Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 κήλη μεσοσπονδύλιου δίσκου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

droum
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 05/06/2014 :  09:30:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους. Ειμαι απελπισμένος και θα ήθελα την γνώμη
σας καθως και τις εμπειρίες όσων βιώνουν κάτι ανάλογο. Εχω τρεις
κήλες μεσοσπονδυλίου δίσκου, στα σημεία Ο5-Ι1(μεγαλη) Ο5-Ο4 (μικρή)
και Ο4-Ο3 (μεγάλη). Ξεκίνησε μετά το πέρας του 31 Μαραθωνίου Αθηνών
σαν μια ενόχληση στο αριστερό πόδι, πίσω από το γόνατο, το οποίο μετά από 10 περίπου χιλιόμετρα, σου ήταν αδύνατο να τρέξεις. Πηγα σε ορθοπεδικό μου είπε ότι δε φταίει το γόνατο και εαν δε περάσει σε 1 μήνα να ξανάπαω να με δει. Ο πόνος πέρασε, άρχισα πάλι να τρέχω αλλά μια ωραία μέρα, έμεινα ξαφνικά από τον πόνο στο πόδι. Πήγα ξανά στο γιατρό, αξονικές, ηλεκτρομυογράφημα, και τελικά η διάγνωση ήταν αυτή που αναφέρω πιο επάνω, συν μερική παράλυση του αριστερού ποδιού. Κορτιζόνη σε χάπι, διάφορα φάρμακα, 10 μέρες κατάκλιση και τώρα
φυσιοθεραπείες,πάω πολύ καλά προς το παρόν, αλλά ο γιατρός μου αποκλείει να ξανατρέξω. Υπαρχει κάποια λύση η να το πάρω απόφαση, είμαι να πεθάνω…….

BASILIS
Senior Forum-Runner

Greece
463 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  10:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
περαστικα φιλε.
Πάρε την γνώμη και κάποια άλλου γιατρού περισσότερου εξειδικευμένου πχ αθλιατρου.
Η πιο εύκολη, άνευ ρίσκου και η πιο ασφαλής γνώμη που μπορεί να εκφράσει ένας γιατρός σε τέτοια θέματα είναι η πλήρης ακινησία και αποφυγή της άθλησης. Είναι κατι σαν να λέμε μη βγεις ποτέ απο το σπίτι σου και δεν θα κινδυνεύεις από τροχαίο!
Προσωπικά, ποτέ δεν άκολούθησα τις συμβουλές των γιατρών 100% και μεχρι τωρα, δόξα το θεό μια χαρα ειμαι.
Όσο για το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχω και εγώ, ίσως όχι σε τοσο σοβαρή μορφή. Πρόσφατα είχα μια έξαρση πόνου με αδυναμία κίνησης και συμβουλή γιατρού 10 ημέρες πλήρης αποχή από προπονήεις, κλπ. Μόνο λίγα φάρμακα πήρα και μετα ξανά προπόνηση, με πόνο στην αρχή αλλά μετά από μερικές ημέρες επανήλθα πλήρως. Δεν συνιστώ σε καμία περίπτωση να κάνεις το ίδιο και εσύ, απλά σου τονίζω την υπερβολή στις διαγνώσεις, προκειμένου να μην έχει ευθύνη ο γιατρός.
Αφού γίνεις καλά και περάσει αυτη η οξεία φάση, σκέψου τις φυσικοθεραπείες αλλά και την ενδυνάμωση με ειδικές ασκήσεις.Και οπωσδήποτε έναν εξειδικευμένο αθλίατρο. Αυτός θα σου πει με σιγουριά μεχρι τι μπορείς να κάνεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nik_chrysos
Forum-Runner

