Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Περί Πάσχα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 38

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2014 :  11:32:39  Εμφάνιση Προφίλ
Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?

Απορία του Douglas Adams και δική μου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vany186
Forum-Runner



145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2014 :  13:22:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sam

Κάπου είχα διαβάσει μου φαίνεται ότι τα μεγαλυτερα ποσοστά αθεων στο κόσμο τα έχουν οι σκανδιναβικές χώρες....

ΠΩΠΩΠΩ!!! ....φανταστείτε λέει να μοιάσουμε στην σουηδία και την νορβηγία! ΚΟΛΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ . Ούτε κοινωνική πρόνοια ...ούτε ασφάλεια ...ούτε τίποτα. Θα σκοτωθούμε όλοι χωρίς τις ηθικές αξίες του χριστιανισμού....

Βέβαια εκεί είναι "ψυχροί" και "κρυόκωλοι" ....Ενώ εμείς εδώ είμαστε "φιλοτιμοι" και "έξω καρδιά"....

Και είναι η θρησκεία η αιτία για όλα....εεεε?



Ετσι οπως τα λεει ο Σαμ !! Μα τι κολαση θα ηταν !!!

χαιρομαι που τελικα φαινεται οτι στην Ελλαδα του 21ου αιωνα δεν ειναι ολοι "κοιμισμενοι" πνευματικα, να πιστευουν σε θεους και αγγελους και φαντασματα, και να ακολουθουν την Εκκλησια Α.Ε.

Δυστυχως ομως πολλοι αν και αθειοι ακολουθουν τις παραδοσεις γιατι οπως και να το κανουμε, ειναι αγκιστρωμενες με την θρησκεια, και το αρνακι μας θα το φαμε το πασχα και το αυγουλακι μας ισως τσουγγκρισουμε, και τις ονομαστικες εορτες θα θεωρουμε πιο σημαντικες απο τα γενεθλια... κλπ.

- προσωπικα δηλωνω αθεη και συμφωνη 100% με οσα ειπωθηκαν εναντιων της ορθοδοξιας στην Ελλαδα... οπως και ειμαι εναντιων του ισλαμισμου και οποια θρησκεια δημιουργησε πολεμους σταυροφοριες (χριστιανισμος) και οσες ακομα και σημερα τιμωρουν και δεν τηρουν το σεβασμο και την ελευθερια λογου (ισλαμ).
Επαψα να πιστευω απο τοτε που επαψα να πιστευω τον αη βασιλη, γυρω στην ηλικια των 6...

εχω καποια/ πολλα ερωτηματα...

- ο χριστος δεν ειπε οτι πρεπει να ζουμε με λιτοτητα και με αυτα που πραγματικα χρειζομαστε για να ζουμε και οχι παραπανω? ...τοτε γιατι οι παπαδες τις Εκκλησιας Α.Ε. και ορθοδοξης και καθολικης, εχουν τοσα χρυσαφια, παλατια , περιουσιες που ακομα και αρχηγοι κρατων η βασιλιαδες δεν εχουν?? το καλο παραδειγμα δεν θα επρεπε να δειχνουνε?? ... ε λοιπον παρολο που ειμαι αθεη σεβομαι πολυ περισσοτερο το παπα στο χωριο μου στα χαμενα βουνα της πελοππονησου που πραγματικα δεν εχει τιποτα, βοηθαει οσους συνανθρωπους μπορει και ζει μια "αγια" ζωη.

- Πως ειναι δυνατον, 21ος αιωνας, να πιστευουμε σε ενα βιβλιο που εγινε μπεστ σελλερ, το οποιο δεν ειναι καθολου επιστημονικα τεκμηριωμενο και μιλαει για θαυματα αγγελους φαντασματα και παραδεισους , και να μην πιστευουνε στην απειρη επιστημονικη βιβλιογραφια που γραφτηκε και συνεχιζει να γραφεται με την παροδο του χρονου?
Καποτε πιστευαν οτι βρεχει επειδη ο θεος ειναι θυμωμενος, επειδη δεν υπηρχε η γνωση της γνωστης χημικης εξειξης που οδηγει στη βροχη. Τωρα ειναι αδιανοητο να πει καποιος ααα ο θεουλης εστειλε τη βροχη. Αυτο γινεται και τωρα με το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος, παντα λεγαμε επειδη δεν ξεραμε, αα υπαρχει ενα ανωτερο ον που τα δημιουργησε ολα αυτα γυρω μας.... αλλα σιγα σιγα ανακαλυπτουν και βγαινουν επιστημονικες ερευνες που λυνουν ενα ενα αυτα τα μυστηρια της φυσης. και καποια στιγμη θα ξερουμε πως δημιουργηθηκε το συμπαν.

- Γιατι στην Ελλαδα ΔΕΝ διδασκεται η θεωρεια της εξελιξης και ειναι υποχρεωτικο το μαθημα Θρησκευματων??? Και υπουγειο Παιδειας να λεγεται "...ΚΑΙ θρησκευματων??" μα ΠΟΥ ακουστηκε τετοιος τιτλος σε αλλη χωρα??? Α... ισως σε καμια μουσουλμανικη χωρα.. ναι.
--> Δεν υπαρχει δυστυχως ελευθερια επιλογης, απο τη στιγμη που απο μωρο σε γαλουχιζουν με το "εισαι χριστιανοπουλο και ετσι ειναι το φυσιολογικο" μεσω της οικογενειας, της κοινωνιας, αλλα και του σχολειου ! οταν ενα παιδι περασει στην ενηλικιωση ειναι λογικο να ειναι δυσκολο να αμφισβητησει οσα του πλασαρανε τοσα χρονια !

