Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 τρεξμο με παλμογραφο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

NTT
Newbie Forum Runner



25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 27/03/2014 :  23:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπερα εχω αρχισει τρεξιμο με παλμογραφο , ο στοχος μου ειναι να χασω κιλα , ποιος ειναι ο καλυτερος και πιο γρηγορος τροπος? κανω καπου στα 7 χλμ περιπου 3-4 φορες την εβδομαδα στο 60-70% του μεγιστου καρδιακου παλμου δηλαδη καπου στα 110 με 130.βασικα ξεκιναω να τρεχω και οταν περναω την ζωνη fat burning περπαταω και μολις ξαναμπω στην ζωνη ξαναξεκιναω !! και ουτο καθε ξης ! κανω διαλειματικη προπονηση που σταματαω και μετα ξαναξεκιναω ? υπαρχει καλυτερος τροπος ?

Υ.Γ. το θεμα ειναι οτι δεν κουραζομαι και μου αρεσει αυτο ειδος .ειναι ομως σωστο ? ειμαι 34 ετων 88 κιλα ,κανω ενα μηνα περιπου και δεν ζυγιζομαι για ψυχολογικους λογους....!

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  09:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο καλύτερος τρόπος είναι να πας σε ένα διαιτολόγο να σου μετρήσει το μεταβολισμό και τις θερμιδικές σου ανάγκες. Το ότι είσαι 88 κιλά δε σημαίνει ότι πρέπει να χάσεις βάρος. Μπορεί να έχεις ύψος 1,90 ή 2,00 μέτρα. Το ότι δε ζυγίζεσαι για ψυχολογικούς λόγους μου θυμίζει ένα ξάδερφό μου που δεν πάει γυμναστήριο αν δεν αδυνατίσει πρώτα. Να ζυγίζεσαι μια φορά την εβδομάδα αν θες να βγάλεις συμπεράσματα. Το καθόλου δεν έχει νόημα και όπως δεν έχει και νόημα να ζυγίζεσαι καθημερινά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NTT
Newbie Forum Runner



25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  11:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ειμαι 1.80 υψος . δεν εμπιστευομαι κανεναν διαιτολογο , ακουω το σωμα μου , οσο για τη ζυγαρια αντι ζυγαρια εχω καθρεπτη !!!!!! τις εχω βγαλει πανω κατω τις θερμιδες συντηρησης και προσπαθω να κανω οσο καθαροτερη διατροφη μπορω !!!! το θεμα ομως δεν ειναι αυτο , ειναι αν δουλευω καλα με τον παλμογραφο ?? η πρεπει να κανω κατι αλλο...?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  12:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει και καλύτερος τρόπος.

Οταν χάσεις ακόμα 3-4 κιλά μπορείς εκτός απο αερόβιο τρέξιμο να κάνεις και διαλειματικό εναλάσοντας σε μία εώς δύο καρδιακές ζώνες πιο πάνω.

Χονδρικά. Με πιο έντονη διαλειματική άσκηση διατηρείς περισσότερες καύσεις και μετά την άσκηση από 24 έως 48 ώρες! Αυτό έχει ένα ακόμα πλεονέκτημα.

Η διαλειματική άσκηση αυξημένης έντασης διαρκεί για τους σκοπους της λιγότερο χρόνο.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  12:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άποψή μου είναι πως λάθος κάνεις και σταματάς το τρέξιμο όταν ξεπερνάς τη ζώνη καύσης λίπους, εφόσον ακόμα αισθάνεσαι άνετα. Υπάρχει παρανόηση γύρω από το θέμα, δε σημαίνει ότι παύεις να καίς λίπος στις ανώτερες ζώνες, σημαίνει απλά πως η αναλογία αλλάζει υπέρ της καύσης υδατανθράκων, αλλά μην ξεχνάς ότι αυξάνεται και ο συνολικός αριθμός καύσης θερμιδών. Αν. π.χ. καις 15 θερμίδες ανά λεπτό στη ζώνη καύσης λίπους, κάπου 10-12 από αυτές θα προέρχονται από λιπώση ιστό και οι υπόλοοιπες από υδατάνθρακες. Αν ανεβάσεις ένταση, θα καις ας πούμε 20 θερμίδες ανά λεπτό, μοιρασμένες περίπου, οπότε πάλι περίπου το ίδιο λίπος θα καις, με το σημαντικό πελονέκτημα ότι ανεβάζεις και το βασικό σου μεταβολισμό (θερμίδες που καις όταν δεν αθλείσαι). Τα νούμερα είναι ενδεικτικά παρπάνω, και εξυπακούεται ότι δε μιλάμε για ππάνω από 75-80% της ΜΚΣ εφόσον σε ενδιαφέρει να τρέχεις απλά για αδυνάτισμα.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  12:52:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
NTT αν δεν εμπιστεύεσαι κάποιον που έχει αποδεδειγμένα την κατάλληλη επιστημονική γνώση και προτιμάς τον καθρέφτη είναι δική σου επιλογή. Επίσης αν ακούς το σώμα σου δε χρειάζεσαι ούτε παλμογράφο. Οι περισσότεροι ερασιτέχνες δρομείς που ξέρω προπονούνται χωρίς παλμογράφο είτε το κάνουν για 10χλμ είτε για μαραθώνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  13:02:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοιτάξτε να δειτε. Για την ζυγαριά ο NTT έχει δίκιο. Είναι σχετικά αχρηστη. Δεν έχει δίκιο όμως να μην παρακολουθεί εντελώς το βάρος του. Ο λόγος για τον οποίο ζυγαριά δεν λέει και πολλά πράγματα είναι πως τα νουμερα που δείχνει δεν έχουν κανένα ποιοτικό περιεχόμενο αναφορικά με την φυσική κατάσταση όπως και με την εμφάνιση (δευτερεύοντος).

