Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Περί Πάσχα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 38

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/04/2014 :  17:16:47  Εμφάνιση Προφίλ
Περί Πάσχα, από τον Αριστοτέλη Κακογεωργίου!

Η μεγαλύτερη καταστροφή των πολιτισμένων λαών οφείλεται στο θρησκευτικό δόγμα του χριστιανισμού και μωαμεθανισμού που αμφότερα είναι εβραϊκές αιρέσεις. Και οι δυο αυτές δογματικές θρησκείες δεν ήταν και δεν είναι παρά ο Δούρειος Ίππος των Εβραίων που με αυτόν κατόρθωσαν να κατεδαφίσουν τις πολιτισμικές και επιστημονικές πορείες της ανθρωπότητας. Οι άνθρωποι αυτών των δύο πολιτικοθρησκευτικών κινημάτων έχουν καταντήσει παθολογικά ηλίθιοι.
Σήμερα πενθούν τον θάνατο του θεού τους και μετά από 3 ημέρες την ανάστασή του. Κανένας δεν άνοιξε το "ιερό" του βιβλίο που λέγεται Αγία Γραφή να δει τι είναι αυτό το περιβόητο "ΠΑΣΧΑ" και εάν μπορεί ποτέ να έχει κάποια σχέση με μια θεϊκή υπόσταση.
Έχω μπροστά μου το κεφάλαιο 12, εδάφιο 11 και 12 της Εξόδου όπου λέει ο θεός των Χριστιανών, των Μωαμεθανών και των Εβραίων:
" Και να τώρα με ποιον τρόπο θα το φάτε. Θα είστε ζωσμένοι με τη ζώνη σας, με τα σανδάλια στα πόδια και με το ραβδί στο χέρι. Θα το φάτε γρήγορα. ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ για να τιμήσετε εμένα το Γιαχοβά. Κι εγώ τη νύχτα εκείνη θα περάσω μέσα από την Αίγυπτο και θα θανατώσω κάθε πρωτότοκο στη χώρα. Τα πρωτότοκα των ανθρώπων και τα πρωτογέννητα των ζώων. Εγώ ο θεός θα εκτελέσω την απόφασή μου ενάντια σ όλους τους θεούς της Αιγύπτου"
Και στο ίδιο κεφάλαιο εδάφιο 13 λέει: "Αλλά στα σπίτια που θα βρίσκεστε εσείς, το αίμα θα είναι σημάδι που θα σας προστατέψει. Έτσι θα γλιτώσετε το χτύπημα του θανάτου όταν θα τιμωρώ την Αίγυπτο". Και στο ίδιο κεφάλαιο εδάφιο 48 διευκρινίζει ο θεός των χριστιανών. Όποιος θέλει να γιορτάσει το ΠΑΣΧΑ του Γιαχβέ, πρέπει αυτός και όλοι οι αρσενικοί στην οικογένειά του να περιτμηθούν".
Αυτή είναι η γιορτή του Πάσχα. Μια βρώμικη, μια φονική ημέρα και μάλιστα αθώων υπάρξεων, παιδιών και ζώων και εμείς γιορτάζουμε, δακρύζουμε, πενθούμε για κάποιον που κανένας δεν είναι σίγουρος εάν υπήρξε, εάν έκανε κάτι και εάν σταυρώθηκε. Δεν κάνω λόγο για την ανάσταση γιατί το θεωρώ πολύ ηλίθιο να πιστεύω ότι κάποιος πέθανε και γύρισε πίσω.