- Τελος, σεβαστο προσωπικα ο καθενας να πιστευει σε οτι θελει, εαν τον κανει πιο δυνατο ψυχολογικα, σεβαστο απολυτως. Αλλα ρε φιλε μην επιβαλλεσαι σε ολοκληρο λαο.
Πολλοι λενε "ναι αλλα σε δυσκολη στιγμη ποιον θα φωναξεις, θα φωναξεις ωχ θεε μου! " ε ΟΧΙ δεν θα φωναξω ωχ θεε μου, πιστευω στην δυναμη του ανθρωπου, και της Επιστημης, υπαρκτα πραγματα. Οχι σαν καποιοι που οι γιατροι τους σωζουν τη ζωη και αντι να τους ευχαριστησουν ευχαριστουν τον θεο.... (τι αχαριστια κι αυτη)

Αυτα απο μενα... φιλικα παντα !



Edited by - Vany186 on 29/04/2014 13:24:09
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nassos
Forum-Runner

Greece
72 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2014 :  13:59:09  Εμφάνιση Προφίλ
Imagine there's no Heaven.
It's easy if you try.
No hell below us.
Above us only sky.
Imagine all the people.
Living for today.

Imagine there's no countries.
It isn't hard to do.
Nothing to kill or die for.
And no religion too.
Imagine all the people.
Living life in peace.

You may say that I'm a dreamer.
But I'm not the only one.
I hope someday you'll join us...
And the world will be as one.

Imagine no possessions.
I wonder if you can.
No need for greed or hunger
A brotherhood of man.
Imagine all the people.
Sharing all the world.

You may say that I'm a dreamer.
But I'm not the only one.
I hope someday you'll join us.
And the world will live as one.


Φαντάσου να μην υπάρχει παράδεισος
είναι εύκολο εάν εσύ προσπαθήσεις.
Καμία κόλαση κάτω από εμάς
πάνω από εμάς μόνο ουρανός.
Φαντάσου όλους τους ανθρώπους
να ζουν για το σήμερα.

Φαντάσου να μην υπάρχουν χώρες
δεν είναι δύσκολο να το κάνεις.
Τίποτα για να σκοτώσεις ή για να πεθάνεις
και καμία θρησκεία επίσης.
Φαντάσου όλους τους ανθρώπους
να ζουν με ειρήνη.

Ίσως πεις πως είμαι ονειροπόλος
αλλά δεν είμαι μόνο ένας.
Ελπίζω κάποια μέρα εσύ θα μας ενώσεις
και ο κόσμος θα ζει σαν ένας.

Φαντάσου όχι υπάρχοντα
απορώ αν εσύ μπορείς.
Καμία ανάγκη για απληστία ή πείνα.
Μία αδελφοσύνη.
Φαντάσου όλους τους ανθρώπους
να μοιράζονται όλο το κόσμο.

Ίσως πεις πως είμαι ονειροπόλος
αλλά δεν είμαι μόνο ένας.
Ελπίζω κάποια μέρα εσύ θα μας ενώσεις
και ο κόσμος θα ζει σαν ένας.
------------------------------------------------------------------------
Είπε κάποιος ονειροπόλος κάποτε …

“διαίρει και βασίλευε”

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

foris
Advanced Forum-Runner



220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2014 :  14:17:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Vany186

quote:
Originally posted by sam

Κάπου είχα διαβάσει μου φαίνεται ότι τα μεγαλυτερα ποσοστά αθεων στο κόσμο τα έχουν οι σκανδιναβικές χώρες....

ΠΩΠΩΠΩ!!! ....φανταστείτε λέει να μοιάσουμε στην σουηδία και την νορβηγία! ΚΟΛΑΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ . Ούτε κοινωνική πρόνοια ...ούτε ασφάλεια ...ούτε τίποτα. Θα σκοτωθούμε όλοι χωρίς τις ηθικές αξίες του χριστιανισμού....

Βέβαια εκεί είναι "ψυχροί" και "κρυόκωλοι" ....Ενώ εμείς εδώ είμαστε "φιλοτιμοι" και "έξω καρδιά"....

Και είναι η θρησκεία η αιτία για όλα....εεεε?



Ετσι οπως τα λεει ο Σαμ !! Μα τι κολαση θα ηταν !!!

χαιρομαι που τελικα φαινεται οτι στην Ελλαδα του 21ου αιωνα δεν ειναι ολοι "κοιμισμενοι" πνευματικα, να πιστευουν σε θεους και αγγελους και φαντασματα, και να ακολουθουν την Εκκλησια Α.Ε.

