Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Περί Πάσχα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 38

choice
Newbie Forum Runner



35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  13:23:17  Εμφάνιση Προφίλ
"Η προπαγάνδα λειτουργεί καλύτερα όταν αύτοι που χειραγωγούνται είναι βέβαιοι οτι πράττουν με την δική τους βούληση" είχε πει ο Goebbels που είχε αναγάγει την προπαγάνδα σε επιστήμη.
Την σημερινή εποχή η προπαγάνδα εκτός απο τον φανατισμό έχει βρει έναν ακόμα πιο εύκολο δρόμο,την (εξ)ουδετέρωση.Οπότε,όλα καλά....
Αυτοί που ξυπνάνε απο το λήθαργο δεν είναι ούτε πιο έξυπνοι,ούτε πιο "παντέλονάτοι",ούτε κάτι σχετικό.Απλά είναι άνθρωποι που επέλεξαν να σκέφτουν κάτι άλλο,πέρα απο τις έτοιμες σερβιρισμένες ιδέες.
Κατά τ άλλα παρατηρώ αυτό που έγραψε ο trexantiris πιο πάνω,στιγματισμό ακόμα και από κάποιους εδώ μέσα οι οποίοι έχουν δείξει οτι είναι αξιόλογοι άνθρωποι.Συμπέρασμά μου είναι αυτό που λέω,βγαλμένο μετά απο παράτηρηση χρόνων του forum,αν και γράφω τις τελευταίες δυο μέρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  13:26:40  Εμφάνιση Προφίλ
Εδώ με καλύπτει ο sam 100%! Δεν θα μπορούσα να το γράψω καλύτερα!

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  16:57:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Fidelio

"...Τα έξοδα της μεταφοράς του φωτός και της διαμονής καμιά διακοσιοπενηταριάς επίσημων νοματαίων, τα φορτώθηκε ο κρατικός προϋπολογισμός..."

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.history&id=33405

Δεν φτάνει που δεν πληρώνουν φόρους, τους πληρώνουμε και για τα πανηγυρια τους...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Ποιοι είστε εσείς που πληρώνετε για ποιους; Εξ ονόματος ποιων μιλάς-γράφεις; Κι εγώ πληρώνω φόρους και θέλω να πληρώνω για τα "πανηγύρια". Επίσης εικάζω ότι η πλειοψηφία το θέλει, αν εσύ έχεις άλλη άποψη, πού ακριβώς την στηρίζεις; Πληρώνω επίσης φόρους για πολλά άλλα πράγματα που δε με αφορούν άμεσα, σεβόμενος τους νόμους και την πλειοψηφία. Επίσης άνοιξε το Σύνταγμα στο άρθρο 3 που λέει ποια είναι η επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα. Αυτό έχει κάποιες συνέπειες, δεν είναι απλώς έκθεση ιδεών.




Συννονόματε,μήν τον παρεξηγείς....Εχει ξεφύγει τελείως.Αν καθόμουν να γράψω όσα πρέπει,όσα θέλω και όσα ταιριάζουν στα γραφόμενα του,θα γέμιζα τουλάχιστον 10 σελίδες....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.




Συνονόματε έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Και επειδή δε μπορεί κανείς να απαντά σε όλους και για όλα, ίσως είναι προτιμότερο να κάνει μια τοποθετήση όπου κρίνει ότι απαιτείται, και όποιος καταλάβει κατάλαβε. Αλλιώς είναι τρελό χάσιμο χρόνου, ειδικά όταν βλέπει κανείς ότι υπάρχει διάθεση από την εκάστοτε άλλη πλευρά να προκαλέσει ή να προσβάλλει ή να διαστρέψει αυτά που γράφονται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ANASTASIOS
Master Forum-Runner

Greece


6135 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  18:35:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by ANASTASIOS

quote:
Originally posted by Gypaetos

quote:
Originally posted by Fidelio

"...Τα έξοδα της μεταφοράς του φωτός και της διαμονής καμιά διακοσιοπενηταριάς επίσημων νοματαίων, τα φορτώθηκε ο κρατικός προϋπολογισμός..."

http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.history&id=33405

Δεν φτάνει που δεν πληρώνουν φόρους, τους πληρώνουμε και για τα πανηγυρια τους...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff



Ποιοι είστε εσείς που πληρώνετε για ποιους; Εξ ονόματος ποιων μιλάς-γράφεις; Κι εγώ πληρώνω φόρους και θέλω να πληρώνω για τα "πανηγύρια". Επίσης εικάζω ότι η πλειοψηφία το θέλει, αν εσύ έχεις άλλη άποψη, πού ακριβώς την στηρίζεις; Πληρώνω επίσης φόρους για πολλά άλλα πράγματα που δε με αφορούν άμεσα, σεβόμενος τους νόμους και την πλειοψηφία. Επίσης άνοιξε το Σύνταγμα στο άρθρο 3 που λέει ποια είναι η επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα. Αυτό έχει κάποιες συνέπειες, δεν είναι απλώς έκθεση ιδεών.




