Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ενοχλησεις στα καλαμια κατα το τρεξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2015 :  18:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το είχα σκεφτεί ότι μπορεί να φύγει έτσι, αλλα αν δεν γινότανε έτσι δεν θα το άντεχα ψυχολογικά να πάω πάλι από την αρχή.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roumen
Forum-Runner

Greece
55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2015 :  18:50:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατα την γνωμη μου θα σε προτεινα να αλαξεις γιατρο εαν μπορεις να βρεις καποιον ορθοπαιδικο αθλιατρο και να ασχολειται με το τρεξιμο θα ηταν το ιδανικο.Προς θεου μην κανεις κορτιζονη σαν εμενα τον Μ@Λ@Κ@,και θα σε πριξουν και κιλα θα παρεις αλλα το κυριοτερο δεν θα σε γιατρεψουν.(δεν ξερω εαν διαβασες την ιστορια μου ποιο κατω)
Δεν εχεις χασεις και τιποτα μια δευετερη γνωμη θα παρεις.
Καποτε ειχα κανει και εγω πελματογραφημα και μου εδωσαν το καταληλο παπουτσι για εμενα,ουτε μια εβδομαδα δεν τα ετρεξα γιατι εβγαζα ολο τραυματισμους στα ποδια.στην αρχη τα φορουσα για κανε καφεδακι τωρα σκαβω τον κηπο με αυτα.
Αλλα ωπος λεει και ο γκουρου o νικος για τα nimbus ειναι σαν αρβυλα εαν ετρχες παλαιοτερα με κατι ποιο ελαφρυ π.χ. kinvara η free,ηδη εγω εχω παραγγηλει τα saucony zealot iso.
Καλη τυχη και περαστικα σου!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2015 :  10:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by roumen

Κατα την γνωμη μου θα σε προτεινα να αλαξεις γιατρο εαν μπορεις να βρεις καποιον ορθοπαιδικο αθλιατρο και να ασχολειται με το τρεξιμο θα ηταν το ιδανικο.Προς θεου μην κανεις κορτιζονη σαν εμενα τον Μ@Λ@Κ@,και θα σε πριξουν και κιλα θα παρεις αλλα το κυριοτερο δεν θα σε γιατρεψουν.(δεν ξερω εαν διαβασες την ιστορια μου ποιο κατω)
Δεν εχεις χασεις και τιποτα μια δευετερη γνωμη θα παρεις.
Καποτε ειχα κανει και εγω πελματογραφημα και μου εδωσαν το καταληλο παπουτσι για εμενα,ουτε μια εβδομαδα δεν τα ετρεξα γιατι εβγαζα ολο τραυματισμους στα ποδια.στην αρχη τα φορουσα για κανε καφεδακι τωρα σκαβω τον κηπο με αυτα.
Αλλα ωπος λεει και ο γκουρου o νικος για τα nimbus ειναι σαν αρβυλα εαν ετρχες παλαιοτερα με κατι ποιο ελαφρυ π.χ. kinvara η free,ηδη εγω εχω παραγγηλει τα saucony zealot iso.
Καλη τυχη και περαστικα σου!!!



Ξεκίνησα περπάτημα και ότι πιάσιμο είχα εκεί στις γάμπες εξαφανίστηκε. τρέξιμο δεν άρχισα αμέσως , αλλα πριν από αυτό έκανα 3 σετάκια έντονο περπάτημα σύνολο 8 χλμ κάθε μέρα, δεν ένιωθα το παραμικρό. Συνολική αποχη 4 μήνες.
Ξεκίνησα το τρέξιμο στις 3 βδομάδες τώρα αφού κάνω τώρα 8 χλμ με έπιασε πάλι αυτός ο πόνος στο καλαμια. Στα μισά τις προπόνησης ενόχληση και όσο συνεχίζω αυξάνεται . Σκέφτομαι να πάρω αλλα παπούτσια αλλα αυτά που έχω είναι σχετικά καινούργια και πριν έτρεχα 70 χλμ την εβδομάδα χωρίς θέμα, άσε που δεν ξέρω τι παπούτσια να πάρω. Ουδέτερο πάτημα έχω.

Ο γιατρός που πήγα είναι αθλίατρος και δρομέας. Δεν πάω σε απλούς ορθοπεδικούς γιατί απλά λένε, άλλαξε hobby.Για την κορτιζόνη το ξανασκέφτομαι, το πολύ πολύ να μην δουλέψει , για τα κιλά που θα μου δώσει έχω πάρει ήδη 12 κιλά από τους 4 μήνες αποχης και νιώθω σαν αρκούδα. ποτε δεν ζύγισα 87 κιλά.

