Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Περί Πάσχα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 38

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  15:31:26  Εμφάνιση Προφίλ
Χαχα, όλες οι αποδείξεις με τις οποίες πορεύονται τα μέλη της ορθόδοξης εκκλησίας βρίσκονται μέσα στην αγία γραφή.

Δηλαδή, "θες απόδειξη; Το γράφει η βίβλος!"

Θα μπορούσαμε να μεταφέρθούμε στην ενότητα με τα ανέκδοτα και να συνεχίσουμε την "συζήτηση"!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  15:38:30  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν αποκτούν ίδια βαρύτητα, ένας σύγχρονος επιστήμονας όπως ο κ. Μπιτσάκης ή όποιος άλλος τυγχάνει να διαφωνεί εμπεριστατωμένα με μια θεωρία, με τον κάθε Αυγουστίνο που είπε κάτι το εντελώς θεωρητικό, τα συμπεράσματα δικά σας.
Τώρα όσον αφορά τις αποδείξεις περί πίστεως, ίσως θα έπρεπε να το εξατομικεύσω. Δεν έχω δει το Θεό, δε γνωρίζω αν πράγματι υπάρχει, δεν μπορώ να συλλάβω με το φτωχό μου το μυαλό την απεραντοσύνη Του. Αποδέχομαι την ύπαρξή του, μέσα από την αποδεδειγμένη διδασκαλία του Ιησού και την αγάπη και αποδοχή που στο όνομά του πρεσβεύει και όχι από μυθολογικά κείμενα. Αν εσύ τον έχεις δει το Θεό, τότε Ο.Κ.
Καταλαβαίνω ότι δε μπορώ να σε πείσω και μπορώ να ζήσω μ' αυτό ήρεμα, όσο δε με βρίζεις ή δε μου τρως χρόνο από το τρέξιμο. Ελπίζω και συ το ίδιο Πέτρο ή όπως αλλιώς σε λένε.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  16:15:34  Εμφάνιση Προφίλ
Η αναζήτηση είναι μια περιπέτεια που ανοίγει διαρκώς καινούργιους ορίζοντες. Αναλύει αμφισβητεί αποδέχεται απορρίπτει στοχάζεται εμβαθύνει.. Petros_1 ποιά είναι η δική σου φιλοσοφική θεώρηση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  19:35:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by supergomar

Όταν αποκτούν ίδια βαρύτητα, ένας σύγχρονος επιστήμονας όπως ο κ. Μπιτσάκης ή όποιος άλλος τυγχάνει να διαφωνεί εμπεριστατωμένα με μια θεωρία, με τον κάθε Αυγουστίνο που είπε κάτι το εντελώς θεωρητικό, τα συμπεράσματα δικά σας.
Τώρα όσον αφορά τις αποδείξεις περί πίστεως, ίσως θα έπρεπε να το εξατομικεύσω. Δεν έχω δει το Θεό, δε γνωρίζω αν πράγματι υπάρχει, δεν μπορώ να συλλάβω με το φτωχό μου το μυαλό την απεραντοσύνη Του. Αποδέχομαι την ύπαρξή του, μέσα από την αποδεδειγμένη διδασκαλία του Ιησού και την αγάπη και αποδοχή που στο όνομά του πρεσβεύει και όχι από μυθολογικά κείμενα. Αν εσύ τον έχεις δει το Θεό, τότε Ο.Κ.
Καταλαβαίνω ότι δε μπορώ να σε πείσω και μπορώ να ζήσω μ' αυτό ήρεμα, όσο δε με βρίζεις ή δε μου τρως χρόνο από το τρέξιμο. Ελπίζω και συ το ίδιο Πέτρο ή όπως αλλιώς σε λένε.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .


Φιλαράκι διάβασε και ξανά σκέψου τι έγραψες. Αν δε γνωρίζεις πως υπάρχει κάποιος, πως δέχεσαι τα λεγόμενά του (τίποτα δεν έγραψε ο κύριος αλλά άστο τώρα αυτό); Όσο για το "αποδεδειγμένη διδασκαλία" πραγματικά δείχνει μεγάλη φαντασία.
Σχετικά με την "αγάπη" φαίνεται πως δεν εχεις διαβάσει τας γραφάς και αγνοείς σκοπίμως το αίμα που έχυσαν οι χριστιανοταλιμπάν για την "αποδοχή" που φάνταζεσαι.
Παρεμπιπτόντως η παλιά διαθήκη ειναι η βλακώδης μυθολογία του πιο αμόρφωτου λαού της ευρύτερης περιοχής, εκείνης της εποχής. Διαβασέ την εχει πολύ γέλιο. Και η καινή, καλή ειναι, ειδικά εκεί που ο κύριος (:)) αποκαλεί τους Έλληνες σκυλιά και πως δεν ήρθε για να ταΐζει τα σκυλιά αλλα να φροντίζει τον περιούσιο λαό του Ισραήλ.
Οι Έλληνες διάβαζαν, δεν ηταν σαν εκείνους τους γιδοβοσκούς, διαβαστε τι πιστεύετε. 2000 χρόνια σκοταδισμού ειναι παρά πολλά!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  19:48:33  Εμφάνιση Προφίλ
Κενή Διαθήκη. Προς Θεσσαλονικείς Β´, κεφ1.:

(1,7) "Και σε εσάς που θλίβεστε [να δώσει] άνεση μαζί μας κατά την αποκάλυψη του Κυρίου Ιησού από τον ουρανό με τον στρατό των αγγέλων του"
(1,8) "με φωτιά φλόγας θα εκδικείται αυτούς που δε γνωρίζουν τον Θεό και όσους δεν υπάκουσαν στο ευαγγέλιο του Κυρίου μας Ιησού Χριστού"
1,8 ἐν πυρὶ φλογός, διδόντος ἐκδίκησιν τοῖς μὴ εἰδόσι Θεὸν καὶ τοῖς μὴ ὑπακούουσι τῷ εὐαγγελίῳ τοῦ Κυρίου ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστοῦ,
1,9 οἵτινες δίκην τίσουσιν ὄλεθρον αἰώνιον ἀπὸ προσώπου τοῦ Κυρίου καὶ ἀπὸ τῆς δόξης τῆς ἰσχύος αὐτοῦ,
(1,9) "οι οποίοι θα καταδικαστούν σε αιώνιο όλεθρο από το πρόσωπο του Κυρίου και από τη δόξα της ισχύος του,"

Αγάπη!

Edited by - big-blue on 24/03/2015 19:49:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  21:37:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nek2000

quote:
Originally posted by andrem

Εαν καηκε το PC του nek 2000 στην εξακοσιοστη εξηκοστη εκτη δημοσιευση που εκανε, θα αρχισω να πιστευω οτι οι "επιστημονες"λενε ψεμματα οτι η γη δεν ειναι επιπεδη κ το κεντρο του συμπαντος κ οτι ο ηλιος περιστρεφεται γυρω της.



Προσπαθώ να μπω εδώ και 2 μέρες και δεν μπορώ. Προχθές μετά το 666ο ποστ πάτησα το κουμπί που κλεινει το pc και μου εμφανίζει ένα μήνυμα που έλεγε "Είστε σίγουρος ότι θέλετε να κάνετε «τερματισμό»;" Πάτησα το Ναι και μετά κόλλησε


Εγω μετα απο αυτη τη "προειδοποιηση"αποχωρω απο τη συζητηση.
Η εβραικη μυθολογια ειναι πανω απο την "επιστημη", μετανοειτε, ηρθε το τελος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  21:54:05  Εμφάνιση Προφίλ

