Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 Στάδιο Σπάτα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

makoruni
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 15/03/2007 :  15:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΙΑ ΩΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΠΑΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΩΣ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/03/2007 :  16:40:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το στάδιο μένει ανοικτό μέχρι τις 10:30 μ.μ. (ενίοτε και μέχρι τις 11:00 μ.μ.)
Φως έχει μέχρι την ώρα που κλείνει, μόνο που μετά την προπόνηση των ποδοσφαιρικών ομάδων (τελειώνουν γύρω στις 7:00 μ.μ.) σβήνουν τους τρεις από τους τέσσερις προβολείς. Μόλις συνηθίσει το μάτι όμως δεν υπάρχει πρόβλημα, έστω και με τον ένα προβολέα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

makoruni
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2007 :  07:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΔΙΑΜΑΝΤΗ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΔΩ ΣΥΝΤΟΜΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/03/2007 :  08:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελατε και απο Νεα Μακρη αν δεν σασ πεφτει μακρια.Εχει ενα ταρταν πολυ μαλακο.(Αυτο τωρα ειναι καλο?)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

beginner
Forum-Runner

67 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/03/2007 :  18:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Elton, που ειναι το σταδιο της Νεας Μακρης. Ειναι αυτο που ειναι κοντα στον Ερυθρο Σταυρό; Ποτε ειναι ανοιχτο για το κοινο; Γιατι πηγα καλοκαιρι, αρχες Αυγουστου περιπου 20:00 και ηταν κλειστο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2007 :  08:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ακριβως.Τωρα τα πραγματα ειναι καλυτερα και ειναι ανοιχτο μεχρι τις 9.30 με 10.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/03/2007 :  08:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
"Εχει ενα ταρταν πολυ μαλακο.(Αυτο τωρα ειναι καλο?)"
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ για τα πόδια σου.

Carpe Viam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mirmidonas
Newbie Forum Runner

Greece


18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2007 :  20:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλοι μου πρεπει να γνωριζετε οτι το μαλακο τερεν μονο στις ταχυτητες βοηθαει και λιγοτερο στα χιλιομετρα, φανταστειτε να τρεχετε σε στεγνη αμμο;

troia
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2007 :  18:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mirmidonas

Φιλοι μου πρεπει να γνωριζετε οτι το μαλακο τερεν μονο στις ταχυτητες βοηθαει και λιγοτερο στα χιλιομετρα, φανταστειτε να τρεχετε σε στεγνη αμμο;

Απο όσο ξέρω ισχύει ακριβως το αντιθετο!
Το μαλακο τερεν ευνοεί τις μεγαλες αποστάσεις (σιγουρα σε θεματα καταπονησεων που ειναι πολυ μικροτερες) και το σκληρο τερεν ευνοει τις ταχυτητες (σιγουρα σε θεματα επιδοσεων που ειναι σαφως πιο γρηγορες).
Νομίζω επισης πως το παραδειγμα με την άμμο δεν κολλάει εδω. Μιρμιδονα εαν εχεις όρεξη θα ηθελα λιγο να επεκταθεις σχετικα με την άμμο...τι εννοεις ακριβως?

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mirmidonas
Newbie Forum Runner

Greece


18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2007 :  18:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Speedy μπες σ΄΄ενα ολοφρεσκο και απατητο ταρταν και κανε 15χλμ. Την επομενη μερα θα εισαι πιασμενος.Μηπως γνωριζεις γιατι εχουν γινει πολλα ρεκορ ταχυτητας και φυσικα παγκοσμια στο ΟΑΚΑ;Eχεις αγωνιστη στο ΟΑΚΑ;Δεν θελω να κανω τον εξυπνο αλλα τα 25 χρονια πειρας αυτα μου εχουν διδαξει. ΥΓ'/Το μαλακο ταρταν δινει αλτυκοτητα λογο του ειδους καουτσουκ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΜΟ την δουλευουν στα χλμ οι εθνικες ομαδες Βαδην ΙΤΑΛΙΑΣ-ΙΣΠΑΝΙΑΣ-ΡΩΣΙΑΣ ΚΑΙ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ για την ενδυναμωση του μυικου και σκελετικου συστηματος.

troia
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/03/2007 :  19:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εξακολουθω να μην συμφωνώ. Σημειώνω πως εξετάζω το θεμα κυριως απο την πλευρα προπονησης και καταπονησεων (που αφορα τους ερασιτεχνες, γιατι απο εκει ξεκινησε η συζητητση) και οχι τοσο απο την πλευρα αγωνα και επιδοσης.