Έψαξα στο forum για την περίπτωση σου αλλα δεν την βρήκα, βρήκα άλλες περιπτώσεις που πήρα κάποιες πληροφορίες.

Και τώρα πάλι αποχη 2-3 βδομάδες και μετά που θα το ξεκινήσω μετά θα με πιάσει όπως τώρα...πάλι αποχή και ούτω καθεξής?Δεν το σταματάω τώρα , θα βάζω πάγο μετά από τρέξιμο , θα μειώσω τον ρυθμό και τα χιλιόμετρα ,διατασεις, τρέξιμο μόνο σε χώμα, προσευχές...λολ και βλέπουμε.

Υ.Γ. Όσο σε φτιάχνει το τρέξιμο άλλο τόσο μπορεί να σε χαλάσει με τους k@l@τραυματισμούς

Edited by - Sor on 02/08/2015 19:55:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/08/2015 :  12:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια ενημέρωση.

Τελικά δεν μπόρεσα να συνεχίσω με τον πόνο, όσο έτρεχα γινότανε πιο έντονος.Είμαι 3 βδομάδες εκτος πάλι και θα περιμένω άλλη μια βδομάδα σίγουρα.Κορτιζόνες δεν σκέφτομαι να κάνω όπως σχεδίαζα. Δεν δουλεύει στην περίπτωση μου τρέξε και θα σου περάσει.

Ψάχνοντας στο internet βρήκα αυτό το video που λέει υπάρχουν δυο ειδών shin splits.

http://www.runnersworld.com/tag/shin-splints

Το βιντεακι είναι κάπου στην μέση του σαιτ.

Edited by - Sor on 23/08/2015 12:09:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Manolakis Andreas
Newbie Forum Runner

Greece


22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2015 :  17:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα ομοιοπαθείς στον τραυματισμό που περιγράφεται! μεσα στην προετοιμασία για τον μαραθώνιο μετα απο ενα 18αρι σε χαμηλή ενταση είχα ενόχληση εσωτερικά της γαμπας και στη κνήμη! την έπομενη μερα το πρωι δεν μπορούσα να πατήσω το πόδι στο εδαφος δεν μπορούσα να δωσω βαρος να σταθώ! 1,5 μήνα περίπου δεν μπορούσα ουτε να αγγίξω την γυρω περιοχή! όταν κατάφερα να ελέγξω τον πόνο με norgesic και παγοθεραπεία ξεκίνησα κάποιες φυσικοθεραπείες με ρευμα laser υπερηχο! μάταια ετρεφα ελπίδες! όλο αυτο το χρονικό διάστημα γύρω στις 7-8 εβδομάδες δεν μπορω ουτε χιλιόμετρο στον διάδρομο να κάνω!

μεχρι που ξεκίνησα θεραπείες κινησιολογίας! δυο βδομάδες τωρα εχω επιστρέψει στις προπονήσεις με πόνο βέβαια αλλα υποφερτό σήμερα κατάφερα να βγάλω ενα 16αρι στο 5:15! ας ελπίσουμε πως τα χιλιόμετρα που μενουν μεχρις τισ 8 νοεμβρίου θα ειναι απροβλημάτιστα για ένα ασφαλή τερματισμό!

παρακατω σας παραθετω ενα λινκ για να δειτε μερικά πραγματα για τετοιου είδους τραυματισμούς!
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=864597963611178&id=244822775588703

καλές θεραπείες ευχομαι, καλούς τερματισμούς και μακριά απο τραυματισμούς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gabri
Forum-Runner

94 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/08/2015 :  11:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω οταν αντιμετωπισα εναν παρομοιο πονο δυο χρονια πριν οταν ξεκινησα να τρεχω, πηγα σε γνωστο μου χειρουργο ορθοπεδικο και η διαγνωση ηταν οτι αλλαζουν "σχημα" κατα καποιο τροπο, τα κοκκαλα της κνημης λογω του τροπου που παταει το ποδι μου οταν τρεχω. Η θεραπεια ηταν συντηριτικο τρεξιμο για καποιο καιρο και αρκετο παγο μετα τα τρεξιματα. Σε 2 μηνες ημουν φουλ ενταξει και τωρα εχει φυγει τελειως
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Manolakis Andreas
Newbie Forum Runner

