Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Καυγάδες δρομέων με οδηγούς - Ευθύνες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  19:44:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
kaaaala, κανείς δεν σταματάει στις διαβάσεις, που είναι υποχρεωμένος αν βλέπει πεζό, και όταν είναι πράσινο για τους πεζούς και για τα αυτοκίνητα που θέλουν να πάνε δεξιά, προηγείται ο πεζός, έχετε δει πολλά αυτοκίνητα να σταματάνε? εγώ όχι, πόσες φορές μ έχουν κορνάρει, δεν έτρεχα, περπάταγα. δεν μου κάνει εντύπωση να έχουμε ζούγκλα. Εδώ στο Πεδιο Αερως μπαίνουνε μηχανές και αυτοκίνητα χωρίς καμιά ενόχληση. Ο Καθένας όπως τον βολεύει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  23:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GLOU GLOU

kaaaala, κανείς δεν σταματάει στις διαβάσεις, που είναι υποχρεωμένος αν βλέπει πεζό



Α εγώ κάνω την επανάστασή μου. Κάθε φορά που περνάω με το αυτοκίνητο από το carrefour στην Κηφισιάς & Αλεξάνδρας, σταματάω στην διάβαση των πεζών. Και έχει ενδιαφέρον ότι σταματάνε και τα άλλα αυτοκίνητα. Και ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει ότι οι πεζοί δεν γνωρίζουν τι σημαίνει διάβαση: δεν περνάνε απέναντι αν δεν τους κάνω νόημα.....!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panagiotis1978
Senior Forum-Runner

Greece
947 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/04/2014 :  23:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
και μετα τον δερνει...χαχαχ


quote:
Originally posted by echetlos

Ο Πήλικας όταν τρέχει στον δρόμο και αναγκάζει έναν οδηγό ή να κόψει ή να του παραχωρήσει προτεραιότητα, ζητάει πάντα συγνώμη και τον ευχαριστεί.
Θεωρώ απαράδεκτο να έχει ο δρομέας απαιτήσεις όταν είναι εκτός πεζοδρομίου.

"My sport is your sport's punishment"



Είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  00:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο μουσάτος τα διαδίδει αυτά..;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panagiotis1978
Senior Forum-Runner

Greece
947 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  00:03:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οχι ρε συ, τα καλυτερα λεει...

quote:
Originally posted by echetlos

Ο μουσάτος τα διαδίδει αυτά..;

"My sport is your sport's punishment"



Είναι καιρός να αφήσουμε τους εγωισμούς και να κοιτάξουμε λίγο τον εαυτό μας.http://www.facebook.com/pages/Newfish-runners-club/400630823330559
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  00:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by GLOU GLOU

kaaaala, κανείς δεν σταματάει στις διαβάσεις, που είναι υποχρεωμένος αν βλέπει πεζό



Α εγώ κάνω την επανάστασή μου. Κάθε φορά που περνάω με το αυτοκίνητο από το carrefour στην Κηφισιάς & Αλεξάνδρας, σταματάω στην διάβαση των πεζών. Και έχει ενδιαφέρον ότι σταματάνε και τα άλλα αυτοκίνητα. Και ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχει ότι οι πεζοί δεν γνωρίζουν τι σημαίνει διάβαση: δεν περνάνε απέναντι αν δεν τους κάνω νόημα.....!




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.



εκεί μόνο με νόημα και πάλι σίγουρος δεν είσαι, καλά κάνουυνε και περιμένουνε, κάνε μία μέρα το αντίθετο και θα δείς ότι κάνουνε το πιο πρακτικό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  03:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000
Και αυτό που είπε ο sam για τους ποδηλατοδρόμους, ότι δηλαδή επειδή δεν υπάρχουν, οι ποδηλάτες μπορούν να κινούνται στη μέση της λωρίδας, δεν ισχύει.


