Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  09:17:41  Εμφάνιση Προφίλ
Το σημερινό menu

Διατάσεις & ασκήσεις ενδυνάμωσεις νωρίς νωρίς το πρωί.

Το βραδάκι σχεδιάζω ένα 13αρι σε διάδρομο χωρίσμενο σε: 7χλμ με κλιση 5% και ταχύτητα 10χλμ/h, 6χλμ (3χ800 και 2χ1600 με ταχύτητα 11χλμ/h).



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  09:21:29  Εμφάνιση Προφίλ
14.5 χλμ σε 4:45-4:50 συν κάτι ψιλά πριν και μετά.
Ωραίο πράμα το πρωινό τρέξιμο :-)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  09:36:17  Εμφάνιση Προφίλ
Ωραίος Αργύρη!
Γιατί δεν γράφεις "14.5 χλμ σε ΜΡ";

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  09:48:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

14.5 χλμ σε 4:45-4:50 συν κάτι ψιλά πριν και μετά.
Ωραίο πράμα το πρωινό τρέξιμο :-)

...ωραιος! απο τις μεγαλυτερες απολαυσεις το πρωινο τρεξιμο

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  09:51:23  Εμφάνιση Προφίλ
12αρι ρυθμος 5.09''/κμ...
πολλες διατασεις...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  09:51:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

Ωραίος Αργύρη!
Γιατί δεν γράφεις "14.5 χλμ σε ΜΡ";

"My sport is your sport's punishment"


Έλα ντε; :-)
14.5χλμ σε MP λοιπόν με τροφοδοσία on-the-fly και ένα saltstick
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  09:54:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Νίκο συγχαρητήρια για την επίδοση σου!! Και εις κατώτερα!
Περαστικά γρήγορα εύχομαι και να ναι κάτι παροδικό και επιπόλαιο για να επιστρέψεις γρήγορα δρυμήτερος για νέα ρεκόρ!
Να σε ρωτήσω κάτι please, μιας και απ' ότι διάβαζα το χεις περάσει..
Με τον πόνο στους κοιλιακούς που είχες πως τον ξεπέρασες? Έχεις να μου προτείνεις κάτι πέρα απ'τις φυσιοθεραπείες και τα μασαζ που ήδη κάνω? σε ευχαριστώ



Ιωάννα, με συγχωρείς, τυχαία το είδα μόλις τώρα!
Κατ' αρχάς, εμένα με έπιανε στάνταρ μετά το 20ο -22ο χλμ στα LRs. Υποφερτός ο πόνος αλλά αν πχ έβηχα, με δίπλωνε στα δύο. Παραδόξως στις γρήγορες προπονήσεις δεν με ενοχλούσε καθόλου. Η πιο οξεία του φάση ήταν την ημέρα του ΚΜΑ, όπου και με διέλυσε.
Ο χειρουργός είπε ότι δεν ήταν κήλη.
Ο ορθοπαιδικός κι ο φυσιοθεραπευτής απέκλεισαν σύνδρομο κοιλιακών - προσαγωγων ή κάποια διάταση/θλάση.
Καταλήξαμε ότι ήταν υπέρχρηση.
Δυο χρόνια μετά, υπάρχουν ακόμη φορές που με επισκέπτεται το πρόβλημα, πάντα στα μεγάλα.
Έχω παρατηρήσει ότι οι άρσεις ποδιών (για κοιλιακούς) το ερεθίζουν.
Δε νομίζω να σε βοήθησα και πολύ αλλά αν έχεις αποκλείσει κήλη, σύνδρομο ή τράβηγμα, είναι μάλλον αόριστος και δύσκολος τραυματισμός.
Πότε σε πιάνει;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nick F
Master Forum-Runner

Greece


2942 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  10:04:03  Εμφάνιση Προφίλ
20 λεπτά ζέσταμα 4χ100 ανοίγματα & 8χ300 στα 57sec με 1 λεπτό διάλειμμα + 2χ1000 στο 3:25 με 3 λεπτά διάλειμμα,6χ100 ανοίγματα,5 λεπτά αποθεραπεία γτ ηταν κ βρεγμένο το χόρτο.

