Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Καυγάδες δρομέων με οδηγούς - Ευθύνες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  12:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό που έγραψες για τις δύο ή περισσότερες λωρίδες με μπέρδεψε κι εμένα τώρα. Φαίνεται ότι ήταν πολύ δύσκολο να γράψουν σε μία παράγραφο ότι τα ποδήλατα πρέπει να κινούνται δεξιά, στο μέσο ή αριστερό :)
Πάντως με λίγο ψάξιμο βρήκα ότι ο γερμανικός ΚΟΚ αναφέρει ότι τα ποδήλατα πρέπει να κινούνται πάνω στο ίχνος της πίσω δεξιά ρόδας του προπορευόμενου οχήματος. Σε πολλά φόρουμ όμως μάλωναν και αυτοί για το αν πρέπει να πάει δεξιά ή στο μέσο. Κάποιοι γράφουνότι πρέπει αν είναι 1 μέτρο από τη άκρη του δρόμου και το αυτοκίνητο που θέλει να προσπεράσει πρέπει να κρατήσει 1,5 μέτρο απόσταση
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  13:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοίτα απο τη στιγμή που υπάρχουν 2 λωρίδες, το αμάξι που ακολουθεί μπορεί να προσπεράσει απο την αριστερή λουρίδα κανονικά αλλάζοντας λωρίδα (όπως και επιβάλει ο ΚΟΚ σε κάθε ομαλή προσπέραση και όχι να πατάς ανάμεσα σε δύο λωρίδες εάν κάποιος καταλαμβάνει τη μισή έστω) και το ποδήλατο δεν θεωρώ ότι ενοχλεί όταν κινείται με μια σταθερή ταχύτητα και δεν είναι σταματημένο φυσικά (στην θεωρία πάντα και υπο νορμάλ συνθήκες & οδηγούς).

Γιατί αυτό στην παραλιακή βάρκιζας σουνίου που κάποιοι τσαντίζονται που πολλές φορές βρίσκουν ποδηλάτες στην αριστερή δεξιά λωρίδα και τους κορνάρουν κιόλας θεωροντας ότι πρέπει να πηγαίνουν πάνω και μέσα απο την άσπρη δεξιά γραμμή είναι τεράστια ανοησία. (σιγά μην έχει καν χώρο εκεί ...και ακόμα και εάν έχει σε κάποια σημεία να είναι βατός και ασφαλής)

Οι δρομείς ωστόσο ΔΕΝ είναι οχήματα σύμφωνα με τον ΚΟΚ και απαγορεύεται να τρέχουν εκεί, εκτός πεζοδρομίου οπότε παρανομούμε όσοι το κάνουμε. Το κακό είναι όμως ότι πεζοδρόμιο δεν υπάρχει για χιλιόμετρα καθως αυτό είναι το μπουρδ@λ@ μας.

Edited by - sam on 15/04/2014 13:06:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/04/2014 :  13:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by GLOU GLOU

kaaaala, κανείς δεν σταματάει στις διαβάσεις, που είναι υποχρεωμένος αν βλέπει πεζό, και όταν είναι πράσινο για τους πεζούς και για τα αυτοκίνητα που θέλουν να πάνε δεξιά, προηγείται ο πεζός, έχετε δει πολλά αυτοκίνητα να σταματάνε? εγώ όχι, πόσες φορές μ έχουν κορνάρει, δεν έτρεχα, περπάταγα. δεν μου κάνει εντύπωση να έχουμε ζούγκλα. Εδώ στο Πεδιο Αερως μπαίνουνε μηχανές και αυτοκίνητα χωρίς καμιά ενόχληση. Ο Καθένας όπως τον βολεύει




1 στα 50 και άν...

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  16:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χθές έκανα ποδήλατο και σε επαρχιακό δρόμο συναντήθηκα με 9 ποδηλάτες που είχαν απλωθεί σε όλο το πλάτος του δρόμου. Πηγαίναμε προς την ίδια κατεύθυνση και επειδή πήγαινα γρηγορότερα τους φώναξα προειδοποιητικά για να περάσω. Κανείς δεν συγκινήθηκε οπότε κινήθηκα προς τον αριστερό ποδηλάτη για να περάσω. Τον πέρασα ξυστά πατώντας σε χώμα.
Δεν φταίνε πάντα οι αυτοκινητιστές.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  18:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σαφώς και δέν φταίνε πάντα και μόνο οι αυτοκινητιστές.....Αυτό να λέγεται.

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANGEL1
Elite Forum-Runner

Greece


1089 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  08:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Χθές έκανα ποδήλατο και σε επαρχιακό δρόμο συναντήθηκα με 9 ποδηλάτες που είχαν απλωθεί σε όλο το πλάτος του δρόμου. Πηγαίναμε προς την ίδια κατεύθυνση και επειδή πήγαινα γρηγορότερα τους φώναξα προειδοποιητικά για να περάσω. Κανείς δεν συγκινήθηκε οπότε κινήθηκα προς τον αριστερό ποδηλάτη για να περάσω. Τον πέρασα ξυστά πατώντας σε χώμα.
Δεν φταίνε πάντα οι αυτοκινητιστές.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Απλώς θέμα παιδείας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2014 :  01:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τελικά εμένα μου φαίνεται ότι η κατάσταση των δρόμων μας είναι λίγο παράλογη (τώρα για νέο σας το λέω(;)).
Εγώ ας πούμε τρέχω αρκετά χιλιόμετρα σε οδόστρωμα σε δρόμους όπου δεν υπάρχει πεζοδρόμιο και συχνά και με κακή ορατότητα από την πλευρά των οδηγών, κάπως επικίνδυνο βέβαια αλλά συνηθίζεται. Έχω παρατηρήσει ότι οι οδηγοί, ενώ έχω μπει μέσα στους δρόμους τους και θα μπορούσαν να κάνουν φασαρία, είναι αρκετά υπομονετικοί και θα έλεγα προσεκτικοί, σαν να λέμε συμβιώνουμε άνετα και συνεννοούμαστε ικανοποιητικά.
Από την άλλη όταν κινούμαι σε πεζοδρόμια και καλούμαι να διασχίσω το δρόμο σε διάβαση πεζών ή με πράσινο φανάρι εκεί που στρίβουν και αυτοκίνητα, όντως η αναλογία είναι 1/50. Λογικά οι ίδιοι οδηγοί συμπεριφέρονται αλλιώς. Σε καποιες περιπτώσεις επέλεγα να μη κόβω το ρυθμό μου και να τους αγνοώ επιδεικτικά όντας έτοιμος για μάχη στη συνέχεια( δε συνέβη ποτέ) αλλά καλύτερα να προσέχουμε τελικά.
Γενικά, υπάρχουν και χειρότεροι από τους οδηγούς, για μένα είναι οι βαδιστές, ιδίως κάτι παρέες που ακόμα και στα πιο στενά σημεία βαδίζουν σε παράταξη αδιαφορώντας για τον άλλο που δε χωράει.... Ίσως όσοι οδηγούν έχουν και μια αίσθηση του χώρου και μια συνήθεια να αποφεύγουν τις συγκρούσεις....
Όντως, είναι θέμα παιδείας (είδος εξωτικό στη χώρα μας)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000