Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  08:02:57  Εμφάνιση Προφίλ
05:35 πρωί, 14 βαθμοί (Μανώλη την κουβέρτα!!) και 14 χλμ. Ξεκίνησα χωρίς να το θέλω αρκετά γρήγορα όμως ήμουνα άνετος και το άφησα μέχρι όπου πήγαινε. Τα 10 χλμ βγήκαν σε 48:23 και εκεί αποφάσισα να πάω πιο αργά. Στα 10.500 βρήκα τον μπάρμπα Γιάννη και σταμάτησα αναγκαστικά στο μπαχτσέ του για ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με την καλλιέργεια ντομάτας. 10' μετά ξεκίνησα για να ολοκληρώσω το 14αρι.
Συνολικός χρόνος 01:09:05 με μέσο ρυθμό 04:55. Αρκετά μακρυά από το 04:33 που θέλω να πετύχω μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου.
Θα ακολουθήσει τσάπινκ στο κήπο και ότι άλλο προκύψει...........


Κατάσκοπε
και η ξεκούραση προπόνηση είναι, μην την παραμελείς. Με το να πιέζουμε δεν βελτιωνόμαστε, το μόνο που πετυχαίνουμε είναι κακοί χρόνοι, τραυματισμοί και κακή ψυχολογία....
Αυτά γνωστά σου είναι, μην παρασύρεσαι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sigi
Senior Forum-Runner



925 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  13:38:28  Εμφάνιση Προφίλ
Εχθές 10χλμ σε 45.40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  15:30:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sigi

Εχθές 10χλμ σε 45.40



...μπραβο sigi !!!!!
...στα δικα μου τωρα...σημερα 2 χλμ κολυμβηση σε 1 ωρα στον Σχινια! Παρα το γεγονος οτι πηγα στις 9 το πρωι...ειχε ηδη πολυκοσμια! Το μεσημερι ηταν ανυποφορα...τα μαζεψα κι εφυγα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  18:28:13  Εμφάνιση Προφίλ
18 χιλιόμετρα, εκ των οποίων τα 6 στην Κλασική, συγνώμη αυθεντική ήθελα να πω και μετά βουτιά στο Μάτι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

VTRunner
Advanced Forum-Runner

Greece
254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/07/2014 :  22:53:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by VTRunner

7,5 χλμ στο παρκο σε 45 λεπτα ... Για να αρχισουν οι μηχανές να ζεσταίνονται καθώς μετά το Δίστομο είχαν γίνει 3 προπονήσεις όλες κι όλες.
@Spy .. Αν είναι σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών κι όταν φορτώνεις βαραίνει μπορείς με θεραπείες και ενδυνάμωση να το συνεφέρεις.
Εγώ έφαγα 4 μήνες αλλά κατάφερα προς το τέλος της θεραπείας να βγάλω ημι και μετά το τέλος να τρέξω και στα Γεράνεια .. Αν το πρόβλημα είναι ο προσαγωγός βέβαια ..

Μιχάλης-VTRunner



...εχω ηδη ξεκινησει εδω και 2 εβδομαδες φυσιοθεραπεια, ασκησεις ενδυναμωσης κορμου εκανα και κανω παντα...αλλα δυστυχως τα συμπτωματα εμμενουν πεισματικα και δεν εννοουν να υποχωρησουν!Ειχα σκοπο να ξεκινησω διαλειμματικες...αλλα ουτε η ενταση ενδεικνυται στη φαση αυτη!Πολυ υπουλο πραγμα το συνδρομο κοιλιακων προσαγωγων!Ασε ... που σου κανει τη ψυχολογια σμπαραλια...!!!



5κμ χαλαρα, ουτε καν χρόνο δεν κράτησα και 1,5 ωρα ενδυνάμωση ασκησεις κορμου .. Αναθεματισμένη η ζέστη όμως δεν βοηθάει ..
@spy Θέλει πολλή θεραπεία και πολλή ενδυνάμωση παραλληλα.Απορώ που ο φυσιο δεν σου έχει πει να σταματήσεις προπονήσεις..

Μιχάλης-VTRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  01:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Ολοκληρώθηκε το ρεμιξάρισμα metal τραγουδιών σε 180bpm. Δεν κάνω πλάκα.
Με καθαρό, και δυνατό ρυθμό που τον ακούει το μυαλό (δοκιμασμένα σε 1000δες χλμ).
Τα πιο πολλά ήταν από 160 ως 170, και τώρα είναι όλα 180.