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  10:10:43  Εμφάνιση Προφίλ
Χτες 50 μιν ελέυθερο σε ασφαλτο με ρυθμο 450, ευτυχώς σήμερα με λιγη ενόχληση που μαλλον οφείλεται στο γεγονός ότι προσπαθω σιγά σιγά να αλλάξω πάτημα στο ζαβό πόδι. Σήμερα και αύριο υπολογίζω σε κάτι αντίστοιχο.
Χτες με τον Skakinen, επανέλαβα το δύσκολο κομμάτο της διαδρομής των 5 χλμ του αγώνα της Κυριακής του Κολλεγίου.
Ηταν κοινή διαπίστωση πως πρόκειται για πολύ δύσκολο κομμάτι, με διαφορά δηλαδή το δυσκολότερο που έχουμε τρέξει και που θα μπορούσε να υπάρχει σε δρομικό αγώνα εντός πόλης.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

oldman
Advanced Forum-Runner



262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  10:30:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tazi

Χτες 50 μιν ελέυθερο σε ασφαλτο με ρυθμο 450, ευτυχώς σήμερα με λιγη ενόχληση που μαλλον οφείλεται στο γεγονός ότι προσπαθω σιγά σιγά να αλλάξω πάτημα στο ζαβό πόδι. Σήμερα και αύριο υπολογίζω σε κάτι αντίστοιχο.
Χτες με τον Skakinen, επανέλαβα το δύσκολο κομμάτο της διαδρομής των 5 χλμ του αγώνα της Κυριακής του Κολλεγίου.
Ηταν κοινή διαπίστωση πως πρόκειται για πολύ δύσκολο κομμάτι, με διαφορά δηλαδή το δυσκολότερο που έχουμε τρέξει και που θα μπορούσε να υπάρχει σε δρομικό αγώνα εντός πόλης.




Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά στο 10άρι . Δεν ήταν μόνο οι πολλές ανηφόρες/κατηφόρες. Ήταν και οι, επίσης πολλές, "κλειστές" στροφές. Αν κάποιος επιδιώκει PB σίγουρα δε θα το κάνει σε αυτή τη διαδρομή.

A little less conversation, a little more action please...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  11:21:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Νίκο συγχαρητήρια για την επίδοση σου!! Και εις κατώτερα!
Περαστικά γρήγορα εύχομαι και να ναι κάτι παροδικό και επιπόλαιο για να επιστρέψεις γρήγορα δρυμήτερος για νέα ρεκόρ!
Να σε ρωτήσω κάτι please, μιας και απ' ότι διάβαζα το χεις περάσει..
Με τον πόνο στους κοιλιακούς που είχες πως τον ξεπέρασες? Έχεις να μου προτείνεις κάτι πέρα απ'τις φυσιοθεραπείες και τα μασαζ που ήδη κάνω? σε ευχαριστώ



Ιωάννα, με συγχωρείς, τυχαία το είδα μόλις τώρα!
Κατ' αρχάς, εμένα με έπιανε στάνταρ μετά το 20ο -22ο χλμ στα LRs. Υποφερτός ο πόνος αλλά αν πχ έβηχα, με δίπλωνε στα δύο. Παραδόξως στις γρήγορες προπονήσεις δεν με ενοχλούσε καθόλου. Η πιο οξεία του φάση ήταν την ημέρα του ΚΜΑ, όπου και με διέλυσε.
Ο χειρουργός είπε ότι δεν ήταν κήλη.
Ο ορθοπαιδικός κι ο φυσιοθεραπευτής απέκλεισαν σύνδρομο κοιλιακών - προσαγωγων ή κάποια διάταση/θλάση.
Καταλήξαμε ότι ήταν υπέρχρηση.
Δυο χρόνια μετά, υπάρχουν ακόμη φορές που με επισκέπτεται το πρόβλημα, πάντα στα μεγάλα.
Έχω παρατηρήσει ότι οι άρσεις ποδιών (για κοιλιακούς) το ερεθίζουν.
Δε νομίζω να σε βοήθησα και πολύ αλλά αν έχεις αποκλείσει κήλη, σύνδρομο ή τράβηγμα, είναι μάλλον αόριστος και δύσκολος τραυματισμός.
Πότε σε πιάνει;

