Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Περί Πάσχα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 38

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  11:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by gargadua

Εμένα μου κάνει εντύπωση που οι πιο φανατικοί κριτές της θρησκείας φέρουν χριστιανικό όνομα, λένε ευχαριστώ όταν τους εύχονται για την ονομαστική τους εορτή, παντρεύτηκαν σε εκκλησία, βάφτισαν το παιδί τους και ξαναπήγαν στην εκκλησία για κηδεία ή μνημόσυνο. Είναι ανακόλουθο, πως να το κάνουμε!!



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Ναι είναι οι ασυμβίβαστοι που όταν ανακάλυψαν τη γεύση του κρασιού δεν το νέρωσαν ποτέ ξανά...

Μήπως αν ανακαλύψουν ότι νερωμένο ήταν τελικά καλύτερο το γυρίσουν πάλι;

Α ναι… και οι παπάδες είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη… όλοι οι άλλοι δεν είναι άνθρωποι είναι άσφαλτοι και κοιτάζουν το συμφέρον μου...

Ότι με βολεύει καλύτερα. Τη δουλειά μου να κάνω ρε φίλε, να περνάω καλά και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν…


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  11:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by gargadua

Εντάξει η θρησκεία καλώς ή κακώς διδάσκεται(για μένα καλώς διδάσκονται αλλά θα έπρεπε τα θρησκευτικά να είναι γενική μόρφωση επί της θρησκείας για να μπορεί να επιλέξει κάποιος, αλλιώς πως θα υπάρχει η γνώση; Από τους επαγγελματίες "ψαράδες";).
Όμως όταν μεγαλώνεις και διαφοροποιείσαι ως προς την ιδεολογία αυτή, δεν θα πρέπει να απαλλάσσεσαι συνειδητά και από τα τελευταία ψήγματα αυτής (πχ το όνομα) που τόσο σε ταλαιπωρούν ιδεολογικά; Αλλιώς πως δηλώνεις την διαφοροποίησή σου; Πληκτρολογιακώς μόνο;
Αφού λοιπόν απαλλαχτεί κάποιος από αυτά μετά θα υπάρχει και η ωρίμανση χρονικά για να αλλάξουν και τα πράγματα στο κράτος προς οποιαδήποτε κατεύθυνση.
Και τι θα "επιβάλεις υποσυνείδητα" στο παιδί σου; Αυτά που εσύ θεωρείς σωστά ή θα το αφήσεις να επιλέξει αυτό;
Και τι σημαίνει "έτσι κάνουν και οι άλλοι"; Δηλαδή έχεις αρνητική τεκμηριωμένη άποψη για την θρησκεία αλλά είσαι κοινωνικά παρασυρόμενος; Δηλαδή η κοινωνία ζει κάτω από την μάστιγα της εκκλησίας;
Αν κοινωνικά παρασύρεσαι το σίγουρο είναι ότι και συ θα παρασύρεις το παιδί σου εκεί που δεν θέλεις.
Τα νοήματα μιας θρησκείας βρίσκονται μέσα σου, στις πράξεις σου απέναντι στον συνάνθρωπό σου και όχι σε λατρευτικούς χώρους ή άλλες αστειότητες που δημιουργήθηκαν για ιδίων όφελος.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




+1000

___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  11:30:08  Εμφάνιση Προφίλ
Την δουλειά τους την έχουν κάνει πολύ καλά και τώρα είναι σχετικά αργά. Ακόμα και μπροστά σε καταφανείς αντιφάσεις ολκής ενός δόγματος ,ακόμα και τώρα αφήνουμε απαλά μια πισινή γιατί έτσι μας προστάζει το μυαλό μας , με τόση πλύση και μέσα από την μηχανική επανάληψη. Ναι μεν , αλλά. Σαν ναι, παθολογικά ηλίθιοι που λέει και ο αρχαιολάτρης συγγραφέας του κειμένου στο αρχικό ποστ, και όταν τα επιχειρήματα και η λογική λιγοστεύει τότε πάμε σε παράλληλες προκείμενες σαν κουτοπόνηροι γραικοί και ραγιάδες.