Όμως αυτός ο λαός και όλοι άλλοι που ανάφερε έπεσαν θύματα θρυνούν αυτόν που αναφέρω και δεν αναφέρουν καν τον θάνατο των χιλιάδων παιδιών και ζώων που θανατώθηκαν από τον ίδιο τον θεό για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα του περιούσιου λαού του. Ασφαλώς και αυτή η σφαγή δεν έγινε από κάποιον θεό αλλά από τους ίδιους τους Εβραίους. Όμως όπως τα παρουσιάζουν είναι τόσο ζωντανά που μόνο ένας παθολογικά ηλίθιος θα πρέπει να μην κατανοήσει την παγίδα της Εβραϊκής κλίκας η οποία κατασκεύασε αυτόν τον θεό και χειραφέτησε περίπου 4 δις ανθρώπους, τους οποίους γαλουχεί εβραϊκά και τους ναρκώνει με το γνωστό θρησκευτικό ναρκωτικό. Κοινή λογική χρειάζεται για να καταλάβει κανείς γιατί και πως κατασκεύασαν οι Εβραίοι έναν πολεμοχαρή και βάρβαρο θεό τον οποίον χρησιμοποίησαν ως Δούρειο Ίππο και έφαγαν τα πολιτισμένα έθνη από μέσα χρησιμοποιώντας τους γνωστούς Εφιάλτες της εκκλησίας και της πολιτικής.
Οι πρόγονοί μας είχαν μια θρησκεία αλλά ήταν επιστήμη. Δεν πέρασε ποτέ ο Δίας να θανατώσει μωρά παιδιά ή πρωτογέννητα ζώα. Δεν έφυγε ποτέ ο Απόλλωνας για να γλιτώσει τον θάνατο όπως έπραξε ο Χριστός όταν ο Ηρώδης εξαπέλισε σφαγή εναντίον των νηπίων που κατά την εκκλησία σφαγιάστηκαν 12 χιλιάδες μωρά; Γιατί έφυγε ο πανάγαθος Χριστός; Δεν λυπήθηκε τα μωρά; Γιατί δεν εμπόδισε την σφαγή; Γιατί δεν πήγε ο ίδιος στον Ηρώδη να γλιτώσουν τα μωρά; Και μιλάμε για έναν αγαθό "θεό" που γεννήθηκε για να μας σώσει και αμέσως με την γέννησή του χάνονται 12 χιλιάδες αθώες ψυχούλες. Από την άλλη ο Απόλλωνας την 7η ημέρα από την γέννησή του εγκαταλείπει την μάνα του την Λητώ και πάει στο Μαντείο των Δελφών όπου τοξεύει θανάσιμα την Πυθώνα. Εφτά ημερών ο Χριστός γίνεται αιτία για το μεγάλο έγκλημα. Εφτά ημερών ο Απόλλωνας ανατρέπει την Πυθώνα (Βενιζέλο+Σαμαρά) κάτι τέτοι ήταν και τότε. Άλλο το πνεύμα των Ελλήνων και άλλο των Εβραίων και των γνωστών Εφιαλτών μας. Αλλά πότε θα ξυπνίσει αυτός ο λαός; Πότε θα θυμηθεί ποιος ήταν; Πότε θα ανατρέξει να ξεδιψάσει από την σοφή πηγή των προγόνων του; Κλαίει σήμερα για το γνωστό πρόσωπο. Δεν έκλαψε όμως ποτέ για τους 300 του Λεωνία. Δεν έκλαψε ποτέ για τους ήρωες του Μαραθώνα. Δεν έκλαψε ποτέ για τον ήρως που έφερε το μήνυμα "ΝΕΝΙΚΗΚΑΜΕΝ" και ξεψύχησε. Δεν έκλαψε ποτέ για τους 20 χιλιάδες Μακεδόνες και 800 Κρήτες που θυσιάστηκαν στην Πύδνα. Δεν έκλαψε ποτέ για τις σφαγιασθέντες Έλληνες από την χριστιανική λαίλαπα. Δεν έκλαψε για τα εκατομμύρια Έλληνες που άφησαν την