Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Μαφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 29

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Απο μικρός στα βάσανα δηλαδή... κουράγιο αδελφέ!

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
άστα, ευχαριστώ, νά'σαι καλά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Μπα, εγώ ήμουν μνημονιακός πριν το μηνμόνιο!

Κατ΄αρχάς τα μνημόνια δεν έχουν λαική εντολή άρα είναι παράνομα! Για κάνε και μια ανάλυση για τους λόγους που υπερασπίζεσαι τις πολιτικές των μνημονίων.

Edited by - xipolitos on 20/10/2014 14:21:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εν μεγάλη συντομία, 2 λόγοι:

1. τα μνημόνια ήταν και είναι μια μοναδική ευκαιρία να ξαναφτιάξουμε το κράτος μας σε πολύ καλύτερες βάσεις χωρίς την ανάγκη μιας καταστροφής. Προβλέπουν πράγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα σε ένα σύγχρονο κράτος (πχ απελευθέρωση επαγγελμάτων).

2. Τα συμφωνήσαμε. Οι συμφωνίες πρέπει να τηρούνται.

ΥΓ: http://www.kathimerini.gr/788712/opinion/epikairothta/politikh/h-daimonopoihsh-toy-mnhmonioy

ΥΓ2: Πρόσεξε όμως, χάνουν αξία τα λεγόμενά μου όπως και των συφωνούντων με εμένα. Σε λίγο για να γράψει κάποιος στο φόρουμ θα πρέπει να γράψει 3 φορές (και όχι copy paste) " Ἀποτάσσομαί σοι, Rigelian, καὶ τῇ πομπῇ σου καὶ τῇ λατρείᾳ σου!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Εν μεγάλη συντομία, 2 λόγοι:

1. τα μνημόνια ήταν και είναι μια μοναδική ευκαιρία να ξαναφτιάξουμε το κράτος μας σε πολύ καλύτερες βάσεις χωρίς την ανάγκη μιας καταστροφής. Προβλέπουν πράγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα σε ένα σύγχρονο κράτος (πχ απελευθέρωση επαγγελμάτων).

2. Τα συμφωνήσαμε. Οι συμφωνίες πρέπει να τηρούνται.

1. Είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις διαβάσει ούτε μια παράγραφο απο τα κατάπτυστα μνημόνια και κατά συνέπεια δεν ξέρεις τι να υπερασπιστείς.

2. Δεν τα "συμφωνήσαμε" τα ΣΥΜΦΩΝΗΣΑΤΕ! Ενάντια στην λαική βούληση και κατά παράβαση του συντάγματος! Οι συμφωνίες (ότον είναι παράνομες ή εμπεριέχουν δόλο ή είναι καταστροφικές για το κοινωνικό σύνολο δεν) πρέπει να τηρούνται!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  14:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. ε, αν είσαι σίγουρος, τι ρωτάς; Μείνε στη σιγουριά σου!

2. Τα συφωνήσαμε = Τα συμφώνησε η δημοκρατικά εκλεγμένη σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους νόμους κυβέρνηση που είχαμε τότε.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  15:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

1. ε, αν είσαι σίγουρος, τι ρωτάς; Μείνε στη σιγουριά σου!

2. Τα συφωνήσαμε = Τα συμφώνησε η δημοκρατικά εκλεγμένη σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους νόμους κυβέρνηση που είχαμε τότε.

1. Εφ΄όσον λοιπόν γνωρίζεις ανάλυσε πολιτικά τα "οφέλη" των κατάπτυστων μνημονίων.

2. η "δημοκρατικά εκλεγμένη" σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους νόμους κυβέρνηση που είχαμε τότε (αλλά και οι μετέπειτα κυβερνήσεις-συνκυβερνήσεις) είχε-έχει και εξακολουθεί να παραβιάζει το Σύνταγμα ασυστόλως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  15:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1. Όχι, δεν έχει νόημα και δεν έχω χρόνο. Ίσως κάποια στιγμή αργότερα, αν δεν βαρεθώ να γράφω στον βρόντο.