Δυστυχως ομως πολλοι αν και αθειοι ακολουθουν τις παραδοσεις γιατι οπως και να το κανουμε, ειναι αγκιστρωμενες με την θρησκεια, και το αρνακι μας θα το φαμε το πασχα και το αυγουλακι μας ισως τσουγγκρισουμε, και τις ονομαστικες εορτες θα θεωρουμε πιο σημαντικες απο τα γενεθλια... κλπ.

- προσωπικα δηλωνω αθεη και συμφωνη 100% με οσα ειπωθηκαν εναντιων της ορθοδοξιας στην Ελλαδα... οπως και ειμαι εναντιων του ισλαμισμου και οποια θρησκεια δημιουργησε πολεμους σταυροφοριες (χριστιανισμος) και οσες ακομα και σημερα τιμωρουν και δεν τηρουν το σεβασμο και την ελευθερια λογου (ισλαμ).
Επαψα να πιστευω απο τοτε που επαψα να πιστευω τον αη βασιλη, γυρω στην ηλικια των 6...

εχω καποια/ πολλα ερωτηματα...

- ο χριστος δεν ειπε οτι πρεπει να ζουμε με λιτοτητα και με αυτα που πραγματικα χρειζομαστε για να ζουμε και οχι παραπανω? ...τοτε γιατι οι παπαδες τις Εκκλησιας Α.Ε. και ορθοδοξης και καθολικης, εχουν τοσα χρυσαφια, παλατια , περιουσιες που ακομα και αρχηγοι κρατων η βασιλιαδες δεν εχουν?? το καλο παραδειγμα δεν θα επρεπε να δειχνουνε?? ... ε λοιπον παρολο που ειμαι αθεη σεβομαι πολυ περισσοτερο το παπα στο χωριο μου στα χαμενα βουνα της πελοππονησου που πραγματικα δεν εχει τιποτα, βοηθαει οσους συνανθρωπους μπορει και ζει μια "αγια" ζωη.

- Πως ειναι δυνατον, 21ος αιωνας, να πιστευουμε σε ενα βιβλιο που εγινε μπεστ σελλερ, το οποιο δεν ειναι καθολου επιστημονικα τεκμηριωμενο και μιλαει για θαυματα αγγελους φαντασματα και παραδεισους , και να μην πιστευουνε στην απειρη επιστημονικη βιβλιογραφια που γραφτηκε και συνεχιζει να γραφεται με την παροδο του χρονου?
Καποτε πιστευαν οτι βρεχει επειδη ο θεος ειναι θυμωμενος, επειδη δεν υπηρχε η γνωση της γνωστης χημικης εξειξης που οδηγει στη βροχη. Τωρα ειναι αδιανοητο να πει καποιος ααα ο θεουλης εστειλε τη βροχη. Αυτο γινεται και τωρα με το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος, παντα λεγαμε επειδη δεν ξεραμε, αα υπαρχει ενα ανωτερο ον που τα δημιουργησε ολα αυτα γυρω μας.... αλλα σιγα σιγα ανακαλυπτουν και βγαινουν επιστημονικες ερευνες που λυνουν ενα ενα αυτα τα μυστηρια της φυσης. και καποια στιγμη θα ξερουμε πως δημιουργηθηκε το συμπαν.

- Γιατι στην Ελλαδα ΔΕΝ διδασκεται η θεωρεια της εξελιξης και ειναι υποχρεωτικο το μαθημα Θρησκευματων??? Και υπουγειο Παιδειας να λεγεται "...ΚΑΙ θρησκευματων??" μα ΠΟΥ ακουστηκε τετοιος τιτλος σε αλλη χωρα??? Α... ισως σε καμια μουσουλμανικη χωρα.. ναι.
--> Δεν υπαρχει δυστυχως ελευθερια επιλογης, απο τη στιγμη που απο μωρο σε γαλουχιζουν με το "εισαι χριστιανοπουλο και ετσι ειναι το φυσιολογικο" μεσω της οικογενειας, της κοινωνιας, αλλα και του σχολειου ! οταν ενα παιδι περασει στην ενηλικιωση ειναι λογικο να ειναι δυσκολο να αμφισβητησει οσα του πλασαρανε τοσα χρονια !

- Τελος, σεβαστο προσωπικα ο καθενας να πιστευει σε οτι θελει, εαν τον κανει πιο δυνατο ψυχολογικα, σεβαστο απολυτως. Αλλα ρε φιλε μην επιβαλλεσαι σε ολοκληρο λαο.
Πολλοι λενε "ναι αλλα σε δυσκολη στιγμη ποιον θα φωναξεις, θα φωναξεις ωχ θεε μου! " ε ΟΧΙ δεν θα φωναξω ωχ θεε μου, πιστευω στην δυναμη του ανθρωπου, και της Επιστημης, υπαρκτα πραγματα. Οχι σαν καποιοι που οι γιατροι τους σωζουν τη ζωη και αντι να τους ευχαριστησουν ευχαριστουν τον θεο.... (τι αχαριστια κι αυτη)

Αυτα απο μενα... φιλικα παντα !





