Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Λοιπόν; Πως πάει η προπόνησή σας; Νο 4
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 145

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  12:11:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by sotos-marathon

...τον ιδιο coach εχουμε μου φαινεται...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Μακάρι να χαμε και τον ίδιο λαγό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

winarg
Elite Forum-Runner



1902 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  12:31:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Μετά τα χθεσινά χιλιάρια που βγήκαν by the book, χάρη στην καθοδήγηση του Μανώλη, σήμερα είχε ένα πρωινό 8αράκι χαλαρό και το βράδυ έχει ένα δεκάρι.


Back 2 back? Μπράβο όρεξη! (και χρόνο...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  12:49:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by winarg

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Μετά τα χθεσινά χιλιάρια που βγήκαν by the book, χάρη στην καθοδήγηση του Μανώλη, σήμερα είχε ένα πρωινό 8αράκι χαλαρό και το βράδυ έχει ένα δεκάρι.


Back 2 back? Μπράβο όρεξη! (και χρόνο...)



Να γράψουμε κανά χιλιομετράκι τα πρωινά είναι στο μεταξύ σχολείου παιδιών και γραφείου και το βραδυνό είναι αρκετά βραδυνό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sotos-marathon
Elite Forum-Runner

Greece
1737 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  12:50:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by sotos-marathon

...τον ιδιο coach εχουμε μου φαινεται...

Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης



Μακάρι να χαμε και τον ίδιο λαγό



Την ανοιξη αν δεν την βρεις,την φτιαχνεις!

Οδυσσεας Ελυτης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  12:51:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

Νίκο συγχαρητήρια για την επίδοση σου!! Και εις κατώτερα!
Περαστικά γρήγορα εύχομαι και να ναι κάτι παροδικό και επιπόλαιο για να επιστρέψεις γρήγορα δρυμήτερος για νέα ρεκόρ!
Να σε ρωτήσω κάτι please, μιας και απ' ότι διάβαζα το χεις περάσει..
Με τον πόνο στους κοιλιακούς που είχες πως τον ξεπέρασες? Έχεις να μου προτείνεις κάτι πέρα απ'τις φυσιοθεραπείες και τα μασαζ που ήδη κάνω? σε ευχαριστώ



Ιωάννα, με συγχωρείς, τυχαία το είδα μόλις τώρα!
Κατ' αρχάς, εμένα με έπιανε στάνταρ μετά το 20ο -22ο χλμ στα LRs. Υποφερτός ο πόνος αλλά αν πχ έβηχα, με δίπλωνε στα δύο. Παραδόξως στις γρήγορες προπονήσεις δεν με ενοχλούσε καθόλου. Η πιο οξεία του φάση ήταν την ημέρα του ΚΜΑ, όπου και με διέλυσε.
Ο χειρουργός είπε ότι δεν ήταν κήλη.
Ο ορθοπαιδικός κι ο φυσιοθεραπευτής απέκλεισαν σύνδρομο κοιλιακών - προσαγωγων ή κάποια διάταση/θλάση.
Καταλήξαμε ότι ήταν υπέρχρηση.
Δυο χρόνια μετά, υπάρχουν ακόμη φορές που με επισκέπτεται το πρόβλημα, πάντα στα μεγάλα.
Έχω παρατηρήσει ότι οι άρσεις ποδιών (για κοιλιακούς) το ερεθίζουν.
Δε νομίζω να σε βοήθησα και πολύ αλλά αν έχεις αποκλείσει κήλη, σύνδρομο ή τράβηγμα, είναι μάλλον αόριστος και δύσκολος τραυματισμός.
Πότε σε πιάνει;

"My sport is your sport's punishment"