ταλευταία τους πνοή στην Σκυθόπολη του Ισραήλ βασανιζόμενοι από την χριαστιανική λαίλαπα. Δεν ρίγησε ποτέ ακούγοντας τους 7 ανθεματισμος κατά του Ελληνικού Έθνους με τρις ανάθεμα από την Εκκλησία κάθε Κυριακή της Ορθοδοξίας. Δεν αντέδρασε ποτέ όταν οι ιερείς της ορθοδοξία κάθε Κυριακή τον υποχρεώνουν να υμνολογήσει και να δοξάσει τους προπάτορες των Εβραίων ως δικούς του προπάτορες με το γνωστό "των ενδόξων προπατόρων ημών Αβραάμ, Ισαάκ και Ιακώβ". Δεν αντέδρασε ποτέ κανένας όταν ο ιερέας του εύχεται στο γάμο να γίνει όπως ο Αβραάμ και η νεόνυμφη όπως η Σάρρα. Δεν αντέδρασε ποτέ όταν ο Παύλος στο κεφάλαιο 3 κατά Γαλάτες επιστολή, εδάφιο 29 φωνάζει ότι όταν βαφτισθείς, είσαι τέκνο του Χριστού και αφού είσαι τέκνο του Χριστού, τότε είσαι σπέρμα του Αβραάμ: Κι ούτε ζήτησε τον λόγο κανείς από τον Ιερέα όταν στέλνει τον πεθαμένο επίσης στην αγκαλιά του Αβραάμ με το γνωστό "ανάπαυσον τον δούλο σου κύριε εν κόλποις Αβραάμ....". Ούτε κανείς ποτέ θα μπορέσει να δεχθεί τον Αλέξανδρο ως θεό ο οποίος αναγορεύτηκε 662 χρόνια πριν αναγορευτεί ο Χριστός θεός και σήμερα είναι αναγνωρισμένος από το Ελληνικό Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης. Ο Αλέξανδρος λοιπόν αναγορεύτηκε θεός το 331 π.Χ. από το Αιγυπτιακό Ιερατείο και ο Χριστός το 326 από ένα συνοθύλευμα Ιερέων και με την προεδρεία του "μεγάλου" Κωνσταντίνου. Αφού είναι πλέον γνωστό ότι τους θεούς τους κάνουν οι άνθρωποι και δεν έκανε κανένας θεός τους ανθρώπους, γιατί πετάξαμε τον δικό μας πρόγονο τον Αλέξανδρο και αγκαλιάσαμε έναν ξενόφερτο; Τι ήταν εκείνο που μας εξέπληξε; Σίγουρα όπως πάντοτε ισχυρίζονται όλοι οι παθιασμένοι τα λεγόμενα "θαύματα". Τι θαύμα θα μπορούσε να είναι όταν ο Χριστός έβγαλε τα δαιμόνια από τον δαιμονισμένο και τα διέταξε να μπούν σε δυό χιλιάδες γουρούνια και να πέσουν στην θάλασσα; Τι του έφταιξαν τα γουρουνια; Τι του έφταιξε ο ιδιοκτήτης των γουρουνιών; Δεν μπορούσε να τον θεραπεύσει χωρίς να σκοτώσει τα γουρούνια; Όλα αυτά τα παράδοξα κατέστραψαν την νοημοσύνη μας και την κρίση μας με αποτέλεσμα να καταντήσουμε παθολογικά ηλίθιοι.
Θα μπορούσε κανείς να γράψει βιβλίο ολόκληρο αλλά αυτά τα λίγα είναι αρκετά για να δημιουργήσουν μερικά ερεθίσματα στην χαμένη ελληνική ή ανθρώπινη συνείδηση.
φιλικότατα και μια χαρούμενη και δημιουργική Ελληνική Λαμπρή
Αριστοτέλης Κακογεωργίου για την Ομάδα "Ε" Έψιλον
για την Ομάδα "Ε" Έψιλον




