Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Λίστα απαιραίτητων εξετάσεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

runmikerun
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 08/04/2014 :  12:11:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι 33 και τρέχω εδώ και περίπου 2 χρόνια, δεν έχω κάνει όμως ποτέ (βλακεία, το ξέρω) ιατρικές εξετάσεις. Θα ήθελα να υπάρχει κάπου μία ολοκληρωμένη λίστα με απαραίτητες και με λιγότερο σημαντικές εξετάσεις για να πάω να τις κάνω, αλλά και να είναι μαζεμένες εδώ για να τις βλέπουν και άλλοι δρομείς. Όποιος ξέρει ας συμβάλλει. Ευχαριστώ.

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  14:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πας σε καρδιολόγο να σε εξετάσει και αυτός να σου δώσει παραπεμπτικό για αιματολογικές,ούρων κλπ.
Οπωσδήποτε σιδηρο και ότι έχει σχέση με αυτόν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  16:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα. Εχω ασχοληθει αρκετα με το θεμα εξετασεις...δουλευω και σε Νοσοκομειο οποτε γενικα η προσβαση για μενα σε αυτες ειναι ευκολη...
Πιστευω οτι καλα ειναι μια φορα το χρονο να κανεις αιματολογικες (γενικη αιματος και ενα βιοχημικο).Στη γενικη αιματος βλεπουμε αιματοκριτη,αιμοσφαιρινη, λευκα και ερυθρα αιμοσφαιρια, αιμοπεταλια),στο βιοχημικο βλεπουμε ουρια, σακχαρο, ουρικο οξυ, SGOT, SGPD, ( ηπάτικα ενζυμα για συκωτι), χοληστερινη, τριγλυκεριδια,
καλιο, νατριο,λευκωματα, αλβουμινη....
Να κανεις και εναν υπερηχο καρδιας επειδη ηδη τρεχεις δυο χρονια για να δεις που βρισκεται η καρδια σου. Αν δεν υπαρχει κανενα προβλημα (που δεν θα υπαρχει) ο καρδιολογος θα σου πει να τον επαναλαμνβανεις καθε δυο με τρια χρονια.
Εισαι αρκετα μικρος ακομα οποτε πιστευω οτι δεν σου χρειαζεται τιποτα παραπανω.


quote:
Originally posted by runmikerun

Είμαι 33 και τρέχω εδώ και περίπου 2 χρόνια, δεν έχω κάνει όμως ποτέ (βλακεία, το ξέρω) ιατρικές εξετάσεις. Θα ήθελα να υπάρχει κάπου μία ολοκληρωμένη λίστα με απαραίτητες και με λιγότερο σημαντικές εξετάσεις για να πάω να τις κάνω, αλλά και να είναι μαζεμένες εδώ για να τις βλέπουν και άλλοι δρομείς. Όποιος ξέρει ας συμβάλλει. Ευχαριστώ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  16:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στη συνεχεια κανεις ενα τριπλεξ (υπερηχος καρδιας) και ενα τεστ κοπωσεως. αν στα δυο (+1 του Σακη) σε βρουν οκ, τοτε πηγαινε σε καποιο καταστημα που κανουν πελματογραφημα για να κανεις μια σωστη επιλογη παπουτσιου βαση του πατηματος σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  19:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παναγιώτη, μην ξανασυστήσεις πελματογράφημα εδώ μέσα γιατί θα βάλω τον ζορό να σε δαγκώσει...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  19:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
!!! γιατι? αν δεν εξηγειται ευκολα παρε στο 6983501338. οντως το προτεινω συχνα αλλα δε μου ειπατε ποτε τιποτα. και γω καινουργιος ειμαι και μαθαινω ακομα! ασε τον ζορο. απο οταν εφαγε το τριγωνακι του, τεινω να γινω ο επισημος αγαπημενος του...(μετα τους suzipaδες εννοειται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  19:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ύψος της καμάρας (και σε μερικά foot scanners, η κατανομή των φορτίων) που σου δείχνει το πελματογράφημα, δεν αποτελεί σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση ένδειξη για τον βαθμό πρηνισμού.-
Εάν και εφόσον θεωρήσουμε ότι πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν την ιστορία υπερπρηνισμός (άλλη κουβέντα, που δεν είναι του παρόντος), αυτό πρέπει να γίνει με βιντεοσκόπηση ή παρατήρηση σε διάδρομο καθώς τρέχουμε.
Ακόμα παραπέρα, επειδή ο διάδρομος αποδεδειγμένα επηρεάζει την βιομηχανική κατά το τρέξιμο, το ιδανικό θα ήταν η παρατήρηση να γίνει από ένα έμπειρο μάτι καθώς τρέχουμε έξω.
Τελικά αυτό το Intersport έχει κάνει πολλή ζημιά...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  19:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πιο σαφης δε γινεται! Στο ιντερσπορτ που απευθηνθηκα δεν υπηρχε υπαλληλος που να γνωριζει να το δουλευει και μαλιστα στο εμπορικο κοσμος της θεσ/νικης. δηλαδη στο μεγαλυτερο καταστημα.εχουν και αλλα μαγαζια (pulse 100,mizuno κλπ)αλλα δε γνωριζω τις διαφορες τους (αν υπαρχουν). αρα καταληγουμε στο... ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ ΜΑΤΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΠΡΗΝΙΣΜΟΥ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  20:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

...αρα καταληγουμε στο... ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ ΜΑΤΙ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΠΡΗΝΙΣΜΟΥ!!!




Βασικά, έχουμε καταλήξει στο ότι ο υπερπρηνισμός ποσώς μας ενδιαφέρει αλλά τέλος πάντων...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  20:12:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτο ομως αυτοματως καταργει ολη τη βιομηχανικη τοποθετηση για παραγωγη υποδηματων προς αυτες τις κατευθυνσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2014 :  20:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή η "τοποθέτηση" έχει βασιστεί σε μια "υπόθεση - παραδοχή".

“…the perceived dangers of overpronating and the expectation of resulting injuries resulted in technologies (e.g., dual density midsoles and orthotics) being developed to decrease both the maximum pronation as well as the time to maximum pronation. These products were (wrongly) assumed to be methods for the treatment and prevention of pathologies such as plantar fasciitis, tibial stress fractures, and patella-femoral pain syndrome. Evidence for the effectiveness of such strategies is currently unavailable. It is speculated that there is no such evidence because “overpronation,” as it occurs in typical runners, is not a critical predisposition for injuries.”

“Pronation and supination have long been the “danger variables” hanging over the sport shoe community, but their time as the most important aspects of sport shoe construction is over. Pronation is a natural movement of the foot and “excessive pronation” is a very rare phenomenon. Shoe developers, shoe stores, and medical centres should not be too concerned about “pronation” and “overpronation.”

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runmikerun
Newbie Forum Runner

Greece
2 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/04/2014 :  21:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, θα κάνω αυτά που μου είπατε (γενική και βιοχημική αίματος, τρίπλεξ και τεστ κοπώσεως) και ελπίζω ότι δεν θα μου βρουν τίποτα.

Όσο για το πελματογράφημα, και εγώ δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο χρειάζεται. Είμαι χαρούμενος με όλα τα παπούτσια μου, μέχρι τώρα τουλάχιστον!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000