Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κασιδιάρης - Μπαλτάκος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 15

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  10:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Sam εδώ είναι ένα pdf στο οποίο δίνονται μερικές εξηγήσεις:

https://drive.google.com/file/d/0B2smRAPnV4RbOGI1OTVlY2EtMDE4NS00YzI5LTgxYWItYTE5MjRlZDk1YmM0/edit?usp=sharing

είναι αρκετά κατατοπιστικό και μπορεί να δειξει σε κάποιον που δεν ξέρει οικονομικά τα περι πλεονάσματος, πρωτογενούς, ελλείματος, χρέους κτλ



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Εξαιρετικό, το έχω ξαναδεί, αξίζει να διαβαστεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  10:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Fidelio ....Βάζεις ένα λινκ και έτσι επιβεβαιώθηκε η λανθασμενη άποψη και η γνώση σου επι του θέματος λοιπόν??? (που στο έγραψα απο την αρχή ότι ήταν τελείως λάθος)

Ρίγκο ....ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα. Μάλλον τα είχα μπερδεμένα ....εεεε? (για αυτό μάλιστα την έλεγα και στον fidelio πριν που υποστήριζε ότι τωρα που έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα πληρώνουμε τους τόκους και ένα μέρος του κεφαλαίου

(Επίσης ευχαριστώ που αποδυκνύεις -και εσύ και ό φιντελιο- ότι ΔΕΝ διαβάζετε τη συζήτηση γιατί εάν είχατε διαβάσει θα ήταν διαφορετικές οι απαντήσεις σας)


Ο γιώργος διάβασε και κάναμε πραγματική κουβέντα. Καλημέρα.


Edited by - sam on 10/04/2014 10:44:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  11:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by sam

Fidelio ....Βάζεις ένα λινκ και έτσι επιβεβαιώθηκε η λανθασμενη άποψη και η γνώση σου επι του θέματος λοιπόν??? (που στο έγραψα απο την αρχή ότι ήταν τελείως λάθος)

Ρίγκο ....ευχαριστώ για το ξεκαθάρισμα. Μάλλον τα είχα μπερδεμένα ....εεεε? (για αυτό μάλιστα την έλεγα και στον fidelio πριν που υποστήριζε ότι τωρα που έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα πληρώνουμε τους τόκους και ένα μέρος του κεφαλαίου

(Επίσης ευχαριστώ που αποδυκνύεις -και εσύ και ό φιντελιο- ότι ΔΕΝ διαβάζετε τη συζήτηση γιατί εάν είχατε διαβάσει θα ήταν διαφορετικές οι απαντήσεις σας)


Ο γιώργος διάβασε και κάναμε πραγματική κουβέντα. Καλημέρα.





Καλά αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι έγινα αντιμνημονιακός πχ, ή με έπεισες γενικώς και αδιακρίτως. Υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος από το να γίνω sam-2.

Κατάλαβα ένα συγκεκριμένο point που έκανες, το οποίο πως να το πω απλά γιατί είναι και δύσκολες ώρες. Είναι μια μικρή μάχη σε έναν μεγάλο πόλεμο επιχειρημάτων. Η κουβέντα γενικότερη περί ΔΝΤ/ΑΓΟΡΩΝ/ΕΥΡΩΠΗΣ/ΕΥΡΩ/ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ/ΔΕΞΙΑΣ δεν εξαντλείται στο πόσα ήταν τα έξοδα μισθών και πόσοι οι τόκοι.

