Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Ευρύτερος Αθλητισμός
 Υπόλοιπα Αθλήματα
 Μουντιαλ 2014
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 42

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  14:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
... και για να συνεχίσω τον συλλογισμό σου, πως θα φαινόταν να μου ρίχνει κάποιος 15 λεπτά στο 35 και να αρχίσει να περπατάει για να τον φτάσω και να τερματίσει περπατώντας 10 μέτρα μπροστά μου; Δεν θα ήταν βαθύτατα προσβλητικό; Εγώ θα γινόμουν έξαλλος

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  14:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Queen

Θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι μετά το 5-0 συνέχιζαν ακάθεκτοι έτσι ώστε να διαλύσουν τελείως τον αντίπαλο. Μία υποτυπώδης ταπεινότητα χρειάζεται. Όταν τον έχεις νικήσει τον άλλον, σταματάς.

Η αλαζονία αυτού του είδους πληρώνεται. Περιμένω με ανυπομονησία να δω το παιχνίδι των Γερμανών με την Ολλανδία (θεωρώ θέμα χρόνου τη νίκη της Ολλανδίας σήμερα).

Κι ο καλύτερος ας νικήσει....

___________________
Citius Altius Fortius!



Δεν θωρώ ότι είναι θέμα διάλυσης του αντιπάλου, είναι ο απλός, αγνός, θεμελιώδης σεβασμός στο άθλημα. Όταν μπορείς να παίξεις καλύτερα θα παίξεις. Όταν είσαι στο 35 και βλέπεις (λέμε τώρα) ότι είσαι 15' κάτω και πολύ άνετος, δεν θα πας να συντρίψεις το personal best?



Όχι, διαφωνώ. Θα μιλήσω με μεταφορά. Όταν έχεις σκοτώσει έναν άνθρωπο, δε χρειάζεται να βεβηλώσεις το σώμα του. Ακόμα κι ο Αχιλλέας άφησε να ταφεί ο Έκτωρας με τιμές.

Η αξία του νικητή δεν προέρχεται από τη νίκη του απέναντι σε εύκολο/δύσκολο αντίπαλο, αλλά από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στον ηττημένο.

Τι άλλο να πω, αν δεν μπορείς να καταλάβεις αυτό το απλό;

___________________
Citius Altius Fortius!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  14:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Dimosthenis

... και για να συνεχίσω τον συλλογισμό σου, πως θα φαινόταν να μου ρίχνει κάποιος 15 λεπτά στο 35 και να αρχίσει να περπατάει για να τον φτάσω και να τερματίσει περπατώντας 10 μέτρα μπροστά μου; Δεν θα ήταν βαθύτατα προσβλητικό; Εγώ θα γινόμουν έξαλλος

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.



Ακριβώς! Συμφωνώ!

Queen, δεν είναι θάνατος το ποδόσφαιρο, αθλητισμός είναι, η παρομοίωση δεν νομίζω ότι είναι σωστή. Εδώ υπάρχει ένας αγώνας με συγκεκριμενη διάρκεια. Σε όλη την διάρκεια οφείλεις να παίζεις μπάλα. Μετά το τέλος του αγώνα, πήγαν οι Γερμανοί και αγκάλιασαν τους Βραζιλιάνους, αλλάξανε φανέλλες, όπως πήγαν οι Βραζιλιάνοι τους Κολομβιάνους στον προηγούμενο αγώνα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  14:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει καλά έκαναν και έπαιξαν όπως έπαιξαν οι γερμανοί, δεν διαφωνούμε και είναι καθαρά προσωπικής τους επιλογή, και εμένα σαν θεατή με ευχαρίστησε το αίμα στην αρένα.

Αλλά πως στο καλό, αυτό μεταφράζεται σαν σεβασμός στον αντίπαλο... αδυνατώ να το καταλάβω, και όχι μόνο αδυνατώ να το καταλάβω, αλλά το ακούω και πρώτη φορά στα χρονικά. Δλδ όταν η Γιουβέντους μας έριξε 7, είπε κανείς το έκανε γιατί μας σεβάστηκε??
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:04:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Dimosthenis

... και για να συνεχίσω τον συλλογισμό σου, πως θα φαινόταν να μου ρίχνει κάποιος 15 λεπτά στο 35 και να αρχίσει να περπατάει για να τον φτάσω και να τερματίσει περπατώντας 10 μέτρα μπροστά μου; Δεν θα ήταν βαθύτατα προσβλητικό; Εγώ θα γινόμουν έξαλλος

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.