2. Δεν έχει παραβιάσει το Σύνταγμα. Αν θεωρείς ότι το έχει κάνει, πήγαινε στον εισαγγελέα και πες μας ποιά άρθρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  16:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο εισαγγελέας θα παρέμβει άραγε που ο υπουργός παραδέχεται ότι παραβίασε δικαιώματα κρατούμενων? http://voliotaki.blogspot.gr/2014/10/blog-post_7922.html


Να πως συμφωνήσαμε:

http://www.koutipandoras.gr/article/125192/elena-akrita-sto-facebook-gmo-tin-trela-moy-me-tis-thysies-toy-ellinikoy-laoy-poy-mas

Ελενα Ακρίτα στο facebook: Γ@μώ την τρέλα μου με τις «θυσίες του ελληνικού λαού» που μας κοπανάτε 5 χρόνια τώρα

Αίσθηση προκαλεί το αιχμηρό κείμενο που ανέβασε η Έλενα Ακρίτα, στο Facebook, κατακρίνοντας, μεταξύ άλλων, τον
αναλφαβητισμό όλων εκείνων -των πολιτικών- που δεν ξέρουν, ούτε τον ορισμό της λέξης «θυσία».

Δείτε το κείμενο που έγραψε:

«Να θυσιαστεί και κάνας άλλος, λεβέντες μου;
Γαμώ την τρέλα μου με τις 'θυσίες του ελληνικού λαού' που μας κοπανάτε 5 χρόνια τώρα. Ποιες θυσίες, ρε σεις; Ποιες θυσίες που ούτε τον ορισμό της λέξης δεν ξέρετε; Ανοίξτε κάνα λεξικό, κλικάρετε κάναν Μπαμπινιώτη, ρωτήστε καμιά Ιφιγένεια μπας και ξεστραβωθείτε.
Η 'θυσία', πουλάκια μου αναλφάβητα, είναι οικειοθελής. Οι-κει-ο-θε-λής! Δηλαδή, θέλω – ΘΕΛΩ, λέμε – να προσφέρω κάτι: Κάτι που θα μου λείψει, κάτι που χρειάζομαι, κάτι που αγαπώ, κάτι που το πονάω. Το θυσιάζω με πόνο ψυχής - κι αυτό είναι επιλογή μου: ΜΟΥ. Όχι. ΣΟΥ. Θυσία με το πιστόλι στον κρόταφο δεν υφίσταται.
Οι αρχαίοι ημών σφάζανε στο βωμό μοσχάρι, γιατί θέλανε να το σφάξουνε. Θα μου πεις δεν ήθελε το μοσχάρι. Σωστό κι αυτό – αφού ως μοσχάρια μας αντιμετωπίζουν.
Να σας το κάνω λιανά – που έχετε κάνει την ελληνική γλώσσα σφουγγαρόπανο. Για να μιλήσετε για την δική μου τη θυσία – πρέπει πρώτα να έχετε πάρει την άδεια μου. Πρέπει πρώτα να με έχετε ρωτήσει αν θέλω κι εγώ να δεχτώ. Τότε και μόνον τότε είναι θυσία. Αλλιώς είναι βία κι εξαναγκασμός.
Για να είναι θυσία, πρέπει να έχει διεξαχθεί ο έξης διάλογος ανάμεσα σε κυβέρνηση και πολίτη:
- Τούλα, δεν πάμε καλά.
- Το πρόσεξα.
- Δε βγαίνω μάναμ. Θα το κλείσω το μαγαζί.
- Μπαίνετε μέσα, ε;
- Τι το' θελες κι εσύ το 4Χ4 το 2005, ρε Τούλα;
- Δεν ήξερα...
- Δεν ήξερες, δεν ρώταγες;
- Ρώταγα η καψερή αλλά μου λέγατε ψέματα.
- Ψέματα εμείς;
- Οι πρωθυπουργοί. Ο κυρ Κώστας εκείθε στα πευκάκια κι ο κυρ Γιώργος ολούθε κατά τη ρεματιά. Με φλομώσαν τα μανάρια μου.
- Ε καλά, κι αν καταστρέψαμε μια χώρα μην το κάνεις ζήτημα, νερό κι αλάτι μωρέ.
- Αλίμονο!
- Εσύ όμως, τώρα πρέπει να κάνεις μια θυσία.
- Μόνο μια;
- Κατ' αρχάς, θα σου φορολογήσουμε το διαμέρισμα δέκα φορές πάνω απ' την αξία του.
- Με κακομαθαίνετε!
- Η οποία αξία του θα πέσει στα Τάρταρα.
- Εμ, μισές δουλειές θα κάνουμε;
- Δεύτερον, θα πρέπει να σε απολύσουμε.
- Ουάου!
- Σόρι ρε Τούλα.
- Μην το ξαναπείς. Ευκαιρία να επιβλέπω προσωπικά το pool boy γιατί μου 'χει κάνει την ολυμπιακών διαστάσεων σύσκατη.
- Το γεγονός ότι θα είσαι απολυμένη δεν σημαίνει πως θα σκαπουλάρεις τους φόρους. Διπλά θα μας τα σκάσεις!
- Τι καλά, και νόμιζα πως δεν θα μου το ζητήσετε ποτέ!
- Πάμε τώρα στην επόμενη θυσία...
- Αχ, ωραία ίσα που ζεσταθήκαμε.
- Σε πειράζει το παιδί σου να είναι άνεργο;
- Αλίμονο, γιατί το σπούδασα τόσα χρόνια; Για να κάνει πλούσιους τους εσπρεσάδες και τους καπουτσινάδες της γειτονιάς.
- Αν έχει διδακτορικό, να στον βάλω ντελιβερά στα γυρόπιτα;
- Μη σας βάζω σε κόπο.
- Και τη κόρη η βιολόγος, με κονσομασιόν βολεύεται;
- Μας σκλαβώνετε!
- Τώρα αν δεν μπορέσεις να πληρώσεις και σου πάρουμε το σπίτι, μην το πάρεις προσωπικά!
- Είμ' εγώ τέτοιος άνθρωπος;
- Θα σου αφήσουμε μια κουβέρτα για να κοιμάσαι στο παγκάκι.
- Σας βάζω σε έξοδα.
- Δίνουμε παροχές εμείς, όχι αστεία!
- Βασίλισσα μ' έχετε!
- Κι ό,τι άλλο χρειαστείτε, μη διστάσετε.
- Γεια σου, ρε Τούλα λεβεντιά!
- Καμιά χρεοκοπία, καμιά απελπισία, καμιά αυτοκτονία – εδώ είμαι εγώ!
- Λοιπόν, παίρνω τη θυσία σου και να πηγαίνω σιγά σιγά...
- Να σας δανείσω και για το ταξί...
- Νοου πρόμπλεμ.
- Μα πως θα φύγετε;
- Νύχτα, Τούλα μου! Θα φύγουμε νύχτα!
ΕΛΕΝΑ ΑΚΡΙΤΑ»
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Gypaetos
Elite Forum-Runner

