Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Τσακωμοι για το τρεξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/04/2014 :  23:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φρεσκος ο τσακωμος με τους δικους μου
Ειχα ανακοινωσει οτι θα τρεξω μαραθωνιο και ολα οκ μεχρι που ηρθε η τελευταια μερα.
Βλεπετε 21 Απριλιου περυσι,τερματιζα το μεγαλεκο κατεστραμενος.Ενα μηνα μετα αρχισαν οι βραδυκαρδιες.Νοσοκομειο,γιατροι και αγχος ολα μαζι συνθεταν ενα φαυλο κυκλο που συντηρουσε την κατασταση.Τελικα το απεδωσα στο αγχος και συνεχισα αργα αργα.
Οι γονεις το απεδωσαν στο βαρυ ,κατα τη γνωμη τους,προγραμμα που ακολουθουσα.Επειδη, φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος που εχει μαλωσει με την οικογενεια του ανοιξα αυτο το θεμα.

ΥΓ:Αυριο αποφασισα να τρεξω το πολυ 21χλμ κι επειτα να τα παρατησω.Υποψιν,εχω κανει μια προετοιμασια και ειχα μια ξεκουραστη χρονια, μακρια μαλιστα απο αρρυθμιες.Το λονγκ μου ηταν 2:30 ωρες χαλαροτατο μονο με 600ml νερο κι επειτα ημουν τζετ!

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/04/2014 :  23:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συνονοματε κατι μου λεει οτι θα πεσει πολυ σεντονι στο υπεροχο θεμα που ανοιξες. εχει και πολλα παρακλαδια... καθενας μας πιστευω αντιμετωπισε δυσκολιες στην αποδοχη του χομπι μας απο το περιβαλλον του... ετσι και γω... αυριο θα σου απαντησω μακροσκελεστερα. μεχρι τοτε εσυ κανε αυτο που αγαπας αλλα μη ξεχνας και αυτους που σε αγαπανε! καλο αγωνα αυριο οσο και αν τρεξεις!
υγ.σε καταλαβαινω απολυτα, τετοια ωρα σκας που δε θα ολοκληρωσεις τον αγωνα παροτι εισαι ετοιμος. σκεψου οτι κατεβαινεις σε ημι και κανε την επανασταση σου στον ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ (λουμιδης). μεχρι τοτε φροντισε ο χρονος να κυλαει υπερ σου μερα με τη μερα ως προς το στενο σου περιβαλλον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  00:09:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
νομίζω ότι έχουν δίκιο όταν μας φωνάζουν άλλο αν δεν το παραδεχόμαστε. Το σημαντικό είναι να μην κάνουμε υπερβολές που δημιουργούν προβλήματα τόσο σε εμάς όσο και στους δικούς μας ανθρώπους.

στο χέρι μας είναι να ακολουθούμε μεθόδους προπόνησης που να μας ταιριάζουν, να μην εκβιάζουμε καταστάσεις και προπαντός να έχουμε υπομονή έτσι ώστε να μην δίνουμε δικαίωμα να μας την λένε για το τρέξιμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  04:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με μενα συμβαινει ακριβως το αντιθετο.Εχω ενοχλησεις, πονους στον αριστερο δικεφαλο εδω και μια εβδομαδα και σκεφτομουνα να μην τρεξω στο μαραθωνιο.Η συζυγος μου μου λεει "μην τολμησεις και δεν τρεξεις.Εκανες προπονησεις ολο το χειμωνα και θα τα παρατησεις.;"
Τωρα πινω (4 το πρωι) τον καφε μου , εχει ξυπνησει μαζι μου και με κοιταει σαν το Μουρινιο με ενα βλεμμα θανατηφορο.Αντε να τολμησω να εγκαταλειψω ο κακομοιρης
Απο την αλλη σκεπτομαι μηπως θελει να με πεθανει για να κληρονομησει τα πλουτη μου




---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  07:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Αν δεν δέχεται το έτερον ύμισυ την αγάπη μας για το τρέξιμο, τότε δε θα δεχτεί και άλλα, σημαντικότερα στην πορεία...
Οσο για τους συγγενείς, απλά δεν τους πέφτει λόγος.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lewvwtas
Advanced Forum-Runner

Greece


402 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  07:21:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Καλημέρα,

Αν δεν δέχεται το έτερον ύμισυ την αγάπη μας για το τρέξιμο, τότε δε θα δεχτεί και άλλα, σημαντικότερα στην πορεία...
Οσο για τους συγγενείς, απλά δεν τους πέφτει λόγος.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner


+100

Τω βίω μάχου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  08:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by rowergr

Φρεσκος ο τσακωμος με τους δικους μου
Ειχα ανακοινωσει οτι θα τρεξω μαραθωνιο και ολα οκ μεχρι που ηρθε η τελευταια μερα.
Βλεπετε 21 Απριλιου περυσι,τερματιζα το μεγαλεκο κατεστραμενος.Ενα μηνα μετα αρχισαν οι βραδυκαρδιες.Νοσοκομειο,γιατροι και αγχος ολα μαζι συνθεταν ενα φαυλο κυκλο που συντηρουσε την κατασταση.Τελικα το απεδωσα στο αγχος και συνεχισα αργα αργα.
Οι γονεις το απεδωσαν στο βαρυ ,κατα τη γνωμη τους,προγραμμα που ακολουθουσα.Επειδη, φανταζομαι οτι δεν ειμαι ο μονος που εχει μαλωσει με την οικογενεια του ανοιξα αυτο το θεμα.