Δεν ξέρω αν η άποψη ενός κοιμισμένου δώσει απαντήσεις σε έναν ξυπνητό αλλά θα δοκιμάσω:

1) Ο Χριστός ναι, τα είπε αυτά που γράφεις (και πολλά άλλα). Στο βαθμό που μπορεί και θέλει ο καθένας μας (συμπεριλαμβάνονται και οι παπάδες αφού λογικά ανήκουν στο ανθρώπινο είδος ) τα ακολουθεί.
2) Το βιβλίο που λες, αν ήταν επιστημονικά τεκμηριωμένο και με ανθρώπινα αποδεκτές αποδείξεις δεν θα μιλούσαμε για πίστηαλλά για αποδοχή των αποδείξεων. Την άποψή μου για το θέμα αυτό την έχω παραθέσει στην περσινή τυχαία (Μεγάλη Δευτέρα άνοιξε το περσινό θέμα) ενασχόληση κάποιων με τα θρησκευτικά μας ζητήματα. Η πίστη εμπεριέχει την δυνατότητα της προσωπικής επιλογής,κρίσης και ελευθερίας στο να αποδεχθεί ή όχι τα θέματα που δίδαξε ο Χριστός, ο κάθε άνθρωπος. Αν έδινε και αποδείξεις αυτό δεν θα ήταν δυνατόν.
Συμπληρώνω επίσης πως όταν μάθεις πως δημιουργήθηκε το σύμπαν, δε νομίζω πως θα έχεις δώσει τη λύση για τα πάντα που σε απασχολούν.
3)Το τι διδάσκεται στην Ελλάδα είναι αποτέλσμα αποφάσεων των εκάστοτε κυβερνήσεων που πέρασαν από την χώρα μας και οι οποίες έχουν ψηφιστεί από την πλειοψηφία (περίπου) του Ελληνικού λαού. Το ερώτημα αυτό νομίζω πως δεν ανήκει στην κατηγορία των απαντήσεων που οφείλει να σώσει ο Χριστιανισμός σαν θρησκεία. Όσον αφορά το δικάιωμα της επιλογής υπάρχει καθώς όπως είδες, εσύ κατάφερες να ξεφύγεις τελικά!
4) α) Εξήγησέ μου πως εγώ που θέλω να πιστεύω σε κάποιον Θεό, επιβάλλομαι σε εσένα. Σου ζήτησα να κάνεις κάτι για εμένα. β) Για αυτούς που δεν ευχαριστούν τους γιατρούς πιστεύω και εγώ πως είναι αχάριστοι. Ο θεός φταίει γι΄ αυτό?

Τέλος, πιστέυω πως δεν υπάρχει μεγαλύτερο λάθος από τον μη διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους. Να τελειώνουμε με αυτό το θέμα μια και καλή. Φυσικά δεν θεωρώ πως μετά από αυτό θα μας αφήσετε στην ησυχία μας ούτε το προτείνω γι΄ αυτό. Απλώς θα είναι μια καλά αρχή τουλάχιστον να ξεκαθαρίσει η εκκλησία μας από αυτούς που ασχολούνται για επαγγελματικούς λόγους με αυτά τα ζητήματα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2014 :  21:13:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Vany186

- Γιατι στην Ελλαδα ΔΕΝ διδασκεται η θεωρεια της εξελιξης και ειναι υποχρεωτικο το μαθημα Θρησκευματων???
...


Δεν διδάσκεται η θεωρία της εξέλιξης στα σχολεία; Είναι βέβαιο αυτό;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2014 :  22:27:58  Εμφάνιση Προφίλ
Aν θυμάμαι καλά
στο Λύκειο έμαθα περί Δαρβίνου κλπ
γύρω στο 1980!!!
Βέβαια διάβαζα και κάποια άλλα Εξωσχολικά
και μπορεί να μη θυμάμαι ακριβώς...

Πάνε τόοοοσα χρόνια!!!

Το ερώτημα που έθεσα σελίδες πριν το ξαναβάζω:
Από τους υποτιθέμενους Χριστιανούς
πόσοι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ;;;

...και υπόλοιποι απλά ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ!!!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2014 :  23:32:55  Εμφάνιση Προφίλ
Πρέπει να γέρασα πολύ ο μπαγάσας. Είμαι το 74 γεννημένος και για την θεωρία του Δαρβίνου έμαθα μόλις ανακλύφθηκε το ιντερνετ...

Στο μάθημα των θρησκευτικών οι θεολόγοι τότε, στα δικά μου επικά σχολικά χρόνια, ήταν φοβερά αντικειμενικοί. Μόνο ο λόγος του Θεού της ορθοδοξίας είναι αληθής, τα λόγια των υπολοιπων θεών είναι λόγια ψευδοπροφητών...

Ακόμα και οι καθολικοί , που είναι και χριστιανοί , λοξοδρόμησαν, μας πρόδωσαν...

Το υπουργείο θα έπρεπε να λέγεται , υπουργείο παιδείας και ορθοδοξίας. Ετσι είναι το σωστό.



People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikola
Forum-Runner



188 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  00:11:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by foris


2) Το βιβλίο που λες, αν ήταν επιστημονικά τεκμηριωμένο και με ανθρώπινα αποδεκτές αποδείξεις δεν θα μιλούσαμε για πίστηαλλά για αποδοχή των αποδείξεων.