[/quote]
Φιλαράκι διάβασε και ξανά σκέψου τι έγραψες. Αν δε γνωρίζεις πως υπάρχει κάποιος, πως δέχεσαι τα λεγόμενά του (τίποτα δεν έγραψε ο κύριος αλλά άστο τώρα αυτό); Όσο για το "αποδεδειγμένη διδασκαλία" πραγματικά δείχνει μεγάλη φαντασία.
Σχετικά με την "αγάπη" φαίνεται πως δεν εχεις διαβάσει τας γραφάς και αγνοείς σκοπίμως το αίμα που έχυσαν οι χριστιανοταλιμπάν για την "αποδοχή" που φάνταζεσαι.
Παρεμπιπτόντως η παλιά διαθήκη ειναι η βλακώδης μυθολογία του πιο αμόρφωτου λαού της ευρύτερης περιοχής, εκείνης της εποχής. Διαβασέ την εχει πολύ γέλιο. Και η καινή, καλή ειναι, ειδικά εκεί που ο κύριος (:)) αποκαλεί τους Έλληνες σκυλιά και πως δεν ήρθε για να ταΐζει τα σκυλιά αλλα να φροντίζει τον περιούσιο λαό του Ισραήλ.
Οι Έλληνες διάβαζαν, δεν ηταν σαν εκείνους τους γιδοβοσκούς, διαβαστε τι πιστεύετε. 2000 χρόνια σκοταδισμού ειναι παρά πολλά!
[/quote]

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Ηλία να με ξεστραβώσεις, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην πάρω. Άλλωστε η στραβωμάρα είναι ολόδική μου και δε σου την επιβάλω. Το μόνο σωτήρα της ψυχής μου τον έχω βρει σε ένα ιστορικά υπαρκτό πρόσωπο, το οποίο δίδαξε μόνο αγάπη, με μίσος μόνο εναντίον της υποκριτικής αγάπης προς το Θεό.
Όλα τα άλλα είναι γραφές και απόψεις ανθρώπων, με εμφανείς τις αδυναμίες της φύσης μας σ' αυτές. Κάποιοι έδωσαν στις απόψεις των απλών στρατιωτών, ίση και μεγαλύτερη αξία από αυτές του στρατηγού. Διαλέγω και παίρνω. Όσο για την αγάπη που διέκρινε αρκετούς ζηλωτές έχω γράψει και παραπάνω και δε διαφωνώ.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2015 :  22:45:02  Εμφάνιση Προφίλ
[/quote]

Σ' ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου Ηλία να με ξεστραβώσεις, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην πάρω. Άλλωστε η στραβωμάρα είναι ολόδική μου και δε σου την επιβάλω. Το μόνο σωτήρα της ψυχής μου τον έχω βρει σε ένα ιστορικά υπαρκτό πρόσωπο, το οποίο δίδαξε μόνο αγάπη, με μίσος μόνο εναντίον της υποκριτικής αγάπης προς το Θεό.
Όλα τα άλλα είναι γραφές και απόψεις ανθρώπων, με εμφανείς τις αδυναμίες της φύσης μας σ' αυτές. Κάποιοι έδωσαν στις απόψεις των απλών στρατιωτών, ίση και μεγαλύτερη αξία από αυτές του στρατηγού. Διαλέγω και παίρνω. Όσο για την αγάπη που διέκρινε αρκετούς ζηλωτές έχω γράψει και παραπάνω και δε διαφωνώ.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
[/quote]
Οι γραφές τα λένε και όχι εγώ.
Δεν τα λένε απλοί άνθρωποι, αλλά άγιοι όπως ο Απ. Παύλος, δηλαδή ο Σαούλ, ο οποίος διέδωσε τη θρησκεία.
Η θρησκεία σου προφανώς και μου επιβάλλεται διότι πληρώνω για τους ιερείς σου (ενώ αυτοί πληρώνονται συνεχώς μαύρα χωρίς ποτέ να έχουν έλεγχο από εφορία), πληρώνω τους θεολόγους που διδάσκουν το συγκεκριμένο δόγμα, οι εκκλησίες σας έχουν δικό τους (μηδενικό) φορολογικό καθεστώς, έχετε κάνει κατάληψη σε ελληνικό έδαφος, δημιουργώντας αυτόνομο κράτος (;), το σύνταγμα του κράτους μας ξεκινάει με όρκο στο περιστέρι, πως δε μου το επιβάλλεις;