Greece
71 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  11:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γειά σου droum. Η πρώτη άμεση ενέργεια που πρέπει να κάνεις είναι να ξεκινήσεις δίαιτα για να χάσεις 5-8 kg. Κολύμβηση είναι το ιδανικότερο, καθώς και πολύ βάδισμα που κάνει πολύ καλό σε προβλήματα μέσης. Παράλληλα ξεκινάς ενδυνάμωση με βάρη και παρακολούθηση για να μην εκτελέσεις κάτι στραβά σε ραχιαίους κυρίως και σε κοιλιακούς. Στην αρχή το τρέξιμο ίσως θα πρέπει να το στερηθείς, αλλά εάν ξεκινήσεις με σύστημα τότε θα έχεις καλές προοπτικές στο μέλλον για να ξαναξεκινήσεις. Η μέση απασχολεί σχεδόν κάθε άνθρωπο σε κάποια φάση της ζωής του. Πρόσεξε και επαγγελματικά την σωστή στάση του σώματός σου. Καλή επιτυχία !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  12:29:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by droum

Καλημέρα σε όλους. Ειμαι απελπισμένος και θα ήθελα την γνώμη
σας καθως και τις εμπειρίες όσων βιώνουν κάτι ανάλογο. Εχω τρεις
κήλες μεσοσπονδυλίου δίσκου, στα σημεία Ο5-Ι1(μεγαλη) Ο5-Ο4 (μικρή)
και Ο4-Ο3 (μεγάλη). Ξεκίνησε μετά το πέρας του 31 Μαραθωνίου Αθηνών
σαν μια ενόχληση στο αριστερό πόδι, πίσω από το γόνατο, το οποίο μετά από 10 περίπου χιλιόμετρα, σου ήταν αδύνατο να τρέξεις. Πηγα σε ορθοπεδικό μου είπε ότι δε φταίει το γόνατο και εαν δε περάσει σε 1 μήνα να ξανάπαω να με δει. Ο πόνος πέρασε, άρχισα πάλι να τρέχω αλλά μια ωραία μέρα, έμεινα ξαφνικά από τον πόνο στο πόδι. Πήγα ξανά στο γιατρό, αξονικές, ηλεκτρομυογράφημα, και τελικά η διάγνωση ήταν αυτή που αναφέρω πιο επάνω, συν μερική παράλυση του αριστερού ποδιού. Κορτιζόνη σε χάπι, διάφορα φάρμακα, 10 μέρες κατάκλιση και τώρα
φυσιοθεραπείες,πάω πολύ καλά προς το παρόν, αλλά ο γιατρός μου αποκλείει να ξανατρέξω. Υπαρχει κάποια λύση η να το πάρω απόφαση, είμαι να πεθάνω…….



Σημερα εχω επετειο 3 χρονων της μεσης μου που ξεκινησε με ιδια συμπτωματα με τα δικα σου στο δεξι ποδι.Η mrb εδειξε περισσοτερα προβληματα απο τα δικα σου.Η συμβουλη του γιατρου ηταν παρομοια με του δικου σου,κοινως αμα ξανατρεξεις θα πεθανεις και απο εδω και περα μονο κολυμβηση.Η κολυμβηση οχι μονο δε με βοηθησε αλλα με χειροτερεψε και οπως το εψαξα υπαρχουν ελαχιστες περιπτωσεις ανθρωπων που η κολυμβηση τους χειροτερευει.
Μετα απο 2 μηνες ξεκουραση,αλλα με ενοχλησεις να υπαρχουν, ειπα να
τρεξω.Ετρεξα την τρομερη αποσταση των 3 χλμ σε 20 λεπτα και στη συνεχεια δεν μπορουσα να λυγισω τη μεση μου για να μπω στο αυτοκινητο Παραξενως την επομενη ημερα ξυπνησα και ενιωθα τη μεση μου καλυτερα.Σιγα σιγα προσθεσα χλμ ,αλλα μου πηρε σχεδον ενα ολοκληρο χρονο για να τρεξω χωρις καμια ενοχληση.Το χειμωνα ομως εκανα προετοιμασια για μαραθωνιο,τρεχοντας κατα μεσο ορο 100 χλμ την εβδομαδα.
Δεν μπορω να σου πω ποτε θα ξανατρεξεις,αλλα αν κρινω απο τα δικα μου σιγουρα θα ξανατρεξεις.Με βοηθησαν πολυ οι ασκησεις γεφυρας (plank),πλαγιες γεφυρες,η σταση της γατας (ψαξτο στο google),μερικες απλες ασκησεις γιογκα.
Θελει υπομονη και επιμονη.Περαστικα.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
'Η κάνεις κάτι ή δεν το κάνεις.Η προσπάθεια αρκεί είναι για τους αποτυχημένους.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Koukouvagia
Elite Forum-Runner

