Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

alexios33
Forum-Runner

Greece
120 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  13:59:50  Εμφάνιση Προφίλ
22χμ σημερα σε 2 ωρες στο συνηθες μερος

Όλα τα κομματια ενωμενα κατω από τα φωτα των ουρανων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DAFY
Newbie Forum Runner

40 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  15:09:15  Εμφάνιση Προφίλ
@savvas
Ευχαριστω πολυ !ευχομαι τα καλυτερα φιλε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  17:20:25  Εμφάνιση Προφίλ
...9 χλμ σημερα σε 54-55' στον Πειραια (στη Φρεατιδα)...με την ευχη να ειναι παντα ευτυχισμενοι ο Παυλος με την Αιμιλια !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  18:00:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Savvas
Το αλλο προβλημα ειναι οτι μενω στον 3ο οροφο και δεν εχω ασανσερ, οποτε καταλαβαινετε, συν οτι εχω μικρο παιδι 15 μηνων και δεν μπορω ευκολα να ειμαι ανενεργος στις δουλειες που πρεπει να γινονται.
Γι'αυτο θα παω συντηρητικα και βλεπουμε, ετσι κι αλλιως δυσκολα θα προλαβω να ειμαι σε καλη κατασταση για ανοιξιατικο Μαραθωνιο πλεον, οποτε το εχω αφησει και κοιταζω πλεον να το παω σιγα σιγα.




Δεν ηξερα τις λεπτομέρειες, οπως επίσης ότι έχεις μικρο παιδί, να σου ζήσει!!!.
Ολα θα βρουν το χώρο και το χρονο τους παντως, οχι δε πιστευω οτι το συμπαν θα συνομωτησει για να γινει αυτό που θελουμε αλλα οτι οταν κατι που αγαπαμε μας λειψει, θα το ξαναβάλουμε στη ζωή μας χωρις αμφιβολια.
Καλη κούρα, ξεκούραση λοιπον και παλι ευχες για πολλες χαρούμενες στιγμες με το παιδι σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  19:55:51  Εμφάνιση Προφίλ
...ο καθενας στον κοσμο του...κι αναφερομαι στον εαυτο μου !!!

@savvas...πραγματικα συγκλονιστηκα μ'αυτα που διαβασα!!!Ευχομαι απο καρδιας ο,τι το καλυτερο!Αν πρεπει να κανεις επεμβαση, αφου εχεις εξαντλησει καθε συντηρητικη θεραπεια, τολμησε την!!!Εισαι πολυ νεος ... θα ανακαμψεις ταχυτατα...και θεωρω οτι ειναι αμαρτια να μην μπορεις να κανεις, οπως θελεις, αυτο που αγαπας!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/11/2014 :  21:20:16  Εμφάνιση Προφίλ
καλησπερα και απο Σαλονικη... το μενου ειχε 12χλμ με ρυθμο αναμεσα απο 6'54 ως 6'20''. ηταν το πρωτο ανω των 10χλμ της προετοιμασιας. semi long run ... βγηκε με μεσο ρυθμο 6'21'' και μεσοι παλμοι 134! ειχε κρυο, συννεφια και αερα... στο τσακ προλαβα την βροχη! προσφατα συνειδητοποιησα ενα σοβαρο λαθος που εκανα 2 χρονια που ασχολουμαι με το τρεξιμο... καθε προπονηση παιζει το ρολο της... εγω πολλες φορες εκανα τα δικα μου με αποτελεσμα ο δεικτης κοπωσης να ανεβαινει σε βαθμο που εδωσε τραυματισμο, ή που δεν μπορεσε ο αργανισμος να κατανοησει τι πραγματικα προσπαθουσα να κανω... οποτε εφτανα στο ταπερ και δεν υπηρχαν προπονησεις μεθοδικα δουλεμενες ωστε την περιοδο εκεινη να αφομιωθουν... τεσπα , δυσκολο να περιγραψω ακριβως τοσο το λαθος μου οσο και τις συνεπειες του, σημασια εχει οτι το καταλαβα και βλεπω μπροστα με αισιοδοξια.
με το περας της προπονησης ειχα ενα αισθημα ευφοριας που ειχα μηνες να νιωσω! ολα καλα !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  11:20:47  Εμφάνιση Προφίλ
10χλμ ανέβα-κατέβα στα μονοπάτια του Υμηττου (και την κλιση ανηφόρας κατα διαστήματα αρκετά πάνω απο το 20%) με "ασφαλτινο" ρυθμό μαλλιά-κουβάρια όσο ήταν δυνατό σε 52 λεπτά μαζί με το ζέσταμα. Το garmin έγραψε recovery time μεγαλύτερο απ´οτι είχε δείξει την προηγούμενη εβδομάδα σε 20αρι στο Ποικίλο. Οι τετρακεφαλοι μου συμφωνούν

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  14:53:10  Εμφάνιση Προφίλ
10km χαλαρα στον Υμηττο σε 52'...μετα κ την χθεσινη προπονηση των 7,5κμ σημερα σαφως πολυ καλυτερα κ φρεσκα τα ποδια!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  15:12:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

10km χαλαρα στον Υμηττο σε 52'...μετα κ την χθεσινη προπονηση των 7,5κμ σημερα σαφως πολυ καλυτερα κ φρεσκα τα ποδια!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Χαχαχα κορυφαίο !
Εγώ ψόφησα για τα 10 χλμ ενώ εσύ χαλαρό.
Μάλλον ένας από τους δύο μας χρειάζεται περισσότερη προπόνηση.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  15:22:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by dkoukou

quote:
Originally posted by sotos-marathon

10km χαλαρα στον Υμηττο σε 52'...μετα κ την χθεσινη προπονηση των 7,5κμ σημερα σαφως πολυ καλυτερα κ φρεσκα τα ποδια!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Χαχαχα κορυφαίο !
Εγώ ψόφησα για τα 10 χλμ ενώ εσύ χαλαρό.
Μάλλον ένας από τους δύο μας χρειάζεται περισσότερη προπόνηση.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."