Το ιστορικά υπαρκτό πρόσωπο είναι μόνο στη φαντασία σας. Ούτε ο ιστορικός της εποχής ανέφερε τίποτε (Ιώσηπος) για κάποιον μάγο που γύριζε και έκανε θαύματα ενώ είχε μαζέψει κάτι αμόρφωτους, τεμπέληδες και εγκληματίες δίπλα του.
Για το μίσος και την αγάπη σου παρέθεσα τι λένε οι γραφές (Δηλαδή οι άγιοί σας και ο κύριος;)). Αν οι χριστιανοί αγνοείτε τις γραφές, πιστεύετε σε άλλο δόγμα και όχι στο χριστιανισμό, τα υπόλοιπα είναι κωλοτούμπες.
Ή θα συζητάμε σχολιάζοντας συγκεκριμένα πράγματα (ακόμα και ''Άγια'' όπως οι γραφές) ή προσπαθούμε να φιλοσοφήσουμε, κάτι που οι άγιοι πατέρες το κυνηγούσαν σαν κάτι μιαρό. Δεν έγραψα εγώ τας γραφάς για να διαδώσω το συγκεκριμένο δόγμα (που κατέσφαξε τον κόσμο και κατάστρεψε σχεδόν εξολοκλήρου την Ελλάδα), αυτοί το έγραψαν.

Πάμε να ασχοληθούμε με το τρέξιμο, ξέρεις αυτό που κάποιοι το έφτασαν στην κορυφή και σταματούσαν ακόμα και πολέμους για να το κάνουν, ενώ κάποιοι άλλοι (Μέγας Θεοδόσιος) το απαγόρεψαν ως ειδωλολατρικό:)
Συγνώμη αλλά για να γυρίσουμε σελίδα θα πρέπει να δούμε χωρίς παρωπίδες. Αυτή η βδέλλα έχει κολλήσει χρόνια τώρα και ρουφάει...

ΥΓ. Η αγάπη του Κυρίου ειδικά για τους Έλληνες:
"Ο Ιησούς άφησε τον τόπο εκείνο κι αναχώρησε για την περιοχή της Τύρου και της Σιδώνας. Τότε μια γυναίκα Χαναναία βγήκε έξω από τα όρια της περιοχής εκείνης και του φώναζε δυνατά: «Ελέησέ με, Κύριε, Υιέ του Δαβίδ. Η θυγατέρα μου βασανίζεται από δαιμόνιο». Αυτός δεν της απαντούσε λέξη. Τον πλησίασαν τότε οι μαθητές του και τον παρακαλούσαν: «Διώξε την, γιατί μας ακολουθεί και φωνάζει». Ο Ιησούς είπε: «Έχω αποσταλεί μόνο για τους πλανεμένους Ισραηλίτες». Εκείνη όμως ήρθε και τον προσκύνησε λέγοντας: «Κύριε, βοήθησέ με». Αυτός της αποκρίθηκε: «Δεν είναι σωστό να πάρει κανείς το ψωμί των παιδιών και να το πετάξει στα σκυλιά». (‭ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ‬ ‭15‬:‭21-26‬ TGV)"

Edited by - big-blue on 25/03/2015 02:23:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  11:43:40  Εμφάνιση Προφίλ
(κοίτα να δεις που εδώ συμφωνώ απόλυτα με Ηλία! )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Petros_1
Forum-Runner

