Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο πέλμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Thgor
Advanced Forum-Runner

258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/04/2014 :  19:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λοιπόν, καλησπέρα, χρόνια πολλά σε όλους! Ας μπω κατευθείαν στο θέμα.

Εδώ και μήνες, από το Φλεβάρη και μετά, κάνω πρόγραμμα για τους ημιμαραθώνιους της άνοιξης. Μέχρι τώρα όλα κομπλέ, κανένα απολύτως πρόβλημα. Και τους αγώνες μου έχω κάνει, και οι προπονήσεις όλες αποδίδουν, και συνεχή βελτίωση έχω. Το πρόγραμμα τελειώνει σε 2 βδομάδες, με τον ημί της Αθήνας.

Δυστυχώς το Σάββατο, ενώ είχα κατέβει κέντρο για κάτι δουλειές, ένιωσα το δεξί μου πέλμα κάπως να "βαραίνει", σαν να με κρατούσε πίσω και να μη με άφηνε να περπατήσω (δηλαδή κατάλαβα το ακριβές χρονικό σημείο έναρξης του πόνου). Μέχρι να φτάσω στον προορισμό μου, είχε δυναμώσει και με ενοχλούσε αρκετά.

Ο πόνος εντοπίζεται στο δεξί πέλμα, όχι στην καμάρα (η καμάρα δεν με πονάει καθόλου), αλλά στη έξω δεξιά πλευρά του, αμέσως μετά τη φτέρνα. Σήμερα δοκίμασα να τρέξω, αλλά ήταν αδύνατον, δυσκολεύομαι πολύ και τα παράτησα. Το μόνο που μπορώ να κάνω χωρίς πρόβλημα είναι ανηφόρες με μεγάλη κλίση, όπου χρησιμοποιώ μόνο τα μπροστινά μέρη των πελμάτων.

Την προηγούμενη μέρα θυμάμαι ότι είχα κάνει μια προπόνηση στο βουνό, και μέχρι να γυρίσω σπίτι συμπλήρωσα κάποια χιλιόμετρα σε άσφαλτο με τα trail παπούτσια που έχω. Μήπως αυτό το προκάλεσε?

Γενικά, έχει αντιμετωπίσει κανείς σας κάποιο παρόμοιο πρόβλημα, και πώς το αντιμετώπισε? Συνίσταται κάποια επίσκεψη σε ορθοπεδικό ή φυσικοθεραπευτή? Κάπου έχω αγχωθεί, γιατί σε 2 βδομάδες είναι ο ημί στη Αθήνα και έχω κάνει μεγάλη προσπάθεια να τρέξω σε αυτό τον αγώνα, δεν θέλω να τον χάσω. Στην τελική, ας μου κάνουν ένεση αν γίνεται, δεν ξέρω τι λύση θα μπορούσε να υπάρξει.

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις, καλές προπονήσεις σε όλους.



Run! It's free!

zion
Newbie Forum Runner

Greece


17 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  19:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλησπέρα φίλε μου.
γιατρός δεν ειμαι!!
απλα να σου πω οτι πέρσι το καλοκαιρι ειχα
πόνο μετα απο προπονηση με ενα συγκεκριμενο παπουτσι,
στο ιδιο ακριβώς σημείο.
κρατησε αν θυμαμαι καλά 2-3 βδομαδες,με εντονο πόνο το πρωι
στα πρωτα βηματα κυριως.
το μονο που μπορω να προτεινω ειναι παγος και κοιταξε αν φταιει το παπουτσι.
περαστικα!!και μακαρι να τρεξεις τον ημί

υ.γ μετα απο αυτο τον πονο φοβαμαι μια για παντα και τα μαλακα πατουμενα και τις πολλες προστασιες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thestria
Forum-Runner

Greece
174 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  20:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο ίδιο σημείο εμφανίστηκε και σε εμένα μετά τον μαραθώνιο του Μ. Αλεξάνδρου. Δεν πήγα σε γιατρό (κακώς). Μετά από δύο εβδομάδες ξεκούρασης (μόνο περπάτημα, αλλά και αυτό με αρκετή ενόχληση) αλλά και επάλειψης του σημείου με κρέμες, ο πόνος πέρασε.



Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thesalos
Advanced Forum-Runner

220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  21:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
οταν υπερβαλω στην προπονηση ,την επομενη μερα ,μου βγαινει και μενα πονος σε αυτο το σημειο που περιγραφεις.και μετα απο καποιους αγωνες ,κυριως ορεινους.

πιστευω οτι ειναι απο κουραση και υπερχρηση.μετα απο 2-3 μερες με τρεξιμο αποκαταστασης σηνυθως φευγει .εγω βαζω παγο,και μασαζ με ενα μπαλακι του τενις το οποιο το εχω στο πατωμα και το πελμα απο πανω ,στην καρεκλα που καθομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2014 :  23:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Aυτόν τον πόνο που είχε ξεκινήσει σαν απλή ενόχληση τον είχα στην προετοιμασία για το μαραθώνιο του Μ. Αλεξάνδρου. Δυστυχώς ούτε εγώ πήγα σε γιατρό γιατί δε χειροτέρεψε πολύ. Το είχα πλακώσει στις κρέμες. Η εντύπωση που μου έδινε από το μασάζ που έκανα για να εντοπίσω πλήρως την πηγή, ήταν ότι πρόκειται για κάποιο σύνδεσμο?, τένοντα? πάντως όχι οστό. Ώρες-ώρες μου έδινε χτύπημα σαν ρεύμα. Το είχα πάθει στο 20άρι του ΣΔΥΑ εντελώς ξαφνικά και τα χρειάστηκα αλλά όπως με χτύπησε μετά έφυγε. Επίσης συνήθως μετά το ζέσταμα εξαφανιζόταν η ενόχληση.
Στο μαραθώνιο που το φοβόμουν, με την ξεκούραση της τελευταίας εβδομάδας ούτε που με απασχόλησε και ούτε που με ενόχλησε στον αγώνα ή μετά από αυτόν. Το ξέχασα από τότε.
Σίγουρα λίγη περισσότερη ξεκούραση τώρα που έφτασες στο τέλος δε νομίζω ότι βλάπτει, μάλλον καλό θα σου κάνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thgor
Advanced Forum-Runner

258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/04/2014 :  00:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αυτές τις μέρες το πλάκωσα σε αλοιφές, εντριβές και πάγους και τώρα πια υπάρχει μια πολύ αμυδρή ενόχληση, που δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω πόνο. Δεν θα δοκιμάσω να τρέξω όμως παρά μόνο όταν εξαφανιστεί εντελώς, γιατί δεν έχω όρεξη να ξαναγίνει πάλι το ίδιο. Πιστεύω άλλες δυό μέρες και θα είναι περδίκι το πόδι.

Περισσότερος σεβασμός στο σώμα την επόμενη φορά.

Run! It's free!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000