Όσοι θέλουν ας στείλουν μήνυμα.
Θα ευγνωμονείτε...

πχ αυτό ήταν 160bpm...
https://www.youtube.com/watch?v=cdkBs0VCSX0 (160bpm)
και πλέον το έχω σε 180.
Τρέμετε....!

Edited by - Deorum on 07/07/2014 01:29:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  01:32:19  Εμφάνιση Προφίλ
http://runblogger.com/2011/09/...variability-and.html

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  07:09:19  Εμφάνιση Προφίλ
...σημερα πρωι-πρωι, στα γηπεδα Αναβρυτων στο Αλσος Συγγρου, 8,5 χλμ σε 50'!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

supergomar
Senior Forum-Runner

Greece


441 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  08:34:37  Εμφάνιση Προφίλ
άββατο 1ώ10΄ σε ανώμαλο και την Κυριακή, μετά από πολύ καιρό 20άρι ασφάλτινο σε 1ώ45' στο άνετο. (για τα πνευμόνια, γιατί οι γάμπες μου την άκουσαν). Για σήμερα το μενού έχει περίπου 1,5 χλμ. κολύμπι.

'cause I know what it meens to walk along the lonely street of dreams .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  10:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Deorum

Ολοκληρώθηκε το ρεμιξάρισμα metal τραγουδιών σε 180bpm. Δεν κάνω πλάκα.
Με καθαρό, και δυνατό ρυθμό που τον ακούει το μυαλό (δοκιμασμένα σε 1000δες χλμ).
Τα πιο πολλά ήταν από 160 ως 170, και τώρα είναι όλα 180.

Όσοι θέλουν ας στείλουν μήνυμα.
Θα ευγνωμονείτε...

πχ αυτό ήταν 160bpm...
https://www.youtube.com/watch?v=cdkBs0VCSX0 (160bpm)
και πλέον το έχω σε 180.
Τρέμετε....!



γιατί δεν το ποστάρεις εδώ; τελικά πιάνεις 180 bpm στο τρέξιμο σου;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  11:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Δεν μπορώ να το ποστάρω ακριβώς, θα πρέπει να το ανεβάσω σε youtube και θα κατέβει λόγω δικαιωμάτων.
Έτσι νομίζω δλδ.
Με μήνυμα τα στέλνω πάντως.
Ή δείτε εδώ
https://www.dropbox.com/s/ei3i7zi14p6xklp/180bpm.zip

180bpm ζορίζομαι να πιάσω στο τρέξιμο μου. Με κουράζει πολύ, προσπαθώ να συγκεντρώνομαι, αν αρχίζω και κουράζομαι λίγο, αφήνομαι, και πάνε όλα περίπατο. Αλλά έχουμε καταφέρει τόσα πράγματα στην ζωή μας (από 35 λεπτά τα 5 χλμ, 40 λεπτά τα 10), θεωρώ πως με λίγη δουλίτσα ίσως ούτε ενός μήνα θα το καταφέρω.
Τώρα παίζω αρκετά πιο άνετα στα 170 (δλδ 85) στα ελαφρώς τσιμπημένα κομμάτια.

2 σκέψεις σε αυτή την νέα προσπάθεια που ξεκίνησα.
1ον, ακόμα και με μετρονόμο να τρέχεις στα 180 ας πούμε BPM, αν δεν με γελάει το GPS, εγώ τρέχω και πάλι στα 175 περίπου.
Και πιάνω τον εαυτό μου, μετά από 20-30 δευτερόλεπτα να έχω αλλάξει βήμα, να μου έχει φύγει δλδ ένα βήμα. Μπορεί να νομίζεις ότι τρέχεις στον ίδιο ρυθμό αλλά μια απόκλιση λιγότερο του 1%... δεν την καταλαβαίνεις. Ειδικά με το χαζό ΤΙΚ ΤΙΚ ΤΑΚ ΤΙΚ ΤΙΚ ΤΑΚ. Πιστεύω με τα τραγούδια θα είναι καλύτερα.
2η σκέψη είναι ότι αυτό, δεν έχει νόημα να το προσπαθείς στα πολύ αργά κομμάτια - ζεστάματος σχεδόν. Πρώτον, εκεί έτσι και αλλιώς δεν καταπονείσαι ιδιαίτερα, δεύτερον σκεφτείτε αν πηγαίνεις αργά, και κάνεις και τόσα βήματα, τότε πας λες και κάνεις επιτόπιο βάδην. Ακόμα και οι elite διάβαζα ότι στα ζεστάματα πάνε με 165-170, ενώ στους αγώνες με 190+ με αυτούς των 10χλμ, στα τελειώματα να ξεπερνάνε τα 210.