Greece


22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/09/2015 :  18:16:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επανέρχομαι στο θέμα για να εξηγήσω πως η κινησιοθεραπεία βοήθησε το πρόβλημα μου!
Η σωστή χειροπρακτική γύρω απο το σημείο το οποίο είχε δημιουργηθεί η φλεγμονή με σωστες πιέσεις στον γαστροκνήμιο μυ, στον εσω κνημιαίο μυ, και στη γυρω περιοχή απο τον αχίλλειο καταφερε να εξαφανίσει την φλεγμονή το πρήξιμο και σιγα σιγα και τον πόνο!
επίσης η χρήση ορθοτικών μέσων kinesio tape μου πρόσφερε στήριξη και καλύτερη αιμάτωση του σημείου!

οι φυσικοθεραπείες με ρευμα και laser δεν προσφέρουν τιποτα ειναι χάσιμο χρόνου!

ακόμη η αλλαγή του δαπέδου προπόνησης προσφέρει καλύτερη προσαρμογή για την επαναφορά στη δραστηριότητα! το χορτάρι ειναι ιδανικό για ζέσταμα και μετά ταρταν!
τελευταίος παράγοντας τα κατάλληλα παπούτσια!
αναμένω τα hoka clifton 2 για να δω και τη διαφορά απο αυτο τον παράγοντα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2015 :  18:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ το παλεύω με πάγο. Τρίβω πάγο κατά μήκος τις γάμπας μπροστά στο κόκαλο ,βλέπω βελτίωση αλλα πολύ αργή, δηλαδή που να μην έκανα. Τώρα μετά από 5 λεπτα τρίψιμο δεν νιώθω πόνο καθόλου εκεί.Είναι και αυτο μια βελτίωση. Πέντε βδομάδες το κάνω αυτό.

Αντρέα πόσο καιρό έκανες κινισιολογία για να σου περάσει ή για να δείς σημαντική βελτίωση;

Eγώ δεν μπορούσα ούτε συντηρητικό τρέξιμο να κάνω. Ο πόνος όσο πήγαινε και δυνάμωνε και ας πήγαινα με 7:30 λεπτα ανα κλμ.

Edited by - Sor on 05/09/2015 18:18:22
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george11
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2015 :  23:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κουραγιο Sor και μενα με ταλαιπωρει πολυ το καλαμι! Πλεον το νοιωθω σφικτο σε μονινη βαση. Με το καθημερινο παγο εχω δει μια βελτιωση. Αυτη την στιγμη μπορω και κανω 3-4 χλμ χωρις ιδιαιτερες ενοχλησεις, αλλα το προβλημα παραμενει. Ισως συνηθισε το ποδι να τρεχει με αυτα τα δεδομενα. Απο την αλλη φοβαμαι μην εχω κανα οστικο οιδημα και το χειροτερευω. Θα παω σε ορθοποδικο να μου γραψει μια μαγνητικη να δουμε τι γινεται.
Καλη λυση ειναι χειμερινα μπανια, το δροσερο νερο βοηθαει πολυ. Δεν εχουμε και κανα ποταμι εδω στην Αθηνα να βουταμε τα ποδια χεχε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/09/2015 :  18:21:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα σπάσει το μεγάλο δάκτυλο ,συντριπτικό κάταγμα μάλιστα (όχι απο το τρέξιμο). Στην αρχή ούτε την φτέρνα δεν μπορούσα να ακουμπήσω. Σε 3 μήνες μετά έτρεχα...με αυτό το πρόβλημα έμεινα εκτος 4 μήνες και όταν ξανάρχισα ξαναήρθε,αφού με ξανάπιασε είμαι τώρα στην πέμπτη εβδομάδα τώρα εκτος και ακόμα υπάρχει. Όχι ότι έχω χάσει εντελώς την υπομονή μου αλλα τέσπα.

@Manolakis Andreas

Σε εκείνο το σημείο εκτος από μερικές διατάσεις και κινήσεις πάνω κάτω της μύτες των ποδιών ,τι άλλες ασκήσεις μπορεί να περιλαμβάνει η κινησιοθεραπεία;

Edited by - Sor on 08/09/2015 12:28:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Manolakis Andreas
Newbie Forum Runner

Greece


22 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/09/2015 :  21:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε Sor συγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση! Εκτος απο τις ασκησεις που κανω στην κηνισηολογια ο φυσικοθεραπευτης μου ασκει διαφορες πιεσεις στην περιοχη γυρω απο το σημειο που υπηρχε ο πονος! Ο φυσικοθεραπευτης μου ειπε αν θες να σου δωσω το τηλεφωνο του ωστε να ερθετε σε επικοινωνια και να σου προτεινει καποιο ατομο που γνωριζει τις ιδιες μεθοδους!