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rory
Senior Forum-Runner

Greece


618 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  11:48:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ξαναλέω αυτό που είπα πολλά post πίσω και απο ότι φαίνεται έδωσε τροφή.
Αλλο η θρησκεία, άλλο το δόγμα, και άλλο η εκκλησία (που έχει άμεση σχέση με το δόγμα φυσικά απλά η κάθε εκκλησία το εκμεταλεύεται αλλιώς άλλοι καλύτερα και άλλοι χειρότερα)

Το τι πιστεύει ο καθένας ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.
Όσο για το σχολείο που είπε ο Sam και την υποχρεωτική μάθηση να υπενθυμίσω πως πλέον ο ρόλος του είναι να αναλύει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ (Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων λέγεται άλλωστε). Επίσης υπάρχει η δυνατότητα ο οποιοσδήποτε γονιός είναι αντίθετος με το θέμα να ζητήσει το παιδί του να μην συμμετέχει (ψάξτε το λίγο).

Αρκετά ρε παιδιά. Μην το παρουσιάζουμε σαν μεσαίωνα που δήθεν σας επιβάλλουν πράματα. Η οποιαδήποτε θρησκεία είναι το λιγότερο πρόβλημά μας.
Απο την άλλη πλευρά πόσο δημοκράτες δηλαδή είναι αυτοί που βρίζουν ακατάσχετα Θεούς που οι άλλοι πιστεύουν; Δεν είδα κανένα να παραπονιέται ότι δεν τους κυνηγάει το κράτος αυτούς; Τον πόλεμο σήμερα στην Ελλάδα ο Χριστιανισμός τον δέχεται. Δεν τον κάνει σε άλλους. Μην εθελοτυφλούμε. Μιλάτε για κόστος αλλά δεν μιλάει κανείς για τον κοσμάκι που μαζεύετε κάθε Κυριακή να φάει ένα πιάτο φαϊ και να πάρει κάνα ρούχο. Ούτε για τις οικογένειες που παίρνουν τις βοήθειες για να την παλέψουν. Μονόπλευρη άποψη γιατί έτσι βγήκε απ τα media και δυστυχώς η εκκλησία δεν είναι σωστό να προβάλλει ότι κάνει. Φυσικά και παίζει χρήμα όπως σε όλους του θεσμούς αλλά να λέμε και τις δύο όψεις του νομίσματος. Μην τα κάνουμε και όλα βούτυρο!

Η Ελλάδα γενικά είναι πολύ ελευθερη στο τι θέλει να πιστεύει ο καθένας. Είδε κανένας να πλακώνει κανένα άλλο γιατί είναι μουσουλμάνος η Βουδιστής; (φυσικά δε μιλάω για μια μερίδα κολλημένους αλλά για τον φυσιολογικό κόσμο). Και 12θεϊστές γνωρίζω και μουσουλμάνους (Βουδιστές δεν έτυχε ακόμα :) )
Εμένα η θρησκεία μου λέει πως με όλους μπορώ να ζήσω !
Αυτά και κλείνω γιατί δεν μου αρέσει να συζητάω τα προσωπικά μου πιστεύω!

-------------------------
Επιτρέπεται να πέσεις...επιβάλλεται όμως να σηκωθείς!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  12:22:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by gargadua

Εμένα μου κάνει εντύπωση που οι πιο φανατικοί κριτές της θρησκείας φέρουν χριστιανικό όνομα, λένε ευχαριστώ όταν τους εύχονται για την ονομαστική τους εορτή, παντρεύτηκαν σε εκκλησία, βάφτισαν το παιδί τους και ξαναπήγαν στην εκκλησία για κηδεία ή μνημόσυνο. Είναι ανακόλουθο, πως να το κάνουμε!!



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




=======================

Α ναι… και οι παπάδες είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη… όλοι οι άλλοι δεν είναι άνθρωποι είναι άσφαλτοι και κοιτάζουν το συμφέρον μου...
-----------------------

Ότι με βολεύει καλύτερα. Τη δουλειά μου να κάνω ρε φίλε, να περνάω καλά και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν…



___________________
Run Natural... run Bare



#1 ...η εκκλησία όμως σου τάζει παράδεισο και σωτηρία ψυχής (όχι μόνο βέβαια ο Χριστιανισμός), ενώ σε αντίθετη περίπτωση οι πύλες της κολάσεως σε περιμένουν! Η διαφορά είναι χαώδης μεταξύ των "παπάδων" και των "άλλων"...και το θέμα δεν είναι ποιος είναι πιο "άσφαλτος"

#2 ...αυτό το συμπέρασμα από που βγαίνει, και για ποιο λόγο η εκκλησία σε κάνει καλύτερο πολίτη μιας χώρας; Δεν το κατάλαβα ποτέ μου... Επίσης από πότε η ηθική προυποθέτει την ύπαρξη κάποιας θρησκείας...επίσης κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ!