1662 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  12:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το 2009 τέτοια εποχή περίπου διαπίστωσα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με την μέση μου. Έκανα την κουταμάρα και έτρεξα ενώ πονούσα για 30-35 λεπτά, με αποτέλεσμα να βγω ένα 6μηνο εκτός. Πιστεύω ότι αν δεν είχα κάνει τέτοια "ταλιμπανιά", θα την γλίτωνα με κάποιες μέρες, ή 1-2 εβδομάδες αποχής.
Από τότε είχα ελάχιστες εξάρσεις (1-2) της μέσης και επειδή έχω μάθει πλέον να αναγνωρίζω νωρίς τα συμπτώματα, βλέπω ότι έχουν βοηθήσει πάρα πολύ κάποιες διατάσεις τις μέσης που μου είχε δείξει το 09 ο φυσιοθεραπευτής που πήγαινα (μεταξύ των οποίων και η στάση της γάτας που αναφέρει ο stratus παραπάνω). Έχω την αίσθηση ότι συνολικά το τρέξιμο και η άσκηση γενικότερα έχει βοηθήσει πολύ στο να έχουν περιοριστεί τόσο πολύ τα συμπτώματα, ωστόσο είναι σημαντικό όταν πονάς να μην αγνοείς το μήνυμα. Δεν χάθηκε και ο κόσμος να χάσεις 1-2-3 τρεξίματα.
Αν και η δική μου είναι μία, από ότι έχω συνειδητοποιήσει οι κήλες μεσοσπονδύλιου δίσκου δεν είναι απαγορευτικές για το τρέξιμο, κάθε άλλο μάλιστα. Φυσικά κάθε περίπτωση και διαφορετική, ωστόσο και εγώ θα σε συμβούλευα να πάρεις και άλλες γνώμες από εξειδικευμένο αθλίατρο.

________________________

Το δε θες και γίνεται, θέλε το σα γίνεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

droum
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2014 :  20:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τις δικές
σας χρήσιμες εμπειρίες.Πήρα λίγο το πάνω μου με αυτά που
διάβασα, υπάρχει ελπίδα και εγω να ξανατρέξω.Θα το ψάξω
και με άλλο γιατρό όταν συνέλθω από την οξεία φάση.
Να είστε καλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostasC
Forum-Runner

Greece
142 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2014 :  12:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kostasC Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να κάνεις και αποφορτίσεις μετά το τρέξιμο. Μονόζυγο με χαλαρή την κοιλιά...



You better run...run
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

droum
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/06/2014 :  13:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευτυχώς οι πόνοι εξαφανίστηκαν, αλλά έχω σποραδικά μουδιάσματα στην
πατούσα, οι οποίες κρατάνε πολυ λίγο χρόνο, ούτε μισό λεπτό και ο
γιατρός μου είπε ότι θα μου περάσει, αλλά θέλει χρόνο και πολλά μπάνια
να κάνω και μάλιστα με βατραχοπέδιλλα στα πόδια.Εκείνο που μου έδωσε
κουράγιο, είναι ότι μου είπε ότι σε μερικούς μήνες θα μπορώ και πάλι να
τρέχω σε ημιμαραθώνιους και μαραθώνιους.Αυτό είναι που με κάνει να το παλεύω με όλες μου τις δυνάμεις και να προσπαθώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SIM
Advanced Forum-Runner