Για οτι θελεις το email και το κινητο μου τα ξερεις!
Οσο μοορω να σε βοηθησω γιατι εγω πραγματικα εχω δει σημαντικη βελτιωση!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2015 :  14:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Sor,

Αφού το πρόβλημά σου δεν έχει λυθεί μετά από τόσο καιρό και ο πόνος σου έχει αλλάξει συμπεριφορά, γνώμη μου είναι να επισκεφθείς κι άλλον ειδικό. Δοκίμασε τον φυσικοθεραπευτή που θα σου προτείνει ο Manolakis Andreas. Καλές ενδείξεις για το αν θα σε βοηθήσει ή όχι είναι η ενδελεχής λήψη ιστορικού, η προσεκτική κλινική εξέταση και η επεξήγηση του προβλήματός σου. Αν τα φυσικά μέσα που χρησιμοποιείς (πχ παγοθεραπεία) δε σε βοηθάνε, μην τα χρησιμοποιείς άλλο. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει νόημα να κάνεις κάτι που δε σε βοηθάει.

Πέραν αυτών, θα ήθελα να μας περιγράψεις την προπόνηση που έκανες στο τρέξιμο που αναφέρεις στο μήνυμά σου στις 02/08/15. Έχω την εντύπωση ότι, μάλλον, αύξησες την ένταση της προπόνησης απότομα, με αποτέλεσμα οι ιστοί σου να καταπονήθηκαν υπερβολικά, ενώ και τα 8 χμ κάθε μέρα χωρίς ξεκούραση μου φαίνονται πολλά. Επίσης, δεν περιγράφεις βασικά χαρακτηριστικά του πόνου, όπως ένταση (σε κλίμακα από 0 ως 10), διάρκεια (πχ κρατάει μέχρι και 30 λεπτά μετά το τρέξιμο) και είδος (πχ κάψιμο). Δεν πρόκειται να κάνουμε διάγνωση ή θεραπεία αλλά μπορούμε να σου δώσουμε συμβουλές.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/09/2015 :  17:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ Sor,

Αφού το πρόβλημά σου δεν έχει λυθεί μετά από τόσο καιρό και ο πόνος σου έχει αλλάξει συμπεριφορά, γνώμη μου είναι να επισκεφθείς κι άλλον ειδικό. Δοκίμασε τον φυσικοθεραπευτή που θα σου προτείνει ο Manolakis Andreas. Καλές ενδείξεις για το αν θα σε βοηθήσει ή όχι είναι η ενδελεχής λήψη ιστορικού, η προσεκτική κλινική εξέταση και η επεξήγηση του προβλήματός σου. Αν τα φυσικά μέσα που χρησιμοποιείς (πχ παγοθεραπεία) δε σε βοηθάνε, μην τα χρησιμοποιείς άλλο. Φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει νόημα να κάνεις κάτι που δε σε βοηθάει.

Πέραν αυτών, θα ήθελα να μας περιγράψεις την προπόνηση που έκανες στο τρέξιμο που αναφέρεις στο μήνυμά σου στις 02/08/15. Έχω την εντύπωση ότι, μάλλον, αύξησες την ένταση της προπόνησης απότομα, με αποτέλεσμα οι ιστοί σου να καταπονήθηκαν υπερβολικά, ενώ και τα 8 χμ κάθε μέρα χωρίς ξεκούραση μου φαίνονται πολλά. Επίσης, δεν περιγράφεις βασικά χαρακτηριστικά του πόνου, όπως ένταση (σε κλίμακα από 0 ως 10), διάρκεια (πχ κρατάει μέχρι και 30 λεπτά μετά το τρέξιμο) και είδος (πχ κάψιμο). Δεν πρόκειται να κάνουμε διάγνωση ή θεραπεία αλλά μπορούμε να σου δώσουμε συμβουλές.

"Μέτρον άριστον"



Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου

Ξεκινάω λίγο ανάποδα.

