Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Εξομοίωση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/04/2014 :  00:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://running.competitor.com/2014/04/training/workout-of-the-week-the-simulator_14385

"My sport is your sport's punishment"

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  11:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδιαφέρον Νίκο! Αν και εμένα μου φαίνεται αρκετά παρεμβατικό είδος μέτρησης, υπό την έννοια ότι μάλλον θα χρεώνει το σώμα πολύ. Επιπλέον δε σου δείχνει πως θα αντιδράσεις στα τελευταία km, που είναι και τα δύσκολα. Γι' αυτό ο Daniels και ο Pfitzinger βάζουν στα προγράμματα LRs με το τελευταίο 1/3 ή 1/4 των km σε MP.

Έχω δοκιμάσει τρεις φορές το, πολύ πιο αστήρικτο είναι η αλήθεια, Yasso 800. Η γνώμη μου είναι ότι παίρνεις μια καλή (και ελαφρά αισιόδοξη) ένδειξη, σε μόλις μια ωρίτσα!

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  13:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ειδικός δεν είμαι αλλά θεωρώ ότι η χρέωση θα είναι λίγο περισσότερη από αυτήν ενός αγωνιστικού ημί, κάτι που οι περισσότεροι κάνουμε ως τεστ.
Πιθανολογώ ότι αν γίνει 4 εβδομάδες πριν τον αγώνα, θα αποτελεί και την κορύφωση της προετοιμασίας, οπότε 3 εβδομάδες φορμαρίσματος λογικά αρκούν.
Λάβε υπ' όψιν σου επίσης ότι τελευταία στην Αμερική, πολλά πρωτόκολλα απομακρύνονται όλο και περισσότερο από τα κλασσικά, πολύ αργά LRs, υιοθετώντας έναν ρυθμό μόλις 8-10% αργότερο του MP. Αρκετοί προπονητές δε, βάζουν προπονήσεις όχι μεγαλύτερες των 28Κ. Άρα τα 26Κ σε ΜΡ δεν θα είναι πιθανώς τόσο "ξένα" στον αθλητή.
Συν τοις άλλοις, πιστεύω ότι οι τακτικές αυτές ίσως δεν απευθύνονται σε δρομείς του 3:40 - 4:00+ αλλά σε πιο ικανούς δρομείς.
Οπότε μάλλον σε αφορά, Ζήση...

"My sport is your sport's punishment"

Edited by - echetlos on 03/04/2014 13:50:27
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  13:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...θα το πάω ένα βήμα παραπάνω:

"30Κ σε ρυθμό αγώνα + προθέρμανση + αποθεραπεία + 1-2 μέρες ξεκούραση πιο πριν + 2 μέρες ξεκούραση μετά".

3-4 βδομάδες πριν τον ίδιο τον αγώνα (2η και τελική δοκιμή) και αν υπάρχει η "πολυτέλεια της διάθεσης", μια αρχική δοκιμή (1η) ακόμα πιο νωρίς πριν το Μαραθώνιο. Στην 1η διαπιστώνεις τις αδυναμίες και στην 2η δοκιμή (την τελική) εφαρμόζεις όλα τα μέτρα που πήρες και διαπιστώνεις αν τελικά σου βγαίνει αυτός ο ρυθμός.

Αυτονόητο το γεγονός ότι στη διάρκεια της "εξομοίωσης" κάνουμε ανεφοδιασμό "on the fly - πάνω στην κίνηση", όπως ακριβώς θα κάναμε και στον αγώνα (το χρονόμετρο δε σταματάει επειδή εμείς σταματάμε στον πάγκο για να πιούμε το νεράκι μας!)...έχω διαπιστώσει για παράδειγμα τεράστια διαφορά στο πόσο εύκολα πίνω το νερό όταν είμαι σταματημένος - έστω και για 30 δεύτερα - από ότι όταν πίνω το νερό τρέχοντας στο ρυθμό αγώνα!

Αν το 30άρη δε βγει καθόλου (1η & 2η δοκιμή) ή στη 2η δοκιμή τελειώσεις και είσαι "τέζα", τότε δε θα καταφέρεις ούτε στον αγώνα να κρατήσεις τον ίδιο ρυθμό, μόνο και μόνο επειδή είναι αγώνας και "γίνονται θαύματα"! Αλλιώς επαναπροσδιορίζεις το ρυθμό...