Δεν θέλω να γίνω ξεροκέφαλος στο συγκεκριμένο γιατί μπορεί όντως να ξέρεις καλύτερα, ωστόσο θα με ενδιέφερε να μου πεις που στο ΚΟΚ αναφέρει ότι τα ποδήλατα και μοτοποδήλατα πρέπει να κινούνται στη δεξιά μεριά της λωρίδος (ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ για κανονικούς δρόμου ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΥΣ όπως έγραψα και εγώ). Με ενδιαφέρει γιατί το συγκεκριμένο που έγραψα μου το είπε πάνω σε συζήτηση ανθρωπος που θεωρώ ότι γνωρίζε τον ΚΟΚ αρκετά καλά αλλά πιθανότατα να το εχω μπερδεψει και με τις μηχανες.

Με μια μικρή αναζήτηση βρήκα και εγώ το σχετικό άρθρο που μιλάει για τα ποδήλατα και την συμπεριφορά τους στο δρόμο και δεν βρήκα πουθενά την απαγόρευση που γράφεις. Το αντίθετο μάλλον μοιάζει γιατί απαγόρευση δείχνει να υπαρχει ΜΟΝΟ όταν υπάρχει και ποδηλατόδρομος όπως έγραψα, ενώ εν τη απουσία του επιτρέπεται προφανώς η κίνηση σε όλη τη λουρίδα. Οπότε πες μου εάν υπάρχει κάπου αλλού σχετικα για να ξέρω και εγώ.


Άρθρo 40
Eιδικoί κανόνες για τoυς oδηγoύς πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων,
μoτoσικλετών και τρίτροχων οχημάτων
1. Oι oδηγoί πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων, μoτoσικλετών και τρίτροχων
οχημάτων, απαγoρεύεται:
α) Nα ρυμoυλκoύνται από άλλo όχημα.
β) Nα ρυμoυλκoύν ή ωθoύν διάφoρα αντικείμενα.
γ) Nα μεταφέρoυν αντικείμενα, τα oπoία εμπoδίζoυν την oδήγηση τoυ
oχήματός τoυς ή εκθέτoυν σε κίνδυνo τoυς λoιπoύς χρήστες της oδoύ.
δ) Nα κινoύνται ανά δύo ή και πλείoνες παράλληλα.
ε) Nα σύρoυν μαζί τoυς ζώα δεμένα με λoυρί.
στ) Nα χρησιμoπoιoύν εν κινήσει ακoυστικά πoυ έχoυν συνδεθεί με
φoρητά ραδιόφωνα, μαγνητόφωνα και άλλες παρεμφερείς ηχητικές συσκευ-
ές. Από τη διάταξη αυτήν εξαιρούνται ακουστικά και κεφαλόφωνα ανοικτής
ακρόασης φορητών συσκευών ραδιοεπικοινωνίας, που χρησιμοποιούνται για
την επικοινωνία σε μικρή απόσταση μεταξύ των οδηγών ποδηλάτων, μοτο-
ποδηλάτων και μοτοσικλετών ή μεταξύ των οδηγών των οχημάτων αυτών
και σταθμών βάσης ή άλλων κινητών σταθμών ραδιοδικτύων, καθώς επίσης
και μεταξύ των οδηγών εκπαιδευτικών μοτοποδηλάτων και μοτοσικλετών
και των εκπαιδευτικών αυτοκινήτων κατά τις φάσεις της εκπαίδευσης ή της
εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.
ζ) Να χρησιμοποιούν εν κινήσει κινητό τηλέφωνο το οποίο δεν είναι τοπο-
θετημένο σε ειδική θέση για ανοικτή ακρόαση.
2. Oι oδηγoί πoδηλάτων, μoτoπoδηλάτων, μoτoσικλετών και τρίτροχων
οχημάτων υπoχρεoύνται, όταν oδηγoύν, να κρατoύν τo τιμόνι και με τα δύo
τoυς χέρια, εκτός αν δίνoυν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις τoυ παρόντoς
Kώδικα.
3. Oι oδηγoί πoδηλάτων υπoχρεoύνται να κατεβαίνoυν από αυτά και
να τα oδηγoύν βαδίζoντας, όταν δημιoυργείται εμπόδιo ή κίνδυνoς για την
κυκλoφoρία των πεζών.
4. Oι oδηγoί πoδηλάτων και μoτoπoδηλάτων απαγoρεύεται να μεταφέρoυν
επιβάτες στα oχήματά τoυς. Kατ’ εξαίρεση, επιτρέπεται η μεταφoρά ενός
μόνo επιβάτη σε πoδήλατo πoυ έχει δύo ζεύγη πoδoστρoφάλων και διαθέτει,
από κατασκευή, μόνιμo πρόσθετo κάθισμα, ως και σε μoτoπoδήλατo, πoυ
διαθέτει, από κατασκευή, πρoσαρμoσμένo σταθερό πρόσθετo κάθισμα. Oι
oδηγoί μoτoσικλετών και τρίτροχων οχημάτων, επιτρέπεται να μεταφέρoυν
επιβάτη μόνo μέσα στo ειδικό καλάθι, αν υπάρχει για τo σκoπό αυτόν και σε
πρόσθετo κάθισμα, τo oπoίo είναι σταθερά πρoσαρμoσμένo, από κατασκευή,
πίσω ή δίπλα από τη θέση τoυ oδηγoύ.
Κεφάλαιο Γ΄. Κανόνες οδικής συμπεριφοράς
89
5. Σε oδoύς, oι oπoίες έχoυν λωρίδα κυκλoφoρίας για την κίνηση πoδηλάτων ή μoτoπoδηλάτων,
απαγoρεύεται στoυς oδηγoύς αυτών να χρησιμoπoιoύν τo υπόλoιπo τoυ oδoστρώματoς.