421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/06/2014 :  17:44:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπομονή χρειάζεται και επιμονη.Και εγώ είμαι μια από τα ίδια ...κάνω φυσιο και αποχή φυσικά από τρεξιμο.
Μην απελπίζεσαι ...θα επανέλθουμε ...θέλει το χρόνο του.Έχουμε χρόνο μέχρι τον Μαραθώνιο.Υπομονή!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2014 :  17:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η εκτίμηση για το αν θα ξαναπερπατήσει ή τρέξει κάποιος με πρόβλημα στη μέση του είναι το λιγότερο παρακινδυνευμένη. Οι κήλες των δίσκων ενοχοποιούνται τις περισσότερες φορές εσφαλμένα ως αιτία πρόκλησης συμπτωμάτων στη μέση ή στα κάτω άκρα. Έχω δει ως επαγγελματίας άτομα με "καθαρή" ακτινογραφική εικόνα να έχουν έντονα συμπτώματα και άλλα με "βαριά" ακτινογραφικά ευρήματα να μην έχουν συμπτώματα ή λειτουργικά προβλήματα. Η βελτίωση της επιστημονικής γνώσης την τελευταία 15ετία περίπου για τη φυσιολογία του πόνου (το πιο κοινό αίτιο για να απευθυνθεί κανείς σε επαγγελματία υγείας) τείνει να αλλάξει την προσέγγιση που πρέπει να έχει ο γιατρός ή ο φυσικοθεραπευτής για την αντιμετώπισή του, συγκριτικά με το τι γινόταν τα προηγούμενα χρόνια. Η κυριότερη διαφορά έγκειται στο ότι η αναγνώριση της "δομής" που πιθανώς πάσχει και δημιουργεί τα προβλήματα (πχ ο δίσκος στην οσφύ ή ο μηνίσκος στο γόνατο) φαίνεται να είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου που λέγεται "το πρόβλημά μου-η κατάλληλη αντιμετώπισή του" για κάθε άτομο-ασθενή. Υπάρχουν πολλοί ακόμα παράγοντες και πολλοί μηχανισμοί του οργανισμού μας που επηρεάζουν τόσο το πρόβλημα όσο και την αντιμετώπισή του, που τις περισσότερες φορές είναι πραγματικά παραπλανητικό να λέει κάποιος "από την ακτινογραφία που βλέπω με τις 3 κήλες που έχεις, μάλλον πρέπει να ξεχάσεις το wind surfing ή το τρέξιμο από εδώ και πέρα".

Αυτά σε γενικές γραμμές. Σχετικά με το πρόβλημά σου droum, αν και οι πληροφορίες που έδωσες είναι πολύ λίγες και δεν σε έχω δει κλινικά, αν ο πόνος που είχες ήταν μόνο πίσω στο γόνατο και όχι σε μια πιο εκτεταμένη περιοχή (πχ στο μηρό), θα υποπτευόμουν περισσότερο το γόνατο από την οσφύ. Στο τελευταίο σου μήνυμα αναφέρεις ότι ο πόνος εξαφανίστηκε αλλά έχεις μουδιάσματα στο πέλμα. Σε ποια περιοχή ακριβώς στο πέλμα; Πότε συμβαίνει αυτό; Όταν τρέχεις, όταν περπατάς; Σχετίζεται, δηλαδή, με κάποια δραστηριότητα και αν ναι με ποια ακριβώς; Φυσικά, καταλαβαίνεις ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αξιολόγηση μέσω διαδικτύου αλλά αν ο πόνος σου υποχώρησε τότε θεωρώ ότι πρέπει να δοκιμάσεις να προπονηθείς ξανά (από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι έχεις σταματήσει τελείως τις προπονήσεις). Το να περιμένεις κάποιους μήνες για να ξεκινήσεις προπονήσεις, τουλάχιστον αφού δεν έχει αναγνωριστεί κάποια σοβαρή παθολογία, δε με βρίσκει τόσο σύμφωνο, πάντα με την επισήμανση ότι δε σε έχω δει κλινικά. Σχετικά με την συμβουλή για "πολλά μπάνια" και μάλιστα με βατραχοπέδιλα, το αξιοπρεπέστατο που θα πω, σεβόμενος την ιδιότητα του γιατρού που στο πρότεινε, είναι ότι είναι ερασιτεχνική συμβουλή.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και κυρίως να μη θεωρηθεί ότι "έβγαλα διάγνωση-αξιολόγηση". Εύχομαι περαστικά γρήγορα και με ασφάλεια.