Edited by - giorgosdelta on 19/04/2014 17:17:15

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/04/2014 :  19:07:54  Εμφάνιση Προφίλ
ενδιαφέρον προσέγγιση αλλά εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω τόσες λεπτομέριες σχετικά εδάφια κλπ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

laou laou
Forum-Runner

Greece
63 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  09:01:01  Εμφάνιση Προφίλ
ποιος, τι, πού, με
τι, γιατί, πώς, πότε;
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να λάσπολογούμε εναντίον όσων δεν βρίσκονται στο ίδιο μήκος κύματος με τις δικές μας πεποιθήσεις.
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μας αρκεί να ζούμε σύμφωνα με τα δικά μας πιστεύω αλλά πρέπει και όλοι οι άλλοι να ζουνε σύμφωνα με αυτά.
Κάθε άνθρωπος χαράζει την δική του πορεία στην ζωή και επιλέγει τον τρόπο που θα το κάνει.
Αν είναι καλύτερος αυτός που θα αγαπήσει περισσότερο ή χειρότερος αυτός που θα μισήσει περισσότερο θα το κρίνει ο ίδιος.
Εμένα η μόνη μου ένσταση είναι η ετήσια αναπαραγωγή των γιορτών,είναι ένας τρόπος να σημειώσεις το πέρασμα του χρόνου αλλά τίποτα παραπάνω,δεν σου μαθαίνουν τίποτα παραπάνω.
Μεγαλύτερος δάσκαλος είναι η ίδια η ζωή και πρέπει να την ζεις έξω από χαραγμένα κανάλια,το ένστικτο της επιβίωσης ο καλύτερος τρόπος να δημιουργήσεις,να μάθεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  13:01:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αν το γράψαν οι της ομάδα Ε, μιλάμε για τόνους εγκυρότητας.
Κατά τα άλλα ότι είπε ο laou laou
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgosdelta
Master Forum-Runner

Greece


4808 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  20:12:54  Εμφάνιση Προφίλ
Με λίγα λόγια είναι όπως τα γράφει ο κ. Κακογεωργίου.
Με απλά λόγια γραμμένα στην Ελληνική γλώσσα!


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  21:41:43  Εμφάνιση Προφίλ
γεγονος ειναι οτι οσο και να τραβηξουμε το γενεολογικο μας δενδρο δεν θα βρουμε καμια συγγενεια με τον "πατριαρχη" μας τον αβρααμ και ολους τους αλλους "παραξενους" σολομωντες ισαακ,δαυιδ,μωησης και λοιπους , ξενης ιστοριας προς εμας.

απο μικρος εχω μαθει απο την τηλεοραση την ιστορια του μωηση απο εξω και ανακατεμενα!!!!!

λαος που δεν γνωριζει την ιστορια του ειναι καταδικαζμενος να την επαναλαβει.

τις 10 πληγες του φαραω τις ζω τα τελευτεα χρονια!!!!!!!

τωρα ειμαστε σε αυτην με τις ακριδες!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  00:01:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Αν το γράψαν οι της ομάδα Ε, μιλάμε για τόνους εγκυρότητας.
Κατά τα άλλα ότι είπε ο laou laou



...αλλά μιλάμε για πολλούς τόνους επιστημονικής εγκυρότητας ε;;; Ειδικά διαβάζοντας το σημείο "Οι πρόγονοί μας είχαν μια θρησκεία αλλά ήταν επιστήμη"...μου θυμίζει την κουβέντα "είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα"...αναφερόμενος πάντα στην "επιστημονικότητα" των θρησκειών.