6. Αυτός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με
διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ, πλην των περιπτώσεων στ΄ και
ζ΄ της παραγράφου 1, όπου ο παραβάτης τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο
εκατόν πενήντα (150,00) ευρώ και αφαίρεση επιτόπου της άδειας ικανότητας
οδηγού για τριάντα (30) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδι-
κασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.

Edited by - sam on 15/04/2014 04:32:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  04:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο περιέργεια το ψαξα και λίγο παραπάνω (ευκαιρία να διαβάσω και τον νέο ΚΟΚ) και νομιζω ότι έχεις δίκιο εάν και 110% άκρη δεν έβγαλα καθως σε κάποια σημεία το ένα άρθρο μπερδεύει το άλλο, στις διαφορες με το τι ισχύει όταν υπάρχουν λωρίδες και όταν δεν υπάρχουν :)

Όπως το ειδα θεωρω όμως ότι είναι σαφές πως σε μονή οδό, χωρίς λωρίδες, μπορεί το ποδήλατο να κινείται παντού (μάλλον επιτρέπει και τις σφήνες) αλλα θα ΠΡΕΠΕΙ να πάει στα δεξιά του δρόμου, εαν εμποδίζει κάποια στιγμή άλλους με τη κίνηση του π.χ. στο κέντρο. Για λωρίδες κρατάω μια μικρή επιφύλαξη καθώς τα άλλα άρθρα το μπλέκουν λίγο εάν και υποθέτω δεν θα έπρεπε να υπάρχει διαφοροποίηση με τη συγκεκριμένη λογική.