50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  17:51:35  Εμφάνιση Προφίλ
Ας δούμε πιο ολοκληρωμένο το Ευαγγελικό κείμενο που αφορά την Χαναναία:
quote:
Ματθ. 15,22 – 28 Και ιδού μία γυναίκα Χαναναία, εβγήκε από τα όρια της περιοχής εκείνης και με μεγάλην κραυγήν του έλεγεν• “ελέησέ με, Κυριε υιέ του Δαυΐδ• η κόρη μου βασανίζεται φρικτά από πονηρόν δαιμόνιον”. Εκείνος δε δεν της είπε ούτε μίαν λέξιν εις απάντησιν. Προσήλθαν προς αυτόν οι μαθηταί του και τον παρακαλούσαν, λέγοντες• “άκουσε την παράκλησίν της, λυπήσου την, κάμε της αυτό που με τόσον σπαραγμόν σου ζητεί, και άφησέ την να φύγη, διότι μας ακολουθεί από κοντά και κράζει”. Εκείνος απήντησε• “δεν έχω σταλή παρά μόνον για τα χαμένα πρόβατα του Ισραηλιτικού λαού”. Αυτή δε ήλθε τότε εμπρός στον Ιησούν, εγονάτισε με ευλάβειαν και είπε• “Κυριε, βοήθησέ με”. Εκείνος απήντησε και είπε• “δεν είναι καλόν να πάρη κανείς το ψωμί από τα τέκνα του και να το ρίψη εις τα σκυλάκια”. Εκείνη δε είπε• “ναι, Κυριε, σωστό είναι αυτό• αλλά και τα σκυλάκια τρώγουν από τα ψίχουλα, που πέφτουν από το τραπέζι των κυρίων των”.
Οταν δε ο Ιησούς ήκουσε αυτούς τους γεμάτους πίστιν και ταπείνωσιν λόγους, είπε• “ω γύναι, μεγάλη είναι η πίστις σου! Ας γίνη προς χάριν σου, όπως ακριβώς θέλεις”. Και εθεραπεύθη η κόρη της από την στιγμήν εκείνην.

Άρα ο Χριστός ανταποκρίθηκε πλήρως στο αίτημα της Χαναναίας.

quote:
Originally posted by supergomar

Όταν αποκτούν ίδια βαρύτητα, ένας σύγχρονος επιστήμονας όπως ο κ. Μπιτσάκης ή όποιος άλλος τυγχάνει να διαφωνεί εμπεριστατωμένα με μια θεωρία, με τον κάθε Αυγουστίνο που είπε κάτι το εντελώς θεωρητικό, τα συμπεράσματα δικά σας.

Ας βγάλουμε λοιπόν, αγαπητέ supergomar, τα δικά μας συμπεράσματα.
quote:
http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=64620
Ποιες είναι όμως οι βασικές παραδοχές του Big Bang; Πριν από την έκρηξη δεν υπήρχε ούτε ο χώρος ούτε ο χρόνος. Η ύλη του Σύμπαντος περιοριζόταν σε μια σημειακή ιδιομορφία, δηλαδή μια κατάσταση μηδενικού όγκου και άπειρης θερμοκρασίας. Αν πάρουμε στα σοβαρά αυτά τα αξιώματα, τότε το Σύμπαν γεννήθηκε στο ποτέ και στο πουθενά και έκτοτε διαστέλλεται. Σας θυμίζω ότι και κατά τον Ιερό Αυγουστίνο, ο Θεός δημιούργησε το Σύμπαν "ουχί εν χώρω και χρόνω, αλλά μετά του χώρου και του χρόνου". Τα δύο πρώτα αξιώματα στερούνται νοήματος.

Μήπως δεν κατάλαβες; Το πάνω κείμενο είναι του κ. Μπιτσάκη, ο οποίος εμπεριστατωμένα κονιορτοποίησε τη θεωρία του Big Bang. Μη ξεχνάς ότι ο κ. Μπιτσάκης με την επιστημονική βαρύτητα που τον διακρίνει, συνέκρινε την του Ιερού Αυγουστίνου τοποθέτηση ( = ο Θεός δημιούργησε το Σύμπαν "ουχί εν χώρω και χρόνω, αλλά μετά του χώρου και του χρόνου"), που απηχεί τις κοσμογονικές περιγραφές της Άγιας Γραφής, με τα αξιώματα που υιοθετούν οι βασικές παραδοχές του Big Bang (= Πριν από την έκρηξη δεν υπήρχε ούτε ο χώρος ούτε ο χρόνος), και βάσει αυτής της σύγκρισης, ο κ. Μπιτσάκης, πήρες θέση, βγάζοντας το συμπέρασμα ότι τα αξιώματα της θεωρίας του Big Bang στερούνται νοήματος, και τα διακωμωδεί καταλλήλως:
quote:
“Αν πάρουμε στα σοβαρά αυτά τα αξιώματα, τότε το Σύμπαν γεννήθηκε στο ποτέ και στο πουθενά”