@gargadua: Βασίλη, μη σου κάνει καθόλου εντύπωση για αυτά που γράφεις: μια ακόμα απόρροια του ότι η πίστη ΔΕΝ είναι προσωπικό θέμα αλλά συλλογική υπόθεση! Υπάρχει ο κοινωνικός "στιγματισμός"/απομόνωση αλλά προσωπικά βαριέμαι επίσης να εξηγούμε συνέχεια απέναντι σε γονείς/πεθερικά/φίλους/γνωστούς/κοινωνικός περίγυρος κλπ, για αυτά που πιστεύω. Αν η γυναίκα μου δεν είχε πρόβλημα (και όχι τόσο οι γονείς/πεθερικά), μια χαρά θα έμενα στον πολιτικό γάμο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε θα έκανα θρησκευτικό, που τον θεωρώ παντελώς ανούσιο (και το πανηγύρι μετά, το κάνω και χωρίς να έχει γίνει η τέλεση κάποιου "μυστηρίου"). Το ίδιο και με τη βάφτιση κλπ, ειδικά από τη στιγμή που η πολιτεία (ευτυχώς...πάλι καλά) ΔΕΝ αναγνωρίζει το θρησκευτικό γάμο ή τη βάφτιση ως μια πολιτική πράξη, και για αυτό με το πέρας αυτών των τελετουργικών, είμαστε υποχρεωμένοι να υπογράψουμε και τα σχετικά χαρτιά!

Αποτελούμε όμως λιθαράκια μιας ευρύτερης κοινωνικής δομής, όπου όλα αυτά τα τελετουργικά υπάρχουν και έπειτα από την κατάλληλη "πλύση εγκεφάλου"...ε...συγνώμη, ΚΑΤΗΧΗΣΗ ήθελα να πω, μας έχουν περάσει για τα καλά στις συνήθειές μας!

Και μια που το ανέφερες: τα θρησκευτικά για να δώσουν μια ευρύτερη εικόνα θα έπρεπε να αναλύουν ΟΛΕΣ τις βασικές θρησκείες ισόποσα, χωρίς να δίνουν έμφαση σε κάποια από αυτές. Αλλά από την άλλη, γιατί σώνει και καλά να προσπαθούμε να περάσουμε μέσα από την εκπαίδευση την πίστη σε λογιών-λογιών μυθοπλασίες, τόσο μακρυά από τον ορθολογισμό, την κοινή λογική και την επιστήμη; οέο;

Υ.Γ.: αν πάντως έχουμε παράπονα στην Ελλάδα, σκέψου τι πανικός υπάρχει σε χώρες όπου ο θρησκεία έχει "διαβρώσει" όλες τις πτυχές ΚΑΙ της πολιτικής ζωής (π.χ. μουσουλμανικές χώρες)...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  12:40:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by xipolitakos

quote:
Originally posted by gargadua

Εμένα μου κάνει εντύπωση που οι πιο φανατικοί κριτές της θρησκείας φέρουν χριστιανικό όνομα, λένε ευχαριστώ όταν τους εύχονται για την ονομαστική τους εορτή, παντρεύτηκαν σε εκκλησία, βάφτισαν το παιδί τους και ξαναπήγαν στην εκκλησία για κηδεία ή μνημόσυνο. Είναι ανακόλουθο, πως να το κάνουμε!!



Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




=======================

Α ναι… και οι παπάδες είναι άνθρωποι και κάνουν λάθη… όλοι οι άλλοι δεν είναι άνθρωποι είναι άσφαλτοι και κοιτάζουν το συμφέρον μου...
-----------------------

Ότι με βολεύει καλύτερα. Τη δουλειά μου να κάνω ρε φίλε, να περνάω καλά και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν…



___________________
Run Natural... run Bare



#1 ...η εκκλησία όμως σου τάζει παράδεισο και σωτηρία ψυχής (όχι μόνο βέβαια ο Χριστιανισμός), ενώ σε αντίθετη περίπτωση οι πύλες της κολάσεως σε περιμένουν! Η διαφορά είναι χαώδης μεταξύ των "παπάδων" και των "άλλων"...και το θέμα δεν είναι ποιος είναι πιο "άσφαλτος"

#2 ...αυτό το συμπέρασμα από που βγαίνει, και για ποιο λόγο η εκκλησία σε κάνει καλύτερο πολίτη μιας χώρας; Δεν το κατάλαβα ποτέ μου... Επίσης από πότε η ηθική προυποθέτει την ύπαρξη κάποιας θρησκείας...επίσης κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ!