Πάντως σε σχέση και με την επικινδυνότητα δεν θεωρώ ότι σε πολλούς ελληνικούς δρόμους με τη κατάσταση τους και τα σαμαρακια / λακουβες κλπ ειδικά στα άκρα, και πιθανόν φορτηγα να σε περνανε ξυστά απο δίπλα είναι αφαλές να οδηγεί κανείς εκεί χωρίς να του δίνεις καν τη δυνατότητα να ελιχθει με καποιο περιθώριο στο κάθε ενδεχόμενο (οπότε είναι και σχετικές καποιες "οδηγίες" και τι -και σε τι αποσταση ακριβώς απο την ακρη- θεωρείται το ασφαλές οδήγημα στα δεξιά)



Αναφέρει λοιπόν ο ΚΟΚ

Τηρουμένων των διατάξεων της παρ.1 (**), σε οδοστρώματα που είναι χωρισμένα σε δύο ή περισσότερες λωρίδες κυκλοφορίας, κατά κατεύθυνση με κατά μήκος διαγραμμίσεις, οι οδηγοί οχημάτων υποχρεούνται να οδηγούν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά το δυνατόν στο μέσο αυτής.

Στις περιπτώσεις κίνησης των oχημάτων σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς), oι oδηγoί των βραδυπoρoύντων oχημάτων υπoχρεoύνται να κινoύν αυτά στη δεξιά λωρίδα τoυ oδoστρώματoς.

Ο οδηγός, με εξαίρεση την περίπτωση απολύτου ανάγκης, υποχρεούται να κινείται αποκλειστικά στις καθορισμένες για την κατηγορία του οχήματός του ειδικές οδούς, οδοστρώματα και λωρίδες κυκλοφορίας όπου υφίστανται τέτοιες.

Αν δεν έχει οριστεί λωρίδα κυκλοφορίας ή ειδική οδός γι αυτούς, οι μεν οδηγοί φορτηγών, λεωφορείων και βραδυκίνητων και βραδυπορούντων γενικά οδικών οχημάτων υποχρεούνται, τηρουμένων των διατάξεων του άρθρου 17 παρ. 6 του Κώδικα αυτού (*), να οδηγούν αυτά στη δεξιά λωρίδα κυκλοφορίας στις οδούς οι οποίες έχουν δύο τουλάχιστον λωρίδες κατά κατεύθυνση, οι δε οδηγοί μοτοποδηλάτων, ποδηλάτων και μη μηχανοκίνητων οχημάτων, καθώς και οι οδηγοί ζώων, υποχρεούνται να κινούνται κατά μήκος οποιουδήποτε προς την κατεύθυνση της κυκλοφορίας βατού ερείσματος της οδού, εφόσον υπάρχει, και δεν προκαλείται δυσχέρεια στους χρησιμοποιούντες αυτό, άλλως πλησίον του άκρου δεξιού του οδοστρώματος.



(*) Ο οδηγός, υποχρεούται μετά το προσπέρασμα, να επαναφέρει το όχημό του πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος, χωρίς κίνδυνο γι' αυτούς που προσπερνά. Αν όμως κινείται σε οδόστρωμα με δύο τουλάχιστον λωρίδες κυκλοφορίας κατό κατεύθυνση και προτίθεται να προσπεράσει περισσότερα από ένα οχήματα, μπορεί να παραμείνει στη λωρίδα που χρησιμοποιεί για το προσπέρασμα, αν η ενέργειά του αυτή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους οδηγούς ταχύτερων οχημότων που τον πλησιάζουν από πίσω

(**) Ο οδηγός κάθε οχήματος υποχρεούται να οδηγεί το όχημά του πλησίον του δεξιού όκρου του οδοστρώματος και αν ακόμη ολόκληρο το οδόστρωμα είναι ελεύθερο.