"Μέτρον άριστον"

Edited by - physiorunner on 11/07/2014 17:19:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartiatis
Elite Forum-Runner

Greece


1605 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2014 :  20:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartiatis Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η γνώμη εξιδικευμένου ειδικού στο πρόβλημα σου είναι πολύτιμη, έχω ρήξη βαριά μορφης στον υπερακάνθιο. Πήγα σε 3 ορθοπαιδικούς κι ήθελαν να με χειρουργήσουν, πήγα σε ειδικό αθλητίατρο ορθοπαιδικό για ώμο και μου είπε δεν χρειάζεσαι σε καμμία περίπτωση χειρουργείο. Σήμερα μετά από ενδυνάμωση είμαι πολύ καλύτερα απο πριν.

ΟΤΙ ΔΕ ΛΥΝΕΤΑΙ....ΚΟΒΕΤΑΙ..
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

droum
Newbie Forum Runner

Greece
7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2014 :  11:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ physiorunner, ο γιατρός που με παρακολουθή είναι χειρούργος ορθοπεδικός και αθλίατρος με μεγάλη εμπειρία, δεν αναφέρω το όνομά του
για εννόητους λόγους.Η εξέταση που έχω κάνει είναι αξονική τομογραφία
γιατί το ηλίθιο σύστημα υγείας που έχουμε, θέλει την πρώτη εξέταση να είναι αυτή, για να σου δικαιολογεί μετά μαγνητική και ταυτόχρονα ηλεκτρομυογράφημα.
Ο πόνος ξεκίνησε όπως έχω γράψει πίσω από το αριστερό γόνατο και μετά από την δικιά μου επιμονή να τρέχω, έφτασε στο σημείο να πονάω πάρα πολύ στο πίσω πάνω μέρος του αριστερού οπισθίου μου και στο εξωτερικό πλάγιο μέρος της γάμπας.Η αξονική έδειξε αυτά που αναφέρω πιο πάνω και το ηλεκτρομυογράφημα μερική πάρεση του αριστερού ποδιού.Με τη θεραπεία αμέσως ο πόνος έφυγε, αλλά εχω μουδιάσματα στο πέλμα, συνήθως όταν σηκώνομε από καθιστός η ξαπλωμένος για λιγο.Επίσης όταν κουράζομαι με ενοχλεί για 1 με 2 μέρες το πίσω πάνω μέρος των οπισθίου μου αλλά μετά περνάει, αλλά για να πω την αλήθεια περιμένω την άδεια μου, να μη κάνω τίποτα να δω μήπως βελτιωθώ.Πάντος εάν θέλεις γράψε στο email μου droum65@gmail.com που μπορώ να σε βρω, να με δεις καθώς μια δεύτερη γνώμη είναι πάντα χρήσιμη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

lamkon
Senior Forum-Runner

Greece


1036 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/08/2014 :  18:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://www.drx9000.gr/
Παρουσιάζεται ως ακίνδυνο και με μεγάλο ποσοστό επιτυχίας*. Το κόστος είναι 20(περίπου)φορές x 40€ και δεν καλύπτεται από τις ασφάλειες.

*Δεν κατάλαβα αν το 86% είναι το ποσοστό των ασθενών που είδαν βελτίωση ή η βελτίωση που παρουσίασαν οι ασθενείς κατά μέσο όρο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  21:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα

Φίλε droum,
είμαι ουσιαστικά εδώ και ένα (1) μήνα στο κρεβάτι...
από 28 Ιουλίου
με συμπτώματα
τρελλό πόνο στο έξω μέρος και βαθειά μέσα στον αριστερό γλουτό
ενόχληση και μέτριο πόνο αριστερά και λίγο κάτω από την οσφυική μοίρα
μούδιασμα έως έντονο πόνο στην εξωτερική εμπρόσθια επιφάνεια του μηρού
έντονο μούδιασμα έως πολύ έντονο πόνο στην εξωτερική εμπρόσθια επιφάνεια της κνήμης
παροδικά τσιμπήματα στην αριστερή πατούσα
παροδικά πιασίματα/ πόνο στο έξω μέρος του αριστερού γόνατος