ΥΓ:Αυριο αποφασισα να τρεξω το πολυ 21χλμ κι επειτα να τα παρατησω.Υποψιν,εχω κανει μια προετοιμασια και ειχα μια ξεκουραστη χρονια, μακρια μαλιστα απο αρρυθμιες.Το λονγκ μου ηταν 2:30 ωρες χαλαροτατο μονο με 600ml νερο κι επειτα ημουν τζετ!

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος

Οταν λες βραδυκαρδια, ποσους παλμους ειχες δηλαδη?




Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  09:16:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Καλημέρα,

Αν δεν δέχεται το έτερον ύμισυ την αγάπη μας για το τρέξιμο, τότε δε θα δεχτεί και άλλα, σημαντικότερα στην πορεία...
Οσο για τους συγγενείς, απλά δεν τους πέφτει λόγος.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner


+1

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  09:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιστεύω ότι τσακωμοί γίνονται μόνο όταν προκύπτουν προβλήματα από την ενασχόλησή μας με το τρέξιμο. Έτσι στα καλά καθούμενα δεν μπορεί ο-η σύντροφος μας ή η οικογένειά μας να τα βάλει δίχως λόγο και αιτία με το χόμπι μας

σκεφτείτε το και απ την ανάποδη, τί λόγο έχουν να θέλουν να μας κάνουν να εγκαταλείψουμε αυτό που τόσο μας αρέσει?

το μυστικό είναι να βρίσκουμε την χρυσή τομή και να το ενσωματώνουμε στην καθημερινότητά μας και όχι να εξαρτάται η καθημερινότητά μας από αυτό

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  12:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by runner1979

πιστεύω ότι τσακωμοί γίνονται μόνο όταν προκύπτουν προβλήματα από την ενασχόλησή μας με το τρέξιμο. Έτσι στα καλά καθούμενα δεν μπορεί ο-η σύντροφος μας ή η οικογένειά μας να τα βάλει δίχως λόγο και αιτία με το χόμπι μας...



Μακάρι να ήταν έτσι...

Σε όλες τις περιπτώσεις γνωστών μου που έχουν τέτοια προβλήματα, ποτέ δεν δημιούργησαν οι ίδιοι το πρόβλημα. Αντίθετα, η σύζυγος ή η φιλενάδα για κάποιον φαινομενικά ανεξήγητο λόγο στραβώνει μαζί του.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, πάντα ο άντρας τρέχει και η γυναίκα έχει το πρόβλημα. Αν έχει συμβεί και το αντίθετο, δεν το γνωρίζω.

Το ζήτημα είναι μάλλον ψυχολογικό και ίσως υποδηλώνει ζήλεια.

Λυπάμαι...

www.MountainRunning.gr



MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  13:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Οσο για τους συγγενείς, απλά δεν τους πέφτει λόγος.


Διαφωνώ, πέφτει λόγος στους συγγενείς, ειδικά σε αυτούς που θα τρέξουν να σε βοηθήσουν αν σου συμβεί οτιδήποτε. Είτε μας αρέσει είτε όχι, ανήκουμε σε οικογένειες που νοιάζονται. Μπορεί να μην ξέρουν πάντα πως να βοηθήσουν, ειδικά σε μια εποχή που ο δρόμος του καθενός μπορεί να εκτραπεί αρκετά μακριά από τους υπόλοιπους συγγενείς (πιο απλά: ο γιος του αγρότη να μην γίνει αγρότης).
Σχεδόν όλοι εδώ, έχουμε αφιερώσει πολύ χρόνο σε διαδικτυακές έρευνες για θέματα προπονητικής. Μπορεί να μην συγκρίνονται με πτυχίο ΤΕΦΑΑ αλλά έχουμε συσσωρεύσει αρκετές πληροφορίες τις οποίες αμφιβάλω αν οι περισσότεροι τις μοιράζονται με τις οικογένειες τους. Πως λοιπόν να αξιολογήσουν το πόσο προσέχουμε τον εαυτό μας; Όταν κάποιος σπουδάζει σε μια σχολή φυσικά και θα δεχτούν ότι κατακτάς ένα άλλο γνωστικό επίπεδο σε κάποιον τομέα αλλά εδώ, στον αθλητισμό πως θα τους το αποδείξεις;
Δεν σκοπεύω να μεταδώσω όλες αυτές τις γνώσεις με το ζόρι. Θα κάτσω να εξηγήσω ότι μεμονωμένα γεγονότα όπως ένας θάνατος δρομέα που θα διαβάσουν στις ειδήσεις δεν παίζει τον ίδιο ρόλο στην υποστήριξη μιας απόφασης την στιγμή που έχω μελετήσει το μάθημα μου περισσότερο από τον δημοσιογράφο που προσπαθεί να δημιουργήσει αίσθηση. Με σεβασμό πάντα στις ανησυχίες τους.
Τώρα αν κάποιος πιστεύει ότι ψυχή τε και σώματι ανήκουν αποκλειστικά στον εαυτό του και εύχεται να τον αφήσουν ήσυχο θα του συνιστούσα να προσέχει τι εύχεται. Ακόμα και αν η εκπλήρωση της ευχής δεν εξαρτάτε από τον ίδιο αμφιβάλω αν μπορεί να σηκώσει το βάρος της.