Συννονόματε,μήν τον παρεξηγείς....Εχει ξεφύγει τελείως.Αν καθόμουν να γράψω όσα πρέπει,όσα θέλω και όσα ταιριάζουν στα γραφόμενα του,θα γέμιζα τουλάχιστον 10 σελίδες....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.




Συνονόματε έτσι ακριβώς είναι όπως τα λες. Και επειδή δε μπορεί κανείς να απαντά σε όλους και για όλα, ίσως είναι προτιμότερο να κάνει μια τοποθετήση όπου κρίνει ότι απαιτείται, και όποιος καταλάβει κατάλαβε. Αλλιώς είναι τρελό χάσιμο χρόνου, ειδικά όταν βλέπει κανείς ότι υπάρχει διάθεση από την εκάστοτε άλλη πλευρά να προκαλέσει ή να προσβάλλει ή να διαστρέψει αυτά που γράφονται.




Αυτό ακριβώς.....

Αν δεν έχεις ότι αγαπάς,αγάπα ότι έχεις.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  20:45:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Gypaetos
Ποιοι είστε εσείς που πληρώνετε για ποιους; Εξ ονόματος ποιων μιλάς-γράφεις; Κι εγώ πληρώνω φόρους και θέλω να πληρώνω για τα "πανηγύρια". Επίσης εικάζω ότι η πλειοψηφία το θέλει, αν εσύ έχεις άλλη άποψη, πού ακριβώς την στηρίζεις; Πληρώνω επίσης φόρους για πολλά άλλα πράγματα που δε με αφορούν άμεσα, σεβόμενος τους νόμους και την πλειοψηφία. Επίσης άνοιξε το Σύνταγμα στο άρθρο 3 που λέει ποια είναι η επικρατούσα θρησκεία στην Ελλάδα. Αυτό έχει κάποιες συνέπειες, δεν είναι απλώς έκθεση ιδεών.


Εσύ θέλεις να πληρώνεις για τα χριστιανικά πανυγήρια. Καλά κάνεις και θέλεις, θέλετε .. η πλειοψηφία. Αυτό δεν σημαίνει οτι εγώ πρέπει να συμφωνήσω , να συμφωνήσουμε...η μειοψηφία...παρόλο που τελικά πληρώνουμε. Συζητήσιμο αν είμαστε λιγότεροι, απλά πολλοί απο εσάς που είστε περισσότεροι είστε κοιμισμένοι, αμα ξυπνήσετε ούτε εσείς θα θέλετε να τους πληρώνετε. Γιατί μην μου πεις οτι επικρατείς , επικροτείτε, τέτοια επαγγέλματα:

" Σας πάω όπως είστε… "



Η περιουσία Χριστόδουλου:
http://www.inewsgr.com/0/i-amythiti-periousia-tou-christodoulou-sto-fos-parte-ypoglossio-prin-diavasete.htm

Χρόνια πολλά παιδιά....και του χρόνου.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 24/04/2014 20:46:41
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  21:02:05  Εμφάνιση Προφίλ
Εσύ που δεν είσαι κοιμισμένος και σου περισσεύουν πλήρωνε τους βουλευτές σου και το κόμμα σου και να λες ευχαριστώ.
Από ακραίες απόψεις σαν τις δικές σου δυστυχώς ο πλανήτης έχει βελάξει.
Είδες; Πάλι ο άνθρωπος "μεγαλουργεί", όχι οι ιδέες.
Κρίμα γιατί ο λόγος σου κρύβει εμμονή και όχι διάθεση για συζήτηση.
Άντε κάνε και το ειρωνικό σου σχόλιο έτσι για να νομίζεις ότι έπεισες!!!