"My sport is your sport's punishment"


Καλημέρα Νίκο και σε ευχαριστώ!
Εμένα με πιάνει στις εντάσεις κυρίως και ξεκινάει απτην κοιλιά -μέση και ο πόνος περνάει στον αριστερό προσαγωγό με αποτέλεσμα μετά να με πιάνει όλο το αριστερό πόδι.. Ο φυσιο8εραπευτής λέει ότι είναι απτη μέση και είναι αρχικό στάδιο κοιλιακών προσαγωγών. Άμα σταματήσω για λίγο και παγώσει, μετά δε μπορώ καν να ξαναξεκινήσω απτους πόνους Όσο είναι ζεστό και δουλεύω σε ένα ρυθμό, είναι οκ, αλλά μετά την άλλη μέρα είμαι χάλια..
Μάλλον πρέπει να πάω και σε κανα ορ8οπαιδικό... το μασάζ και τα ρεύματα στη φυσιο8εραπεία βοηθάνε πολύ. έκανα και 3 ενέσεις voltaren, αλλά νομίζω τσάμπα ήταν.. Δε λέει να είμαι σαν τα ψοφάλογα που τους κάνεις ένεση για να τρέξουν
Στους κοιλιακούς με ζορίζει και μένα, και με ενοχλεί και το ισχύο στις διατάσεις (το ανακάλυψα στο pilates).
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  11:52:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nick F

20 λεπτά ζέσταμα 4χ100 ανοίγματα & 8χ300 στα 57sec με 1 λεπτό διάλειμμα + 2χ1000 στο 3:25 με 3 λεπτά διάλειμμα,6χ100 ανοίγματα,5 λεπτά αποθεραπεία γτ ηταν κ βρεγμένο το χόρτο.

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!





Πετας!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  11:57:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by echetlos

Ωραίος Αργύρη!
Γιατί δεν γράφεις "14.5 χλμ σε ΜΡ";

"My sport is your sport's punishment"


Έλα ντε; :-)
14.5χλμ σε MP λοιπόν με τροφοδοσία on-the-fly και ένα saltstick


Αργύρη wow! Σε βλέπω για κάτω από 3:30 ώρες!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  11:58:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by tazi

Χτες 50 μιν ελέυθερο σε ασφαλτο με ρυθμο 450, ευτυχώς σήμερα με λιγη ενόχληση που μαλλον οφείλεται στο γεγονός ότι προσπαθω σιγά σιγά να αλλάξω πάτημα στο ζαβό πόδι. Σήμερα και αύριο υπολογίζω σε κάτι αντίστοιχο.
Χτες με τον Skakinen, επανέλαβα το δύσκολο κομμάτο της διαδρομής των 5 χλμ του αγώνα της Κυριακής του Κολλεγίου.
Ηταν κοινή διαπίστωση πως πρόκειται για πολύ δύσκολο κομμάτι, με διαφορά δηλαδή το δυσκολότερο που έχουμε τρέξει και που θα μπορούσε να υπάρχει σε δρομικό αγώνα εντός πόλης.







Κι εγω εχθες ενα 10αρι με 4.50 περιπου στον Εθνικο Κηπο.
Ακριβως το ιδιο Νικο, παταω με λιγοτερη δυναμη το δεξι ποδι ασυναισθητα και νιωθω σαν να ειμαι κουτσος, δεν λεει να περασει το ισχιο.
Ελπιζω μεχρι τον Δεκεμβριο να συνεχισω εστω και ετσι χαλαρα και να με αφησει τελειως για να μπορεσω απο Γεναρη να κανω κανονικη προετοιμασια για ανοιξιατικο Μαραθωνιο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  12:10:21  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά τα χθεσινά χιλιάρια που βγήκαν by the book, χάρη στην καθοδήγηση του Μανώλη, σήμερα είχε ένα πρωινό 8αράκι χαλαρό και το βράδυ έχει ένα δεκάρι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000