Greece
1953 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  20:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by xipolitos

quote:
Originally posted by Rigelian

1. ε, αν είσαι σίγουρος, τι ρωτάς; Μείνε στη σιγουριά σου!

2. Τα συφωνήσαμε = Τα συμφώνησε η δημοκρατικά εκλεγμένη σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους νόμους κυβέρνηση που είχαμε τότε.

1. Εφ΄όσον λοιπόν γνωρίζεις ανάλυσε πολιτικά τα "οφέλη" των κατάπτυστων μνημονίων.

2. η "δημοκρατικά εκλεγμένη" σύμφωνα με το Σύνταγμα και τους νόμους κυβέρνηση που είχαμε τότε (αλλά και οι μετέπειτα κυβερνήσεις-συνκυβερνήσεις) είχε-έχει και εξακολουθεί να παραβιάζει το Σύνταγμα ασυστόλως.



Εγώ δεν ξέρω αν είναι καλό πράγμα τα μνημόνια, αλλά ξέρω ότι προτιμήθηκαν (και από την πολιτική ηγεσία και από το εκλογικό σώμα) ελλείψει πειστικής εναλλακτικής, γιατί είμασταν με το πιστόλι στον κρόταφο (ή στο τραπέζι για όποιον θυμάται). Θέλω όμως να μου αναλύσεις εσύ "πολιτικά τα οφέλη" της κανονικής χρεοκοπίας που ήταν η εναλλακτική των μνημονίων. Και άμα τελειώσεις να μου εξηγήσεις γιατί και ποιες από τις τελευταίες κυβερνήσεις δεν ήταν δημοκρατικά εκλεγμένες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  20:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσκόπηση: Η τρίτη πιο μισητή κυβέρνηση παγκοσμίως είναι η ελληνική

Σε έρευνα της Gallup παρουσιάζονται οι δώδεκα κυβερνήσεις με τη μικρότερη δημοτικότητα στον πλανήτη. Οι περισσότερες κυβερνήσεις, βρίσκονται στην Ευρώπη.
samaras_1venizelos_.jpg

Το ινστιτούτο, το οποίο λειτουργεί περισσότερα από 40 γραφεία σε 27 χώρες, έχει έδρα στην Ουάσιγκτον, ενώ το ερευνητικό κέντρο του βρίσκεται στην Ομάχα και στην Νεμπράσκα. Ιδρύθηκε από τον Αμερικανό Georges Gallup.