Πάντως κάτι νέο έμαθα και αποκόμισα. Αυτό όταν το αφομοιώσω πραγματικά, ίσως μετακινηθώ ένα κλικ προς τις θέσεις σας ή αν δω ότι έχει κάποιο κενό σαν συλλογισμός ισχυροποιήσω ακόμα περισσότερο τις θέσεις μου. Το μόνο που μπορώ να πω με βεβαιότητα είναι πως προσπαθώ να μην έχω κάτι σαν δόγμα, και πρέπει σώνει και καλά να φτάσω εκεί, και απορρίπτω από πριν ότι διαφωνώ. Ακούω, συγκρίνω απόψεις, συγκρίνω το κύρος αυτών που μιλάνε (γιατί έχω μια κάποια κρίση και εγώ, αλλά είπαμε ειδικός δεν είμαι)... και όποιος με πείσει περισσότερο. Πάντα απλώς προσπαθώ για αυτά, δεν σημαίνει ότι τα καταφέρνω κιόλας, γιατί ως γνωστόν είναι πολύ πιθανόν να μην καταλαβαίνουμε και εμείς οι ίδιοι πολλές φορές ότι στην ουσία έχουμε κάτι σαν δόγμα και το μυαλό μας απλά έχει σκαλώσει. Όλοι αντικειμενικοί πιστεύουν πως είναι.

Για την ιστορία, πολύ πιτσιρικάς (16-20) ήμουν σχεδόν αναρχικός. Όχι ακριβώς αναρχικός-αναρχικός, αλλά κουβαλούσα μια μεγάλη οργή μέσα μου, για όλον αυτόν τον πλούτο που έβλεπα τριγύρω μου, και στην ουσία δεν μπορούσα και δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω καν την ευκαιρία να προσπαθήσω δίκαια και αξιοκρατικά. Έβλεπα να μπορώ να παράξω 3πλάσια, να δουλεύω 3πλάσια, και μια κυρία που έπινε καφέ σε έναν κισέ να βγάζει τα 3πλά λεφτά. Στην ουσία ήμουν δούλος της, με καλύτερο περιτύλιγμα.
Εφηβεία ίσως λέγεται, η πρώτη αντίδραση όταν μπαίνεις στον στίβο την ζωής, και η πρώτες εύκολες ερμηνείες είναι... ότι το παιχνίδι το έχουν στήσει άδικα εις βάρος σου.
Βέβαια κατάλαβα, ότι όταν βλέπεις έναν μαραθώνιο, και ακόμα δεν έχεις προπονηθεί ποτέ, φαίνεται σαν να λες σε κάποιον πήδα μέχρι το φεγγάρι, και ότι η κοινωνία/οικονομία κτλ, έχει μηχανισμούς που λειτουργεί πιο πολύπλοκα.
Επίσης πχ, πίστευα πολύ στο ότι όλα είναι υποκριτικά γύρω μας (τα περισσότερα τουλάχιστον) οι καλημέρες, οι καληνύχτες, τα καλά ρούχα, κτλ κτλ, ότι κάποιος ίσως έχει μια ωραία γυναίκα επειδή πχ έχει λεφτά. Ότι εγώ δεν θα ήθελα να έχω κάποια αν πίστευα ότι με έχει για τα λεφτά μου. (απλοποιημένη παιδική σκέψη). Ότι να με θέλει για αυτό που είμαι, και όχι επειδή φοράω "μάρκες".
Μετά κατάλαβα ότι τελικά δεν είναι υποκριτικά (τουλάχιστον έτσι σε γενίκευση) και ότι εξυπηρετούν διάφορους άλλους μηχανισμούς. ΠΧ αυτό με τα λεφτά, (θα ήθελα να με αγαπάει για εμένα χωρίς να έχω τίποτα) και η απάντηση είναι ότι μα και το γεγονός ότι κάποιος έχει καταφέρει 2 πράγματα στην ζωή του, είναι και αυτό απόλυτα δεμένα με το ποιος πραγματικά είναι, τι κουμάντο κάνει, τι επίπεδο έχει. Τα καλά ρούχα, δεν σημαίνει ότι σε θέλει για τα καλά σου ρούχα, αλλά αυτό αντικατοπτρίζει μια γενικότερη συνοχή του εαυτού σου, της προσωπικότητας σου, κτλ κτλ (δικαία ή άδικα έτσι είναι) κτλ κτλ.
Και άλλα πολλά που δεν είναι του παρόντος.


Edited by - Deorum on 10/04/2014 11:28:58
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  11:56:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Sam (σε εσένα ειδικά πρέπει να το διευκρυνήσω γιατί εκτιμώ πολύ την συμμετοχή σου στο φορουμ , έστω και αν δεν γνωριζόμαστε. Πιάνω κάποια vibes τέλος πάντων θετικά).