Συμπέρασμα; Η θέση του κ. Μπιτσάκη, δίνει επιστημονική βαρύτητα στις κοσμογονικές περιγραφές της Άγιας Γραφής.
quote:
Originally posted by supergomar

Δεν έχω δει το Θεό, δε γνωρίζω αν πράγματι υπάρχει… Αποδέχομαι την ύπαρξή του… όχι από μυθολογικά κείμενα.

Μα για αυτό υπάρχει η επιστήμη, για να απαντάει αποδεικτικά στα διάφορα ερωτήματα, φυσικά και σε αυτό το ερώτημα: Υπάρχει Θεός;

Εσύ μπορεί να θεωρείς τις μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία κοσμογονικές περιγραφές της Άγιας Γραφής, ως μυθολογία, ο κ. Μπιτσάκης όμως, πήρε θέση ότι οι κοσμογονικές περιγραφές της Άγιας Γραφής, έχουν επιστημονική βαρύτητα.

Ως είναι φυσικό αγαπητέ supergomar διαλέγω τη θέση του κ. Μπιτσάκη.

Τώρα ερχόμαστε στο ερώτημα: Υπάρχει ο Θεός;

Βρισκόμαστε ενώπιον ενός τετελεσμένου γεγονότος. = Η δημιουργία που εμφανίζεται μπροστά μας. Νομίζω συμφωνούμε έως εδώ. Όλοι βλέπουμε/αισθανόμαστε την δημιουργία. Για να δοθεί λύση για το πώς έλαβε χώρα η δημιουργία πρέπει οπωσδήποτε να αντιμετωπίσουμε αξιωματικές προτάσεις:

1) Υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος, απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια, δια της οποίας, αυτόματα (= χωρίς την επέμβαση του Θεού) δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Πως εντοπίζεται η προέλευση της απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας;».

2) Υπάρχει ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, ο οποίος δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα.
Οπότε δεν ευσταθεί το ερώτημα: «Πως εντοπίζεται η προέλευση του Θεού;».

Το ότι είναι δεδομένο πως ο Θεός υπάρχει, έχει γίνει σαφές από την επιστήμη, η οποία δεν έχει τις μεθόδους της για την κορνίζα, αλλά για να τις χρησιμοποιεί. Αυτό και έκανε, δίνοντας αποδεικτική λύση στο πρόβλημα για το πώς έλαβε χώρα η δημιουργία, δια της μεθόδου της “Εις άτοπον απαγωγή”.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B9%CF%82_%CE%AC%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BD_%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B3%CE%AE
quote:
Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής, εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής.

Ας παρακολουθήσουμε τώρα την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά.
Η ανάλυση γίνεται με έγχρωμα γράμματα.

“Η δομή του επιχειρήματος είναι τέτοια ώστε για να αποδειχθεί πως μία πρόταση είναι αληθής (Ανάλυση: Όπως η πρόταση της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει, βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα), εκκινούμε από την υπόθεση πως η αντίθετή της είναι αληθής (Ανάλυση: Δηλαδή αυτήν την πρόταση που ισχυρίζεται η «επιστήμη», για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, δια της χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα) (δηλαδή η αρχική πρόταση είναι ψευδής), και καταλήγουμε σε ένα συμπέρασμα που αποτελεί αντίφαση. (Ανάλυση: Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι η ζωή (καθώς και τα πάντα) ξεκίνησε δια της χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπης και αυτόματης ενέργειας, επόμενο ήταν, να εμφανιζόταν και τώρα αυτόματα, χωρίς το γνωστό πολλαπλασιαστικό τρόπο. Συμβαίνει αυτό; Όχι βέβαια. = Αυτό το συμπέρασμα αποτελεί αντίφαση στην πρόταση ότι υπάρχει η χωρίς αρχή και τέλος απρόσωπη και αυτόματη ενέργεια δια της οποίας δημιουργήθηκε η ζωή καθώς και τα πάντα). Τότε, εφόσον η αντίφαση προέκυψε από διαδοχή έγκυρων συλλογισμών (Ανάλυση: Όπως αυτών που αναφέρθηκαν) προς ισοδύναμες προτάσεις, η αρχική πρόταση θα πρέπει να είναι σε κάθε περίπτωση αληθής. (Ανάλυση: Άρα, η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής).