..εκει που εισαι ημουν...κ εκει που ειμαι θα ρθεις
υπομονη κ προπονησουλα!

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/11/2014 :  15:57:20  Εμφάνιση Προφίλ
@savvas: ενέσεις με ένζυμα και κορτιζόνη έκανες?
Επειδή έχω ένα φίλο που είναι χορευτής στη Λυρική και έχει ακριβώς το ίδιο με σένα, ο γιατρός του είπε ότι ενώ κανονικά χρειάζεται εγχείρηση για να συρραφεί ο χόνδρος, ο πόνος δεν προέρχεται απο εκεί. Οπότε η εγχείρηση δεν θα λύσει το πρόβλημα. Αυτό που του είπε είναι ότι λόγω της φλεγμονής, οι μυικές ίνες είχαν σπάσει και μετά απτην αποχή ο κολλώδης ιστός που δημιουργήθηκε για να διορθώσει το πρόβλημα, δεν είχε γραμμική υφή όπως οι μυικές ίνες και ήταν σαν να έχεις ενώσει 2 κομμάτια ελλατηρίου (μυικές ίνες που έχουν ελλαστικότητα) με ένα κομμάτι σχοινιού ( τον κολλώδη ιστό που δεν ήταν ελλαστικός). οπότε σε κά8ε επιβάρυνση ήταν σαν να τεντώνει το σκοινί γι΄αυτό ένοιωθε και έντονο πόνο. Η λύση του είπε είναι να κάνει έντονες μαλάξεις για να "σπάσει" το σημείο που έχει κολλήσει άσχημα και μετά να αντιμετωπιστεί το θέμα σαν καινούριος τραυματισμός. Μέσω άσκησης, ασκήσεις με λάστιχα κυρίως, η φλεγμονή να περάσει και η ρήξη να φτιαχτεί σωστά αυτή την φορά. Παράλληλα πρότεινε ενέσεις με κορτιζόνη και ένζυμα καθώς και ενέσεις με φυγοκεντρισμένο αίμα.
Και σε μένα πάντως, άλλος ορθοπαιδικός , μου είπε ακριβώς το ίδιο..
Περαστικά και καλή επάνοδο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  08:36:15  Εμφάνιση Προφίλ
Οι προπονήσεις αναβάλονται επ'αόριστον λόγο προβλήματος στο αρίστερό ισχίο (με βασανίζει εδώ και 5 μήνες). Για την ώρα το αντιμετωπίζω με φαρμακευτική αγωγή και ξεκούραση. Τα αίτια άγνωστα (δεν εχω περάσει την πόρτα του γιατρού ακόμη).


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:07:41  Εμφάνιση Προφίλ
θα σε συμβουλευα να παρεις παραπανω απο 1 αποψεις αφου η περιοχη κρυβει πολλα και σιγουρα θα ακουσεις πολλες εκδοχες. στο φορουμ υπαρχουν αν εχω καταλαβει καλα, 2-3 γιατροι (ειδικοτητες δε γνωριζω) οι οποιοι ειναι δρομεις και σιγουρα θα κατανοησουν καλυτερα την κατασταση σου λογω του οτι γνωριζουν πως δουλευει το σωμα του δρομεα. ανοιξε ενα θεμα και ζητα τη συμβουλη για γιατρο εμπιστοσυνης για την περιοχη που σε ενδιαφερει και κανε μια επισκεψη συμπληρωματικα σαν 2η γνωμη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

foris
Advanced Forum-Runner



220 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  11:17:14  Εμφάνιση Προφίλ
Συνήθως τα προγράμματα προετοιμασίας για μαραθώνιο είναι από 12-14 εβδομάδες. Μέχρι τον Μέγα Αλέξανδρο από σήμερα έχουμε 20. Καμια άποψη για το τι πρόγραμμα ακολουθούμε μέχρι την πρωτοχρονιά εάν θέλουμε να ξεκινήσουμε από τώρα την προετοιμασία μας?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2014 :  13:14:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by foris

Συνήθως τα προγράμματα προετοιμασίας για μαραθώνιο είναι από 12-14 εβδομάδες. Μέχρι τον Μέγα Αλέξανδρο από σήμερα έχουμε 20. Καμια άποψη για το τι πρόγραμμα ακολουθούμε μέχρι την πρωτοχρονιά εάν θέλουμε να ξεκινήσουμε από τώρα την προετοιμασία μας?

καλημερα! εγω εβαλα στοχο τον ιδιο αγωνα μεσω asics και μου τον εδωσε σε πλανο 22 εβδομαδων (πριν 2 εβδομαδες). ηπιοτερη προσαρμογη και ευκολοτερο ως προς την υλοποιηση του (φανταζομαι)!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000