Λοιπον, τι έλεγα, ναι. Αφού εσύ είπες να μην παραθέτουμε λινκς ξερά. Στην συνέχεια , βάση της δικής μου άποψης, συνηγορώ υπερ αυτων που λέει ο Ριγκ - ανέκαθεν από τότε που συζητάμε σε αυτό το φορουμ για οικονομική κρίση - προσπαθώντας να αποδόσω όσο πιο απλά γίνεται αυτό που συμβαίνει σήμερα και πως θα μπορούσαμε κάποτε να βγούμε έξω από τον κλειό. Μετά όμως μου ζήτησες να παραθέσω νουμερα.

Το λινγκ που έβαλα εξηγεί τις θέσεις και με νούμερα αλλά και ΜΕ ΟΡΘΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΥΤΩΝ. Το λίνγκ το έβαλα γιατί εσύ μου το ζήτησες.

Επομένως θεωρώ πως ναι το πρωτογενές πλεόνασμα είναι μια απαραίτητη προυπόθεση για την συγκράτηση του χρέους και το άνοιγμα για επενδύσεις από εξωτερικούς επενδυτές και όχι για μνημόνια που απλά μπαλώνουν τρύπες χωρίς αντικρυσμα. Είναι τόσο απλό.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 10/04/2014 11:57:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:02:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε Sam, παραθέτω αριθμούς βασικούς από πηγή και μου λες γράψε κάτι δικό σου.
Γράφω κάτι δικό μου και μου λες δεν σε διαβάζω!

τι θέτε;

Ναι, είναι γεγονός ότι εδώ με τον Fidelio συμφωνούμε!
(όπως φυσικά με τον Deorum και τον Gypaeto!)

Και μην πας να κάνεις ρήγματα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προς Γιώργο.


Καλα ούτε εγώ είπα ότι σε έπεισα! Οτι κάναμε κουβέντα όμως όπως πρέπει να γίνεται είπα. Διαβάζοντας και ακούγοντας ο ένας τον αλλον.

Επίσης να σε διορθώσω σε κάτι που ήθελα απο πριν (γιατί κάπου είπες ότι εγώ μάλλον το μόνο που θέλω είναι την διαγραφή του χρέους κλπ κλπ ...που δεν είναι όμως εφικτή κτλ κτλ)

ΘΑ στο πω πολύ απλοικά και συγχώρεσε με εάν έχει κάπου ελλείψεις η "ιστορία" μου. Τα γράφω γρήγορα και χωρίς πολλές ειδικές λεπτομέρειες ...

Φαντάσου λέει να συμφωνούσαμε όλοι απο την αρχή (Ελλάδα και Ευρωπαίοι εταίροι) ...οτι το χρέος είναι πράγματι μή βιώσιμο γιατί π.χ πρέπει να πληρώσεις 25 δις τόκους το 2022 (πέρα των χρεολυσίων) και τέτοιο πρωτογενές πλεόνασμα αποκλείεται να έχεις....και δεν υπάρχει χωρα με συνεχή πρωτογενή πλεονάσματα στην ιστορία των αιώνων (πόσο μάλλον ...οταν θα χρειάστηκαν 200 δις πρωτογενή πλεονάσματα τη προηγούμενη εικοσαεκαετία ....μονο και μονο για τους τόκους)

Και φαντάσου λέει να βγάζαμε μια πολιτική απόφαση ότι ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να πληρώνουμε ΟΧΙ το κεφάλαιο ...αλλά τους τόκους για τα επόμενα 20 χρόνια. Να σε ενημερώσω μάλιστα ότι το χρέος μας παρα την προηγούμενη αίσθηση σου ήταν προς τους ξένους κατα 82,5%! το 2010. (το γράφει και το λινκ του ρίγκο). Και να τους λέγαμε. Δεν χάσατε το κεφάλαιο σας ....αλλά δεν θα πάρετε την απόδοση που περιμένατε γιατί αδυνατούμε. Στον Σώρρο και στους άλλους να τα λέγαμε αυτά...