Ακριβώς! Συμφωνώ!

Queen, δεν είναι θάνατος το ποδόσφαιρο, αθλητισμός είναι, η παρομοίωση δεν νομίζω ότι είναι σωστή. Εδώ υπάρχει ένας αγώνας με συγκεκριμενη διάρκεια. Σε όλη την διάρκεια οφείλεις να παίζεις μπάλα. Μετά το τέλος του αγώνα, πήγαν οι Γερμανοί και αγκάλιασαν τους Βραζιλιάνους, αλλάξανε φανέλλες, όπως πήγαν οι Βραζιλιάνοι τους Κολομβιάνους στον προηγούμενο αγώνα!



Δεν τελείωσε ακόμα το παιχνίδι.

___________________
Citius Altius Fortius!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εντάξει καλά έκαναν και έπαιξαν όπως έπαιξαν οι γερμανοί, δεν διαφωνούμε και είναι καθαρά προσωπικής τους επιλογή, και εμένα σαν θεατή με ευχαρίστησε το αίμα στην αρένα.

Αλλά πως στο καλό, αυτό μεταφράζεται σαν σεβασμός στον αντίπαλο... αδυνατώ να το καταλάβω, και όχι μόνο αδυνατώ να το καταλάβω, αλλά το ακούω και πρώτη φορά στα χρονικά. Δλδ όταν η Γιουβέντους μας έριξε 7, είπε κανείς το έκανε γιατί μας σεβάστηκε??



Ναι, ακριβώς αυτό. Μας θεωρεί μεγάλο αντίπαλο και, αφού μπορούσε, έπαιξε την μπάλα της.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Queen

quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Dimosthenis

... και για να συνεχίσω τον συλλογισμό σου, πως θα φαινόταν να μου ρίχνει κάποιος 15 λεπτά στο 35 και να αρχίσει να περπατάει για να τον φτάσω και να τερματίσει περπατώντας 10 μέτρα μπροστά μου; Δεν θα ήταν βαθύτατα προσβλητικό; Εγώ θα γινόμουν έξαλλος

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.



Ακριβώς! Συμφωνώ!

Queen, δεν είναι θάνατος το ποδόσφαιρο, αθλητισμός είναι, η παρομοίωση δεν νομίζω ότι είναι σωστή. Εδώ υπάρχει ένας αγώνας με συγκεκριμενη διάρκεια. Σε όλη την διάρκεια οφείλεις να παίζεις μπάλα. Μετά το τέλος του αγώνα, πήγαν οι Γερμανοί και αγκάλιασαν τους Βραζιλιάνους, αλλάξανε φανέλλες, όπως πήγαν οι Βραζιλιάνοι τους Κολομβιάνους στον προηγούμενο αγώνα!



Δεν τελείωσε ακόμα το παιχνίδι.

___________________
Citius Altius Fortius!



Παίζουν ακόμα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Εντάξει καλά έκαναν και έπαιξαν όπως έπαιξαν οι γερμανοί, δεν διαφωνούμε και είναι καθαρά προσωπικής τους επιλογή, και εμένα σαν θεατή με ευχαρίστησε το αίμα στην αρένα.

Αλλά πως στο καλό, αυτό μεταφράζεται σαν σεβασμός στον αντίπαλο... αδυνατώ να το καταλάβω, και όχι μόνο αδυνατώ να το καταλάβω, αλλά το ακούω και πρώτη φορά στα χρονικά. Δλδ όταν η Γιουβέντους μας έριξε 7, είπε κανείς το έκανε γιατί μας σεβάστηκε??



Ο Θεός και ο Σπυρόπουλος μπορούν μόνο να σου απαντήσουν σε αυτό, όποιονν βρεις πρόσφορο, τον ρωτάς! Εμένα, πάντως, αν ήμουν στην θέση των Βραζιλιάνων, και λιγότερος σεβασμός δεν θα με χαλούσε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Queen

quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by Dimosthenis

... και για να συνεχίσω τον συλλογισμό σου, πως θα φαινόταν να μου ρίχνει κάποιος 15 λεπτά στο 35 και να αρχίσει να περπατάει για να τον φτάσω και να τερματίσει περπατώντας 10 μέτρα μπροστά μου; Δεν θα ήταν βαθύτατα προσβλητικό; Εγώ θα γινόμουν έξαλλος

...........................................................................
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.



Ακριβώς! Συμφωνώ!

