Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πόνος στο ισχύο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

KONOSAL
Newbie Forum Runner

Greece
38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/05/2014 :  09:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΑΦΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΔΥΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥΣ (ΑΘΗΝΑΣ 2013 ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2014)ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΙΣΧΙΟ (ΨΗΛΑ ΣΤΟ ΜΗΡΟ), ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΝΑ ΚΟΥΤΣΑΙΝΩ. ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΕΞΩ. ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ.

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2014 :  09:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν ψάξεις για πόνο στο ισχίο εδώ στο forum θα δεις διαφορετικές αιτίες, καλύτερα είναι να πας σε έναν ορθοπεδικό για να σου πει τι ακριβώς έχεις ώστε να ξέρεις πως θα το αντιμετωπίσεις για να περάσει γρηγορότερα η μπορείς να περιμένεις βάζοντας βολταρέν και περνώντας αντιφλεγμονώδη.

Περαστικά σου

Edited by - Sor on 04/05/2014 09:57:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2014 :  12:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η καλυτερη λυση ειναι η επισκεψη στο γιατρο για να εισαι σιγουρος κ ισως να σου πει για μαγνητικη η οποια δειχνει ακριβως εαν υπαρχει τυχον παθηση...κ εγω το ιδιο περιπου προβλημα αντιμετωπιζω τον τελευταιο καιρο εχθες πηρα στα χερια μου την μαγνητικη κ ευτυχως ειναι καθαρη αλλα την Δευτερα θα την δει κ ο γιατρος μου..κατα την γνωμη μου εαν θες να δωσεις γρηγορη κ την σωστη λυση στο προβλημα σου ειναι να επισκευτεις εναν ορθοπαιδικο. τα αντιφλεγμονωδη δεν ειναι παντα η καλυτερη λυση για την αντιμετωπιση του προβληματος...τα επερνα για μεγαλο διαστημα με αποτελεσμα να ανεβουν οι τρανσαμινασεις αλλα ο τραυματισμος να μην υποχωρει...στη δικη μου περιπτωση το αντιφλεγμονωδη χαπι που εχει συμβαλει για την καλυτερευση του τραυματισμου μου ειναι η ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Marmite
Master Forum-Runner



3279 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2014 :  20:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να πας σε ορθοπεδικό και άμα σου βρει λύση πες μας και σε μας γιατί εγώ προκοπή δεν έχω δει 8 μήνες μετά. Η μαγνητική μου βγήκε καθαρή οπότε ο γιατρός έβγαλε το συμπέρασμα ότι πρόκειται για κάποιον μυικό σπασμό ή θλασούλα, πήρα αντιφλεγμονώδη, έκανα φυσικοθεραπείες, ξεκουράστικα σαν κλώσσα φουλ 2 μήνες και έγινα καλά μέχρι που ξαναέτρεξα και στο πρώτο βήμα με ξανατσίμπησε.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/05/2014 :  22:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Marmite

Να πας σε ορθοπεδικό και άμα σου βρει λύση πες μας και σε μας γιατί εγώ προκοπή δεν έχω δει 8 μήνες μετά. Η μαγνητική μου βγήκε καθαρή οπότε ο γιατρός έβγαλε το συμπέρασμα ότι πρόκειτα για κάποιον μυικό σπασμό ή θλασούλα, πήρα αντιφλεγμονώδη, έκανα φυσικοθεραπείες, ξεκουράστικα σαν κλώσσα φουλ 2 μήνες και έγινα καλά μέχρι που ξαναέτρεξα και στο πρώτο βήμα με ξανατσίμπησε.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera



Και μένα τα ίδια...μάλλον πρέπει να πάμε σε γιατρό ειδικό για την λεκάνη . Στην περίπτωση του KONOSAL ίσως να είναι διαφορετική και να φαίνεται κάτι στις εξετάσεις. Πάντως καλύτερα να πάει σε γιατρό από το να περιμένει να γίνει μονο του καλά.