επίσης:
στο κάθισμα ενοχλούμαι από πολύ έως ανυπόφορα
στην αρχή δεν μπορούσα να βαδίσω περισσότερο από μερικά βήματα εξ αιτίας των παραπάνω πόνων
δεν μπορούσα να ξαπλώσω πλάγια σε εμβρυική στάση από τους πόνους
(ακόμα και τώρα δεν μπορώ)
δεν μπορούσα να ξαπλώσω μπρούμητα (για να κοιμηθώ)

τουλάχιστον 15 από τις 30 μέρες δεν κοιμήθηκα σχεδόν όλο το βράδυ

το depon το 1000άρι είναι σαν να μην το παίρνω
το ponstan λειτουργεί μερικώς και έχει διάρκεια μερικές ώρες (3-4), αλλά δεν υποχωρεί ο πόνος τελείως
το Lonarid N σε δόση ενός δισκίου λειτουργεί όπως το ponstan
σε δόση 2 δισκίων μπορώ να κοιμηθώ (4 - 5 ώρες)

Εχω κάνει θεραπεία:
8 ενέσεις (ανυπόφορες) Voltarin & Muscoril κοκτέϊλ (1 την μέρα)
14 δισκία arcoxia
3 norgesic την μέρα
3 zantac την μέρα

Εχω βάλει θερμοφόρες και παγοκύστες

Με έχει "πατήσει" οστεοπαθητικός 6 φορές

Κάνω διατάσεις, που θα εξηγήσω πιό κάτω (!!!)

Εχω κάνει 6 θαλάσσια μπάνια, που με ανακουφίζουν αισθητά

Μετά τις πρώτες 10 μέρες ο αφόρητος συνεχής πόνος (100%) υπεχώρησε στο 80%

Σήμερα (εκτός της δράσης των αναλγητικών) παίζει από 70% έως 40%.

Την 1η μέρα σε αφόρητους πόνους επισκέφθηκα το ΚΑΤ
ΔΕΝ με εξήτασαν ΚΑΘΟΛΟΥ (!!!)
Απλά μου έκαναν ένεση Voltarin & Muscoril κοκτέϊλ και μου έγραψαν 10, για να κάνω
ΔΕΝ μου έγραψαν ισχυρό αναλγητικό
Οπότε, μετά από 5 μέρες πήγα πάλι στο ΚΑΤ, γιατί ΔΕΝ μπορούσα να κοιμηθώ!!! και έπρεπε, να μου γράψουν ισχυρότερο αναλγητικό...

Σήμερα πήρα το αποτέλεσμα της χτεσινής μαγνητικής (καθυστέρησα να την κάνω, καθώς ήταν ο καιρός των διακοπών και, ούτως ή άλλως, είμουνα σε οξεία φάση...)
Η μαγνητική δείχνει μεταξύ του Ο4 και Ο5 ευμεγέθη κήλη πλάγια - πίσω αριστερά...

Λοιπόν... πάμε τώρα στα σπουδαία:
1) Από το 2011 τον Ιούνιο, που έκοψα το τρέξιμο (λόγω αχιλλείων) ασχολούμαι εντατικά με την αγωνιστική ποδηλασία.
Τον τελευταίο μήνα είχα αυξήσει σημαντικά την παραγόμενη ισχύ (σε αλογίσια επίπεδα!!!)
Η αύξηση της παραγόμενης ισχύος προκαλεί μυοσκελετικές επιβαρύνσεις ΠΟΛΥ (και εκθετικά!!!) ΜΕΓΑΛΕΣ
Τα κλειδωμένα παπούτσια στα πεντάλ προκαλούν σοβαρές ταλαντώσεις στην λεκάνη κατά το ανεβοκατέβασμα/ περιστροφή του ποδιού!!! και αυτές οι ταλαντώσεις ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΕΧΘΟΥΝ
2) Οι υψηλές θερμοκρασίες του καλοκαιριού δημιουργουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις για ηλεκτρολυτική αποσταθεροποίηση του σώματός μας!
Γεγονός, που, όταν συμβεί, μπορεί να προκαλέσει παντοειδείς βλάβες τύπου κράμπας (πχ στο Αστρος του 2012 10 χλμ από τον τερματισμό του αγώνα αντοχής των 100 χλμ είχα προσβληθεί από ολική κράμπα και στα 2 πόδια...)