Queen, δεν είναι θάνατος το ποδόσφαιρο, αθλητισμός είναι, η παρομοίωση δεν νομίζω ότι είναι σωστή. Εδώ υπάρχει ένας αγώνας με συγκεκριμενη διάρκεια. Σε όλη την διάρκεια οφείλεις να παίζεις μπάλα. Μετά το τέλος του αγώνα, πήγαν οι Γερμανοί και αγκάλιασαν τους Βραζιλιάνους, αλλάξανε φανέλλες, όπως πήγαν οι Βραζιλιάνοι τους Κολομβιάνους στον προηγούμενο αγώνα!



Δεν τελείωσε ακόμα το παιχνίδι.

___________________
Citius Altius Fortius!



Παίζουν ακόμα;



Όχι, λιάζονται στον ήλιο, μπροστά στη θάλασσα, βλέποντας τις Βραζιλιάνες ;)

Φυσικά, εννοούσα τον τελικό.

___________________
Citius Altius Fortius!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είπαν να τους σεβαστούν στο 0-5 και να σταματήσουν αλλά μπήκανε οι αλλαγές μετά το 70' κ@βλ#μένες.......τόσο απλό........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  15:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ε, μια στιγμή, ο τελικός είναι άλλο παιχνίδι!
μην συγχέουμε το κάθε παιχνίδι με το τουρνουά συνολικά!

Zoro, ούτε καν! Χαλαρά μπήκαν και οι Βραζιλιάνοι ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΑΡΚΑΡΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  16:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by echetlos

quote:
Originally posted by runner1979

Vamos Argentina!!!
όπως είπε και ο Μαραντόνα έχουμε ξαναπαίξει με αυτούς στον τελικό και τους έχουμε κερδίσει




Κι αυτοί έχουν ξαναπαίξει τελικό με την Αργεντινή και την έχουν κερδίσει.
Και πιο πρόσφατα, μάλιστα...

"My sport is your sport's punishment"


δεν υφίσταται για τους Αργεντίνους εκείνο το ματς στην Ιταλία. Υποστηρίζουν και όχι άδικα όπως φαίνεται πως υπήρξε δάκτυλος ΦΙΦΑ και έχει διαγραφεί από την μνήμη τους ο τελικός. Κρίμα και άδικο βέβαια για εκείνη την Γερμανία να έχει κερδίσει τον τίτλο που σίγουρα άξιζε περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα με προκλητικά μαιμουδίστικο πέναλτι 5 λεπτά πριν την λήξη.

αν κάτι με θλίβει είναι που έχουν αποκλειστεί οι Ιταλοί για να κατεβάσουν -όπως πάντα κάνουν άλλωστε- τους Γερμανούς από το καλάμι τους.

Για το ματς-παρωδία χθες θα ήταν πολύ μεγαλύτερη νίκη σε αξία και ουσία για τους Γερμανούς αν υπήρχε αντίδραση από την Βραζιλία και κέρδιζαν με ένα 2-6 ή 3-8πχ παρά με αυτό το 1-7 ή 0-15 επειδή βρήκαν τον μεγάλο αντίπαλο ανύπαρκτο και μπόσικο, προφανώς και δεν συνιστά σεβασμό σε αντίπαλο να του ρίξεις 10 γκολ αν τον βρεις πεθαμένο. Δεν ισχυρίζομαι φυσικά ότι δεν πρέπει να βγαίνουν μεγάλα σκορ αλλά κάτω από ποιες συνθήκες βγαίνουν αυτά τα σκορ. Υπάρχουν άγραφοι κανόνες και οι Γερμανοί λόγω ράτσας -πέστε με ρατσιστή για το συγκεκριμένο δεν έχω πρόβλημα- δεν τους τηρούν απλά και μόνο για επίδειξη και εκφοβισμό. Κατά την ταπεινή μου γνώμη η συμπεριφορά αυτή των Γερμανών είναι γενικότερη και έχει κοινωνικό υπόβαθρο προερχόμενη από κατάλοιπα με συμπλέγματα κατωτερότητας της γνωστής εποχής που τους βοηθάνε να αισθάνονται ανώτεροι. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε άτομα αλλά σε σύνολα και καταστάσεις. Πολύ το χόντρυνα

Οι Βραζιλιάνοι δυστυχώς έχουν δώσει πολύ παραπάνω αξία απ όσο πρέπει στο ποδόσφαιρο και γι αυτό χθες υπήρξε η συγκεκριμένη αντίδραση από τους σοκαρισμένους ποδοσφαιριστές τους. Αυτό βέβαια φαίνεται και από τις αντιδράσεις των φιλάθλων ενώ βέβαια χαρακτηριστική είναι η ιστορία του τερματοφύλακα της ομάδας του 1950 που αποδεικνύει του λόγου του αληθές.