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 24/04/2014 21:16:21
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  21:23:29  Εμφάνιση Προφίλ
Πως δηλαδή επιβεβαιώνει η πολιτική διαφθορά την καθαρότητα της θρησκείας. Πως γίνεται η Α πολιτική μου ιδεολογία (στο λέω ξεκάθαρα οτι δεν είμαι κουμουνιστής για να αποφύγεις συνειρμούς) να επικυρώνει απόψεις για την θρησκεία; ΠΩΣ;
Ακραία άποψη; Που την είδες την ακραία άποψη; Είναι ακραία γιατί ταρακουνάει τους φόβους σου; Ε δεν φταίω εγώ για αυτό ...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

choice
Newbie Forum Runner



35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  21:36:28  Εμφάνιση Προφίλ
Το κακό φίλε fidelio είναι οτι ο gargadua έχει δίκιο.Δεν πρόκειται να δουν τίποτα γιατί δεν θέλουν να δουν.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να εκφράζεσαι όπως νομίζεις αλλά να μην φορτίζεσαι.Κράτα το εισητήριο που έχεις γι αυτό το μεγάλο τσίρκο που λέγεται άνθρωπος και ζωή και διασκέδασέ το μέχρι να έρθει η ώρα για το πέρασμα στην αιώνια ζώη......χα χα χα.
Καλά,πολλά και υγιή χλμ. σε όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GLOU GLOU
Master Forum-Runner

France


2585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  21:44:49  Εμφάνιση Προφίλ
πάντως, νομίζω ότι το είχα πει, καλεσμένοι (και εγώ δηλαδή) στην γαλλική γιορτή, ο Χριστόδουλος με ὀλα τα χρυσαφικά του και με 4, ναι ναι, σωματοφύλακες, την ώρα που φεύγανε, ο ένας μου είπε να κάνω ακρη, και με έσπρωξε...Εγώ νόμιζα (stupidos είμαι) ότι ο Θεος προστατεύει, αληθινή ιστορία είναι
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/04/2014 :  21:51:25  Εμφάνιση Προφίλ
Φόρτιση δεν έχω, ούτε μένος. Τώρα όμως έχω λίγες ενοχές για δύο λόγους, πρώτων γιατί βλέπω οτι στενοχωριούνται κάποιοι και δεύτερον γιατί πρέπει για να κάνω ειλικρινή συζήτηση να αναβιώσω τα δικά μου δαιμόνια και αυτό είναι κάπως βαρή. Οπως και να ΄χει όμως η συζήτηση αυτή είναι βαριά ουτως ή άλλως. Τι να κάνουμε , μεγαλώσαμε σε μια χώρα με παράλογα φορτία. Ουτε για μένα είναι εύκολο να συζητώ ειλικρινά και να φτάνω το μαχαίρι βαθιά.

Πάσο...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  00:13:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by choice

------------------

Μονο που καλό είναι να θυμόμαστε οτι τα παραμύθια είναι για τα παιδιά.Για τους μεγάλους τα όνειρα και η πραγματοποιήση τους είναι προτιμότερα.



...με αυτήν τη σύγκριση προσβάλεις τα παιδικά παραμύθια που είναι τουλάχιστον αθώα και δεν...υπόσχονται αιώνια ζωή στον Παράδεισο

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  00:21:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by xipolitakos

Η γη έχει όντως έχει χώρο για όλους.

___________________
Run Natural... run Bare



...θα μου επιτρέψεται μια διόρθωση μόνο:

Η Γη δεν έχει χώρο για όλους παρά μόνο για αυτούς που ακολουθούν το θέλημά Του γιατί με τη Δευτέρα Παρουσία θα κριθούν όλοι και τότε θα συνεχίσουν να υπάρχουν ΜΟΝΟ οι πιστοί. Θυμίζω σε αυτό το σημείο κάποια κομμάτια από το βασικότερο σύμβολο της ορθόδοξης Χριστιανικής Πίστης:

"...Καί πάλιν ἐρχόμενον μετά δόξης κρῖναι ζῶντας καί νεκρούς, οὖ τῆς Βασιλείας οὐκ ἔσται τέλος...
-----------------
...Προσδοκῶ ἀνάστασιν νεκρῶν.

Καί ζωήν τοῦ μέλλοντος αἰῶνος. Ἀμήν."

Και αυτά δεν είναι λόγια παπάδων ή...ή...αλλά λόγια της καρδιάς του δόγματος. Και το τονίζω αυτό γιατί κάποιοι επιμένουν σε διαχωρισμό Δόγματος-Εκκλησίας-Ιερέων...ίσως υπονοώντας ότι αν οι κληρικοί λένε ενίοτε και από καμιά βλακεία, δε σημαίνει ότι η Εκκλησία (ή το Δόγμα πάνω στο οποίο οικοδομείται η Εκκλησία) είναι "μπαρούφες". Μα εγώ μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν ασχολούμαι ούτε με "παπάδες" ούτε με καμπάνες ούτε με άμφια και τα σχετικά, αλλά αναφέρομαι στα βασικότερα πράγματα που πηγάζουν κατευθείαν από το Δόγμα...