Στο δια ταύτα τώρα:

Από όσα σας είπα και από τα κλινικά συμπτώματα, που περιέγραψα και από πλήθος λεπτομερειακών αναφορών στο Internet κατέληξα και παραμένω στην άποψή μου αυτή, ότι

πάσχω από το ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΑΠΙΟΕΙΔΟΥΣ ΜΥΟΣ

(έιναι ένας σταθεροποιητικός μυς της λεκάνης -ένας σε κάθε πλευρά του ιερού οστού- καθώς και έξω στροφέας του ισχύου...
περνάει από ένα στενό τρήμα του λαγώνιου οστού μαζί με το ισχυακό νεύρο, το οποίο, άμα εισαι αρκετά βιολογικά άτυχος, μπορεί και να "τυλίγει" με τους κλάδους του τον απιοειδή (!), είτε και να περνάει από μέσα του (!!!)...
οπότε κάθε κράμπα ή διόγκωση του απιοειδούς "ταράζει" το ισχυακό νεύρο!!!
αυτά εν ολίγοις...
ΣΥΣΤΗΝΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ!!!)

Το Σύνδρομο του Απιοειδούς Μυός προσβάλλει έντονα αθλούμενους αθλητές (δρομείς, ποδηλάτες κλπ)...

Επίσης... είναι ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ!!!
Δηλ. προκύπτει, δημιουργείται και εξελίσσεται σε κατάσταση εντονης δραστηριότητας...
Αντίθετα η δισκοκήλη, που έχουν βαλθεί ΟΛΟΙ, να με πείσουν, ότι ΑΥΤΗ με κάνει να υποφέρω, αφορά μια κατάσταση πρακτικά ΣΤΑΤΙΚΗ, καθώς τα πιεστικά φαινόμενα υπάρχουν (αν υπάρχουν!) συνεχώς και απλά επιτείνονται από κάποιες πολύ ακραίες φορτίσεις!!! (πχ... σκύψιμο με στροφή και σήκωμα βάρους... )

Εγώ θα προσπαθήσω να εξασφαλίσω φυσιθεραπείες στοχευμένες στον απιοειδή και στην αποσυμφόρηση του πιεσμένου και ταλαιπωρημένου απ' αυτόν ισχυακού νεύρου
και
όχι σε φυσιοθεραπείες στοχευμένες στην εντοπισμένη δισκοκήλη.

Επίσης σκοπεύω να προβώ σε ηλεκτρομυογράφημα, το οποίο μπορεί να καταδείξει σε ποιό σημείο της διαδρομής του νεύρου υπάρχει πρόβλημα!!!

Αυτά (η έκταση του κειμένου ήταν αναγκαστική, διότι το πρόβλημα δεν είναι απλό!)

Αντώνης Δραγώνας

ΥΓ: Προ ημερών είχα μιλήσει με Σπαρταθλητή (πασίγνωστο), ο οποίος ταλαιπωρείται από αυτό σύνδρομο από την αρχή της χρονιάς...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  21:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πού είσαι χαμένος ρε Αντουάν???????
Περαστικά!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratus
Elite Forum-Runner

Greece
2382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/08/2014 :  22:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με εμενα ειχε συμβει το αναποδο.Μου ειχαν διαγνωσει συνδρομο απιοειδη και τελικα ηταν δισκοκηλες.
Ανακουφιση εβρισκα με panadol extra.
Περαστικα Αντωνη.

---------------------------
XΡΗΣΤΟΣ
O σοφός παίρνει περισσότερα από τον εχθρό του από ότι ο χαζός από το φίλο του.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000