Αλλά μέσω ενός μηχανισμού στήριξης (και μέχρι να μας εμπιστεφθούν οι αγορές) πληρώνουμε κανονικά τα χρεολύσια (το κεφάλαιο δηλαδή) παίρνωντας κοινοτικά δάνεια όπως τώρα με προνομιαό επιτόκιο 1,5% και 2% το οποίο θα μπορέσουμε πιο εύκολα να αποκληρώσουμε στο τέλος.

Και δεσμευόμαστε μάλιστα προς τους προηγούμενους δανειστές μας ότι θα δίνουμε ότι αναλογεί απο τα "πρωτογενή πλεονάσματα" μας για τα επόμενα χρόνια σε ποσοστο π.χ. 50%..... Έχεις δηλαδή 5δις πλεόνασμα, θα δώσεις 2,5 δις απόδοση στους πιστωτές σου αντί για 10δις που θα έπαιρναν εκείνη τη χρονιά απο τους τόκους (που δεν θα τους έβγαζες και έτσι θα μεγάλωνες και άλλο το χρέος σου). Δηλαδή κατα κάποιο τρόπο οι τόκοι του χρέους μας να γινουν "αναπτυξιακό κεφάλαιο" και αναγκαστικά να ΘΕΛΟΥΝ ΟΛΟΙ να έχουμε ανάπτυξη για να χάσουν όσο το δυνατον λιγότερα (απο την απόδοση του κεφαλαίου του ξαναλέω ...όχι απο το κεφάλαιο)

Και να προχωρήσουμε σε μέτρα ανάπτυξη και όχι λιτότητας.... Το ότι ματώσαμε να κάνουμε πρωτογενή πλεόνασμα (λέμε ότι κάναμε) είναι ακριβώς επειδή μειώσαμε το ΑΕΠ απίστευτα ...Εαν το ΑΕΠ μας έμενε σταθερο ή και μεγάλωνε ...φαντάζομαι καταλαβαίνεις γιατί θα ήταν πιο εύκολη θα ήταν εξάλειψη του ελλείματος απο ΒΑΣΙΚΕΣ ΣΠΑΤΑΛΕΣ....)


Αυτά δεν τα λέω εγώ. Έχουν προταθεί απο σοβαρούς οικονομολόγους (σε διάφορες παραλαγές) όλα αυτά τα χρόνια....


...αν αυτού (εμείς και οι εταίροι μας ...και κυρίως αυτοί τη συγκεκριμένη περίοδο) ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ να μην χάσει κάτι λιγο ή και πολυ απο τις αποδοσεις του ο χ "Σόρρος" αλλά να πάρουν το χρέος πάνω στις χώρες τους (και να συζητάνε και κούρεμα ...δηλαδή να τα πληρώσει ο ευρωπαίος πολίτης τα σπασμένα) και να καταστρέψουν και μια χώρα.

ΘΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΟΤΙ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΗΓΕΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΩΝ "ΔΙΕΘΩΝ" ΑΓΟΡΩΝ????

....ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΣΤΑ "FUNDS" KAI ΚΑΝΟΝΙΣΑΝ ΠΟΣΑ ΘΑ ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΥΝ ΣΤΟ ΠΤΩΜΑ ΜΑΣ????

.....ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΣΗΜΕΡΑ???


Να μου πεις τι να κάνουμε εάν είναι όλοι πουλημένοι? ....Να κάνουμε καταρχάς ευρωπαϊκή καμπάνια ενημέρωσης προς τους ευρωπαίους πολίτες σου λέω εγώ και να δούμε πόσο μπορούν ή όχι να συνεχίζουν την ίδια πολιτική. Επειδή όπως ίσως ξέρες ζω και στο εξωτερικό αρκετό διάστημα το χρόνο θα σε ενημερώσω ότι οι απόψεις αυτές για το ελληνικό χρέος ακούγονται ακόμα περισσότερο ΕΞΩ παρά εδώ. Οτι δεν είναι η λύση αυτή... Ότι δεν μπορούν να πληρώνουν οι ευρωπαίοι (αλλά και οι έλληνες) πολίτες με αυτό το τρόπο. Όμως εμείς οι ίδιοι δεν τις συμμεριζόμαστε και μη μου πει κανείς ότι κάνουμε πραγματική διαπραγμάτευση....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι και τον Deorum παρακολουθώ με προσοχή και τον Σαμ και το Ριγκ. (υπάρχουν και άλλοι φυσικά) Αλλά το μάτι τραβάει προς τα εκεί :) :p