Το να ειναι ολοφρεσκο και απατητο το ταρταν καταρχας δεν ειναι αξιοπιστο κριτηριο. Απο εκει και περα το μαλακό ταρτάν ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο για τα ποδια των αθλητων αποστάσεων απ'οτι το σκληρο που επιφερει πολλες καταπονησεις. Ολοι συνιστούν να τρεχουμε σε μαλακές επιφάνειες (χωμα, χορτο κτλ)και οχι σε σκληρες (ασφαλτος κτλ). Πως λοιπον εσυ προτείνεις το αντιθετο? Με την λογικη που τα περιγραφεις και τα παπουτσια μας θα έπρεπε να ειχαν σκληρες σολες, ομως δεν συμβαινει κατι τετοιο.

Στο ΟΑΚΑ εχω αγωνιστει, μετα το παγκόσμιο του 1997 και πριν τους Ολυμπιακους. Το ταρταν ηταν πολυ σκληρο και διαφημιζοταν τοτε καταλληλο για μεγαλες επιδοσεις στις ταχυτητες. Βεβαια απο πισω έλεγαν πως δεν θα ειναι και οτι καλυτερο για τις μεγάλες αποστασεις κατι που επιβεβαιωθηκε αμεσως. Θυμάμαι και τον Γκεμπρεσελασιε να παραπονιεται το 97 οτι του σακατεψε τα ποδια στο 10αρι και αναγκαστηκε να αποσυρθει απο το 5αρι. Η δικές μου εμπειριες σε ταρτάν και όλες τις άλλες πιθανες επιφάνειες επιβεβαιώνουν και ολα τα παραπάνω που γραφω. Το ταρταν μετα τους Ολυμπιακους δεν το εχω δοκιμασει αλλα απ'οτι ξερω παλι σκληρο ταρταν εβαλαν.

Το τι αλτικοτητα δινει το ταρταν ειναι εν πολλοις και θεμα φυσικης. Παιζει μεγάλο ρολο και η αντισταση του εδάφους και η ενεργεια που αποροφα αυτο. Το μαλακο ταρταν αποροφα ενεργεια και εχει μικροτηερη αντισταση και ο αλτης χανει, το σκληρο δεν αποροφα εχοντας μεγαλη αντισταση. Αν οντως το ταρταν ειναι ετσι φτιαγμενο ωστε να λειτουργει σαν τραμπολινο ειναι αλλος παραγοντας. Αυτο το πρόβλημα λυνεται μονο με εξισωσεις όμως και δεν ειναι δυνατον να το αναλυσουμε εδω (μην το παρακανουμε κιολας)

Κλείνοντας να πω πως ολα τα παραπάνω ειναι και πολυ σχετικα με την ποιότητα του ταρταν (...) ειτε ειναι σκληρο ειτε μαλακο. Ο κατασκευαστης εχει μεγάλη ευθυνη.

ΥΓ: Για την άμμο καλα τα λες, ομως και πάλι δεν βλέπω που κολλάει με τη συζητηση μας για σκληρο-μαλακο ταρταν. Αποψη μου ειναι πως η άμμος ειναι εντελως ξεχωριστο -ιδιομορφο τερεν και δεν πρεπει να συγκρινετε με αλλα.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 27/03/2007 19:36:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/03/2007 :  09:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνησω με τον Γρηγορη.Γρηγορο τερεν - σκληρο τερεν.
Εγω που κανω προπονηση και σε χορτο βλεπω οτι στα γρηγορα κομματια με
κουραζει γιατι βουλιαζει το ποδι μου μεσα αλλα απο την αλλη δεν εχω μεγαλη καταπονηση.Και αυτο που παρατηρω ειναι οτι στους αγωνες σε ασφαλτο μετα πραγματικα πετας σε αντιθεση ομως οτι τα ποδια μετα ειναι κομματια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mirmidonas
Newbie Forum Runner

