Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Μαύρο νυχι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

rowergr
Senior Forum-Runner



854 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/04/2014 :  03:29:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρονια πολλα σε Όλους με υγεία !
Συγγνώμη που ανοίγω τέτοιο θέμα ξανα απλα στην αναζητηση δε μου βγαλε κάτι
Ίσως να έκανα εγω κάτι λάθος

Στο θέμα μας: Κληρονομιά του Μεγαλεκου ένα μαύρο νυχι
Άρχισε με μικρη μελανια και πόνο και μετα απο 2 βδομάδες μαυρισω όλο ,απουσία πόνου τουλάχιστον.Οπως το περιεργαζομαι, υπαρχει και μια φουσκαλα με αίμα κάτω απο αυτο! Δεν ξερω αν ειναι σύνηθες πάντως εγω κουφαθηκα
Πώς τα κατάφερα;
Τι κάνουμε;



ΘέσηΑντίθεσηΣύνθεση

Πάνος

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  15:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο! Βασικά συνήθως δεν κάνουμε κάτι, μετά από κανα 6μηνο θα εξαφανιστεί! Παίρνει καιρό αλλά δεν είναι τίποτα!

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  15:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πρόσφατα έπιασα τον αντίχειρα στη πόρτα του αυτοκινήτου.
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα τρόπο να γλυτώσω από το επώδυνο "βύζαγμα".
Πυρώνεις μια καρφίτσα πιάνοντάς την με πένσα και τρυπάς το νύχι για φύγει το αίμα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

panosf
Newbie Forum Runner

Greece


34 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  16:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ή λάθος παπούτσι (σε νούμερο ή καλούπι που δεν ταιριάζει με το πόδι) ή χαλαρά κορδόνια σε κατηφορικά κομμάτια , και τα δύο μεγάλα νύχια μου από το τρέξιμο στο βουνό είναι πεδίο μάχης .

τά πάντα ρεί
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  22:36:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάθε χρόνο μετά το 24ωρο στο Ελληνικό τα μαυρισμένια νύχια είναι το καθιερωμένο μου αγωνιστικό "ενθύμιο". Συνήθως η ενόχληση αρχίζει να παρουσιάζεται στο δεύτερο 12ωρο, αλλά φέτος ξεκίνησε από την 3η ώρα και μ' έριξε τελείως. Έχω γαμψοδαχτυλία και εφίππευση δακτύλων και στα δυο πόδια και το ρίσκο να ξεκινήσω με πιο στενό και γρήγορο παπούτσι για το πρώτο 3ωρο επιτάχυνε την εμφάνιση του προβλήματος. Ισχύουν τα όσα έγραψαν οι φίλοι πιο πριν. Προσωπικά τ' αφήνω να σβήσει μόνο του, άλλωστε ειδικά μετά από τέτοιο αγώνα αποφεύγω τελείως το τρέξιμο και για εναλλακτική προπόνηση κάνω ποδήλατο βουνού. Υπάρχει και η πιο προχωρημένη άποψη του Κυριάκου Κάρλος, που κάποτε είπε στον Etien (Στρατηγέ, περιμένουμε το "σεντόνι" για το Ελληνικό) πως τα μαυρισμένα νύχια στο δρομέα βουνού φανερώνουν το πόσο σκληρά προπονείται.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Etien
Master Forum-Runner



5171 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2014 :  20:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Το 2012 ,την παραμονη τπυ ΑΓΩΝΑ , οταν συναντησα τον Κυριακο στον Ολυμπο , φορουσα πεδιλα ! Κοιτωντας τα και βλεποντας τα, ανευ χρωματος μαυρου, δαχτυλα μου , ειπε οτι αυτο σημαινει οτι δεν προπονιεμαι αρκετα !!!! Αλλα , κατ εμενα , ηταν οτι ειχα το σωστο νουμερο παπουτσια- διοτι απο προπονηση ειμαι καθημερινος !!!
Το τελευταιο ετος τρεχω με Νο 11,5...δεν εχω την παραμικρη ενοχληση...!