Το χθεσινό αποτέλεσμα ήρθε από τον συνδυασμό της ποδοσφαιρικής παράκρουσης που διακατέχει τους Βραζιλιάνους και του κυνισμού των αδίστακτων Γερμανών. Κάτι ανάλογο η Βραζιλία νομίζω ότι ίσως θα μπορούσε να πάθει μόνο από την Αργεντινή εξαιτίας του σύνδρομου κατωτερότητας που υπάρχει απέναντι στους καριόκας και μόνο ο Μαραντόνα κατάφερε κατά μία έννοια να το περιορίσει. Για να βγει τέτοιο σκορ είναι αυτονόητο πως υπάρχουν και άλλοι παράγοντες και όχι μόνο ο αγωνιστικός...

συμπέρασμα λοιπόν: η ύπαρξη συνδρόμων (βλέπε Γερμανία-Αργεντινή) ευνοεί τέτοιες καταστάσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  16:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αυτή η Γερμανία είναι πολύ καλή, άσχετα με το σκόρ χτές η Αργεντινή εάν πάει τελικό (προσωπικά βλέπω εδώ και καιρό ευρωπαϊκό τελικό) θα τους λιώσουν οι Γερμανοί στο κέντρο, έχουν φοβερή ομοιογένεια, πολύ καλό προπονητή και έμπειρο απο μουντιάλ πλέον και στα δύσκολα έναν τερματοφύλακα σε πολύ καλή κατάσταση.
Θα είναι η εκδίκηση του σύγχρονου ποδοσφαίρου (ομάδα,φυσική κατάσταση,προπονητής) στην λάτιν κατάσταση που μεγαλούργησε μέσω Βραζιλίας και Αργεντινής μέχρι τώρα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  16:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μοασίρ Μπαρμπόζα, μια συγκλονιστική ιστορία ενός αποδιοπομπαίου τράγου...

Διαφωνώ εδώ με τον runner1979. Δεν είναι θέμα Γερμανών. Πάντα, σε κάθε επίπεδο ομαδικού αθλήματος, όταν βρεις μπόσικο τον αντίπαλο, ειδικά όταν υπάρχει αντιπαλότητα, γράφεις ιστορία. 73-38 πχ. Πρέπει να το κάνεις, αυτό σημαίνει σεβασμός και στον αντίπαλο και στο άθλημα και στον κόσμο που σε βλέπει.

Θυμίζω, μεταξύ πολλών άλλων το 9-0 των Γιουγκοσλάβων στο Ζαίρ με χατ-τρικ του Ντούσαν Μπάγιεβιτς!

Οι Βραζιλιάνοι έχουν δώσει πάντα τεράστια, δυσανάλογη αξία στο ποδόσφαιρο, αυτό τους καθορίζει σε βαθμό, ενδεχομένως, αρρωστημένο. Κάποτε ο Ηλίας Μπαζίνας έγραφε για εύθραυστο ψυχισμό των Βραζιλιάνων.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Queen
Senior Forum-Runner



647 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/07/2014 :  16:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

ε, μια στιγμή, ο τελικός είναι άλλο παιχνίδι!
μην συγχέουμε το κάθε παιχνίδι με το τουρνουά συνολικά!

Zoro, ούτε καν! Χαλαρά μπήκαν και οι Βραζιλιάνοι ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΑΡΚΑΡΑΝ!!!!!!!!!!!!!!!



Ο τελικός είναι το αποτέλεσμα ενός παιχνιδιού, που αποτελείται από επιμέρους νίκες. Από την αρχή μέχρι το τέλος. Κανείς δε θυμάται μια ομάδα που νικάει σε έναν αγώνα, αλλά χάνει σε άλλον. Υπό αυτό το σκεπτικό, το παινχίδι δεν τελείωσε ακόμα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι οι Γερμανοί θα πάνε στον τελικό με ξεκούραστα πόδια, ενώ η αντίπαλη ομάδα θα φτύσει αίμα για να προκριθεί.

PS: Έχεις αρχίσει να γερνάς ή πραγματικά δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;

___________________
Citius Altius Fortius!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 42 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000