Edited by - sam on 15/04/2014 04:46:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  04:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άρθρo 16
Θέση επί της oδoύ
1. Στo oδικό δίκτυo της Χώρας ισχύει η δεξιά κατεύθυνση κυκλoφoρίας.
O oδηγός κάθε oχήματoς υπoχρεoύται, τηρoυμένων των διατάξεων των
άρθρων 12 παράγραφος 1 και 17 παράγραφος 6 τoυ παρόντoς Kώδικα, να
oδηγεί τo όχημά τoυ πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώματoς και αν ακόμη oλόκληρo τo oδόστρωμα είναι ελεύθερo

Επειδή έχω ζήσει χρόνια στο εξωτερικό, αυτά τα έμαθα στην 4η δημοτικού, όπου κάναμε μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής με ποδήλατο για 1 μηνα περίπου. Όσα έγραψα πριν ήταν όσα ήξερα τελείως εμπειρικά, χωρίς να διαβάσω τον ΚΟΚ (εντάξει, δεν ήμουν και 100% σίγουρος ότι θα ίσχυε και εδώ)
Για αυτοκινητόδρομους ενοείται ότι απαγορεύεται η κυκλοφορία ποδηλάτων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  06:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά, πάμε καλά; Όσο δίκιο και να έχουμε, το φρόνιμο είναι να μην καυγαδίζουμε ποτέ στο δρόμο, ακόμα και αν μας βρίζουνε.
Το να τους αγνοείς ίσως είναι καλύτερο, αλλά για καυγάδες, ακούγονται συχνά περιπτώσεις οδηγών που βιαιοπραγούν και με άγριο τρόπο. Πολλές φορές με μοιραία κατάληξη όπως πρόσφατα σε Κρήτη και Καλαμάτα.
Άσ' το καλύτερα...

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  07:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Ρε παιδιά, πάμε καλά; Όσο δίκιο και να έχουμε, το φρόνιμο είναι να μην καυγαδίζουμε ποτέ στο δρόμο, ακόμα και αν μας βρίζουνε.
Το να τους αγνοείς ίσως είναι καλύτερο, αλλά για καυγάδες, ακούγονται συχνά περιπτώσεις οδηγών που βιαιοπραγούν και με άγριο τρόπο. Πολλές φορές με μοιραία κατάληξη όπως πρόσφατα σε Κρήτη και Καλαμάτα.
Άσ' το καλύτερα...

www.MountainRunning.gr

MountainRunner




Συμφωνώ απόλυτα, κρατήστε την οργή σας για το long run

Στη δική μου περίπτωση που τρέχω έπί της Λ. Μαραθώνος, όταν προετοιμάζομαι για τον ΚΜΑ, από Πικέρμι μέχρι Ν. Μάκρη, συμβαίνουν απίστευτα πράγματα .

Οι οδηγοί στις στροφές του δρόμου που τα φυτά εξέχουν, στρίβουν πολύ κλειστά, με αποτέλεσμα, εγώ που εκείνη τη στιγμή τρέχω και έχω να αντιμετωπίσω το εμπόδιο των φυτών και την κλειστή στροφή των οχημάτων, να εγκλωβίζομαι. Κάποιες φορές, με χτύπησαν οι καθρέπτες, ευτυχώς ελαφρά, και ήμουν τυχερός που δεν έτρεχαν πολύ. Για το λόγο αυτό φορώ πάντα φακό κεφαλής, τρέχω ξημερώματα, και προσπαθώ να με βλέπουν οι οδηγοί των οχημάτων που με προσεγγίζουν.
Παρόλα αυτά, ο κίνδυνος ελοχεύει κάθε στιγμή.

Η γνώμη μου είναι να αποφεύγεται την Λ. Μαραθώνος ή οποιοδήποτε άλλή
επικίνδυνη διαδρομή, και αν το τολμήσετε να είσαστε ομάδα με αυτοκίνητο μπρός-πίσω.

Δυστυχώς, η Λ. Μαραθώνος που θα έπρεπε να ήταν ο ασφαλέστερος δρόμος και να τον χρησιμοποιούν ελεύθερα για προπονήσεις όλοι οι Μαραθωνοδρόμοι είναι εντελώς ακατάλληλος και επικίνδυνος.

Είναι θαύμα που δεν έχουν τραυματιστεί δρομείς στην προσπάθειά τους να διατηρήσουν και να προάγουν τον θεσμό του Μαραθωνίου και του αθλητισμού.