@gargadua: Βασίλη, μη σου κάνει καθόλου εντύπωση για αυτά που γράφεις: μια ακόμα απόρροια του ότι η πίστη ΔΕΝ είναι προσωπικό θέμα αλλά συλλογική υπόθεση! Υπάρχει ο κοινωνικός "στιγματισμός"/απομόνωση αλλά προσωπικά βαριέμαι επίσης να εξηγούμε συνέχεια απέναντι σε γονείς/πεθερικά/φίλους/γνωστούς/κοινωνικός περίγυρος κλπ, για αυτά που πιστεύω. Αν η γυναίκα μου δεν είχε πρόβλημα (και όχι τόσο οι γονείς/πεθερικά), μια χαρά θα έμενα στον πολιτικό γάμο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ δε θα έκανα θρησκευτικό, που τον θεωρώ παντελώς ανούσιο (και το πανηγύρι μετά, το κάνω και χωρίς να έχει γίνει η τέλεση κάποιου "μυστηρίου"). Το ίδιο και με τη βάφτιση κλπ, ειδικά από τη στιγμή που η πολιτεία (ευτυχώς...πάλι καλά) ΔΕΝ αναγνωρίζει το θρησκευτικό γάμο ή τη βάφτιση ως μια πολιτική πράξη, και για αυτό με το πέρας αυτών των τελετουργικών, είμαστε υποχρεωμένοι να υπογράψουμε και τα σχετικά χαρτιά!

Αποτελούμε όμως λιθαράκια μιας ευρύτερης κοινωνικής δομής, όπου όλα αυτά τα τελετουργικά υπάρχουν και έπειτα από την κατάλληλη "πλύση εγκεφάλου"...ε...συγνώμη, ΚΑΤΗΧΗΣΗ ήθελα να πω, μας έχουν περάσει για τα καλά στις συνήθειές μας!

Και μια που το ανέφερες: τα θρησκευτικά για να δώσουν μια ευρύτερη εικόνα θα έπρεπε να αναλύουν ΟΛΕΣ τις βασικές θρησκείες ισόποσα, χωρίς να δίνουν έμφαση σε κάποια από αυτές. Αλλά από την άλλη, γιατί σώνει και καλά να προσπαθούμε να περάσουμε μέσα από την εκπαίδευση την πίστη σε λογιών-λογιών μυθοπλασίες, τόσο μακρυά από τον ορθολογισμό, την κοινή λογική και την επιστήμη; οέο;

Υ.Γ.: αν πάντως έχουμε παράπονα στην Ελλάδα, σκέψου τι πανικός υπάρχει σε χώρες όπου ο θρησκεία έχει "διαβρώσει" όλες τις πτυχές ΚΑΙ της πολιτικής ζωής (π.χ. μουσουλμανικές χώρες)...

Free your feet...free your senses!





Απαντησε μια χαρα ο Μανωλης και με καλυψε.Να τονισω απλα οτι αυτα που εγραψα ισχυουν γενικα για ολες τις θρησκειες και οχι μονο για τον Χριστιανισμο, απλα σαν Ελληνας που ζω στην Ελλαδα τον Χριστιανισμο τον βιωνω περισσοτερο.
Τεσπα αυτη η συζητηση ειναι πολυ μεγαλη και εχει και πολλες αλλες παραμετρους που δεν γινεται να αναλυθουν εκτενως εδω, οποτε καλυτερα να σταματησω κι εγω να γραφω γιατι δεν θα μπορσω να γινω οσο κατανοητος θα ηθελα.


Ο Γκρινιαρης του Φορουμ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  13:07:26  Εμφάνιση Προφίλ
Οταν και αν μπορέσει κάποιος να ξεπεράσει τον φόβο του θανάτου θα έχει καταρίψει μέσα του τον ψυχαναγκασμό του δόγματος ή οτι απέμεινε από αυτό.
Βάση αυτού του φόβου τώρα προσπαθείτε έστω και ελάχιστα να υπερασπιστείτε την "ορθοδοξία", αλλά εδώ σε θέλω "μάγκα μου" , να είσαι πνευματικός άνθρωπος όταν ποια δεν περιμένεις τίποτα μετά τον θανατό σου. Εκεί κρέμονται όλα κύριοι με την θρησκεία και την ευγένεια γύρω από αυτή , σε έναν φόβο.
Τα έχουν πει πριν τον τζίζους, μελέτη θανάτου είναι όλα. Τα υπόλοιπα δεν είναι ουτε καν παραμύθια για μικρά παιδιά.