Πρόσφατα είχε δημοσιεύσει έρευνα για λογαριασμό της πλατφόρμας «Debating Europe» σύμφωνα με την οποία το 51% των Ευρωπαίων εκτιμούσε ότι οι πολιτικές λιτότητας που εφαρμόζονται από την αρχή της κρίσης απέτυχαν.

Στην έρευνα όλες οι χώρες που βρίσκονται στις 12 πρώτες θέσεις έχουν υψηλά έως πολύ υψηλά ποσοστά ανεργίας, με την Ελλάδα να έχει το υψηλότερο (27,3%), ενώ το ποσοστό των πολιτών που θεωρεί τις κυβερνήσεις αυτών των χωρών «διεφθαρμένες» είναι στην κυριολεξία συντριπτικό, με τη χώρα μας να έχει και εδώ την πρωτιά (91%) μαζί με την Κυβέρνηση της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης.

Ποιες είναι οι 12 κυβερνήσεις του κόσμου με την μικρότερη δημοτικότητα:

12η θέση: Ισπανία

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 20% (ένατο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 89% (8ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 26,1% (4ο υψηλότερο)

11η θέση: Πορτογαλία

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 20% (ένατο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 86% (17ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 16,2% (11ο υψηλότερο)

10η θέση: Τζαμάικα

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 20% (ένατο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 86% (17ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 15,3% (4ο υψηλότερο)

9η Θέση: Κόστα Ρίκα

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 20% (ένατο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 84% (24ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 8,1% (44ο υψηλότερο)

8η Θέση: Ρουμανία

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 18% (πέμπτο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 77% (8ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 7,3% (53ο υψηλότερο)

7η Θέση: Περού

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 18% (πέμπτο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 86% (17ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 7,5% (50ο υψηλότερο)

6η θέση: Πακιστάν

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 18% (πέμπτο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 81% (34ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 6,2% (68ο υψηλότερο)

5η θέση: Μολδαβία

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 18% (πέμπτο υψηλότερο)

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 86% (17ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 5,1% (81ο υψηλότερο)

4η Θέση: Τσεχία

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 15%

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 87% (8ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 7% (60ο υψηλότερο)

3η Θέση: Ελλάδα

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 14%

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 91% (8ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 27,3% (2ο υψηλότερο)

2η Θέση Βουλγαρία

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 13%

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 79% (42ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 13% (22ο υψηλότερο)

1η Θέση: Βοσνία- Ερζεγοβίνη

Το ποσοστό αποδοχής της κυβέρνησης ανέρχεται στο 8%

Το ποσοστό του κόσμου που θεωρεί την κυβέρνηση διεφθαρμένη ανέρχεται στο 91% (2ο υψηλότερο)

Ποσοστό ανεργίας: 27% (3ο υψηλότερο)

http://left.gr/news/dimoskopisi-i-triti-pio-misiti-kyvernisi-pagkosmios-einai-i-elliniki

(Πηγή:http://247wallst.com/special-report/2014/10/17/12-countries-that-hate-their-government-most/ )
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  20:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Gypaetos

Εγώ δεν ξέρω αν είναι καλό πράγμα τα μνημόνια, αλλά ξέρω ότι προτιμήθηκαν (και από την πολιτική ηγεσία και από το εκλογικό σώμα) ελλείψει πειστικής εναλλακτικής, γιατί είμασταν με το πιστόλι στον κρόταφο (ή στο τραπέζι για όποιον θυμάται). Θέλω όμως να μου αναλύσεις εσύ "πολιτικά τα οφέλη" της κανονικής χρεοκοπίας που ήταν η εναλλακτική των μνημονίων. Και άμα τελειώσεις να μου εξηγήσεις γιατί και ποιες από τις τελευταίες κυβερνήσεις δεν ήταν δημοκρατικά εκλεγμένες.

Να η απάντηση περί μνημονίων και άλλων δαιμονίων..!