Mε έπιασε στην διαλειμματική , την έκανα σε ταρταν. Όλα τα υπόλοιπα χιλιόμετρα τα έκανα σε χώμα.Οπότε τα πόδια μου δεν ήτανε μάλλον συνηθησμένα για γρήγορη προπόνηση σε ταρτάν. Κατά την διάρκεια τις ένιωθα τις γάμπες όχι μονο μπροστά στα καλαμια αλλα ολόκληρη αρκετά σκληρή ,αλλα δεν σταμάτησα :/.Είχα αυξήσει τότε από 4x750 σε 4x800 . Το θέμα είναι την έκανα και πολύ πιο γρήγορα, ένιωθα ότι μπορώ να δώσω και έδωσα. Δεν κάνω με παλμογράφο να ξέρω ακριβώς ποσο έπρεπε να πηγαίνω.Χαρακτηριστικα έκανα τα πρώτα 800αρια κάπου 2:45. Αρκετά πιο γρήγορα φαντάζομαι από τον χρόνο που κανονικά θα έπρεπε να κάνω και ενώ είχα ξεκινήσει τις γρήγορες προπονήσεις δύο μήνες πρίν.Για αυτό η προτελευταία ήτανε 4x750.

Στην αρχή ήταν ενόχληση και όσο συνέχιζα δυνάμωνε. Αν δεν ήταν δυνατός με το σταμάτημα του τρεξίματος έφευγε. Αν ήταν δυνατός με το που γύριζα από τρέξιμο σε περπάτημα τον ένιωθα αλλα λίγο.Την τελευταία φορα που έτρεξα ξεκίνησε η ενόχληση σχεδόν από την αρχή και σιγα σιγα δυνάμωνε, έβγαλα κάπου 3 χιλιόμετρα και δεν μπορούσα να συνεχίσω άλλο από τον πόνο. Ο πόνος έιναι σαν να μου τεντώνανε τον μυ που είναι καταμήκος του καλαμιού. Αργότερα το βραδυ π.χ. όταν περπάταγα ή που ήμουν ξαπλωμένος ήταν φάσεις που ένιωθα ενόχληση εκεί, ότι κάτι δεν πάει καλά.Τα 8 χλμ που ανάφερα 2/8 ήτανε καθαρά μόνο περπάτημα 3 σετακια την μέρα σύνολο 8 χλμ και το εκανα πριν αρχίσω το τρέξιμο για να βγάλω καποια συμπεράσματα για την κατάσταση του τραυματισμού.

Λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Ο πόνος δεν έχει αλλάξει συμπεριφορά. Μετά από 6 εβδομάδες ο πόνος φυσικά είναι μειωμένος, δεν είναι όπως τις πρώτες μέρες. Ο πάγος δεν ξέρω κατά ποσο βοηθησε σε αυτό. Ίσως αν δεν έκανα παγοθεραπεία να ήμουνα χειρότερα από ότι τώρα,δεν το ξέρω αυτό. Μονο αν εφάρμοζα πάγο μονο στο ένα πόδι θα μπορούσα να κάνω μια σύγκριση με το άλλο. Τώρα όχι.

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω σε κάποιον γιατρό στην Ελλάδα,μένω γερμανία. Πήγα ήδη σε έναν άλλον γιατρό την παρασκευή, όχι εχτές. Και μου είπε όχι μονο πάγο,δεν κάνει δουλειά, θέλει εναλλαγές ζεστό με κρύο, επίσης μου έδειξε κάτι διατάσεις και να κάνω μασάζ. Με το μασάζ μετά από λίγο έχω ενόχληση εκεί ακόμα και ας κάθομαι. Δεν νομίζω να είναι καλό αυτό και δεν ξαναέκανα.

Edited by - Sor on 12/09/2015 19:09:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/09/2015 :  16:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Sor,

Θα σου πρότεινα να επισκεφθείς κάποιον φυσικοθεραπευτή-manual therapist στη Γερμανία. Από τα γραφόμενά σου δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Αν δεν έχεις άλλα συμπτώματα, όπως έντονο οίδημα (πρήξιμο), ερυθρότητα, αιμωδίες (μουδιάσματα) ή μυϊκή αδυναμία στο πάσχον μέλος (για να μην τα αναφέρεις, μάλλον δεν έχεις), τότε το πρόβλημά σου δεν είναι επείγον για τη διαβίωσή σου.

Αν το πρόβλημα εμφανίστηκε όταν έτρεξες στο ταρτάν (και όχι όταν έτρεχες στο χώμα) και έτρεξες κατευθείαν περισσότερα χμ και σε μεγαλύτερη ταχύτητα, τότε μάλλον οι ιστοί σου καταπονήθηκαν περισσότερο από όσο άντεχαν και εκδήλωσαν πόνο. Ο λόγος που οι ιστοί σου δεν άντεξαν το αυξημένο και διαφορετικό φορτίο πρέπει να διερευνηθεί και αυτό θα γίνει μόνο από ειδικό.