Εργαλεία διαφορετικής ισχύος που διαμορφώνουν αλλότρια πίστη.
Κάποιοι βασίζουν την πίστη τους σε πιο διεκδικητικούς ισχυρισμούς, τους ονομάζουν με επικίνδυνες λέξεις όπως "αποδεδειγμένη πραγματικότητα", "επιστημονικές βάσεις" και "αντικειμενική αλήθεια" καταλήγοντας να γαντζώνονται ακόμα πιο πολύ στους ισχυρισμούς που τις φέρουν. Ίδρυσαν ένα νέο είδος θρησκευτικού φανατισμού με αντιφατικό όνομα και ορισμό. Πιστοί στην απιστία με γεια σας! Καλώς ήρθατε στον ναό λατρείας της πανταχού παρούσας και τα πάντα πληρούσας αλήθειας.
Με ευχαριστεί η έκβαση αυτού του αγώνα ως νίκη ενάντια σε μία φτωχή πίστη αλλά πολύ φοβάμαι ότι η ήτα από την νέα υπερισχύουσα μας κατέστησε άμαχους: Γομάρια που σύρουν φορτίο ατελείωτων δεσμευτικών αποδείξεων με τα μούτρα στο μονόδρομο. Για πρωτοσυρτές σε χορό προκαθορισμένων βημάτων βάζουμε κατά καιρούς κάτι φιλόσοφους, φαντασμένους παγανούς, χριστοπαναγίες, τσαρλατάνους επιστήμονες και μαθηματικούς που με τηλεσκόπια-παρωπίδες ανακαλύπτουν πότε "παραδείσους", πότε "μια όαση στο διάστημα" και μάλιστα άκουσα τελευταία ότι πουλάει πολύ το "ανοιχτό μυαλό". Τώρα ανοιχτό δεν ξέρω πως το εννοούνε, όπως "ανοιχτοί ορίζοντες"; "ανοιγμένα κεφάλια"; εγώ πάντως κάθε μέρα ακούω να παραγγέλνουν άλα, άνοιξε και άλλη μπουκάλα. Μετά φόβου Θεού, πίστεως και αγάπης λοιπόν ας κοινωνήσουμε όλοι οίνο νηφαλιότητας και αφύπνισης, για να γίνουμε σύσσωμοι και σύναιμοι, όχι με τον αμνό του θεού αλλά με το ποίμνιο μιας και αδιαίρετης βούλησης. Στην υγειά μας, καλή αγρυπνία.

Edited by - Nikola on 30/04/2014 00:12:53
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  01:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
Υπάρχει ένα μεγαλούτσικο κενό σε αυτή τη προσέγγιση αλλά μάλλον δεν έχει και πολυ νόημα να την αναδείξω.

Θα πετάξω αντί αυτού μια βόλτιτσα μέχρι το φεγγάρι να δω τη θέα απο εκεί (το κάνω κάθε βράδυ πριν κοιμηθω γιατι με χαλαρώνει, κρίμα που εσείς δεν μπορείτε να το κάνετε) και θα γυρίσω σε κάμια ωρίτσα που φαντάζομαι η "μάχη" θα συνεχίζεται... (εκτός και εαν αποφασίσω να τη διακοψω καποια στιγμη γιατι η αλήθεια είναι μπορω να μπω στο μυαλο όλων και να ελεγχω απολυτα τι γραφετε όλοι σας εδω, αλλα το αποφευγω)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2014 :  18:26:07  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]Originally posted by giorgosdelta

Περί Πάσχα, από τον Αριστοτέλη Κακογεωργίου!

"Η μεγαλύτερη καταστροφή των πολιτισμένων λαών οφείλεται στο θρησκευτικό δόγμα του χριστιανισμού και μωαμεθανισμού που αμφότερα είναι εβραϊκές αιρέσεις. Και οι δυο αυτές δογματικές θρησκείες δεν ήταν και δεν είναι παρά ο Δούρειος Ίππος των Εβραίων που με αυτόν κατόρθωσαν να κατεδαφίσουν τις πολιτισμικές και επιστημονικές πορείες της ανθρωπότητας. Οι άνθρωποι αυτών των δύο πολιτικοθρησκευτικών κινημάτων έχουν καταντήσει παθολογικά ηλίθιοι.".
Πράγματι, οι τρεις σημαντικότερες θρησκείες που έχουν επηρρεάσει το Δυτικό κόσμο άμεσα ή έμμεσα 'πηγάζουν' από τους Εβραίους. Ίδιο Θεό μοιράζονται ο Χριστιανισμός, ο Μωαμεθανισμός και ο Ιουδαϊσμός.
Ο Μεσσαίωνας - αν σε αυτό αναφέρεται το κείμενο λέγοντας περί κατεδάφισης επιστήμης και πολιτισμού - δε νομίζω ότι είναι προϊόν των Εβραίων. Άλλωστε, κατά τη διάρκεια του ευρωπαϊκού μεσσαίωνα, ο μωαμεθανικός αραβικός πολιτισμός υπήρξε στο απώγειο της πνευματικής του άνθησης (τέχνες, μαθηματικά, αστρονομία, αρχιτεκτονική, λογοτεχνία - ποίηση, κλπ).


