίδι!
6. Κανε μασάζ την περιοχή κ μετά βάλε τον πάγο
7. Βάλε πάγο στις κνήμες μετά την προπόνηση (για 15-20 λεπτά είναι αρκετό νομίζω)

Κάποια τα ανέφεραν είδη τα παιδιά!

Αν διαφωνεί κάποιος ας το πει γιατί κ εγώ ψάχνομαι είμαι νέος !

Και Τέλος αν επιμείνει πάνε σε αθλίατρο γιατί μπορεί να εξελιχθεί σε περιοστίτιδα!

Edited by - Orestis on 24/03/2014 11:44:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2014 :  11:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πονος κουρασης λογικα...σταδιακη προσαρμογη θελει

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

magia34
Newbie Forum Runner



27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2014 :  01:03:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το χω παθει και γω καθαρη ελειψη προσαρμογης μπορει το καρδιοαναπνευστικο σου να τραβηξει αλλα δε βοηθαει το σωμα γιατι δεν αντεχει!!αρα εσυ υπερκτιμας την αντοχή και φορτώνεις τους μυες παραπανω!!!ξεκουραση παγος αρχικα καλες διατασεις μασαζ και λιγο ζεστα μετα απο48 περιπου ωρες ριξε την ενταση και σε 1-2εβδομαδες θα σε κομπλε!!με καλυψαν και προλαλησαντες αλλωστε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2015 :  22:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με αφορμή το πρόβλημα μου να ξεθάψω αυτό το θέμα.

Μετά από μια διαλειμματική ήτανε πιασμένες οι γάμπες μου ο λόγος είναι επειδή λίγο έκανα πιο γρηγορη προπόνηση από ότι θα έπρεπε και την έκανα σε ταρταν μιας και έτρεχα μόνο σε χώμα. Την μεθεπομενη μέρα ξανατρέχω ένα χαλαρό τρέξιμο και ένιωθα πόνο στα καλαμια στην εσωτερική πλευρά από την μέση τις γάμπας και κάτω γύρω απο το πίσω μέρος του κοκκάλου.

Σταματάω το τρέξιμο για 2 βδομάδες και ένιωθα έτοιμος χωρίς καμία ενόχληση,κάνω ένα χαλαρό τρέξιμο νατη πάλι η ενόχληση.,όχι όμως πόνο οσο την πρώτη φορά,απλά ενόχληση, κόβω το τρέξιμο ξανά , περνάνε άλλες δύο εβδομάδες κάμια βελτίωση,πάω σε έναν γιατρό ,κάνουμε εξέταση με υπέρηχογράφημα ,υπερφώρτοση μου λέει και μου δίνει αντιφλεγμονώδες,σε 10-15 μέρες θα σου έχει περάσει μου λεει. Μετά απο άλλες 20 μέρες αφού είδα τον γιατρό η ενόχληση υπάρχει ακόμα.

Eντωμεταξύ την πρώτη φορα μέσα σε 15 μέρες σχεδόν είχε περάσει, μετά από το χαλαρό τρέξιμο που ξαναεμφανίστηκε το πρόβλημα άλλα όχι τόσο δυνατό από τότε έχουν περάσει 35 μέρες,έχω πάρει και χάπια και η ενόχληση χωρίς καμία βελτίωση.

Το νίωθω και όταν περπατάω (τώρα αποφέυγω το περπάτημα και την ορθοστασία για να μην το χειροτερέψω μιας και βλέπω εμφανίζεται η ενόχληση πίο πολύ) ή μερικές φορές που κάθομαι ή το βράδυ που ξαπλώνω νιώθω οτι σε εκείνο το σημείο κάτι δεν πάει καλα.

Ρε τσάμπα κάνω αποχη και μήπως να αρχίσω το χαλαρό τρέξιμο και θα περάσει σιγά σιγά μονο του ή θα το επιβαρύνω και άλλο ;

Είμαι σε απελπισμένη κατάσταση,έχω να πάρω την δόση μου κοντά δύο μήνες ,έχω χαλαστεί ψυχολογικά γιατί δεν βλέπω φώς. Ειδικά αν δεν πάρω μια απάντηση...



Edited by - Sor on 25/04/2015 05:05:16
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2015 :  21:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
΄Εχει περάσει ο πόνος στα καλαμια από την δεύτερη βδομάδα, τώρα είναι ακόμα πιασμένα λες ότι πήγα και έκανα 10 χιλιόμετρα πρώτη φορα μετά από έναν χρόνο. Θα πρέπει να περιμένω και άλλο ώστε να φύγει και αυτό το πιάσιμο ή να ξανατρέξω χαλαρά και θα φύγει σιγά σιγά το πιάσιμο; Φοβάμαι μην πάω και γίνουν χειρότερα ,μετά θα μου έρχεται να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.

Edited by - Sor on 30/04/2015 21:27:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2015 :  16:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πήγα σε γιατρό που είναι σχετικός με το τρέξιμο. Το πρόβλημα αυτό λέγεται shin splints, δέσαμε εκεί την περιοχή γάζες με αναλγητική αλοιφή μου για μερίκες μέρες και μετα είπε να κάνω μασάζ με πάγκο και αν δεν περάσει μετά από 1 μηνα να ξαναπάω για κορτιζόνη, για τρέξιμο ούτε καν μου είπε.

Την δευτερα κλείνω έναν μηνα από τότε που πήγα στον γιατρό και δεν έχω δει βελτίωση. Τι προτείνεται να κάνω τις κορτιζόνες ή απλά να περιμένω?

Συνολικά είμαι κοντά στους 3 μήνες με αυτό το πρόβλημα :/

Edited by - Sor on 04/06/2015 17:59:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2015 :  18:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
είχα ταλαιπωρηθεί πολύ, την έχω γράψει 100 φορές την ιστορία μου, πάνω από 1 χρόνο, ως που αποφασισα τι στο καλό και συντριπτικο καταγμα να ηταν θα ειχε ισιώσει, και ξεκίνησα.

εν συντομία, ξεκίνα αργά, μην κάνεις κορτιζόνες (και αηδίες θα προσέθετα), πάρτο χαλαρά, και κυρίως δοκίμασε να αλλάξεις παπούτσια. Εγώ καταστάλαξα σε παπούτσια για πρηνισμό και χαλάρωσα. http://drjordanmetzl.com/portfolio-item/shin-splints-rw-video/
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2015 :  18:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Shin splits έχω περάσει και εγώ. Δεν έλεγε να περάσει. Τελικώς, μετά απλό μήνες αποχής, αποφάσισα να ξεκινήσω το τρέξιμο, χαλαρά. Μετά από 2-3 τρεξίματα, μου πέρασε. Είναι αυτό που λένε: αν πονάς, τρέξε έναν μαραθώνιο και θα σου φύγει ο πόνος.

Κοινώς, συμφωνώ με τον Deorum.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000