Σχετικά με το τι μπορείς να κάνεις για ανακούφιση, το πρώτο είναι να σταματάς ή να μειώνεις τη δραστηριότητα μόλις εμφανίζεται ο πόνος. Δεν έχει νόημα, πλέον, να συνεχίζεις με πόνο μέχρι να μην μπορείς άλλο γιατί ο εγκέφαλός σου θα "καταγράψει" επώδυνα κινητικά πρότυπα και θα δυσκολέψει την αποκατάστασή σου. Η χρήση παγοθεραπείας ή κρυοθεραπείας μάλλον δεν έχει νόημα, πόσω μάλλον όταν ακόμα δεν γνωρίζεις ποιο είναι το πρόβλημα. Αν θεωρείς ότι σε ανακουφίζει κάτι από τα δύο, μπορείς να το εφαρμόζεις. Αν δε σε βοηθάει κάτι από τα δύο, είναι χάσιμο χρόνου. Σχετικά με τη μάλαξη και τις διατάσεις, είμαι επίσης επιφυλακτικός, εφόσον δε γνωρίζεις ακόμα την αιτία του πόνου. Για τις διατάσεις, υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις για τη χρησιμότητά τους, ειδικά στους δρομείς, τα τελευταία χρόνια. Το τελευταίο που θα σε συμβούλευα είναι να μη σταματήσεις τελείως να κινείσαι. Αν το λιγότερο έντονο τρέξιμο, με λιγότερη διάρκεια και για λιγότερα χιλιόμετρα ΔΕΝ σε ενοχλεί, μπορείς και πρέπει να το επιδιώκεις. Τουλάχιστον μέχρι να βρεις λύση στο πρόβλημά σου, να κινείσαι σε ανώδυνα για σένα όρια.

Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα τα παραπάνω. Κράτα μας ενήμερους για την πορεία σου.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/09/2015 :  00:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ξέρω αν βοηθησε ο πάγος, μετά από 6 εβδομάδες περίμενα κάτι πιο καλο πάντως, τώρα το έχω γυρίσει σε κρύο και ζεστό εναλλάξ.

Οι διατάσεις στο τρέξιμο είναι τελευταία αντικρουόμενες κατά ποσο βοηθάνε, αλλα οι διατάσεις για τραυματισμό ίσως να είναι αλλιώς.

Σε δυο γιατρούς που πήγα shin splits μου είπανε,αν δεν είναι αυτό τι άλλο μπορεί να είναι;

Λιάνισα το αντίστοιχο γερμανικό forum και διάβασα 9 σελίδες μονο για αυτό το πρόβλημα, το ζουμί; οι περισσότεροι λέγανε πάγο, λίγοι κρύο ζεστό εναλλάξ, αρκετούτσικες αναφορές οτι οι διατάσεις τους βοήθησαν. Δυο περιπτώσεις που έκαναν ένεση κορτιζόνης τους βοηθησε, άλλους όμως όχι.

Τώρα μετά από 45 μέρες αποχης σε ψηλάφηση δεν νιώθω τίποτα, όταν κάνω μασάζ μετά απο λίγο νιώθω κάτι. Δοκίμασα σήμερα να τρέξω,αργό ρυθμό 8 λεπτά ανά χλμ,σε χώμα και με καινούργια παπούτσια. Κάπου στο 2,5 χλμ ένιωσα ενόχληση στην αριστερή γάμπα, στα 3 είχε δυναμώσει πιο πολύ και σταμάτησα.θα κοιτάξω να βρω έναν καλόν να κάνω κινησιοθεραπείες , αν είναι έμπειρος με αυτόν τον τραυματισμό θα βοηθήσει σίγουρα πιο πολύ από τους 2 αθλίατρους γιατρούς που έχω επισκεφθεί.

Το πρόβλημα μου δεν είναι επείγον για την διαβίωση μου όπως λες και έχεις δίκιο αλλα είναι επείγον για την ψυχική ισορροπία και ηρεμία μου που μου δίνει το τρέξιμο. Τρέχοντας γενικά νιώθω πολύ καλήτερα.Μου ανεβάζει την ψυχολογία που είναι το α και το ω

Edited by - Sor on 17/09/2015 00:24:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000