Σήμερα πενθούν τον θάνατο του θεού τους και μετά από 3 ημέρες την ανάστασή του. Κανένας δεν άνοιξε το "ιερό" του βιβλίο που λέγεται Αγία Γραφή να δει τι είναι αυτό το περιβόητο "ΠΑΣΧΑ" και εάν μπορεί ποτέ να έχει κάποια σχέση με μια θεϊκή υπόσταση.
Έχω μπροστά μου το κεφάλαιο 12, εδάφιο 11 και 12 της Εξόδου όπου λέει ο θεός των Χριστιανών, των Μωαμεθανών και των Εβραίων:
" Και να τώρα με ποιον τρόπο θα το φάτε. Θα είστε ζωσμένοι με τη ζώνη σας, με τα σανδάλια στα πόδια και με το ραβδί στο χέρι. Θα το φάτε γρήγορα. ΑΥΤΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ για να τιμήσετε εμένα το Γιαχοβά. Κι εγώ τη νύχτα εκείνη θα περάσω μέσα από την Αίγυπτο και θα θανατώσω κάθε πρωτότοκο στη χώρα. Τα πρωτότοκα των ανθρώπων και τα πρωτογέννητα των ζώων. Εγώ ο θεός θα εκτελέσω την απόφασή μου ενάντια σ όλους τους θεούς της Αιγύπτου"
Και στο ίδιο κεφάλαιο εδάφιο 13 λέει: "Αλλά στα σπίτια που θα βρίσκεστε εσείς, το αίμα θα είναι σημάδι που θα σας προστατέψει. Έτσι θα γλιτώσετε το χτύπημα του θανάτου όταν θα τιμωρώ την Αίγυπτο". Και στο ίδιο κεφάλαιο εδάφιο 48 διευκρινίζει ο θεός των χριστιανών. Όποιος θέλει να γιορτάσει το ΠΑΣΧΑ του Γιαχβέ, πρέπει αυτός και όλοι οι αρσενικοί στην οικογένειά του να περιτμηθούν".


Μα, δεν είμαστε Εβραίοι για να γιορτάζουμε το Πάσχα με το δικό τους τρόπο.
Ο Χριστιανισμός πάτησε σε προγενέστερες τοπικές θρησκείες, δοξασίες, ήθη & έθιμα για να εδραιωθεί. Πόσα και πόσα δεν είναι ενσωματωμένα στη θρησκεία - που πλέον τα αποδέχεται και η επίσημη εκκλησία κάθε χώρας & σχίσματος θέλοντας & μη - τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με το τυπικό του δόγματος...


"Αυτή είναι η γιορτή του Πάσχα. Μια βρώμικη, μια φονική ημέρα και μάλιστα αθώων υπάρξεων, παιδιών και ζώων και εμείς γιορτάζουμε, δακρύζουμε, πενθούμε για κάποιον που κανένας δεν είναι σίγουρος εάν υπήρξε, εάν έκανε κάτι και εάν σταυρώθηκε. Δεν κάνω λόγο για την ανάσταση γιατί το θεωρώ πολύ ηλίθιο να πιστεύω ότι κάποιος πέθανε και γύρισε πίσω".

Λίγοι, νομίζω, πιστεύουν στις μέρες μας ότι αναστήθηκε...
Δεν είναι, ωστόσο, ο μόνος θεϊκός χαρακτήρας που 'γύρισε'. Δίας, Διόνυσος, (νομίζω Παν) έχουν και αυτοί αναστηθεί με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο...
Οι άνθρωποι είμαστε όντα με συναίσθηση του επερχόμενου θάνατου και της ενδεχόμενης ανυπαρξίας μας, και αυτό μας φοβίζει τους περισσότερους. Οι αρχαίοι φιλόσοφοι το είχαν φιλοσοφήσει, από όσο έχω αντιληφθεί, αλλά η πλειοψηφία των ανθρώπων ενοχλείται με το ζήτημα, οπότε θέλει να προσδωκά κάτι και θέλει και αποδείξεις...


Οι πρόγονοί μας είχαν μια θρησκεία αλλά ήταν επιστήμη. Δεν πέρασε ποτέ ο Δίας να θανατώσει μωρά παιδιά ή πρωτογέννητα ζώα. Δεν έφυγε ποτέ ο Απόλλωνας για να γλιτώσει τον θάνατο όπως έπραξε ο Χριστός όταν ο Ηρώδης εξαπέλισε σφαγή εναντίον των νηπίων που κατά την εκκλησία σφαγιάστηκαν 12 χιλιάδες μωρά; Γιατί έφυγε ο πανάγαθος Χριστός; Δεν λυπήθηκε τα μωρά; Γιατί δεν εμπόδισε την σφαγή; Γιατί δεν πήγε ο ίδιος στον Ηρώδη να γλιτώσουν τα μωρά; Και μιλάμε για έναν αγαθό "θεό" που γεννήθηκε για να μας σώσει και αμέσως με την γέννησή του χάνονται 12 χιλιάδες αθώες ψυχούλες. Από την άλλη ο Απόλλωνας την 7η ημέρα από την γέννησή του εγκαταλείπει την μάνα του την Λητώ και πάει στο Μαντείο των Δελφών όπου τοξεύει θανάσιμα την Πυθώνα.