People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

choice
Newbie Forum Runner



35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  13:37:41  Εμφάνιση Προφίλ
Όπως ακριβώς τα είπε ο trexantiris,ο savvas και ο fidelio.Αλλά εδώ θα ήθελα να προσθέσω οτι κατά πάσα πιθανότητα η οποιαδήποτε θρησκεία ίσως επινοήθηκε,επινοήθηκε ξαναγράφω,αντί νομοθεσίας ή ως συμπλήρωμά της άλλες εποχές που οι άνθρωποι για πολλούς λόγους δεν ήταν εύκολο ν αναπτύξουν ορθολογιστική και κριτική σκέψη. Για όσους έχουν διάθεση ας δουν τα δυο παρακάτω αποσπάσματα από έναν σύγχρονο σοφό..
https://www.youtube.com/watch?v=8r-e2NDSTuE
https://www.youtube.com/watch?v=1_tr_k59O6s
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  14:38:14  Εμφάνιση Προφίλ
1) Είμαι άθεος
2) Δέν υπάρχει.....θεός
3) δεν έχω τίποτα με τους εβραίους (το δόγμα) αλλά πως να το πώ.....:"πλασσάρανε" δύο θρησκείες (χριστιανισμο + μεωμεθανισμό) και....ευνοηθήκανε!!

Υ.Γ: κάποτε για χιλιάδες χρόνια πιστεύανε στον θεό...ήλιο, μετά για μόνο 1700 χρόνια περίπου στον....άφαντο θεό!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  16:02:28  Εμφάνιση Προφίλ
https://www.youtube.com/watch?v=nZynOGhRDkM
https://www.youtube.com/watch?v=yiQkOT1if24

για να μην λεμε οτι ειμαστε οι μονοι που δεν κανουν διαχωρισμο κρατους - εκκλησιας

Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  16:13:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by akira

https://www.youtube.com/watch?v=nZynOGhRDkM
https://www.youtube.com/watch?v=yiQkOT1if24

για να μην λεμε οτι ειμαστε οι μονοι που δεν κανουν διαχωρισμο κρατους - εκκλησιας

Τα λεμε στο τερματισμο



...εκεί ειδικά και αν έχουν "κάψει φλάντζα"!!! (λαμβάνοντας υπόψη ότι η χώρα αυτή δεν είναι και κανά τριτοκοσμικό κράτος!!!)

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  16:34:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by zoro

1) Είμαι άθεος
2) Δέν υπάρχει.....θεός
3) δεν έχω τίποτα με τους εβραίους (το δόγμα) αλλά πως να το πώ.....:"πλασσάρανε" δύο θρησκείες (χριστιανισμο + μεωμεθανισμό) και....ευνοηθήκανε!!

Υ.Γ: κάποτε για χιλιάδες χρόνια πιστεύανε στον θεό...ήλιο, μετά για μόνο 1700 χρόνια περίπου στον....άφαντο θεό!!!!


αν το καλοδείς, και ο χριστιανισμός και πολλές παλαιότερες θρησκείες τον ήλιο λατρευουν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  17:38:11  Εμφάνιση Προφίλ
τοκ τοκ τοκ να μπω? κάτι που δεν καταλαβαίνω πριν το 0 οι άνθρωποι δεν ήταν άνθρωποι, αυτό που «πιστεύανε" ήταν για πλάκα και μετά από χιλιάδες χρόνια ήρθε το φως? Όπως το λέω από το 0, δεν γράφουνε έτσι οι εταιρείες, από το 1965?. Εγώ που δεν πιστεύω σε τίποτα τον φόβο του θανάτου το έχω λίγο...πολύ ...ή μάλλον με το πως θα πεθάνω. Πάντως αυτό που βλέπω είναι ότι για λόγους θρησκείας πεθαίνουν ακόμα χιλιάδες άτομα. Πω πω το φαντάζεσαι fidelio να σε κλείσουνε σε ένα δωμάτιο με καμπάνες μέχρι να πεθάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  18:55:46  Εμφάνιση Προφίλ
ενδιαφερων παρουσιαζει τα χρηματα που αφηναν στο μαντειο των δελφων,αρκετοι ελληνες για να παρουν τον χρησμο του και την συμβουλη του.αναλογα με το ποσο το ονομα γραφωταν και σε διαφορετικο σημειο.αναμεσα σε αυτους και ο μεγας περσης βασιλεας δαρειος που εχωνε αρκετους στατηρες χρυσαφι για να παρει χρησμο.