Υ.Γ.1: έχουμε κάψει φλάντζα τελείως...
Υ.Γ.2: ...και μην το ξεχάσω: για όλα φταίνε οι Εβραιοι... Αν μάλιστα αύριο την άλλη μέρα, ένας αστεροειδής κτυπήσει τη Γη, και για αυτό οι Εβραιοι θα φταίνε!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  10:15:43  Εμφάνιση Προφίλ
Η θρησκεία και τα περί αυτής ήταν είναι και θα είναι προσωπικό θέμα. Η θρησκεία γράφετε από ανθρώπους και άποψή μου είναι ότι εφόσον δεν προχωράει σε φανατισμό του κόσμου είναι σωστή στις αρχές της. Θεωρήστε το και σαν μπούσουλα για να ξεκινήσει κάποιος τη ζωή του.
Έχω ξαναγράψει ότι δεν είμαι φανατικός, μ΄αρέσουν αρκετά πράγματα που περιγράφονται στον χριστιανισμό (όχι ότι δεν τα βρίσκεις και αλλού) και γενικότερα η περιγραφή ζωής του ανθρώπου, ΟΜΩΣ ότι έχει να κάνει με τον κλήρο είμαι αντίθετος.
Πέραν των αρνητικών στοιχείων της θρησκείας γενικότερα, υπάρχουν και τα θετικά μηνύματα που δεν πρέπει να υποβιβάζουμε ή να παραλείπουμε.
Μην ξεχνάμε επίσης ότι ΟΛΕΣ οι ιδεολογίες στο κόσμο παραφράστηκαν και χρησιμοποιήθηκαν εναντίον του ανθρώπινου γένους.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 22/04/2014 10:16:29
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  11:12:29  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν θα ησυχάσω ποτέ μου φάινεται :p
H θρησκεία δεν είναι προσωπικό θέμα, είναι συλογικό. Αυτά τα ο καθένας πιστεύει οτι θέλει κτλ είναί υπκεφυγές στις εσωτερικές μας συγκρούσεις και αντιφάσεις. :p

Εδώ και συνοπτικά απο Καστοριάδη:

"Όποιος αγαπά όλο τον κόσμο φυσικά δεν αγαπά κανένα. Και όποιος αγαπά αυτό που μισεί δεν μισεί τίποτα - αλλά όποιος δεν μισεί τίποτα δεν επενδύει τίποτα συναισθηματικά. Πράγμα, που οριακά είναι δυνατό, αλλά αποτελεί εξ ορισμού αποκλειστικότητα ορισμένων ατόμων, χριστιανών αναχωρητών στην έρημο ή οπαδών του βουδισμού. Και η ύπαρξη αυτών των περιθωριακών ατόμων, ερημιτών ή αγίων επιτρέπει ταυτόχρονα στην κοινωνία να δικαιολογείται και να ενοχοποιείται δίνοντας στον εαυτό της την απατηλή απόδειξη της δυνατότητας να πραγματωθεί το διακηρυσσόμενο ιδεώδες. Ο άγιος τάδε το καταφέρνει, άρα η ηθική μας δεν είναι παράλογη· εμείς όμως δεν έχουμε το απαιτούμενο ανάστημα, πρέπει επομένως να εξιλασθούμε, να γονυπετήσουμε, να συνεισφέρουμε στους εράνους για την ανοικοδόμηση του ιερού ναού κ.λπ. - και ταυτόχρονα, αναμφίβολα, να μάθουμε να εξαπατάμε "

και εδώ για να ευθυμήσουμε για το χριστιανικό μεγαλείο... :

http://eineken.pblogs.gr/2013/12/katalogos-amarthmatwn.html



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  11:29:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Fidelio

Δεν θα ησυχάσω ποτέ μου φάινεται :p
H θρησκεία δεν είναι προσωπικό θέμα, είναι συλογικό. Αυτά τα ο καθένας πιστεύει οτι θέλει κτλ είναί υπκεφυγές στις εσωτερικές μας συγκρούσεις και αντιφάσεις. :p

Εδώ και συνοπτικά απο Καστοριάδη:

"Όποιος αγαπά όλο τον κόσμο φυσικά δεν αγαπά κανένα. Και όποιος αγαπά αυτό που μισεί δεν μισεί τίποτα - αλλά όποιος δεν μισεί τίποτα δεν επενδύει τίποτα συναισθηματικά. Πράγμα, που οριακά είναι δυνατό, αλλά αποτελεί εξ ορισμού αποκλειστικότητα ορισμένων ατόμων, χριστιανών αναχωρητών στην έρημο ή οπαδών του βουδισμού. Και η ύπαρξη αυτών των περιθωριακών ατόμων, ερημιτών ή αγίων επιτρέπει ταυτόχρονα στην κοινωνία να δικαιολογείται και να ενοχοποιείται δίνοντας στον εαυτό της την απατηλή απόδειξη της δυνατότητας να πραγματωθεί το διακηρυσσόμενο ιδεώδες. Ο άγιος τάδε το καταφέρνει, άρα η ηθική μας δεν είναι παράλογη· εμείς όμως δεν έχουμε το απαιτούμενο ανάστημα, πρέπει επομένως να εξιλασθούμε, να γονυπετήσουμε, να συνεισφέρουμε στους εράνους για την ανοικοδόμηση του ιερού ναού κ.λπ. - και ταυτόχρονα, αναμφίβολα, να μάθουμε να εξαπατάμε "

και εδώ για να ευθυμήσουμε για το χριστιανικό μεγαλείο... :

http://eineken.pblogs.gr/2013/12/katalogos-amarthmatwn.html



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff





Πολυ δυσκολο να εισαι χριστιανος τελικα.

Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  12:09:03  Εμφάνιση Προφίλ
Μπερδεμένους σας βρίσκω μερικούς.
Το δόγμα σας ενοχλεί, η εκκλησία ή η οποιαδήποτε θρησκεία αυτή καθαυτή!

Φυσικά και είναι προσωπικό θέμα η πίστη. Απ τη φύση της είναι δε γίνεται αλλιώς! Αν το πάμε έτσι υπεκφυγή είναι να λές πως δεν υπάρχει τίποτα παραπέρα απ τη φύση σου για να μπορείς να ζείς χωρίς ηθικούς κανόνες. Βολεύει καλύτερα.

Και αν σε τελική ρε παιδιά μερικοί είστε άθεοι γιατί ασχολείστε τόσο πολύ με κάτι που θεωρείτε πως δεν υπάρχει;
Είναι σαν να πιάνεις ένα άδειο ποτήρι και να προσπαθείς να αποδείξεις σε όλους ότι είναι άδειο...

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  12:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Βρε καλοί μου άνθρωποι.
Το ίδιο και με την χορτοφαγία το ίδιο και με ένα σωρό άλλα πράγματα.
Εμένα δεν με ενοχλεί που εσύ δεν πιστεύεις.
Εσένα γιατί σε ενοχλεί που εγώ πιστεύω?

Και έστω ότι κάποιος έχει σοβαρές φιλοσοφικές ανησυχίες περί θρησκείας. Όταν ο άλλος (με τα στραβά του και τα γνωστά πλέον) κάπως νιώθει μια κατάνυξη ή τελοσπάντων κάτι το θεωρεί ιερή στιγμή που θέλει την ησυχία του και τον σεβασμό του, γιατί πρέπει κάποιος εκείνη την στιγμή να του την "σπάσει"? Τόσο δεν μπορεί να κρατηθεί και να έχει λίγο τακτ?

Είναι σαν να είναι κάποιος στο μνημόσυνο των γονιών του, να νιώθει μια Χ συγκίνηση βρε παιδί μου, και να πεταχτεί ο βλάκας, εκείνη την στιγμή και να του φωνάξει, ήταν παλιάνθρωπος, μου έφαγε λεφτά, μου έκαψε το σπίτι. Και δίκιο να έχεις, πρέπει να το πεις εκείνη την στιγμή?

Τι κακιά λύσα είναι αυτή?
Και τέλοσπαντων το πάσχα, είναι με αφορμή την θρησκεία, στην ουσία έτσι όπως το βλέπω εγώ είναι πρωτίστως ένα έθιμο. Να βρεθούν οικογένειες και φίλοι, να κάνουν λίγες διακοπές, να να να.