Διαφορετικές οι αντιλήψεις και οι 'ψυχισμοί' Εβραίων & Ελλήνων.
Οι Εβραίοι έζησαν σε τόπους μάλλον στερημένους και αφιλόξενους ενώ η φύση των τόπων των Ελλήνων είναι γενναιόδωρη (αν όχι πλουσιοπάροχη) και αρκετά πιο ήμερη από εκείνη την έρημο των Εβραίων.
Φυσικό είναι οι Έλληνες, μετέχοντας στην οργιαστική φύση βουνών όπως το Πήλιο, ο Όλυμπος, ο Πάρνωνας, να είναι περισσότερο εύχαρεις, ήμεροι και λιγότερο πουριτανοί και δίχως κόμπλεξ περί σεξουαλικότητας, κάτι που έχει επισελθει στην αντίληψη του δυτικού κόσμου τεθλασμένα μέσα από το χριστιανισμό.
Πάντως, και ο Διας πολέμησε τις προγενέστερες 'χθόνιες' θεότητες. Και στην ελληνική μυθολογία οι θεοί αρχικά έχουν καπελώσει τους ανθρώπους, τους έχουν διαιρέσει τα σώματα δια δύο για να γίνουν αδύναμοι, έχουν κρεμάσει τον Προμηθέα στον Καύκασο και ένας γύπας του τρώει κάθε μέρα το συκώτι επειδή μας έδωσε τη φωτιά, μια και ανέφερες τον Απόλλωνα, η μητέρα του, η Λητώ, κατατρέχθηκε από την Ήρα κλπ...
Οπωσδήποτε, δεν είναι η φύση των ελλήνων σκληρή και πουριτανική, όπως είναι των Εβραίων, όπως εμφανίζεται στη δική τους μυθολογία...


Δεν έκλαψε για τα εκατομμύρια Έλληνες που άφησαν την ταλευταία τους πνοή στην Σκυθόπολη του Ισραήλ βασανιζόμενοι από την χριαστιανική λαίλαπα. Δεν ρίγησε ποτέ ακούγοντας τους 7 ανθεματισμος κατά του Ελληνικού Έθνους με τρις ανάθεμα από την Εκκλησία κάθε Κυριακή της Ορθοδοξίας. Δεν αντέδρασε ποτέ όταν οι ιερείς της ορθοδοξία κάθε Κυριακή τον υποχρεώνουν να υμνολογήσει και να δοξάσει τους προπάτορες των Εβραίων ως δικούς του προπάτορες με το γνωστό "των ενδόξων προπατόρων ημών Αβραάμ, Ισαάκ και Ιακώβ". Δεν αντέδρασε ποτέ κανένας όταν ο ιερέας του εύχεται στο γάμο να γίνει όπως ο Αβραάμ και η νεόνυμφη όπως η Σάρρα. Δεν αντέδρασε ποτέ όταν ο Παύλος στο κεφάλαιο 3 κατά Γαλάτες επιστολή, εδάφιο 29 φωνάζει ότι όταν βαφτισθείς, είσαι τέκνο του Χριστού και αφού είσαι τέκνο του Χριστού, τότε είσαι σπέρμα του Αβραάμ: Κι ούτε ζήτησε τον λόγο κανείς από τον Ιερέα όταν στέλνει τον πεθαμένο επίσης στην αγκαλιά του Αβραάμ με το γνωστό "ανάπαυσον τον δούλο σου κύριε εν κόλποις Αβραάμ....".


Είναι σαφές ότι έγιναν ειδεχθή εγκλήματα εναντίον μη χριστιανών κατά τα πρώτα χρόνια της εγκαθίδρυσης του χριστιανισμού μέσα στα πλαίσια της ρωμαϊκής χριστιανικής αυτοκρατορίας. Εγκλήματα έγιναν και κατά τεχνουργημάτων κλπ. Πάει και η Φιλοσοφική Σχολή, πάνε και τόσοι πεφωτισμένοι 'εθνικοί'...
Η ιστορία γράφεται από τους νικητές και κάποια έχουν αποσιωπηθεί. Ας κάτσει όμως και κάθε ένας από εμάς να προβληματιστεί από μόνος του και να ανατρέξει προσεκτικά στις πηγές. Υπάρχουν.
Όσο για τους 'αναθεματισμούς', αυτοί είναι ξεκάθαρα μια μορφή φασισμού θα λέγαμε σήμερα, εφόσον θέλουν να αντικρούσουν οτιδήποτε αντίβαινε τις χριστιανικές διδασκαλίες περίπου 1700 χρόνια πριν από σήμερα. Αν σκεφτούμε ότι οι διδασκαλίες των ελλήνων φιλοσόφων υπήρξαν το μεγαλύτερο (και υπέρτερο κατά τη γνώμη μου) αντίπαλο μέγεθος, είναι λογικό οι 'αναθεματισμοί' να στρέφονται κατά αυτών. Άρα, δεν έχει να κάνει με εθνολογικά ζητήματα αλλά με ζητήματα 'ορθής πίστης και πεποιθήσεων'
Ωστόσο, απαγορεύσεις είναι επί της ουσίας και δεν έχει να κάνει με το 'ανάθεμα την τύχη μου' που λέμε σήμερα...
Επίσης, τα περί 'σπέρματος του Αβραάμ', αν όντως λέγονται, δεν μπορεί να αμφισβητηθεί ότι αν παρθούν face value είναι παπαρολογίες...
Σήμερα, αλλωστε, η γενετική επιστήμη έχει βρει και το DNA και τα χρωμοσώματα κλπ.
Φυσικά, οι αρχαίοι έλληνες ως έλληνα όριζαν τον μετέχοντα της παιδείας τους και όχι εκείνον που κυλούσε στις φλέβες του αγνό παρθένο ιχώρ του Διός και του Κρόνου. Καταλάβαιναν τότε, δίχως να εχουν τα μέσα που έχουμε σήμερα, ότι όλα τα 'αίματα' ίδια και ισότιμα είναι και ότιμόνο η καλλιέργεια των ατομικών προσόντων μέσω της παιδείας είανι αυτά που μας κάνουν καλύτερους ως άτομα και ως ομάδες, όπως είναι οι πόλεις, τα κράτη και τα έθνη.
Οι 'ενορχηστροτές' να το πω έτσι, του χριστιανισμού, ίσως είχαν καταλάβει κάτι τέτοιο και κάπως πήγαν να το δέσουν ή απλά αυτή η έκφραση, αν όντως λέγεται, δεν είναι παρά μια ρατσιστική και δεισιδαιμονική τοποθέτηση έναντι των μη χριστιανών. Βρίθει η ιστορία από τέτοιες.