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio
Στην συνέχεια , βάση της δικής μου άποψης, συνηγορώ υπερ αυτων που λέει ο Ριγκ - ανέκαθεν από τότε που συζητάμε σε αυτό το φορουμ για οικονομική κρίση - προσπαθώντας να αποδόσω όσο πιο απλά γίνεται αυτό που συμβαίνει σήμερα και πως θα μπορούσαμε κάποτε να βγούμε έξω από τον κλειό. Μετά όμως μου ζήτησες να παραθέσω νουμερα.

Το λινγκ που έβαλα εξηγεί τις θέσεις και με νούμερα αλλά και ΜΕ ΟΡΘΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΑΥΤΩΝ. Το λίνγκ το έβαλα γιατί εσύ μου το ζήτησες.



Βρε φιντέλιο πως να στο πω????

Αυτο:


quote:
Originally posted by Fidelio

Οταν ένας δανιζόμενος επιχειρηματίας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να εξοφλήσει πλήρως τις οφειλές του, προσπαθεί τουλάχιστον να πληρώνει τους τόκους και να παγώσει ή να μειώνει σιγά-σιγά το αρχικό δανιζόμενο ποσό,με χρήματα διθέσιμα και για συντήρηση-επένδυση της εταιρίας του.

Αυτό πετυχαίνει η ελλάδα με το πρωτογενές πλεόνασμα. Να σταματήσει να διογκωνεται το χρέος, να μπορέι να πληρώνει τους τόκους της και να υπάρχει και χώρος για επενδύσεις.





και αυτό:



quote:
Originally posted by Fidelio

Sam εδώ είναι ένα pdf στο οποίο δίνονται μερικές εξηγήσεις:

https://drive.google.com/file/d/0B2smRAPnV4RbOGI1OTVlY2EtMDE4NS00YzI5LTgxYWItYTE5MjRlZDk1YmM0/edit?usp=sharing

είναι αρκετά κατατοπιστικό και μπορεί να δειξει σε κάποιον που δεν ξέρει οικονομικά τα περι πλεονάσματος, πρωτογενούς, ελλείματος, χρέους κτλ






....Δεν έχουν σχέση!!!!


Το 2ο αποδεικνύει ακριβως ότι αυτό που γράφεις στο 1ο ...ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Δεν μειώνεις το χρέος σου επειδή έχεις πρωτογενή πλεονάσματα. Μπορεί να συμβαίνει και το άκρως αντίθετο. Δεν μπορώ να στο πιο πιο ξεκάθαρα....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πω και εγώ κάτι άλλο, άσχετο - σχετικό. Επειδή πιστεύω πολύ σε μια Α αλλαγή νοοτροπίας και πολιτικής - τα οποία βασίζονται στην παρούσα προσπάθεια να γίνουμε κράτος χωρίς πολλούς εντυπωσιασμούς και θέατρα - δυστυχως με πιάνει αγωνία πως θα μπορούσα να δείξω και στον κυκλο μου πως αυτό που γίνεται σήμερα είναι η ενδεδειγμένη οδός. Παράλληλα ψάχνω να βρώ μια καλύτερη πρόταση , δεν έχω βρεί μέχρι τώρα , δεν μου έχει δώσει κανένας να καταλάβω οτι υπάρχει και καλύτερος τρόπος. Μόνο αντιδράσεις για την αντίδραση και τάσεις αυτοκαταστροφής.