Edited by - Nikola on 06/04/2014 13:50:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  14:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευτυχώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα, και όπως το λει ο Nikola τους πέφτει λόγο, και στη εποχή της μεγάλης τρέλας (δεν σας λέω), 7 φορές/εβδ., πήγαινα νωρίς για ύπνο, έτρωγα «διαφορετικά» στο εστιατόριο και στις οικογενειακές συγκεντρώσεις, έλειπα κάθε κυριακή με αποτέλεσμα: μου βγήκε από την μύτη. Μόνο διασκέδαση τώρα, αν και πάω ακόμα 5 ή 6 φορές/εβδ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  16:17:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Savvas Το χολτερ μου εδειξε 35 καποια στιγμη...τις βραδινες ωρες λογικα
Να μην στα πολυλογω,ημιυν κομματια...
Τωρα αυτο για τους συγγενεις:πιστευω οτι τους πεφτει λογος και ποσο μαλλον στην περιπτωση μου.Τωρα αρχιζω να ανεξαρτητοποιουμαι.Κυριως λογω οικονομικης στενοτητας μενω μαζι τους..Στην τελικη 23 ειμαι οχι 33

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  16:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τι θα πει "λογικά". Εχεις κάνει Χολτερ και δεν ξέρεις που και ποτε εμφανίζεις βραδυκαρδία; Λιγο μασημένα τα λες. Θα πρέπει να ξέρεις συγκεκριμένα , είτε έχεις καποιο πρόβλημα , είτε όχι. Επίσης δεν είναι τόσο το θέμα της βραδυκαρδίας, όσο αυτο της αρρυθμίας. Εχεις κάνει όλα τα τσεκ-απ; Είσαι σίγουρος οτι οι αρρυθμίες σου είναι αποτέλεσμα ενός φαύλου κύκλου στρες-αρρυθμία;

Αν δεν ξέρεις τότε οι δικού σου έχουν απόλυτο δίκιο και καλό θα ήταν να μάθεις τις απαντήσεις για να μην δεις τα ραπανάκια ανάποδα πρώτα από όλα και κατα δεύτερον δεν σου φταίει σε τίποτα η μάνα σου και ο πατέρας σου να αποκτήσουν και αυτοί αρρυθμίες από το άγχος που ο τρελός υιός τους τρέχει μαραθώνιους....

Αν ξέρες τώρα απαντήσεις , τότε πρέπει να κάτσεις να τους εξηγήσεις όπως ακριβώς κάνει ένας δάσκαλος στους μαθητές του. Διαφορετικά θα σου πρήξουν τα συκώτια εις τον αιώνα των αιώνων. Αν δεν πέρνουν από διδαχές και λόγια , μετακόμησε! :p ...

Σχόλιο περι γυναικών και πάσης φύσεως δραστηριότητας του άνδρα:
Οι γυναίκες γενικά μουτρώνουν όταν ο άνδρας του πάει για τρέξιμο, ψαρεμα, στο γήπεδο, για μπιλιάρδο , για φραπέ, επειδή ελοχεύει υποσυνείδητα έντονη τάση ανασφάλειας την στιγμή που απομακρύνεται απο αυτές. Είναι κληρονομικό ένστικτο το οποίο ενισχύεται ιδιαιέτερα στην δική μας κουλτούρα. Οι φρουδικοι το αποδίδουν και στην συμπεριφορά των γονιών στα πρωιμα χρόνια της ζωής τους.

Η λύση στο πρόβλημα προφανώς δεν είναι να μην πάει κανείς για τρέξιμο , αλλά να λύσει το πρόβλημα της ανασφαλειας της συντρόφου του....

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 06/04/2014 16:39:50
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  16:33:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο χρόνος τα γιατρεύει όλα.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/04/2014 :  16:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
4 ωρες και 30 λεπτα περιπου 150 σφυγμους(εμπειρικα μετρημενους)
Τσουκου τσουκου βγηκε ο αγωνας με δυναμεις.
Το τελευταιο 2αρι πηγαμε και σπριντακι
Για να ξεπιαστω επειδη πηγαινα τοσο αργα για τα δεδομενα μου ωστε εσφιξα,ετρεχα μικρα σπριντακια μεσα στη διαδρομη.Αν λοιπον ειδατε εναν τρελο να πηγαινει με 3/χλμ ενω πηγαινε με 6 μην τον παρεξηγησετε!

ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000