Για τα τελευταία, περί Αλέξανδρου, δεν αντιλαμβάνομαι το πνεύμα του κείμενου που παρατίθεται...
Καλύτερα θα μπορούσα να παραβάλω το Χριστό και τον Σωκράτη.
Ο Μεγας Αλέξανδρος υπήρξε μια θαυμαστή στρατιωτική προσωπικότητα που με περιορισμένους πόρους μπόρεσε να κατακτήσει μέχρι και τα πέρατα της Περσίας, ενώ είναι γιός του Φιλιππου, απόγονος του Ηρακλή και του Αχιλλέα και συνεπαγωγικά δισέγγονο του Διός!

Αν το ψάξουμε λίγο, ο χριστιανισμός άνθισε σε μια εποχή που οι παλιότερες θρησκείες παρήκμαζαν και χρησιμοποιήθηκε ώστε να γίνει ο συνεκτικός κρίκος - μαζί με τα λατινικά - μεταξύ διαφορετικών, εταιρογενών, εθνοτήτων, στα πλαίσια μιας αχανούς Αυτοκρατορίας που αναγκάστηκε να διαιρεθεί σε δύο κομμάτια...

Αυτά από έναν άνθρωπο που προσπαθεί να εμβαθύνει στα ερεθίσματα που δέχεται, χωρίς, φυσικά να διεκδικεί το αλάθητο. Αυτό το έχει μόνο ο Πάπας!



Edited by - Hermes on 30/04/2014 18:46:02
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2014 :  16:04:42  Εμφάνιση Προφίλ
Η απόλυτη εμπορευματοποίηση και εκμετάλευση της θρησκείας από έναν ακόμη σωτήρα, που μ'αυτά και μ'αυτά, έγινε και βουλευτής, και μας σώζει και αυτός ψηφίζοντας μνημόνια.

https://www.youtube.com/watch?v=UFiPR0-O0Ws
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2014 :  16:56:27  Εμφάνιση Προφίλ
Κωνσταντίνε γεια χαρά!
Χαιρετίσματα στον ταρίφα!
Τι κάνει ο Βόλος;
Με ποιον βάζει αυτός ο θεοπρόβλητος
και θεοσεβούμενος Βελόπουλος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/05/2014 :  17:39:22  Εμφάνιση Προφίλ
Γεια σου Τίμο!
Με τον Ισίδωρο κάνουμε μπάνια και προπονήσεις, σου έστειλε πολλούς χαιρετισμούς. Για αύριο έχουμε κανονίσει και ένα λογκ ραν στο βουνό.

Ο Βελόπουλος θα σε γελάσω που βάζει. Τη τελευταία πάντως φορά τον είχαμε αφήσει στη νουδού όπου πήγε κατόπιν κολοτούμπας φεύγοντας από το λάος. Τα μνημόνια να είναι καλά, και οι πωλήσεις των βιβλίων!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/05/2014 :  13:55:32  Εμφάνιση Προφίλ
Κώστα αυτό περιγράφεις;
χεχε!

http://www.youtube.com/watch?v=EprQGmZ3Imw
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Petros_1
Forum-Runner

50 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2015 :  11:31:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Γιατι στην Ελλαδα ΔΕΝ διδασκεται η θεωρεια της εξελιξης…???

Διότι απλά στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι σωστό να διδάσκονται παραμύθια «επιστημονικής» φαντασίας.

quote:
…Πως ειναι δυνατον, 21ος αιωνας, να πιστευουμε σε ενα βιβλιο… το οποιο δεν ειναι καθολου επιστημονικα τεκμηριωμενο…?

Θα αστειεύεσαι σίγουρα. Οι κοσμογονικές περιγραφές της Αγίας Γραφής, είναι απόλυτα επιστημονικά τεκμηριωμένες. Πρόσεξε τα εν συνεχεία σχόλια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 38 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000