Ο Canova (για τους ελίτ βέβαια αθλητές) μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 34 χιλιόμετρα σε ρυθμό, δίνοντας έως και 4 μέρες ξεκούρασης μετά (!) κατά τη διάρκεια της λεγόμενης "specificity period", την τελευταία πριν από το Μαραθώνιο.

Και για να προλάβω κάποιες εύλογες ερωτήσεις:
- "...μα θα τραυματιστώ στο 30άρη και σε τέτοιο ρυθμό (όπου μαζί με προθέρμανση+αποθεραπεία μπορεί να φτάσει και τα 33-34Κ)!" -> Αν είναι να τραυματιστείς σε αυτήν την προπόνηση, τότε πως θα βγάλεις (στον ίδιο ρυθμό) 42 ολόκληρα χιλιόμετρα χωρίς να τραυματιστείς...με κάποιο μαγικό τρόπο;
- "...θα με χρεώσει πολύ αυτή η προπόνηση και θα χάσω πολύτιμες προπονήσεις για πολλές μέρες μετά..." -> για αυτό και η απαραίτητη ξεκούραση μετά. Όμως καλύτερα να "χαθούν" λίγες προπονήσεις ταχύτητας αλλά να αποκτηθεί μια απίστευτη προσαρμογή του σώματος στις συνθήκες του αγώνα. Άλλωστε η "εξομοίωση" γίνεται ελάχιστες φορές.
- "...μα έχω κάνει ακόμα και 12Κ σε ρυθμό αγώνα και μου βγήκαν μια χαρά, τρέχοντας μία ολόκληρη ώρα...δεν αρκεί;" -> Εδώ μιλάμε ότι υπάρχει μια σημαντική διαφορά μεταξύ 30Κ και 42Κ και πόσες φορές ακούμε το - τόσο αληθινό - "ο Μαραθώνιος ξεκινάει στο 32Κ", οπότε η διαφορά μεταξύ 12Κ (ή και 14Κ ή 16Κ) και 42Κ είναι απλά χαώδης!

Υ.Γ.1 Όλα τα παραπάνω βέβαια για κάποιον που θα ήθελε να "ιχνηλατήσει" το 100% της ταχύτητας που θα μπορούσε να έχει σε έναν Μαραθώνιο.
Υ.Γ.2 Αν είναι δυνατόν η "εξομοίωση" αυτή να γίνει με τα ίδια παπούτσια/ρούχα/τζελάκια (και ότι άλλο χρειάζεται) που θα θέλουμε να έχουμε και στον αγώνα! Δε βγάζω και τον εαυτό μου έξω. Ένα θεμελιώδες λάθος που είχα κάνει στον ΚΜΑ 2013 ήταν ότι ενώ το ρυθμό Μαραθωνίου τον έκανα προπονητικά "top less", στον αγώνα ντύθηκα σαν "αστακός"! Ο συνδυασμός ζέστης/ήλιου και κυρίως αυξημένης υγρασίας με οδήγησαν από αρκετά νωρίς του αγώνα σε καθεστώς έντονης αφυδάτωσης. Όταν μετά από στοχευμένες δοκιμές διαπίστωσα ότι και μόνο η αφαίρεση του t-shirt από πάνω μου κατέβαζε έως και 5 σφύξεις τον καρδιακό παλμό (με ότι αυτό συνεπάγεται) και μείωνε αισθητά την απώλεια υγρών σε συνθήκες αυξημένης υγρασίας, τότε κατάλαβα ότι Μαραθώνιο φορώντας κάτι από πάνω θα τρέχω από δω και στο εξής μόνο εάν έχει "πολικό ψύχος" (τεχνικά ρούχα my ass)!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  13:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

- "...μα θα τραυματιστώ στο 30άρη και σε τέτοιο ρυθμό (όπου μαζί με προθέρμανση+αποθεραπεία μπορεί να φτάσει και τα 33-34Κ)!" -> Αν είναι να τραυματιστείς σε αυτήν την προπόνηση, τότε πως θα βγάλεις (στον ίδιο ρυθμό) 42 ολόκληρα χιλιόμετρα χωρίς να τραυματιστείς...με κάποιο μαγικό τρόπο;




Απ' την άλλη βέβαια, τα 42κ θα κληθείς να τα τρέξεις μετά από 2 εβδομάδες ξεκούρασης και φορμαρίσματος ενώ το 30άρι τεστ στην κορύφωση της προετοιμασίας και με την κούραση συσσωρευμένη.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  14:10:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