Καλημέρα Νίκο και σε ευχαριστώ!
Εμένα με πιάνει στις εντάσεις κυρίως και ξεκινάει απτην κοιλιά -μέση και ο πόνος περνάει στον αριστερό προσαγωγό με αποτέλεσμα μετά να με πιάνει όλο το αριστερό πόδι.. Ο φυσιο8εραπευτής λέει ότι είναι απτη μέση και είναι αρχικό στάδιο κοιλιακών προσαγωγών. Άμα σταματήσω για λίγο και παγώσει, μετά δε μπορώ καν να ξαναξεκινήσω απτους πόνους Όσο είναι ζεστό και δουλεύω σε ένα ρυθμό, είναι οκ, αλλά μετά την άλλη μέρα είμαι χάλια..
Μάλλον πρέπει να πάω και σε κανα ορ8οπαιδικό... το μασάζ και τα ρεύματα στη φυσιο8εραπεία βοηθάνε πολύ. έκανα και 3 ενέσεις voltaren, αλλά νομίζω τσάμπα ήταν.. Δε λέει να είμαι σαν τα ψοφάλογα που τους κάνεις ένεση για να τρέξουν
Στους κοιλιακούς με ζορίζει και μένα, και με ενοχλεί και το ισχύο στις διατάσεις (το ανακάλυψα στο pilates).
Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!





...@Trexalitsa78 ταλαιπωρηθηκα κι εγω ιδιατερα πολυ πριν απο δυο και πλεον μηνες απο προσαγωγους και στα δυο ποδια, με τον φυσιοθεραπευτη μου (εμπειρο κι εξαιρετικο δρομεα) να λεει οτι προκειται για συνδρομο κοιλιακων προσαγωγων!Καθως δεν υπηρχε σημαντικη καλυτερευση, παρα τις φυσικοθεραπειες και τις ασκησεις ενδυναμωσης κορμου,μου συνεστησε να κανω μια μαγνητικη οσφυικης μοιρας...η οποια δυστυχως δεν ηταν καλη (δυο δισκοκηλες Ο5-Ο4-Ι1)!Επισκεφθηκα στη συνεχεια ορθοπεδικο, ο οποιος μου ανεφερε οτι ειναι καθαρα θεμα μεσης...και μου συνεστησε για τον σκοπο αυτο χειροπρακτη!Αναγκαστηκα να σταματησω το τρεξιμο,διοτι πονουσα,παρα τις αντιθετες προτροπες του χειροπρακτη,που μου ελεγε να τρεχω οπωσδηποτε εστω και 5 χλμ χαλαρα 3 φορες την εβδομαδα,για να μην ατονουν οι μυες.Η ξεκουραση σε συνδιασμο με την καταργηση των πατων ανισοσκελιας (με δικη μου πρωτοβουλια) με βοηθησαν να ξεπερασω εντελως σχετικα γρηγορα το προβλημα... χονδρικα σε 20 ημερες,εχοντας παραλληλα ξεκινησει και για πολυ λιγα χλμ το ανυποδητο τρεξιμο!Προετοιμασια μαραθωνιου ξεκινησα καθυστερημενα στις 25 Αυγουστου...κι ακομα και τωρα που σου γραφω αντιμετωπιζω θεματα με τα ποδια μου (αυτη τη φορα στα μεταταρσια!)
Στην περιπτωση σου τωρα, αν φυσικα ειναι παρομοια, καλο θα ηταν να επισκεφθεις ορθοπεδικο,ωστε να εχεις πιο ολοκληρωμενη αποψη για το ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ που προκαλουν τις ενοχλησεις στους προσαγωγους...και παραλληλα να συνεχισεις τις προπονησεις, δινοντας πλεον εμφαση στον ογκο ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ! Αν μπορεις να μειωσεις εστω και κατα μια μερα την εβδομαδα τη προπονηση σου, καλο θα ηταν να το κανεις...ΔΙΟΤΙ Η ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ!Πρεπει να εισαι συντηρητικη στη προπονηση,αφου τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση, μετα απο δυο -τρια χλμ, κι αφου τα ποδια ειχαν ζεσταθει αρκετα,οι ενοχλησεις μειωνονταν αισθητα...ενω οταν ετρεχα ταχυτερα αισθανομουν αδυναμια στο να μεγαλωσω τον βηματισμο μου...και την επομενη ειδικα ημερα "περπατουσα σαν την παπια" κυριολεκτικα!Προκειται δηλ.για κατι, που αν το χειρισθεις προσεκτικα, θα ξεπερασθει σχετικα ανωδυνα...και δεν θα σου στερησει φυσικα τη συμμετοχη σου στο μαραθωνιο!ΟΧΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ ομως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  13:23:33  Εμφάνιση Προφίλ
Μισος χρονος τρεξιμο και βουρ μαραθωνιος.Αφου τα καταφεραμε παμε στο δευτερο και τριτο και καργα αγωνες και φουλ προπονηση.
Ανηφορες,κατηφορες,διαλλειματικες,τεμπη (καμια σχεση με τα Τεμπη που πληρωνεις διοδια ) και δωστου διπλες προπονησεις να σπασουμε τα χρονομετρα και ολα αυτα χωρις να εχουμε φτιαξει μια αεροβια βαση,γιατι μα πηραν τα χρονια και τους αγωνες θα τους καταργησει η Μερκελ.
Το υπολοιπο κομματι της ιστοριας ειναι γνωστο ....