Και σας θυμίζω, εάν δεν το θυμάστε, σας τα λέει αυτά ένας 100% άθεος. (και όχι δεν είμαι από αυτούς που λένε... δεν πιστεύω, αλλά εντάξει ένα κεράκι το ανάβω... αχαχαχαχα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  14:21:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Βρε καλοί μου άνθρωποι.
Το ίδιο και με την χορτοφαγία το ίδιο και με ένα σωρό άλλα πράγματα.
Εμένα δεν με ενοχλεί που εσύ δεν πιστεύεις.
Εσένα γιατί σε ενοχλεί που εγώ πιστεύω?

Και έστω ότι κάποιος έχει σοβαρές φιλοσοφικές ανησυχίες περί θρησκείας. Όταν ο άλλος (με τα στραβά του και τα γνωστά πλέον) κάπως νιώθει μια κατάνυξη ή τελοσπάντων κάτι το θεωρεί ιερή στιγμή που θέλει την ησυχία του και τον σεβασμό του, γιατί πρέπει κάποιος εκείνη την στιγμή να του την "σπάσει"? Τόσο δεν μπορεί να κρατηθεί και να έχει λίγο τακτ?

Είναι σαν να είναι κάποιος στο μνημόσυνο των γονιών του, να νιώθει μια Χ συγκίνηση βρε παιδί μου, και να πεταχτεί ο βλάκας, εκείνη την στιγμή και να του φωνάξει, ήταν παλιάνθρωπος, μου έφαγε λεφτά, μου έκαψε το σπίτι. Και δίκιο να έχεις, πρέπει να το πεις εκείνη την στιγμή?

Τι κακιά λύσα είναι αυτή?
Και τέλοσπαντων το πάσχα, είναι με αφορμή την θρησκεία, στην ουσία έτσι όπως το βλέπω εγώ είναι πρωτίστως ένα έθιμο. Να βρεθούν οικογένειες και φίλοι, να κάνουν λίγες διακοπές, να να να.

Και σας θυμίζω, εάν δεν το θυμάστε, σας τα λέει αυτά ένας 100% άθεος. (και όχι δεν είμαι από αυτούς που λένε... δεν πιστεύω, αλλά εντάξει ένα κεράκι το ανάβω... αχαχαχαχα)






Συμφωνω απολυτα μαζι σου, αλλα οταν εγω που μενω απεναντι απο την εκκλησια και μετα απο πολλες προσπαθειες να κοιμισω τον μικρο, αρχιζει η καμπανα να βαραει ασταματητα, μαζι με τις "απαραιτητες" εθιμοτυπικες" κροτιδες τι κανω οεο?
Δεν μπορουνε να πιστεψουν πιο διακριτικα?
Ο Γκρινιαρης του Φορουμ

Edited by - Savvas on 22/04/2014 14:23:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vangel
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  14:35:55  Εμφάνιση Προφίλ
savvas τα ίδια και χειρότερα περνάω και εγώ μεγάφωνα στη διαπασόν καμπάνες να βαράνε ασταμάτητα δεν ξέρω τι να πω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  14:48:41  Εμφάνιση Προφίλ
Εσείς λέτε για την καμπάνα της εκκλησίας, εγώ που έχω και το χώρο προσκύνησης των μουσουλμάνων σχεδόν δίπλα μου και πρέπει να τον ακούω κάθε απόγευμα τι να πω;

Όχι Γιώργο
η θρησκεία είναι προσωπικό καθαρά θέμα και όχι συλλογικό.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2014 :  14:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Αυτό με την καμπάνα και τις κροτίδες και και και είναι ένα θέμα όντως.
Ε κάνεις υπομονή στα πλαίσια της ανεκτικότητας της δημοκρατίας κτλ.
Δεν ζούμε μόνοι μας δυστυχώς ή ευτυχώς.
Όπως και οι οδηγοί όταν αποφασίζουμε να κλείσουμε τους δρόμους για να τρέξουμε. Που και που... συμβαίνει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 38 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000