τα δογματα ανα τους αιωνες ειναι ιδια.φυσικα και ασκουν με τον τροπο τους πολιτικη, διαμορφονουν την κοινη γνωμη,και συσωρευουν τεραστια περιουσια,στο ονομα καποιας επικρατουσας ιδεολογιας.

στις ερμες σημειο ιερο και προσευχης για τους αθηναιους ο διογενης ο κυνικος προσευχοταν φωναχτα να του φερει χρηματα η θεα αθηνα ,δηλαδη αυτο που προσευχοταν ο καθε αθηναιος ,να παν καλα οι δουλειες του,να του δωσουν χρηματα οι θεοι,να διοριστη ο γιος κτλ.
σε παρατηρηση που του εγινε απο ιερεα γιατι προσευχεται αρκετα φωναχτα ,απαντησε οτι , προπονειται στο να προσευχεται και να μην εισακουεται.

πολλα εχουν αλαξει μεσα στον χρονο, αυτο που παραμενει το ιδιο βαθια ριζωμενο στον ανθρωπο ειναι η πιστη . η αναγκη αυτη του ανθρωπου εκτος απο τον ανθρωπο φυσικα και την γνωριζουν αρκετα καλα και τα δογματα τα οποια εχουν ανθρωπους με τις γνωστες σε ολους μας αδυναμιες.

κατα γενικη ομολογια τους τελευτεους 15-16 αιωνες με την επικρατουσα θρησκεια ,αυτην της αγαπης ,πολλα ποταμια αιματος εχουν κυλησει,και συνεχιζουν να ρεουν και αρκετο μισος σε ανθρωπους και κρατη.αν τολμησω και αναρωτηθω οτι ισως δεν φταιει ο ανθρωπος
τοτε τι αλλο μπορει να φταιει???

στο τελος ,στους αιωνες πριν τον γιαχβε -τους χρυσους- εκει να δειτε μισος και αιμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2014 :  19:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by trexantiris


#1 ...η εκκλησία όμως σου τάζει παράδεισο και σωτηρία ψυχής (όχι μόνο βέβαια ο Χριστιανισμός), ενώ σε αντίθετη περίπτωση οι πύλες της κολάσεως σε περιμένουν! Η διαφορά είναι χαώδης μεταξύ των "παπάδων" και των "άλλων"...και το θέμα δεν είναι ποιος είναι πιο "άσφαλτος"

#2 ...αυτό το συμπέρασμα από που βγαίνει, και για ποιο λόγο η εκκλησία σε κάνει καλύτερο πολίτη μιας χώρας; Δεν το κατάλαβα ποτέ μου... Επίσης από πότε η ηθική προυποθέτει την ύπαρξη κάποιας θρησκείας...επίσης κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ!


Και μια που το ανέφερες: τα θρησκευτικά για να δώσουν μια ευρύτερη εικόνα θα έπρεπε να αναλύουν ΟΛΕΣ τις βασικές θρησκείες ισόποσα, χωρίς να δίνουν έμφαση σε κάποια από αυτές. Αλλά από την άλλη, γιατί σώνει και καλά να προσπαθούμε να περάσουμε μέσα από την εκπαίδευση την πίστη σε λογιών-λογιών μυθοπλασίες, τόσο μακρυά από τον ορθολογισμό, την κοινή λογική και την επιστήμη; οέο;




Ο καθένας είναι ελεύθερος να ασπαστεί ότι θέλει…

#1 Ορθόδοξη Εκκλησία δεν είναι οι παπάδες είναι το σύνολο των πιστών που πιστεύουν στο Χριστό και είναι όλοι άνθρωποι. Κανένας δεν είναι αλάθητος. Ούτε αυτοί ούτε οι «άλλοι».

#2 Η Εκκλησία δε σε κάνει καλύτερο πολίτη. Δεν έχει σχέση με την πολιτική. Για το σύνολο πάντα μιλάω όχι τους παπάδες.

#3 Ο ορθολογισμός η κοινή λογική και η επιστήμη σίγουρα δεν γνωρίζουν ακόμη τα πάντα.


___________________
Run Natural... run Bare

Edited by - xipolitakos on 23/04/2014 19:32:36
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 38 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000