Σε αυτό που παρέθεσε ο Νίκος (εχετλός), το ξέρουμε αυτό, ναι όλα είναι κάπως σχετικά, και απλά τώρα παίζουμε περισσότερο και δοκιμάζω κάτι καινούργιο. Οι πολύ καλοί είναι σταθερά πάνω από 190+ εξάλλου.
Το 160 που ήμουν εγώ από του φυσικού μου, είναι σχεδόν σίγουρα επιεικώς απαράδεκτο. Και μου το έχουν πει και άλλοι έμπειροι δρομείς που τρέχουμε δίπλα δίπλα, πρόσεχε τα βήματά σου.
Δεν είναι τυχαίο που τα καλάμια μου υπέφεραν μια ζωή.
Αυτό πάω να συμμαζέψω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trickster
Advanced Forum-Runner



211 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  13:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit trickster Προσωπική Σελίδα
Σωστός.. θα ήταν κωμικό να τρέχεις στο 6/km του ζεστάματος με 180 βήματα. Συνήθως εγώ πάνω από 180 μόνο στις διαλλειματικές και τα τεμπο πιάνω. Φυσικά τα τέμπο μου στο 4.40 για κάλύτερους δρομείς είναι αεροβικό τροχαδάκι και τους βγαίνει φυσικό το 180.

πάντως αυτό το τικ τακ στο τρέξιμο δεν θα την πάλευα για πολύ ώρα (και φαντάσου οτι παίζω drums και το έχω φάει στην μάπα). Με τα τραγούδια θα είναι καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  13:19:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by gargadua

05:35 πρωί, 14 βαθμοί (Μανώλη την κουβέρτα!!) και 14 χλμ. Ξεκίνησα χωρίς να το θέλω αρκετά γρήγορα όμως ήμουνα άνετος και το άφησα μέχρι όπου πήγαινε. Τα 10 χλμ βγήκαν σε 48:23 και εκεί αποφάσισα να πάω πιο αργά.

================================

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.




Ω ρε φίλε...επίτηδες το κάνεις...θα πάθω πνευμονία!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  13:26:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by saridis

χαχαχα, σε καταλαβαινω απολυτα! μετα απο προπονηση 18x400m ειχα δοκιμασει βλακωδως να κανω 1000αρι ολα μεσα, στα 200μ ειδα 30sec και ειναι η στιγμη που αναρωτιεσαι ποσο μαλ___ς εισαι και τι ακριβως ζητας εσυ εκεινη την ωρα και βρισκεσαι στο σταδιο

ειχε βγει τελικα αλλα οταν τερματισα δεν εσταζα ιδρωτα, γαλακτικο οξυ εσταζα......μεχρι και τα νυχια των ποδιων μου (που εχουν βγει) εκαιγαν....



!!!...που να κτυπάω τον πωπώ μου κάτω, 200 μέτρα σε 30" ΔΕΝ μπορώ να κάνω!...οπότε και δεν υπάρχει περίπτωση να "καώ" σε χιλιάρι...αααχαχαχαχαχα!

@echetlos: Νίκο, την επόμενη φορά απλά προσπάθησε να ξεκινήσεις ήρεμα...ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ! Σαν να αρχίζεις ένα τρέξιμο κατωφλίου...όχι 1000άρι "ολα μέσα"... Μετά από 100 μέτρα τσίμπησε λίγο το ρυθμό, μετά το πέρασμα των 200 μέτρων άρχισε να πιέζεις και μετά από 400 μέτρα προσπάθεσε να "τελικιάσεις"... Όσο αφορά το δεύτερο 1000άρι σε 30" πιο αργό ρυθμό, εκεί πλέον παίζεις καθαρά με την ψυχολογία...σκέψου "1000 ακόμα μέτρα και τελείωσα"!!!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2014 :  13:41:05  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ένα.
Όταν κάνει αυτήν την ταχύτητα ο Νίκος, δεν θέλεις να βρεθείς καταλάθως μπροστά του.
Καλύτερα να βρεθείς μπροστά σε κανά λεωφορείο, το οποίο ΊΣΩΣ και να φρενάρει, ABS, CBS, λάστιχα κτλ.
Με τον Νίκο, πάει σκοτωθηκες σίγουρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000