Επισης για τα κιλά που έχει δεν έχει την άμεση αναγκη διαιτολόγου. Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική να χάσεις 7-8 κιλά. Ο διαιτολόγος χρειάζεται ενδεχομένως σε δύο περιπτώσεις. Πρώτον όταν μιλαμε για σοβαρό ζήτημα παχυσαρκίας και δεύτερον όταν μιλάμε για αθλητικό βάρος, εκεί δηλαδή που το κέρδος σε βάρος/απόδοση είναι αποτέλεσμα ειδικής ακολουθίας διατροφή-προπονηση. (με τέτοια ασχολούντε επαγγελματίες αθλητές και βέβαια όχι κοινοί διαιτολόγοι , αλλά αθλητικοί διατροφολόγοι που στην Ελλάδα δεν ξέρω αν έχουμε..)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 28/03/2014 13:03:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  13:10:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by NESTORAS1980

Άποψή μου είναι πως λάθος κάνεις και σταματάς το τρέξιμο όταν ξεπερνάς τη ζώνη καύσης λίπους, εφόσον ακόμα αισθάνεσαι άνετα. Υπάρχει παρανόηση γύρω από το θέμα, δε σημαίνει ότι παύεις να καίς λίπος στις ανώτερες ζώνες, σημαίνει απλά πως η αναλογία αλλάζει υπέρ της καύσης υδατανθράκων, αλλά μην ξεχνάς ότι αυξάνεται και ο συνολικός αριθμός καύσης θερμιδών. Αν. π.χ. καις 15 θερμίδες ανά λεπτό στη ζώνη καύσης λίπους, κάπου 10-12 από αυτές θα προέρχονται από λιπώση ιστό και οι υπόλοοιπες από υδατάνθρακες. Αν ανεβάσεις ένταση, θα καις ας πούμε 20 θερμίδες ανά λεπτό, μοιρασμένες περίπου, οπότε πάλι περίπου το ίδιο λίπος θα καις, με το σημαντικό πελονέκτημα ότι ανεβάζεις και το βασικό σου μεταβολισμό (θερμίδες που καις όταν δεν αθλείσαι). Τα νούμερα είναι ενδεικτικά παρπάνω, και εξυπακούεται ότι δε μιλάμε για ππάνω από 75-80% της ΜΚΣ εφόσον σε ενδιαφέρει να τρέχεις απλά για αδυνάτισμα.

SWIM BIKE RUN



Πες τα ντε...
Έχω βαρεθεί να ακούω για ζώνες καύσης λίπους και περπατοτρεξιματα!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

chamav
Advanced Forum-Runner

Greece


366 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  13:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή εγώ αντιθέτως είμαι πολύ υπέρ των περπατοτρεξιμάτων... θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε αυτό.

http://www.philmaffetone.com/180-formula
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  13:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχικά είπε ότι θέλει να χάσει κιλά όχι πόσα κιλά. Εγώ όταν έπρεπε να χάσω πολλά κιλά πήγα σε γιατρό διαιτολόγο. Όπως για το γόνατο πήγα σε ορθοπεδικό ακόμα και όταν σταμάτησε να με πονάει, δεν είπα ακούω το σώμα μου δεν εμπιστεύομαι κανένα ορθοπεδικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  14:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Chamav, εσύ μιλάς για προπονητική προσέγγιση μέσω παλμών και όχι απλά για κάψιμο λίπους.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  14:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαράλαμπε o Maffetone μιλάει για τρέξιμο χοντρικά στους 150> σφυγμούς, ο νττ για περπατοτρέξιμο στους 110

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NTT
Newbie Forum Runner



25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  14:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδιαφερουσα προταση σου NESTORAS σκεφτομαι να την δοκιμασω.απλα ο παλμογραφος ελεγε για τους αρχαριους πρεπει να ειναι στην συγκεκριμενη ζωνη για καποιους μηνες και μετα να ανεβασεις ρυθμους.ποια η γνωμη σου??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NTT
Newbie Forum Runner



25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  14:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by chamav

Επειδή εγώ αντιθέτως είμαι πολύ υπέρ των περπατοτρεξιμάτων... θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε αυτό.

http://www.philmaffetone.com/180-formula


υπαρχει πουθενα μεταφρασμενο ???

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  15:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εκεί υπεισέρχεται και ο παράγοντας προσωπική σου αίσθηση. όταν νιώσεις ότι πιέζεσαι υπερβολικά, προφανώς και κατεβάζεις ρυθμούς. Εγώ βασίστηκα στα λεγόμενα σού ότι χαμηλώνεις ένταση με το που ξεπερνάς τους 130 σφυγμούς, παρότι δεν αίσθάνεσαι πιεσμένος.
quote:
Originally posted by NTT

Ενδιαφερουσα προταση σου NESTORAS σκεφτομαι να την δοκιμασω.απλα ο παλμογραφος ελεγε για τους αρχαριους πρεπει να ειναι στην συγκεκριμενη ζωνη για καποιους μηνες και μετα να ανεβασεις ρυθμους.ποια η γνωμη σου??




SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NTT
Newbie Forum Runner



25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2014 :  15:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ναι κατεβαζω ρυθμους για να ειμαι μεσα στην ζωνη !τωρα εαν συνεχισω καποια στιμη θα κουραστω και θα ανεβασω παλμους!! εαν παω παω πανω απο 85% με τον ρυθμο που προτεινεις , σταματαω ??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000