Ειδικός δεν είμαι αλλά θεωρώ ότι η χρέωση θα είναι λίγο περισσότερη από αυτήν ενός αγωνιστικού ημί, κάτι που οι περισσότεροι κάνουμε ως τεστ.
Πιθανολογώ ότι αν γίνει 4 εβδομάδες πριν τον αγώνα, θα αποτελεί και την κορύφωση της προετοιμασίας, οπότε 3 εβδομάδες φορμαρίσματος λογικά αρκούν.
Λάβε υπ' όψιν σου επίσης ότι τελευταία στην Αμερική, πολλά πρωτόκολλα απομακρύνονται όλο και περισσότερο από τα κλασσικά, πολύ αργά LRs, υιοθετώντας έναν ρυθμό μόλις 8-10% αργότερο του MP. Αρκετοί προπονητές δε, βάζουν προπονήσεις όχι μεγαλύτερες των 28Κ. Άρα τα 26Κ σε ΜΡ δεν θα είναι πιθανώς τόσο "ξένα" στον αθλητή.
Συν τοις άλλοις, πιστεύω ότι οι τακτικές αυτές ίσως δεν απευθύνονται σε δρομείς του 3:40 - 4:00+ αλλά σε πιο ικανούς δρομείς.
Οπότε μάλλον σε αφορά, Ζήση...

"My sport is your sport's punishment"



Αυτό ακριβώς εννοούσα. Έχω να τρέξω αργό LR από τον ΚΜΑ του 12. Πάει το σώμα μόνο του στο 5:00 /km, μιλάω για μ.ο., τώρα τελευταία χαμηλότερα. Αν κάνεις ένα τέτοιο 32-άρι με τα τελευταία 10-12 σε MP, νομίζω ότι έχεις αντίστοιχο όφελος με το Simulator.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  14:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ πιθανόν, δεν διαφωνώ.
Νομίζω ότι και ψυχολογικά είναι εξίσου αποδοτικό.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  14:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτήν ακριβώς τη σκέψη είχα κάνει και εγώ σαν βασικό τεστ για μένα 3 εβδομάδες πριν τον επικείμενο της Θεσσαλονίκης, και σε όσους το έλεγα το απερρίπταν ως " μην το κάνεις, θα καείς". 30χμ στο επιθυμητό MP δηλαδή, και αντί αυτού περιορίστηκα σε ημί σε 12" ταχύτερο από το επιθυμητό MP και ένα 24αρι με υψομετρικά στο (επιθυμητό πάντα) MP. Αν ξανακατέβω σε μαραθώνιο, θα το εφαρμόσω χωρίς τύψεις και αναστολές

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  14:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ωραία, αν σπάσεις το 3ωρο να με αναφέρεις στα special thanks...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  15:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
απεταξάμην το τρίωρο

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  16:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω με τον Νικο και διαφωνω με τον Μανωλη, αλλα να τρεξεις αγωνιστικα 42χλμ μετα απο 2 εβδομαδες φορμαρισμα και αλλο να τρεξεις 30χλμ κουρασμενος απο τον ογκο και τις προηγουμενες προπονησεις.
Εγω πιστευω οτι 3-4 20αρια σε ρυθμο αγωνα προς το τελος της προετοιμασιας ειναι αρκετα.
Και αυτο για επιπεδο εμπειρων δρομεων οχι για νεους δρομεις με στοχο τον τερματισμο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  16:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Savvas

Συμφωνω με τον Νικο και διαφωνω με τον Μανωλη, αλλα να τρεξεις αγωνιστικα 42χλμ μετα απο 2 εβδομαδες φορμαρισμα και αλλο να τρεξεις 30χλμ κουρασμενος απο τον ογκο και τις προηγουμενες προπονησεις.
Εγω πιστευω οτι 3-4 20αρια(αντε τα δυο να ειναι μεχρι 24) σε ρυθμο αγωνα προς το τελος της προετοιμασιας ειναι αρκετα.
Και αυτο για επιπεδο εμπειρων δρομεων οχι για νεους δρομεις με στοχο τον τερματισμο.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ



Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costa
Advanced Forum-Runner

Greece
235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/04/2014 :  22:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ενδιαφέρουσα τεχνική βέβαια, αλλά οι προπονήσεις αυτές είναι πολύ δυνατές νομίζω. Κύριος στόχος εκτός και από το ψυχολογικό ντοπάρισμα ότι μπορείς να βγάλεις αργότερα 42km στο ρυθμό που θα επιθυμείς είναι να βγάλεις την προπόνηση αυτή χωρίς πολύ ξεκούραση μέσα στο πρόγραμμα σου γιατί έτσι που το διάβασα στα γρήγορα δεν αναφέρανε ότι πρέπει ξέρω γω να ξεκουραστείς 2 μέρες πριν και μετά το πρόγραμμα το συνεχίζεις κανονικά. Οπότε υπάρχει αρκετή κούραση συσσωρευμένη πριν κατα τη διάρκεια και μετά από το simulator. Πολύ πιθανόν να γίνονται και άλλου τύπου προσαρμογές από τέτοιες δυνατές προπονήσεις μέσα στην κορύφωση του προγράμματος. Οπότε νομίζω ότι έχει κάποιο νόημα.

Rogue Runner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gia ta xalia irtha
Senior Forum-Runner

Greece


704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  08:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μανωλη συμφωνω 1000% με την λογικη σου και θα ηθελα παρα πολυ να την εφαρμοσω ΟΜΩΣ θα ηθελα να σημειωσω πως αργοι δρομεις σαν και του λογου μου το να βρεθουν 3μιση ωρες στον δρομο περιπου γιο μια τετοια προπονηση ισως τους επιβαρυνει σημαντικα σε σχεση με εναν γρηγορο σχετικα δρομεα(Νικο δεν λεω για σενα εισαι αργος).


quote:
Originally posted by trexantiris

...θα το πάω ένα βήμα παραπάνω:

"30Κ σε ρυθμό αγώνα + προθέρμανση + αποθεραπεία + 1-2 μέρες ξεκούραση πιο πριν + 2 μέρες ξεκούραση μετά".

3-4 βδομάδες πριν τον ίδιο τον αγώνα (2η και τελική δοκιμή) και αν υπάρχει η "πολυτέλεια της διάθεσης", μια αρχική δοκιμή (1η) ακόμα πιο νωρίς πριν το Μαραθώνιο. Στην 1η διαπιστώνεις τις αδυναμίες και στην 2η δοκιμή (την τελική) εφαρμόζεις όλα τα μέτρα που πήρες και διαπιστώνεις αν τελικά σου βγαίνει αυτός ο ρυθμός.

Αυτονόητο το γεγονός ότι στη διάρκεια της "εξομοίωσης" κάνουμε ανεφοδιασμό "on the fly - πάνω στην κίνηση", όπως ακριβώς θα κάναμε και στον αγώνα (το χρονόμετρο δε σταματάει επειδή εμείς σταματάμε στον πάγκο για να πιούμε το νεράκι μας!)...έχω διαπιστώσει για παράδειγμα τεράστια διαφορά στο πόσο εύκολα πίνω το νερό όταν είμαι σταματημένος - έστω και για 30 δεύτερα - από ότι όταν πίνω το νερό τρέχοντας στο ρυθμό αγώνα!

Αν το 30άρη δε βγει καθόλου (1η & 2η δοκιμή) ή στη 2η δοκιμή τελειώσεις και είσαι "τέζα", τότε δε θα καταφέρεις ούτε στον αγώνα να κρατήσεις τον ίδιο ρυθμό, μόνο και μόνο επειδή είναι αγώνας και "γίνονται θαύματα"! Αλλιώς επαναπροσδιορίζεις το ρυθμό...

Ο Canova (για τους ελίτ βέβαια αθλητές) μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 34 χιλιόμετρα σε ρυθμό, δίνοντας έως και 4 μέρες ξεκούρασης μετά (!) κατά τη διάρκεια της λεγόμενης "specificity period", την τελευταία πριν από το Μαραθώνιο.