Σαφέστατο λοιπόν το αποδεικτικό συμπέρασμα της επιστήμης:

η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/03/2015 :  21:32:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Petros_1

Ας δούμε πιο ολοκληρωμένο το Ευαγγελικό κείμενο που αφορά την Χαναναία:
quote:
Ματθ. 15,22 – 28 Και ιδού μία γυναίκα Χαναναία, εβγήκε από τα όρια της περιοχής εκείνης και με μεγάλην κραυγήν του έλεγεν• “ελέησέ με, Κυριε υιέ του Δαυΐδ• η κόρη μου βασανίζεται φρικτά από πονηρόν δαιμόνιον”. Εκείνος δε δεν της είπε ούτε μίαν λέξιν εις απάντησιν. Προσήλθαν προς αυτόν οι μαθηταί του και τον παρακαλούσαν, λέγοντες• “άκουσε την παράκλησίν της, λυπήσου την, κάμε της αυτό που με τόσον σπαραγμόν σου ζητεί, και άφησέ την να φύγη, διότι μας ακολουθεί από κοντά και κράζει”. Εκείνος απήντησε• “δεν έχω σταλή παρά μόνον για τα χαμένα πρόβατα του Ισραηλιτικού λαού”. Αυτή δε ήλθε τότε εμπρός στον Ιησούν, εγονάτισε με ευλάβειαν και είπε• “Κυριε, βοήθησέ με”. Εκείνος απήντησε και είπε• “δεν είναι καλόν να πάρη κανείς το ψωμί από τα τέκνα του και να το ρίψη εις τα σκυλάκια”. Εκείνη δε είπε• “ναι, Κυριε, σωστό είναι αυτό• αλλά και τα σκυλάκια τρώγουν από τα ψίχουλα, που πέφτουν από το τραπέζι των κυρίων των”.
Οταν δε ο Ιησούς ήκουσε αυτούς τους γεμάτους πίστιν και ταπείνωσιν λόγους, είπε• “ω γύναι, μεγάλη είναι η πίστις σου! Ας γίνη προς χάριν σου, όπως ακριβώς θέλεις”. Και εθεραπεύθη η κόρη της από την στιγμήν εκείνην.

Άρα ο Χριστός ανταποκρίθηκε πλήρως στο αίτημα της Χαναναίας.


Επειδή είσαι μια απάτη πίσω από ένα πληκτρολόγιο και αρνείσαι να αντιληφθείς τα αυτονόητα στο έκανα έντονο. Να χαίρεστε το θεό σας που άλλους εχει τέκνα του και άλλους σκυλιά. Και για να τους δώσει τα ψίχουλα θέλει παρακάλια.
Ασε την "Αγία" Γραφή, δε σε συμφέρει, εχει πολύ γέλιο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Petros_1
Forum-Runner

50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  16:03:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by big-blue

…Να χαίρεστε το θεό σας που άλλους εχει τέκνα του και άλλους…

Δηλαδή θεωρείς φίλε big-blue, ότι ο Χριστός έχει σε προνομιακή θέση τους Ισραηλίτες έναντι των ανθρώπων που ανήκουν σε άλλους λαούς.
Κάνεις λάθος, και αυτό θα αποδειχθεί:
quote:
Ματθ. 8,11 Αληθινά δε σας λέγω ότι από τας χώρας της Ανατολής και της Δύσεως, από όλα τα μέρη της οικουμένης, θα έλθουν πολλοί και θα παρακαθήσουν στο πνευματικόν δείπνον μαζή με τον Αβραάμ και τον Ισαάκ και τον Ιακώβ εις την βασιλείαν των ουρανών.

