Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2014 :  20:31:22  Εμφάνιση Προφίλ
προχθές 27 λεπτά ζέσταμα 4χ100 ανοίγματα και 8χ200 στα 35sec με 30sec 100 μέτρα διάλειμμα,4χ100 ανοίγματα 15 λεπτά αποθεραπεία,
εχθές μου είπαν για trail,πήγα πρωί να δω την γλύκα με 16κμ πήγαινε-έλα' σε 2 ώρες και 10 λεπτά περίπου(έφυγα στην κατηφόρα πάνω σε ένα βράχο και έσπασα το λουράκι απο το ρολόι.)απόγευμα έκανα και 4κμ χόρτο σε 25-26 λεπτά.σήμερα 6.50κμ σε 26:30 & 4χ100 ανοίγματα με 10 λεπτά αποθεραπεία...

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2014 :  20:31:52  Εμφάνιση Προφίλ
Τούμπανο, Λεωνίδα!
Σ' άρεσαν τα 1400;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lemonidas1
Senior Forum-Runner

Greece


766 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2014 :  20:51:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι Νικο,μου αρεσουν πολυ.Βεβαια δευτερη φορα που τα φορεσα.Τα βρισκω αρκετα προστατευτικα,αν και ειναι παναλαφρα,περισοτερο απο τα αντιος2,μου θυμιζουν τα σαγιοναρα σε αυτο.Ειναι λιγο στενα μπροστα αλλα δεν ειχα προβλημα,τα πηρα μισο νουμερο πανω οπως και τα αντιος2 δηλ.Πολυ καλο πατημα,πολυ καλη εφαρμογη,καλα για αερισμο τι να πω!αφου βλεπεις απο μεσα!Δεν ξερω αν θα αποφασισω να το βαλω στον αυθεντικο,αντι τα αντιος,μαλλον οχι,παντως ειναι πολυ καλο παπουτσι σιγουρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  09:55:42  Εμφάνιση Προφίλ
...24 χλμ στη γνωστη πλεον διαδρομη Κηφισια,Εκαλη,Διονυσος,ανω Κηφισια,Μαρουσι και επιστοφη στη βαση ...σε 2:18:20. Και τωρα TAPERING !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  10:21:17  Εμφάνιση Προφίλ
Tapering για να καταλαβω σημαινει ας πουμε αφομοιωση της προπονησης στον οργανισμο η κανω λαθος? 21χμ σημερα σε 2 Ωρες ακριβως με πολύ ανηφορα.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  10:38:56  Εμφάνιση Προφίλ
Φορμάρισμα (Tapering) είναι το διάστημα μετά την κορύφωση της προετοιμασίας, όταν και μειώνεις τον όγκο της προπόνησης (όχι όμως και τις εντάσεις) με σκοπό να δώσεις την δυνατότητα στον οργανισμό να κάνει όλες τις απαραίτητες "επισκευές", τόσο μυοσκελετικά όσο και βιοχημικά.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  10:42:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Φορμάρισμα (Tapering) είναι το διάστημα μετά την κορύφωση της προετοιμασίας, όταν και μειώνεις τον όγκο της προπόνησης (όχι όμως και τις εντάσεις) με σκοπό να δώσεις την δυνατότητα στον οργανισμό να κάνει όλες τις απαραίτητες "επισκευές", τόσο μυοσκελετικά όσο και βιοχημικά.

"My sport is your sport's punishment"



Ευχαριστω πολύ,να εισαι καλα.

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  11:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
24άρι σήμερα και άρχισε το...............................
.............................tapering επιτέλους!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  12:08:04  Εμφάνιση Προφίλ
Tapering/Φορμάρισμα & Supercompentation / Υπεραναπλήρωση



Η πρώτη καθοδική τάση της καμπύλης ειναι η επιβάρυνση , ο όγκος προπονησης φτάνει σε μια ανώτερη τιμή - η βάση της καμπύλης - ανοδική τάση της καμπύλης είναι η περιοδος tapering/φορμαρίσματος (μειωμένος όγκος στην προπονηση), η κορυφή της καμπύλης είναι το νέο προσδοκόμενο επιπεδο φυσικής κατάστασης που πρέπει να συμπιπτει με την ημέρα του αγώνα. (εδώ σε θέλω μάστορα..)

Βασικά αυτός ο μηχανισμος διέπει όλα τα βιολογικά συστήματα και καταστάσεις τους. Από μια περίδο κάποιας πάθησης , μέχρι μια περίοδο ...προπονησης.

και άλλα σχήματα:
http://www.pponline.co.uk/encyc/img/289bfig2.png
http://www.irbsandc.com/images/modules/5/gas-and-recovery-chart-en.jpg


Ολα βασίζονται σε αυτό:

http://en.wikipedia.org/wiki/Stress_(biology)#General_adaptation_syndrome
(κάντε copy-paste τον συνδεσμο γιατί απευθείας δεν λειτουργεί..)