Ο κακος του φορουμ.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.

Edited by - stratus on 09/10/2014 13:24:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  13:30:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Nick F

20 λεπτά ζέσταμα 4χ100 ανοίγματα & 8χ300 στα 57sec με 1 λεπτό διάλειμμα + 2χ1000 στο 3:25 με 3 λεπτά διάλειμμα,6χ100 ανοίγματα,5 λεπτά αποθεραπεία γτ ηταν κ βρεγμένο το χόρτο.

______________________
Βάφλα με παγωτό παρφέ σοκολάτα & κρέμα,με καραμελωμένους ξηρούς καρπούς και σιρόπι σοκολάτας...!!



""Short", Fast and Furious!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  13:30:41  Εμφάνιση Προφίλ
κατάσκοπε, σε ευχαριστώ πολύ!
διάβαζα για την περίπτωσή σου και πραγματικά χάρηκα πολύ που είδα ότι ξεκίνησες την προετοιμασία και ακόμα περισσότερο για την τρομερή βελτίωση και τους χρόνους σου! φαίνεται τελικά ότι το σώμα δεν ξεχνά και όταν πάρει πάλι τα κατάλληλα ερεθίσματα, και είναι και ξεκούραστο, ανταποκρίνεται άμεσα και πολύ καλά..
Θα μπορούσες να μου προτείνεις τον χειροπράκτη σου και τον ορ8οπαιδικό σου? Νομίζω Κηφισιά μένεις κι εσύ οπότε 8α βολεύει και μένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  13:54:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Trexalitsa78

κατάσκοπε, σε ευχαριστώ πολύ!
διάβαζα για την περίπτωσή σου και πραγματικά χάρηκα πολύ που είδα ότι ξεκίνησες την προετοιμασία και ακόμα περισσότερο για την τρομερή βελτίωση και τους χρόνους σου! φαίνεται τελικά ότι το σώμα δεν ξεχνά και όταν πάρει πάλι τα κατάλληλα ερεθίσματα, και είναι και ξεκούραστο, ανταποκρίνεται άμεσα και πολύ καλά..
Θα μπορούσες να μου προτείνεις τον χειροπράκτη σου και τον ορ8οπαιδικό σου? Νομίζω Κηφισιά μένεις κι εσύ οπότε 8α βολεύει και μένα.




...Ιωαννα... σου τα εστειλα με εσωτερικο μηνυμα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  14:57:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by stratus

Μισος χρονος τρεξιμο και βουρ μαραθωνιος.Αφου τα καταφεραμε παμε στο δευτερο και τριτο και καργα αγωνες και φουλ προπονηση.
Ανηφορες,κατηφορες,διαλλειματικες,τεμπη (καμια σχεση με τα Τεμπη που πληρωνεις διοδια ) και δωστου διπλες προπονησεις να σπασουμε τα χρονομετρα και ολα αυτα χωρις να εχουμε φτιαξει μια αεροβια βαση,γιατι μα πηραν τα χρονια και τους αγωνες θα τους καταργησει η Μερκελ.
Το υπολοιπο κομματι της ιστοριας ειναι γνωστο ....

Ο κακος του φορουμ.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.