Προπονητής του ΣΕΓΑΣ μου είπε μία ιστορία όπου Γερμανός ηλικιωμένος πλήρωνε αδρά να περπατοτρέξει την Μαραθώνια διαδρομή για την επέτειο των γενεθλίων του. Φυσικά, το κατάφερε μετά από πολλές δυσκολίες.

Αναρωτιέμαι πόσοι άλλοι αλλοδαποί και ημεδαποί θα επιθυμούσαν κάτι τέτοιο στη χώρα που καίγεται να αυξήσει τον τουρισμό.

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί ίσως ξέφυγα, η άλόγιστη χρήση των κινητών κατά τη διάρκεια της οδήγησης, σκοτώνει, ακόμα και τον εναπομείναντα αλτρουισμό των οδηγών.

Η λύση είναι μία ΣΕΒΑΣΜΟΣ.
ΠΟΛΙΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΥΠΑΚΟΥΕΙ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΌΣ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΙΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΕΙ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  09:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όσοι είστε και στο cyclist.gr στο forum, αξίζει να ψάξετε ένα θρεντ όπου, ούτε λίγο ούτε πολύ, πολλοί υπερασπίζονται με πάθος το ...δικαίωμά τους να περνάνε με κόκκινο. Στην Παραλιακή είναι θέμα χρόνου να θρηνήσουμε θύματα.

Edited by - Rigelian on 15/04/2014 09:27:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  10:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα πάντως δεν είναι τόσο το ποιός φταίει και ποιός όχι (είναι και αυτό βέβαια), αλλά περισσότερο η αντίδρασή μας ακόμα και όταν έχουμε δίκιο.


________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  10:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν παρακολουθείτε τα video του www.liveleak.com είναι ένας πολύ καλός δάσκαλος να μαθαίνεις να μην μπλέκεις σε περιστατικά road rage.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  11:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Άρθρo 16
Θέση επί της oδoύ
1. Στo oδικό δίκτυo της Χώρας ισχύει η δεξιά κατεύθυνση κυκλoφoρίας.
O oδηγός κάθε oχήματoς υπoχρεoύται, τηρoυμένων των διατάξεων των
άρθρων 12 παράγραφος 1 και 17 παράγραφος 6 τoυ παρόντoς Kώδικα, να
oδηγεί τo όχημά τoυ πλησίoν τoυ δεξιoύ άκρoυ τoυ oδoστρώματoς και αν ακόμη oλόκληρo τo oδόστρωμα είναι ελεύθερo




Ναι στο έγραψα και εγώ αυτό ...αλλά νομίζω αυτό έννοεί στα δεξιά ΟΤΑΝ δεν υπάρχουν λουρίδες. Και αυτο γιατί πιο κάτω αναφέρει στη παράγραγο 3 όπως σου ξαναέγραψα:

3. Τηρουμένων των διατάξεων της παρ.1, σε οδοστρώματα που είναι χωρισμένα σε δύο ή περισσότερες λωρίδες κυκλοφορίας, κατά κατεύθυνση με κατά μήκος διαγραμμίσεις, οι οδηγοί οχημάτων υποχρεούνται να οδηγούν αυτά μέσα στα όρια μιας λωρίδας και κατά το δυνατόν στο μέσο αυτής.



Βέβαια κάνει κάπου ειδική μνεία για τα ποδήλατα και τους οδηγούς ζώων αλλα και πάλι εκεί δείχνει να έχει μια σχετικότητα η διάταξη χωρίς να είναι και τελείως διακριτό εάν η επισημανση αφορά τους δρόμους με λωρίδες η όχι για αυτούς, άσε που κάθε άρθρο στο αναφέρει με εξαίρεση της διατάξης κάποιου άλλου προηγούμενου ή επόμενου . Θεωρώ όμως ότι όπως το λες εσύ θα πρέπει να την δούμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000