Εγώ προσωπικά μπορώ να επιβιώσω με τον τροχό να κυλά από την αρχή. Ετσι και αλλιώς τώρα κάπως έτσι την βγάζω, και εχω στερηθεί πάρα πολλά πράγματα στην ζωή μου. Αν θέλει ο λαός να ζήσει για πάντα στην μιζέρια οκ , με γειά του με χαρά του. Θα μπορουσε την μιζέρια αυτήν να την υπομένει για κάποια χρόνια, αντι αυτού θέλει να την κληροδοτήσει και στους επόμενους.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαμ, μπορεί να μην ικανοποιεί η διατύπωση μου τενχικά. Ομως το πρωτογενές πλεόνασμα συν κάποια άλλα οικονομικά κριτήρια είναι προυπόθεση συγκράτησης του χρέους. Το πως και το γιατί αναλύεται μέσα απο το άρθρο. (τουλάχιστον μέσα απο κει , στο τεχνικό κομμάτι, δεν θα δισαρεστηθείς)Δεν έχω στοχεύσει στο όρους οικονομικών, και ναι η έννοια "πρωτογενές πλεόνασμα" επειδή ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει την χρησιμοποιεί σε σαρκασμούς και ειρωνία.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 10/04/2014 12:31:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μειώνεις το χρέος επειδή έχεις πρωτογενές πλεόνασμα απαραιτήτως. Σωστά.
Πάντως είναι ένα ένα βήμα προς τα εκεί απαραιτήτως καλύτερο από το, αν όλοι οι άλλοι παράμετροι είναι ίδιοι, να έχεις πρωτογενές έλλειμμα.

Edited by - Deorum on 10/04/2014 12:35:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η μπορεί να είναι απλά η ασπιρίνη όταν έχεις καρκίνο.... Και αντι να συζητάς για το καρκίνο να ηρεμείς που πήρες την ασπιρίνη.

Γιατί -και το ξαναλέω 3η!!! φορά- καθώς κάποιοι δεν μας διαβαζουν ....το 1994-2008 είχαμε συσωρευμένα πρωτογενή πλεονάσματα (ΒΓΑΛΑΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΣΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ) 32 δισ.... Και παρόλα αυτά το χρέος τριπλασιάστηκε! ....Κάποιοι όμως πανηγύριζαν (επί σημίτη ...οπως σήμερα) γιατί είχαμε ακριβώς τα πρωτογενη πλεονάσματα (μαγειρεμένα ΕΠΙΣΗΣ όπως σήμερα) και είμασταν στο σωστό δρόμο και έτσι χάσαμε την πραγματική κουβέντα ....

Γιατί έαν εμφανίσεις Πρωτογενές πλεόνασμα απο μαγείρεμα, σκοπιμότητα, τύχη (έχεις λιγότερες απαιτήσεις εκείνη τη χρονιά), άρνηση πληρωμών στους πολίτες σου που μεταφέρονται για τα επόμενα έτη κλπ. και το εκτιμήσεις διαφορετικά απο αυτο που του αξίζει ....τότε δεν είναι βήμα προς τα εμπρός ....ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΒΗΜΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΓΚΡΕΜΟ. Απορω εάν δεν το καταλαβαίνει κάποιος.

Edited by - sam on 10/04/2014 12:46:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  12:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fidelio

Sam εδώ είναι ένα pdf στο οποίο δίνονται μερικές εξηγήσεις:

https://drive.google.com/file/d/0B2smRAPnV4RbOGI1OTVlY2EtMDE4NS00YzI5LTgxYWItYTE5MjRlZDk1YmM0/edit?usp=sharing

είναι αρκετά κατατοπιστικό και μπορεί να δειξει σε κάποιον που δεν ξέρει οικονομικά τα περι πλεονάσματος, πρωτογενούς, ελλείματος, χρέους κτλ