Ευχαριστω !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Mastrolefteris
Senior Forum-Runner

560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  07:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Mastrolefteris Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το αν μαυρίζουν ή όχι τα νύχια είναι και θέμα κληρονομικότητας.
Σε κάποιους δεν μαυρίζουν, παρά τα πολά χλμ της προπόνησης.
Και όπως έχουμε αναλύσει εδώ και στο παρελθόν, δεν ευθύνεται μόνο το χτύπημα του νυχιού στο παπούτσι για το μαύρισμα και το χάσιμο του νυχιού.
Συχνά η αιτία είναι η πίεση καθεαυτή στο δάχτυλο από το συνεχές χτύπημα του δαχτύλου στο έδαφος.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDROSG
Senior Forum-Runner

Greece
640 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2014 :  12:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολύ σωστή επισήμανση! Και η δικιά μου γαμψοδαχτυλία επιδεινώνει τις συνέπειες από το αναπόφευκτο συνεχές χτύπημα δάχτυλου στο έδαφος...
quote:
Originally posted by Mastrolefteris

Το αν μαυρίζουν ή όχι τα νύχια είναι και θέμα κληρονομικότητας.
Σε κάποιους δεν μαυρίζουν, παρά τα πολά χλμ της προπόνησης.
Και όπως έχουμε αναλύσει εδώ και στο παρελθόν, δεν ευθύνεται μόνο το χτύπημα του νυχιού στο παπούτσι για το μαύρισμα και το χάσιμο του νυχιού.
Συχνά η αιτία είναι η πίεση καθεαυτή στο δάχτυλο από το συνεχές χτύπημα του δαχτύλου στο έδαφος.

www.MountainRunning.gr

MountainRunner

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2014 :  14:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή είναι ανάλογο το 8έμα, το ποστάρω εδώ.
Εμένα μετά το μαραθώνιο που έχασα 4 νύχια, πλέον σε κά8ε μεγάλο θα χω και ένα ατύχημα. Μέχρι και το μαραθώνιο, ούτε στα long runs ούτε στις Σπέτσες δε μου είχε συμβεί..
Τις περισσότερες φορές δεν μένει μόνο στο να μαυρίσει το νύχι, αλλά στο τέλος να φύγει κιόλας
Δεν ξέρω αν το να βάφουμε τα νύχια μας, υπάρχει και κάποιο είδος προστασίας, γιατί ποτέ όταν τα χω βαμένα δεν γίνεται δεν είναι ότι έχουν μαυρίσει από κάτω και τα καλύπτει το χρώμα απλά δεν γίνεται...
pedicure κάνω συστηματικά και φροντίζω τα νύχια να είναι κοντά, οπότε δεν φταίει αυτό. Δεν φταίει και το μέγεθος του παπουτσιού γιατί έχω δοκιμάσει διάφορα νούμερα και διάφορα μοντέλα...
Ισως φταίει ότι όταν πιέζομαι μπορεί να μαζεύω τα δάχτυλά μου ενστικτωδώς, σαν αντίστοιχα να σφίγγω τις γροθιές μου (που δυστυχώς το κάνω αυτό ). Ίσως να είναι και κληρονομικό όπως γράφτηκε...
Το θέμα είναι να κάνω κάτι να το προλάβω γιατί καλοκαίρι έρχεται και θέλουμε να φορέσουμε και τα πεδιλάκια μας
Σκέφτηκα να τα δέσω. Τα συγκεκριμένα δάχτυλα. Αλλά με τον επίδεσμο δεν 8α επιδεινωθεί η κατάσταση λόγω της τριβής; με τι μπορώ να τα δέσω? Σίγουρα όχι με τραυμοπλάστ, σωστά? Έχω δεί κάτι σαν ναρθηκάκια της compeed αλλά μου φαίνονται πολύ ογκώδη και ότι θα δυσκολεύουν την κίνηση.. Μοιάζουν σαν τα μπανταρισμένα δάχτυλα στα cartoon
Τα χει δοκιμάσει κανείς? ΄Εχετε να προτείνετε κάτι άλλο για να τα δέσω? Ελαστικό επίδεσμο ίσως?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

theosurf
Newbie Forum Runner

Greece
5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2014 :  22:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι είχα και εγώ προβλήματα με τα δάχτυλα ,φουσκάλες ,μαύρα νύχια κτλ. ιδικά λόγο τριβής μεταξύ των δαχτύλων και είχα δοκιμάσει διάφορες κάλτσες και παπούτσια .Στον τελευταίο αγώνα την Κυριακή στις Θερμοπύλες (Ανοπαία Ατραπος)ένας πολύ δύσκολος και απαιτητικός αγώνας δοκίμασα τις κάλτσες των πέντε δακτύλων (injinji) trail από την new life για πρώτη φορά και σώωωωθηκα, καμία ενόχληση στα δάχτυλα αν και ο αγώνας ήταν ένας Εφιάλτης (ο δρόμος του εφιάλτη ήταν ο συγκεκριμένος) τις συνιστώ ανεπιφύλακτα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/05/2014 :  23:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by theosurf