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 18/10/2014 12:15:03
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nimi
Advanced Forum-Runner

Greece
281 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  12:24:20  Εμφάνιση Προφίλ
Σήμερα ήθελα να κάνω το τελευταίο μου 30+
Δεν μου βγήκε και δεν θα έβγαινε με τίποτα.
Βγήκε ένα 26αρι.
Ενώ μυϊκά είμαι μια χαρά, αναπνευστικά το ίδιο, απο ενέργεια τζίφος. Εκεί που τα 25αρια σε ΜΡ τα έβγαζα άνετα μόνο με saltstick, σήμερα πήρα και ένα τζελακι στο 19 αλλα και πάλι δε τράβαγε...σίγουρα η υγρασία έπαιξε το ρόλο της αλλα δε μπορεί να ήταν μόνο αυτή.
Εκ των υστέρων σκέφτηκα ότι μπορεί να φταίει η διατροφή μου χθες που δεν ήταν και ότι καλύτερο και ίσως γι αυτό να ξέμεινα ή απλά βγαίνει η κόπωση του όλου προγράμματος.
Τέλος πάντων με ενόχλησε γιατί είχα σταμπάρει να κάνω οπωσδήποτε σήμερα το τελευταίο μεγάλο αλλα δε πειράζει θα πορευτώ έτσι. Έχω κάνει μεχρι στιγμής ένα 31 και ένα 32, 3-4 24+ και αρκετά 20αρια. Θα κάνω άλλο ένα 25 την άλλη εβδομάδα και ότι γίνει.

Edited by - nimi on 18/10/2014 12:25:44
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

NESTORAS1980
Advanced Forum-Runner

274 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  12:28:57  Εμφάνιση Προφίλ
χτες είπα να δοκιμάσω forefoot τρέξιμο για πρώτη φορά, και του έδδωσα και κατάλαβε.. αντί να κάνω 2-3χμ να δώ πως είναι, έκανα 14. Βγήκαν σε pace ταχύτερο 4-5δευτ. από ότι συνήθως, ενώ ένιωθα σαν να με σπρώχνει κάποιος, αλλά βέβαια σήμερα είμαι με κράμπες. Αν γίνουν οι προαρμογές στο γαστροκνήμιο, νομίζω είναι μία επένδυση που αξίζει.

SWIM BIKE RUN
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DAFY
Newbie Forum Runner

40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  12:33:43  Εμφάνιση Προφίλ
32αρι σημερα στον Υμητο με μέσο όρο 5.10 το χλμ.Εμφανης πλεον η κούραση της προετοιμασίας οχι μονο σωματικά αλλα και πνευματικά.

Keep it Simple
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  13:54:58  Εμφάνιση Προφίλ
Τελευταίο 30άρι σήμερα.
Ξεκίνημα στις 04.37 με πολύ αργό ρυθμό και τελείωμα με σχεδόν ρυθμό Μαραθωνίου.

http://connect.garmin.com/activity/614645929

Βέβαια το σκοτάδι δεν είναι ότι καλύτερο ακόμη και με φακό κεφαλής, αλλά η ζέστη είναι ότι χειρότερο.
Ξεκίνησα το πρωϊ με 20 βαθμούς.
Τελείωσα με avg 7 min/k και υψομετρική 227μ.
Ελπίζω μόνο να μη έχουμε συνθήκες παρόμοιες με τις σημερινές στον ΚΜΑ γιατί τότε θα μιλάμε για σφαγή των δρομέων.
Στην Παλλήνη είδα κατά τις 12.00 δρομείς που κάνανε το LR τους, και πραγματικά τους λυπήθηκα.

Κοντός ψαλμός ΑΛΛΗΛΟΥΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  14:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
Επιστροφή στα τρεξίματα μετά από 3 βδομάδες σπαστικού στατικού ποδηλάτου.. 35 λεπτά χθες με ελευθερο ρυθμό και σήμερα το πόδι δεν διαμαρτύρεται ιδιαίτερα.
Δεν έχω σοβαρές βλέψεις για την κλασσική πλέον αλλά you never know.. εξάλλου η Θεσσαλονίκη είναι πιο κοντά απ' ότι φαντάζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/10/2014 :  14:14:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μόλις συνήλθα απο τον πυρετό, υστερα απο πεντε ημερες. Οποτε έχω να βγω για τρέξιμο μια εβδομαδα.
Αύριο στο Ψυχικο, αντί για αγωνα 5κμ (που είναι και ο πρώτος μου) θα τον κάνω περίπατο. Μπορεί να βάλω και τα χέρια στις τσεπες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000