το πιασα το υπονούμενο και δεν είναι ότι έχω τη μύγα και μυγιάζομαι..
θα μουν παράλλογη αν έλεγα ότι έχεις άδικο, αλλά τουλάχιστον εγώ φέτος, δεν έκανα τα λά8η τα περσινά.. και προσεγμένη προπόνηση έκανα, και σταδιάκή αύξηση των χιλιομέτρων, και ούτε και τρελλές εντάσεις.
Το πάθημα μου έγινε μά8ημα. θα μου πεις και ο τωρινός τραυματισμός τι είναι? κακή τύχη 8α έλεγα. και μπορεί να φταίει και η κατασκευή του κα8ενός. εγώ πχ πατάω άσχημα οπότε είμαι πιο επιρρεπής.
σόρυ αν πήρα το βήμα και πετάχτηκα γιατί μπορεί να μην αναφερόσουν σε μένα, απλά ένοιωσα την ανάγκη να απολογη8ώ, ίσως για να κα8υσηχάσω καιτον εαυτό μου ότι δεν ήμουν τόσο λάθος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Trexalitsa78
Senior Forum-Runner

Greece


560 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  15:00:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by Trexalitsa78

κατάσκοπε, σε ευχαριστώ πολύ!
διάβαζα για την περίπτωσή σου και πραγματικά χάρηκα πολύ που είδα ότι ξεκίνησες την προετοιμασία και ακόμα περισσότερο για την τρομερή βελτίωση και τους χρόνους σου! φαίνεται τελικά ότι το σώμα δεν ξεχνά και όταν πάρει πάλι τα κατάλληλα ερεθίσματα, και είναι και ξεκούραστο, ανταποκρίνεται άμεσα και πολύ καλά..
Θα μπορούσες να μου προτείνεις τον χειροπράκτη σου και τον ορ8οπαιδικό σου? Νομίζω Κηφισιά μένεις κι εσύ οπότε 8α βολεύει και μένα.




...Ιωαννα... σου τα εστειλα με εσωτερικο μηνυμα!!!


Σπύρο σ ευχαριστώ! Απλά δε μπορώ να το διαβάσω.δεν αναγνωρίζω την γραμματοσειρά. νομίζω ότι το forum δεν υποστηρίζει τα ελληνικά και πρέπει να γράφει κανείς σε greeklish. Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να το ξαναστείλεις? σε ευχαριστώ!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  15:23:39  Εμφάνιση Προφίλ
...Ιωαννα το ξαναεστειλα!!!Ελπιζω αυτη τη φορα... να βγαζει νοημα...!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tazi
Senior Forum-Runner



726 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  18:25:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Savvas

quote:
Originally posted by tazi

Χτες 50 μιν ελέυθερο σε ασφαλτο με ρυθμο 450, ευτυχώς σήμερα με λιγη ενόχληση που μαλλον οφείλεται στο γεγονός ότι προσπαθω σιγά σιγά να αλλάξω πάτημα στο ζαβό πόδι. Σήμερα και αύριο υπολογίζω σε κάτι αντίστοιχο.
Χτες με τον Skakinen, επανέλαβα το δύσκολο κομμάτο της διαδρομής των 5 χλμ του αγώνα της Κυριακής του Κολλεγίου.
Ηταν κοινή διαπίστωση πως πρόκειται για πολύ δύσκολο κομμάτι, με διαφορά δηλαδή το δυσκολότερο που έχουμε τρέξει και που θα μπορούσε να υπάρχει σε δρομικό αγώνα εντός πόλης.







Κι εγω εχθες ενα 10αρι με 4.50 περιπου στον Εθνικο Κηπο.
Ακριβως το ιδιο Νικο, παταω με λιγοτερη δυναμη το δεξι ποδι ασυναισθητα και νιωθω σαν να ειμαι κουτσος, δεν λεει να περασει το ισχιο.
Ελπιζω μεχρι τον Δεκεμβριο να συνεχισω εστω και ετσι χαλαρα και να με αφησει τελειως για να μπορεσω απο Γεναρη να κανω κανονικη προετοιμασια για ανοιξιατικο Μαραθωνιο.


Καλο ξεκινημα Σαββα, προσεχε λιγο στην αρχη μη τι παθεις οπως ο Διονυσης, τα περισσοτερα προβληματα μας οφειλονται σε ανατομικους παραγοντες, το εχεις ψαξει? σε καθε περιπτωση καλο ξεκινημα και οπως ειπες ΧΑΛΑΡΑ στην αρχη!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:08:42  Εμφάνιση Προφίλ
Χθες αργά παρατεταμένη ανηφόρα - κατηφόρα (~7% μέση κλιση) x3 . 5,3χλμ σε 24:30

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/10/2014 :  20:41:03  Εμφάνιση Προφίλ
Κλασσική, Δημήτρη;

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 145 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000