Άστεγη τετραμελής οικογένεια

Μετά την έξωση που τους έγινε, λόγω χρέους 4 ενοικίων, ζουν μόνιμα πλέον στο Ι.Χ. τους στο Νέο Ηράκλειο με τους γονείς, εναλλάξ, κατά τη διάρκεια της νύχτας να κρατούν... τσίλιες.
Έχουν 15 ημέρες να μαγειρέψουν να φάνε, να κάνουν μπάνιο οι δύο γονείς και τα δύο κορίτσια 14 και 16 ετών.
Μετά την έξωση που τους έγινε, λόγω χρέους 4 ενοικίων, ζουν μόνιμα πλέον στο Ι.Χ. τους στο Νέο Ηράκλειο με τους γονείς, εναλλάξ, κατά τη διάρκεια της νύχτας να κρατούν... τσίλιες.
Το δράμα της τετραμελούς οικογένειας, με τους δύο άνεργους γονείς μοιάζει να οδεύει προς το τέλος του μετά την αλληλεγγύη που έδειξαν απλοί άνθρωποι σε όλη την Ελλάδα προσφέροντας σπίτι, αλλά και δουλειά.

http://left.gr/news/astegi-tetramelis-oikogeneia

Σημ. (Ευτυχώς που υπάρχει η ευαισθησία και η αλληλεγγύη του κόσμου!)


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  20:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν σε κάθε επιχείρημα που κάνουμε βάζουμε μια οικογένεια που πεινάει (ή σε κάθε άλλο επίτευγμα της ανθρωπότητας/γιορτή κτλ, ένα παιδάκι από την αφρική ξυπόλιτο) συζήτηση δεν γίνεται.
Ξέρω ότι η εξαθλίωση πουλάει, αλλά δεν είναι καμία λύση, ούτε απόδειξη, ούτε τίποτα. Είναι απλά λαϊκισμός, και δεν έχει νόημα να μπαίνουμε σε τέτοιο τρυπάκι, γιατί πίστεψτε με όλοι έχουν απαντήσεις (ανούσιες βέβαια) αν μπούμε σε αυτό το τρυπάκι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  20:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο μόνος λόγος που δεν μπορούμε να φύγουμε από το μνημόνιο είναι γιατί διαφορετικά δεν θα μπορουσαμε να συντηρήσουμε τα κόστος δημοσίου.... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ αυτό είναι ...χφμμ δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω.... τσαντίζομαι που το σκέφτομαι !!!!!!! Είμαστε ένα κράτος υπαλληλων που θέλει να πληρώνεται την πρώτη του μηνός !!! Και ας τολμήσει κανείς να μην τους πληρώσει......

Αν για παράδειγμα αποφασίζαμε να φύγουμε από τα δεσμά των μνημονιών και των δεσμευσεων από την ΕΕ χωρίς να προβούμε σε στάση πληρωμών ; ΚΑΙ ΑΝ μπορουσαμε τουλάχιστον να πουμε στον κρατικο υπάλληλο, ππσσστ μεγάλε θα σταματήσουμε τα παρε-δωσε με τους ευρωπαίους τραπεζίτες και θα αναλάβουμε το τιμόνι ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ από την αρχή, για όσο χρειαστεί ΔΕΝ θα πληρωθείς όπως έχεις συνηθίσει...

Αυτό όμως θέλει @@ΔΙΑ !! και μάλιστα από αυτά τα κολοκοτρωνέικα ....

Με άλλο λόγια , όπως δείνχουν τα πράγματα σήμερα , είμαστε στα μνημόνια (οι αθεράπευτα υποστηρικτες) γιατί δεν θέλουμε να ιδρώσει ο κώλος μας..παραδοσιακά. Γραφείο, καβάτζα οικονομική από τα παλιά κτλ κτλ

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 20/10/2014 20:54:26
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2014 :  21:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει θα έλεγα κάποιο μπέρδεμα ως προς το τι είναι "προεκλογική υπόσχεση" και τι είναι "παραβίαση του Συντάγματος". Και οι πολιτικοί δεν παραβιάζουν το Σύνταγμα, απλά υπάρχει περιθώριο "μετάφρασης".
Καλά τα γράφω νομικέ;

Έρχεται και η ώρα της αντιπολίτευσης να "πιλοτάρει" και τότε να δω τι θα γράφετε. Γιατί ο κώλος μας σίγουρα θα συνεχίσει να πονάει!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 29 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000