Edited by - Sor on 08/05/2014 10:56:14
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2014 :  00:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εμενα οι ενοχλησεις εφυγαν εδω και 2-3 εβδομαδες , με την εφαρμογη ενδυναμωσης των ραχιαιων με αρσεις νεκρου (και οχι θανατου οπως εσφαλμενα αναφερονται). εκανα και φυσικοθεραπειες (3) σε εναλλακτικο με χρηση βεντουζων. οι φυσικοθεραπειες μου εξασφαλισαν τον τερματισμο στον προσφατο ΜΑ και οι ασκησεις ενδυναμωσης την απουσια ενοχλησεων το τελευταιο χρονικο διαστημα που οι υποχρεωσεις απαιτουν να σηκωνω συνεχως πολλα κιλα για πολλες φορες καθημερινα. καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε ψαξτο διεξοδικα μεχρι να εφαρμοσεις καποια λυση απο οσες αναφερθηκαν ή θα αναφερθουν. περαστικα να ειναι και μη ξεχνας την ξεκουραση και την υπομονη... βασικα συστατικα που οφειλει να εχει ενας συνετος δρομεας!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/05/2014 :  09:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

εμενα οι ενοχλησεις εφυγαν εδω και 2-3 εβδομαδες , με την εφαρμογη ενδυναμωσης των ραχιαιων με αρσεις νεκρου (και οχι θανατου οπως εσφαλμενα αναφερονται). εκανα και φυσικοθεραπειες (3) σε εναλλακτικο με χρηση βεντουζων. οι φυσικοθεραπειες μου εξασφαλισαν τον τερματισμο στον προσφατο ΜΑ και οι ασκησεις ενδυναμωσης την απουσια ενοχλησεων το τελευταιο χρονικο διαστημα που οι υποχρεωσεις απαιτουν να σηκωνω συνεχως πολλα κιλα για πολλες φορες καθημερινα. καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε ψαξτο διεξοδικα μεχρι να εφαρμοσεις καποια λυση απο οσες αναφερθηκαν ή θα αναφερθουν. περαστικα να ειναι και μη ξεχνας την ξεκουραση και την υπομονη... βασικα συστατικα που οφειλει να εχει ενας συνετος δρομεας!



Στην πέμπτη μου φυσιοθεραπεία μου βάλανε την βεντούζα που αναφέρεις και έφυγα από εκεί σε χειρότερη κατάσταση από ότι ήμουνα και για 3 μέρες σε κάθε βήμα είχα ενόχληση και τις σταμάτησα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Sor
Forum-Runner

155 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/05/2014 :  11:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Sor

quote:
Originally posted by Marmite

Να πας σε ορθοπεδικό και άμα σου βρει λύση πες μας και σε μας γιατί εγώ προκοπή δεν έχω δει 8 μήνες μετά. Η μαγνητική μου βγήκε καθαρή οπότε ο γιατρός έβγαλε το συμπέρασμα ότι πρόκειτα για κάποιον μυικό σπασμό ή θλασούλα, πήρα αντιφλεγμονώδη, έκανα φυσικοθεραπείες, ξεκουράστικα σαν κλώσσα φουλ 2 μήνες και έγινα καλά μέχρι που ξαναέτρεξα και στο πρώτο βήμα με ξανατσίμπησε.

http://5tinimera.wordpress.com/

Και ένα like στην σελίδα μας!
https://www.facebook.com/5tinimera



Και μένα τα ίδια...μάλλον πρέπει να πάμε σε γιατρό ειδικό για την λεκάνη . Στην περίπτωση του KONOSAL ίσως να είναι διαφορετική και να φαίνεται κάτι στις εξετάσεις. Πάντως καλύτερα να πάει σε γιατρό από το να περιμένει να γίνει μονο του καλά




Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KONOSAL
Newbie Forum Runner

Greece
38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/05/2014 :  18:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο γιατρός που επισκέφθηκα εδώ και μια βδομάδα μου σύστησε διατάσεις και αργότερα ασκήσεις δύναμης, πλην όμως οι διατάσεις επιδείνωναν το πρόβλημα (πόνος στο ισχύο, συγκεκριμένα ψηλά στην κλείδωση)με αποτέλεσμα να πονάω και να κουτσαίνω χειρότερα. Παρατήρησα όμως ότι η ξεκούραση βελτιώνει το πρόβλημα. Ηδη πέρασαν 40 μέρες πλήρους απραξίας (αποχής από τρέξιμο, ακόμη και περπάτημα)και βλέπουμε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimos
Newbie Forum Runner

Greece
23 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2014 :  06:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα και εγώ θέμα με το ισχίο και με έστειλαν σε ένα φυσικοθεραπευτή που το έλεγαν Σταμο ένα φανάρι μετά το χιλτον στην αθήνα τρεις επισκέψεις σε μια βδομάδα και άρχισα πάλι να τρέχω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2014 :  11:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω θα ηθελα να ρωτησω το φιλο KONOSAL τι "προυπηρεσια" ειχε στο τρεξιμο πριν τρεξει τους δυο μαραθωνιους.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KONOSAL
Newbie Forum Runner