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  01:05:10  Εμφάνιση Προφίλ
@gargadua: Βρε Βασίλη, τόσα και τόσα βιβλία κοινωνιολογίας έχουν γραφτεί, δε σου κάνει κανένα; Για ποιον ακριβώς λόγο θεωρείς τη Βίβλο ως ένα καλό μπούσουλα ηθικής; Η Βίβλος δεν είναι ούτε επιστημονικό εγχειρίδιο (σε αυτόν τον τομέα έχει αποτύχει παταγωδώς), αλλά ούτε και εγχειρίδιο κοινωνικής ηθικής (θα αναλύσει το γιατί παρακάτω), στον οποίο τομέα επίσης τα κάνει "κουλουβάχατα".

Και μια που λέμε για ηθική:
Πόσοι από εμάς έχουν σκεφτεί κάποια ηθικά "φιάσκα" που υιοθετεί το Δόγμα του Χριστιανισμού (αλλά και του Ιουδαισμού...για το Ισλάμ δε μιλάω γιατί το παιχνίδι έχει χαθεί τελείως εκεί!)...εξηγούμαι:

- Ο απόλυτος ρατσισμός, ο οποίος ξεκινάει από το κεφάλαιο της "Γένεσις" κιόλας: η γυναίκα πλάστηκε λοιπόν από τα πλευρά του άντρα (άρα είναι μέρος του άντρα και υποσύνολό του), ενώ αυτή φταίει που ο άνθρωπος εκδιώχτηκε από τον κήπο της Εδέμ!!! Εδώ βέβαια καταλαβαίνουμε ότι όχι μόνο το Δόγμα είναι ανθρώπινη εφεύρεση αλλά και το ότι οι εφευρέτες ήταν και άντρες, που φρόντισαν βέβαια να θάξουν 3 μέτρα κάτω από το έδαφος το "ανταγωνιστικό" φύλο!

- Η γυναίκα όταν έχει περίοδο είναι βρώμικη...δεν πρέπει να εισέρχεται σε ιερούς χώρους! Δηλαδή για μια φυσιολογική λειτουργία του σώματός της (που είναι υποτίθεται "δώρο" του θεού) θεωρείται μιασμένη...(ουδέν παραπάνω σχόλιο)...

- Η ερωτική πράξη (ας το πούμε σεξ) είναι επίσης μια μιασμένη πράξη και για αυτό δεν πρέπει να επιτελείται για την ηδονή αλλά μόνο για αναπαραγωγή. Η αντισύλληψη απαγορεύεται, πόσο μάλλον η έκτρωση κλπ. Και βέβαια ο υιός του θεού δεν μπορούσε να έρθει μέσα από την ερωτική πράξη (μπλιαχ) αλλά μόνο διαμέσου της παρθενογέννεσις. Και επειδή η παρθένος Μαρία (και η μόνη αμόλυντη γυναίκα) πάτησε το πόδι της στο Άγιο Όρος, καμία άλλη γυναίκα δεν πρέπει να πάει. Οκ παιδιά, υπάρχουν και άλλοι πιο άμμεσοι τρόποι να πούμε ότι είμαστε κομπλεξαρισμένοι μισογύνιδες, δε χρειάζεται να μπλέκουμε και τα "θεία" τώρα...

- Ο άντρας είναι η κεφαλή της οικογένειας και "μπλα-μπλα" κλπ, δηλαδή υπάρχει μια συστηματική προσπάθεια μείωσης/απαξίωσης της γυναίκας και είναι περίεργο πως οι γυναίκες τα καταπίνουν όλα αυτά αμάσητα χιλιετίες τώρα! Περιττό να πω για το ποια είναι η θέση της γυναίκας μέσα στην οικογένεια στην κοινωνία κλπ, σύμφωνα πάντα με την εκκλησία...

- Η ομοφυλοφιλία θεωρείται αμάρτημα Μέγα! (...ο ρατσισμός στο μεγαλείο του!!!)

- Αθειστές, αλλόθρησκοι κλπ, δεν έχουν θέση στο Βασίλειο των ουρανών (ρατσιμός, εκφοβισμός και η λίστα τελειωμό δεν έχει).