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Απίστευτο! Όταν παρέθετα το άρθρο του Μάρκελλου, είχα σκεφτεί να παραθέσω και του Βέττα, αλλά λέω ότι δε θα τα διαβάσει κανείς. Αυτή η ομάδα έχει κάνει και άλλες μελέτες και μάλιστα ο Βέττας είχε κάνει παρουσίαση χθες πάλι με το θέμα της κρίσης. Είναι εκπληκτικός! Μόνο όταν τον παρακολουθήσει κανείς καταλαβαίνει οτι άνθρωπος πραγματικά ξέρει τι λέει :)

edit: θα κάνει παρουσίαση στις 15 Μαίου

___________________
Citius Altius Fortius!

Edited by - Queen on 10/04/2014 13:23:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  15:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

[quote]Originally posted by Fidelio

Sam εδώ είναι ένα pdf στο οποίο δίνονται μερικές εξηγήσεις:

https://drive.google.com/file/d/0B2smRAPnV4RbOGI1OTVlY2EtMDE4NS00YzI5LTgxYWItYTE5MjRlZDk1YmM0/edit?usp=sharing

είναι αρκετά κατατοπιστικό και μπορεί να δειξει σε κάποιον που δεν ξέρει οικονομικά τα περι πλεονάσματος, πρωτογενούς, ελλείματος, χρέους κτλ


Εξαιρετικό, το έχω ξαναδεί, αξίζει να διαβαστεί.



Επίσης κάθησα και το διάβασα και όντως δεν προκύπτει από κάπου ότι το πρωτογενές σημαίνει ότι είδαμε το φως το αληθινό. Ένδειξη ναι, απόδειξη όχι.

Επίσης αναφέρει πολλές και τρομερές μεταρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν αλλά δε νομίζω ότι έχει γίνει η ανάλογη προετοιμασία. Αυτό φέρνει κοινωνικές αναταραχές.
Δεν αναφέρει πουθενά την υγεία ως δαπάνη. Του ξέφυγε ή εκεί δεν εντοπίστηκε κάποιο πρόβλημα;
Η παντελής ελευθερία των επιχειρήσεων ως προς τις απολύσεις χάριν της "ανταγωνιστικότητας" πολύ πιθανό να δημιουργεί εργασιακό ανεξέλεγκτο μεσαίωνα. Δείχνει την ανταγωνιστικότητα να μοιάζει με κάτι που η κρεατομηχανή ωχριά μπροστά της. Ίσως να λειτουργεί σε άλλες χώρες όμως δεν υπάρχει η ανάλογη ωρίμανση εδώ πέρα. Εκτός και αν με 400 ή 500 € μπορείς να ζήσεις.
Πουθενά δεν γράφει για το εύλογο μήκος εφαρμογής τέτοιων μεταρυθμίσεων. Απαιτούνται (κατά τη γνώμη μου) 10ετίες και όχι 5 ή 10 χρόνια.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 10/04/2014 15:50:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2014 :  16:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Queen

quote:
Originally posted by Fidelio

Sam εδώ είναι ένα pdf στο οποίο δίνονται μερικές εξηγήσεις:

https://drive.google.com/file/d/0B2smRAPnV4RbOGI1OTVlY2EtMDE4NS00YzI5LTgxYWItYTE5MjRlZDk1YmM0/edit?usp=sharing

είναι αρκετά κατατοπιστικό και μπορεί να δειξει σε κάποιον που δεν ξέρει οικονομικά τα περι πλεονάσματος, πρωτογενούς, ελλείματος, χρέους κτλ



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Απίστευτο! Όταν παρέθετα το άρθρο του Μάρκελλου, είχα σκεφτεί να παραθέσω και του Βέττα, αλλά λέω ότι δε θα τα διαβάσει κανείς. Αυτή η ομάδα έχει κάνει και άλλες μελέτες και μάλιστα ο Βέττας είχε κάνει παρουσίαση χθες πάλι με το θέμα της κρίσης. Είναι εκπληκτικός! Μόνο όταν τον παρακολουθήσει κανείς καταλαβαίνει οτι άνθρωπος πραγματικά ξέρει τι λέει :)

edit: θα κάνει παρουσίαση στις 15 Μαίου

___________________
Citius Altius Fortius!


Για πες λεπτομέρειες για την παρουσίαση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 15 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000