Greece


18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2007 :  14:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε speedy την τριχα την εκανες τριχια.Και στο ταρταν μπορεις να τραυματιστης και στην ασφαλτο.Για να κλεισω και γω με την σειρα μου να πω τα εξης''καλο ειναι οι τρεχαλαντζηδες να εχουν ποικιλια ως προς τα μεροι που προπονουνται,ομως τα χορτο ειναι η καλυτερη αποθεραπεια .ΒΑΘΜΟΙ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΗΣ ΠΟΔΙΩΝ ασφαλτο 55% ταρταν 30% χωμα 15%. ****και το χωμα οχι με κατσαβραχα..Οσο για την αμμο δεν εχω χρονο για αναλυση και στο θεμα του ΟΑΚΑ επαναλαμβανω οτι το τερεν ειναι μαλακο εκτος εαν απο την πολλη χρηση ελιωσε.

troia
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/03/2007 :  15:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Mirmiridonas μάθε πρώτα τι είδους ταρτάν έχει.... Το ταρτάν του O.A.K.A. είναι μάρκας MONDO σκληρό ταρτάν και έχει φτιαχτεί αποκλειστικά για γρήγορες κούρσες από 100m έως 400m. Γι' αυτό σε αυτό το στοίβο έχουν επιτευχθεί χρόνοι όπως 9,78 (Μόρις Γριν), 9,84 (Ατο Μπόλτον), 9,86 (Άτο Μπόλτον), 9,98 (Φρανκ Φρεντερικς). Χωρίς αυτή τη σκληρότητα του ταρτάν δεν θα είχαν γίνει ποτέ αυτές οι κούρσες. Εάν είχε δει και τις συνεντεύξεις τύπου για τα Τσικλιτήρια κάθε χρονιά αναφέρουν ότι το ταρτάν του Ο.Α.Κ.Α. ευνοεί τις γρήγορες κούρσες. Όταν είχε κάνει το Παγκόσμιο Ρεκόρ ο Γκριν τα πρώτα πράγματα που ευχαρίστησε είναι 1)το καιρό, 2) το στάδιο, 3) το κόσμο.
Έχουμε σπάσει τα "καλάμια" μας εκεί Ξέρουμε τι λέμε

______________________
*They told me to get a life, but I don't know where to download it*
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

laou laou
Forum-Runner

Greece
63 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2010 :  12:00:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα το στάδιο έχει φύλακα που μπορεί να απαγορεύσει την είσοδο;
Ανεξάρτητοι μπορούμε να τρέχουμε στο στάδιο ή μόνο αθλητές συλλόγων;
Κατά την διάρκεια της προπόνησης των ποδοσφαιρικών ομάδων υπάρχει θέμα;
Αν αντιμετωπίσω δυσκολία να ζητήσω άδεια από το δημαρχείο ή υπάρχει οργανισμός νεολαίας και άθλησης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις,προς το παρών τρέχω κοντά στο εκκλησάκι των Άγ.Πέτρου και Άγ.Παύλου αλλά καμία φορά ψιλοφοβάμαι τώρα που χειμώνιάζει κιόλας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2010 :  14:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μέχρι πέρυσι, (φέτος δεν έχω πάει), ήθελε κάρτα εισόδου από τον οργανισμό άθλησης του Δήμου Σπάτων. Για τους δημότες ήταν ένα συμβολικό ποσό και για τους υπόλοιπους....500 ευρώ το χρόνο !!! Τα πρωινά που πήγαινα, μου ζητούσαν κάρτα σχετικά συχνά, (δεν είχα), χωρίς όμως να μου απαγορεύουν και την είσοδο. Πάντα όμως, δημιουργείτω ένα μικρό θεματάκι με κάποιον από τους υπεύθυνους εκεί,που μου προκαλούσε άγχος και έτσι σταμάτησα να πηγαίνω. Υπόψιν, το πρωί, το γήπεδο ήταν στην κυριολεξία άδειο. Προτιμώ πλέον το γήπεδο της Παλλήνης, που είναι χειρότερο μεν, αλλά δεν ασχολείται κανείς μαζί σου δε. Και είναι και δωρεάν !!!

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000