Greece
38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/05/2014 :  18:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν τους μαραθώνιους: πολλά χρόνια τρέξιμο, όχι όμως αποστάσεις μεγαλύτερες των 20 χιλιομέτρων. Υποψιάζομαι την κυρτότητα της ασφάλτου, λόγω του ότι έτρεχα συνέχεια στην ίδια πλευρά του δρόμου. Στην περίπτωσή μου, ποιος είναι ο πιο ειδικός, ο ορθοπεδικός ή ο αθλητίατρος;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2014 :  13:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by KONOSAL

Πριν τους μαραθώνιους: πολλά χρόνια τρέξιμο, όχι όμως αποστάσεις μεγαλύτερες των 20 χιλιομέτρων. Υποψιάζομαι την κυρτότητα της ασφάλτου, λόγω του ότι έτρεχα συνέχεια στην ίδια πλευρά του δρόμου. Στην περίπτωσή μου, ποιος είναι ο πιο ειδικός, ο ορθοπεδικός ή ο αθλητίατρος;


Περυσι την ανοιξη ειχα ενοχλησεις εντονοτατες στο ισχυο και μηριαιο δικεφαλο.Εγιναν 3 επισκεψεις σε ορθοπεδικους με 3 διαφορετικες διαγνωσεις
1)Τενοντιτιδα
2)Θλαση
3)Προβλημα απο μεση.
Τελικα επισκεφτηκε ενα φυσικοθεραπευτη ο οποιος μου ειπε οτι δεν εχω τιποτα απο αυτα και απλα το προβλημα ξεκιναει απο επιβαρυνση του ισχυο λογω πολλων χλμ.Μετα απο 3 φυσικοθεραπειες ξανατρεξα εχοντας μικρες ενοχλησεις οι οποιες σιγα σιγα εφυγαν.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2014 :  14:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Konosal καλησπερα!
Βιώνεις μια δύσκολη κατασταση, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ενας τραυμματισμένος δρομέας ειναι σαν ενα πουλι χωρις φτερα...ή αλλιως ενας αργός θάνατος...
Μια πρωτη εκτίμηση χωρις να είμαι ο απολυτος ειδικος ειναι ο λαγονοψοΐτης σου.Ειναι ενας " ηλιθιος" μυς αλλά και απαραιτητος που δεν "κοιμαται" ποτε, δηλ. ειναι παντα σε συστολη-διαστολη με το ιδαιτερο και εντεχνο δικο του τρόπο. Αν ολο αυτο τον καιρο που μας περιεγραψες τα εκατονταδες χιλιομετρα που διενυσες χωρις προσαρμοσμενο επανω σου ειδικο προγραμμα ενδυναμωσης, τοτε θα σου πω οτι ηταν φυσιολογικο αυτο που σου συνεβει. Επισης κλινοντας να σου πω οτι ο γιατρος που απευθυνθηκες αλλαξε τον ( διαταση πανω διαταση...τραγικο) και βρες καποιον να σου κανει ακριβη διάγνωση. Αν ειναι λαγονψτης θελει καιρο για αποκατασταση και συνισταται μονο ξεκουραση.
Σ' ευχαριστω που με ακουσες....συντομα κοντα μας ....στους δρομους....
myrunner.gr

Edited by - Peri330 on 14/05/2014 14:34:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KONOSAL
Newbie Forum Runner

Greece
38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2014 :  15:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
stratus και Peri330 σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Όταν ξεκουράζομαι υπάρχει βελτίωση (μικρή, αλλά βελτίωση). Μόλις περπατήσω 200-300 μέτρα αρχίζει το "κουτσό". Τώρα, με σύσταση γιατρού, παίρνω για 5-6 μέρες ibuprofen. Αν δεν περάσει σε μια βδομάδα, μαγνητική και βλέπουμε. Κάποιος καλός φυσιοθεραπευτής; Ευχαριστώ και πάλι για τη συμπαράσταση. Μόνον οι δρομείς καταλαβαίνουν τι σημαίνει να κάθεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Peri330
Forum-Runner

Greece
56 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2014 :  16:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://myrunner.gr/index.php/synergates

Ο Τασος δουλευει με τον πατερα του...και ειναι και οι δυο εξαιρετοι δρομεις και ειδικευμενοι στους δρομεις...

Edited by - Peri330 on 14/05/2014 16:16:51
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000