Και για να προλάβω κάποιες εύλογες ερωτήσεις:
- "...μα θα τραυματιστώ στο 30άρη και σε τέτοιο ρυθμό (όπου μαζί με προθέρμανση+αποθεραπεία μπορεί να φτάσει και τα 33-34Κ)!" -> Αν είναι να τραυματιστείς σε αυτήν την προπόνηση, τότε πως θα βγάλεις (στον ίδιο ρυθμό) 42 ολόκληρα χιλιόμετρα χωρίς να τραυματιστείς...με κάποιο μαγικό τρόπο;
- "...θα με χρεώσει πολύ αυτή η προπόνηση και θα χάσω πολύτιμες προπονήσεις για πολλές μέρες μετά..." -> για αυτό και η απαραίτητη ξεκούραση μετά. Όμως καλύτερα να "χαθούν" λίγες προπονήσεις ταχύτητας αλλά να αποκτηθεί μια απίστευτη προσαρμογή του σώματος στις συνθήκες του αγώνα. Άλλωστε η "εξομοίωση" γίνεται ελάχιστες φορές.
- "...μα έχω κάνει ακόμα και 12Κ σε ρυθμό αγώνα και μου βγήκαν μια χαρά, τρέχοντας μία ολόκληρη ώρα...δεν αρκεί;" -> Εδώ μιλάμε ότι υπάρχει μια σημαντική διαφορά μεταξύ 30Κ και 42Κ και πόσες φορές ακούμε το - τόσο αληθινό - "ο Μαραθώνιος ξεκινάει στο 32Κ", οπότε η διαφορά μεταξύ 12Κ (ή και 14Κ ή 16Κ) και 42Κ είναι απλά χαώδης!

Υ.Γ.1 Όλα τα παραπάνω βέβαια για κάποιον που θα ήθελε να "ιχνηλατήσει" το 100% της ταχύτητας που θα μπορούσε να έχει σε έναν Μαραθώνιο.
Υ.Γ.2 Αν είναι δυνατόν η "εξομοίωση" αυτή να γίνει με τα ίδια παπούτσια/ρούχα/τζελάκια (και ότι άλλο χρειάζεται) που θα θέλουμε να έχουμε και στον αγώνα! Δε βγάζω και τον εαυτό μου έξω. Ένα θεμελιώδες λάθος που είχα κάνει στον ΚΜΑ 2013 ήταν ότι ενώ το ρυθμό Μαραθωνίου τον έκανα προπονητικά "top less", στον αγώνα ντύθηκα σαν "αστακός"! Ο συνδυασμός ζέστης/ήλιου και κυρίως αυξημένης υγρασίας με οδήγησαν από αρκετά νωρίς του αγώνα σε καθεστώς έντονης αφυδάτωσης. Όταν μετά από στοχευμένες δοκιμές διαπίστωσα ότι και μόνο η αφαίρεση του t-shirt από πάνω μου κατέβαζε έως και 5 σφύξεις τον καρδιακό παλμό (με ότι αυτό συνεπάγεται) και μείωνε αισθητά την απώλεια υγρών σε συνθήκες αυξημένης υγρασίας, τότε κατάλαβα ότι Μαραθώνιο φορώντας κάτι από πάνω θα τρέχω από δω και στο εξής μόνο εάν έχει "πολικό ψύχος" (τεχνικά ρούχα my ass)!!!

Free your feet...free your senses!



http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  09:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Fitzgerald παίρνει σαν παράδειγμα την ομάδα Hanson Brooks. Επειδή έχω το βιβλίο που έγραψαν πρόσφατα αναφέρει πως το 26άρι σε ρυθμό μαραθωνίου είναι πολύ για τους οχι-ελιτ αθλητές. Όπως και δεν προτείνει το Simulation (αν και το αναφέρει).
Το θέμα δεν είναι τι ακριβώς κάνεις σε μια άσκηση ενός προγράμματος αλλά να δούμε πως "δένει" με το υπόλοιπο πρόγραμμα. Όταν λοιπόν σε αυτό το πρόγραμμα σου βάζει 16άρια για easy runs τότε αλλάζει ο τρόπος που "δένουν" με ένα τρέξιμο σε ρυθμό μαραθωνίου καθώς η ξεκούραση δεν είναι μέσα στο παιχνίδι.
Σε κάθε περίπτωση αυτό που λέει ο Μανώλης στέκει, καθώς αν δεν βγάλεις μια μικρότερη απόσταση τότε πιθανότατα δε θα τα καταφέρεις και στον αγώνα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  10:11:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gia ta xalia irtha


Μανωλη συμφωνω 1000% με την λογικη σου και θα ηθελα παρα πολυ να την εφαρμοσω ΟΜΩΣ θα ηθελα να σημειωσω πως αργοι δρομεις σαν και του λογου μου το να βρεθουν 3μιση ωρες στον δρομο περιπου γιο μια τετοια προπονηση ισως τους επιβαρυνει σημαντικα σε σχεση με εναν γρηγορο σχετικα δρομεα(Νικο δεν λεω για σενα εισαι αργος).




Δεν είμαι εγώ αργός, οι άλλοι είναι γρήγοροι...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000