- Είναι γενικά Αν-Ηθικο του να εκφοβίζεις μαζικά τον κόσμο για να κερδίζεις την "ψήφο εμπιστοσύνη τους" (αν δεν εκπληρώνεις το θέλημά Του, "μπαμ"...η κόλαση σε περιμένει).

- Είναι Αν-Ηθικο να υπόσχεσαι πράγματα που δεν έχεις καμιά επιστημονική απόδειξη ότι υπάρχουν (μετά θάνατο ζωή κλπ).

...και στην τελική πως μπορώ να αποδεχτώ την Ηθική ενός Δόγματος που το αρχηγικό του στέλεχος (=το υπέρτατο ον) αποτελεί το μεγαλύτερο κατά συρροήν δολοφόνο όλων των εποχών!!! Ένα σπουδαίο κατόρθωμά του μάλιστα μπορείτε να το απολαύσεται και σε 3D στις κινηματογραφικές αίθουσες αυτήν την εποχή ("Νώε").


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  09:07:55  Εμφάνιση Προφίλ
Η υποχρέωση του καλού χριστιανού είναι η στάση που συνετά κράτησε ο γυπαετός.

Να μην συμμετέχει σε τέτοιες συζητήσεις. Κάθε συμμετοχή σε μια τέτοια συζήτηση ειναι "αμαρτία". Για κάποια πράγματα απλά δεν κάνει να μιλάμε.

Δεν είναι μόνο γιατί συνήθως δεν έχουμε και πολλά να πούμε όταν η συζήτηση καταλήξει όπως γίνεται πάντα σε θέματα ορθολογισμου και επιστημονικής θεώρησης των πραγμάτων (εκεί παίζουμε τελείως εκτός έδρας), είναι και το ότι υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να δουμε κάποια πραγματα αλλιώς τελικά και να "λοξοδρομήσουμε"

Οπότε προσωπικά σέβομαι περισσότερο τη στάση αυτή παρά όσους προσπαθούν ακούραστα να με πείσουν για τη "επιλογή τους. Και δογματικοί αλλά και "κακοί" πιστοί τελικά.

Edited by - sam on 25/04/2014 09:19:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  09:30:12  Εμφάνιση Προφίλ
Χθεσινό:

(εμμμμμ ....''Άγνωσται αι βουλαί του Κυρίου'')


Νεαρός σκοτώθηκε στην Ιταλία όταν καταπλακώθηκε από σταυρό που τιμά τον Πάπα Ιωάννη Παύλο Β'

Τραγικό θάνατο βρήκε το απόγευμα της Πέμπτης στην Ιταλία ένας νεαρός προσκυνητής, όταν καταπλακώθηκε από το σταυρό, ύψους 30 μέτρων, ο οποίος είναι αφιερωμένος στον Πάπα Ιωάννη Παύλο τον Β'.

Η τραγωδία εκτυλίχθηκε όταν ο σταυρός αποκολλήθηκε από τους τεράστιους γάντζους. Το περιστατικό σημειώθηκε στην ορεινή περιοχή Τσέβο, έξω από την πόλη Μπρέσια, στην περιφέρεια Λομβαρδία της βόρειας Ιταλίας.

Ο σταυρός είχε τοποθετηθεί, αρχικά, σε στάδιο της Μπρέσια και στην συνέχεια στο Τσέβο. Το τεράστιο αυτό έργο ιερής τέχνης είχε ολοκληρωθεί το 1998, επ' ευκαιρία μιας επίσκεψης του προκαθήμενου της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας.

Ο άτυχος 21χρονος, ο οποίος ονομαζόταν Μάρκο Γκουσμίνι, βρισκόταν στην βουνοπλαγιά με τον εντυπωσιακό σταυρό, μαζί με φίλους της ενορίας του. Ξαφνικά, όπως αναφέρουν αυτόπτες μάρτυρες, ο σταυρός άρχισε να τρίζει, με αποτέλεσμα πολλοί προσκυνητές και τουρίστες να τρέξουν για να σωθούν. Δυστυχώς, ο Μάρκο δεν πρόλαβε να απομακρυνθεί από το σημείο, καθώς αντιμετώπιζε ένα ελαφρό κινητικό πρόβλημα.

Πηγή: Νεαρός σκοτώθηκε στην Ιταλία όταν καταπλακώθηκε από σταυρό που τιμά τον Πάπα Ιωάννη Παύλο Β' | Ειδήσεις και νέα με άποψη http://www.iefimerida.gr/node/152287#ixzz2zsQgV23D
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 38 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000