Σαφέστατος αγαπητέ big-blue, ο Χριστός: Οι άνθρωποι, όλων των λαών της οικουμένης έχουν τη δυνατότητα να γίνουν μέτοχοι της βασιλείας των ουρανών.
quote:
Originally posted by big-blue

…Ασε την "Αγία" Γραφή…

Θα αστειεύεσαι φυσικά! Η πρόταση της Αγίας Γραφής, η σχετική με τα της κοσμογονίας θέματα, όπως είδαμε στο προηγούμενο σχόλιό μου, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένη, για αυτό και δεν τολμάς να την αμφισβητήσεις.

Οπότε φίλε big-blue, επειδή συμβαδίζω με την επιστήμη, δεν είναι δυνατό να αφήσω τις μεταφερόμενες από την Ορθόδοξη Εκκλησία επιστημονικά αποδεδειγμένες περιγραφές της Αγίας Γραφής.

Προς τιμή της επιστήμης, αξίζει να αναφερθεί η αποδεικτική απάντησή της, στο πιο σπουδαίο ερώτημα που απασχόλησε στο παρελθόν τους ανθρώπους = Υπάρχει ο Θεός ή όχι;

η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  17:33:50  Εμφάνιση Προφίλ
Η ντροπή της επιστήμης!
Μας ψεκάζουν, τέλος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  18:15:39  Εμφάνιση Προφίλ
ετσι μπραβο

αποδείχθηκαν όλα ....

Είπε ο ματθαίος μια λαλακία. Αποδείχθηκε και αυτο.

Λεει δεκα λαλακιες η "αγια" γραφή (ο θεούλης δηλαδη λέμε ότι μας τα έγραψε αυτα τα "θεία" λόγια και οχι φυσικά κανας πετροσ_1 της εποχής που είχε ως χομπι του στον ελευθερο χρονο του να που σοδομιζει δουλους)

Μας λεει λοιπόν και ο πετρος/στεφανος/ευαγγελος/κτλ κτλ αλλες εκατο λαλακιες. Μια χαρα: Αποδείχθηκαν και αυτά άμεσα επειδή τα παμε.

Επιστημονικά! πάντα (εκτός εάν ήσουν κακό παιδί και δεν προσεχες που το απόδειξα στη τριτη γραμμή του δευτερου σχόλιου της τριτης σελίδας.... ή δεν πρόσεξες εστω το ματι μου που γυαλίζει)

Γιατί ως γνωστόν επιτρέπεται ο θεούλης να είναι χωρίς αρχή και τελος ...αλλα ουπς ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι το συμπαν πχ χωρίς αρχή και τελος... Κάποιος πρέπει να το φτιαξε (το είπα άλλωστε στη τρίτη παράγραφο της πέμπτης σελίδας της όγδοης κασέτας μου με τίτλο "τα αγαπησιάρικα")

Οτι θέλει ο καθένας ....

Όμως κάποια στιγμή πρέπει να τους μαζέψουμε όλους αυτούς τους αμόρφωτους φανατισμένους που τα έχουν έτσι εύκολα και απο την εδώ και απο την άλλη μεριά γιατί τα χαίρια τους τα βλέπουμε (και δεν είναι μόνο οι τζιχαντιστές που το έχουν ευκολο το αίμα στο όνομα του θεούλη τους πάντα, και οι δικοί μας -ειδικά εάν κανας πέτρος1 βρει την ευκαιρία- απο τα ίδια "ιδανικά" και "αξίες" για την σημασία του θεού τους τα κάνουν όλα)

Ουστ βρε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/03/2015 :  18:24:22  Εμφάνιση Προφίλ
big-blue: 332 Δημοσιεύσεις! Στο επόμενο σχόλιο θα έχεις διανύσει τον μισό δρόμο προς τον Εωσφόρο. Τυχαίο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 38 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000