Κυρίες και κύριοι συνάδελφοι είχα και εγώ προβλήματα με τα δάχτυλα ,φουσκάλες ,μαύρα νύχια κτλ. ιδικά λόγο τριβής μεταξύ των δαχτύλων και είχα δοκιμάσει διάφορες κάλτσες και παπούτσια .Στον τελευταίο αγώνα την Κυριακή στις Θερμοπύλες (Ανοπαία Ατραπος)ένας πολύ δύσκολος και απαιτητικός αγώνας δοκίμασα τις κάλτσες των πέντε δακτύλων (injinji) trail από την new life για πρώτη φορά και σώωωωθηκα, καμία ενόχληση στα δάχτυλα αν και ο αγώνας ήταν ένας Εφιάλτης (ο δρόμος του εφιάλτη ήταν ο συγκεκριμένος) τις συνιστώ ανεπιφύλακτα .


Τις έχω δει αυτές τις κάλτσες!! Τις έχει ο leonardo νομίζω.
Είναι σαν γαντάκια για τα πόδια πολύ αστείο θέαμα αλλά έχεις δίκιο πρέπει να κάνουν δουλειά!! Θα τις δοκιμάσω. Για τις φουσκάλες σίγουρα θα βοηθάνε. Δεν ξέρω για το μαύρο νύχι, αλλά μια δοκιμή θα μας πείσει....
Ευχαριστώ για το tip!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2014 :  00:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τις έχω και εγώ τις injinji αλλά δεν με βόλεψαν. Νιώθω να με κόβουν στην βάση των δαχτύλων. Σα να με τραβάνε.




-------------------------
Ο μαραθώνιος είναι ένα ταξίδι για την Ιθάκη. Η Ιθάκη για εμένα είναι η αφετηρία, όχι το Καλλιμάρμαρο. Την Κυριακή στις 9 το πρωί ξεκινάει το πάρτυ για αυτούς που έφτασαν στην Ιθάκη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2014 :  08:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
στο 24ωρο δοκιμασα τα compeed κ βοηθησαν στο να συνεχισω με μικροτερες ενοχλησεις απο φουσκαλες κ γαμψωνυχια..επιπλεον βοηθησαν και στην αποκατασταση μετα τον αγωνα

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2014 :  10:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποια στιγμή μετά από LR, είχα υγρό κάτω από τα 2 μεγάλα νύχια. Για να αποφύγω να σκάσω τη φουσκάλα και να τα χάσω και για να μην έχω ενοχλήσεις στο τρέξιμο, δοκίμασα να τα δέσω.
Ενώ το hansaplast έφευγε την ώρα του τρεξίματος, δοκίμασα μεταξωτή (silk) αυτοκόλλητη γάζα νοσοκομείου (2 ευρώ από φαρμακείο στην πράσινη συσκευασία), η οποία ήταν σωτήρια, καθώς δεν ξεκόλαγε ούτε με το νερό.
Απλά, αν τη φοράς συνέχεια μπορεί να μουλιάζει το δάχτυλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2014 :  11:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@ aroulio : και δεν υπάρχουν τριβές σωστά?
@ dpouk : ποιό ακριβώς? δεν το βρίσκω στο site http://www.compeed.co.uk/compeed-footcare. Για να πάρω το σωστό.
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές. θα δοκιμάσω τις λύσεις που προτείνετε και θα δω ποια δουλεύει καλύτερα σε μένα. Εκεί που δεν είχα λύση, τώρα έχω τρεις εναλλακτικές
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mina007
Forum-Runner

Greece
83 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/05/2014 :  11:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εγώ πάντως τα δένω με λεπτές κολλητικές ταινίες, σαν αυτές που δένουν τα δάχτυλά τους οι παίκτες του βόλευ.βέβαια καμιά φορά φεύγουν αλλά νομίζω βοηθάνε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000